Автор Тема: Българското културно наследство по света.  (Прочетена 7010 пъти)

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
Реймското евангелие
         Като дете всеки е чел историческите романи на Ал. Дюма-баща и другите френски автори, които са писали за епохата преди френската революция от 1789г., но много  биха се изненадали, както и аз навремето се бях изненадала от факта за произхода на евангелието, което се съхранява в катедралата в Реймс.  В тази католическа църква са били коронясвани френските крале.Те  са полагали клетва върху тази църковна книга. За изненада на мнозина мога да кажа, че тя е дошла във Франция от Русия. Тя обаче има български произход, тъй като е написана на глаголица. Когато научих този факт се почуствах не просто добре, а направо великолепно. Представяте ли си, че френските владетели в това число и  най-великия крал на Фрация- Кралят-слънце са полагали клетва върху това българско евангелие.
Моята молба е, ако някой   има повече информация нека я прибави. Така ще популяризираме неизвестни факти от българската култура и история, които дълго време  са незаслужено  премълчавани. По този начин ще се повиши националното самочуствие.
Аз хвърлям ракавицата.
Ема :)

БГ История

Неактивен metonaidenov

• Знаещ
  • Публикации: 134
  • Респект: 10
Българското културно наследство по света.
« Отговор #1 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Ами аз публикувах преди време на сайта малка статийка за вселенския патриарх Йосиф ІІ - първия и доколкото ми е известно единствен българин заемал престола на цариградския първосвещенник в периода 1416-1439г. Подписал е известната Фераро-флорентинска уния...ако някой може да добави повече инфо по въпроса за този  неоснователно затънал в забвение достоен българин (може би последната значима историческа фигура в нашето средновековие)???
=Животът, що е то? - епидемия, предавана по полов път==

Неактивен Akaga

• Участник
  • Публикации: 34
  • Респект: 0
« Отговор #2 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Текста за Реймското евангелие е доста интересен. Наистина приповдига националното самочувствие. Всъщност корените са доста по-дълбоки. Това би могло да се определи като последица от Златния Век на Симеон, когато разцветът на литературата надхвърля националните измерения и държавните граници и придобива мощабно европейско значение. Зdщото през Х век, българите са сред малкото народи, които творят на собствен език и отхвърлят догмата, че боговдъхвовени са онези книги, написани на трите свещени езика- еврейски, гръцки и латински. Например, след покръстването на русите през 988, новоучредената руска църква получава значителна част от необходимите й богослужелните книги от България. Открити са многобройни преписки на руски и сръбски език на съчининия, създадени през епохота на Златния век. Ето защо, именитият руски учен Дмитрий Лихачов определя културата на златния век като култура-посредник, а според Рикардо Пикио именно тогава България става духовен вожд на славянскиа свят. Както се разбира от горния теск, явно до великолепието но старобълтарската литература са се докосвали и великите френски крале. :D

Неактивен metonaidenov

• Знаещ
« Отговор #3 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Тая иначе толкова симпатична тема защо никой не я е поглеждал наскоро   :lol:  :?:
Във връзка с нея се замислих кои събития и факти от българската история имат най-съществено отражение върху историческите процеси на европейския континент като цяло през дадения период. Например ако някога интеграцията между европейските нации и държави стигне до там, че ще се наложи всички учащи да учат по един учебник по история на Европа, кое от нашето многовековно минало обезателно трябва да фигурира като факт и съответно да се анализира там.
Лично аз бих поместил в този хипотетичен "учебник" следното:
 1. Разгромът на арабите под стените на Константинопол от кан Тервел и българската конница в помощ на обсадените ромеи.
 2. Развитието и разпространението на Кирилометодиевото дело от техните български ученици както в пределите на тогавашна България, така и по целия славянски свят - трябва да се спомене главно IX-Xв., но и XIV-XVв. също.
 3. Кървавият сблъсък между българи и византийци в края на  X и началото на XIв. - един от най-драматичните за цялото европейско средновековие.
 4. Като исторически феномен бих споменал и появата и последвалото разпространение из цяла Европа на богомилството.
 5. Победата на цар Калоян над латините при Одрин.
 6. В този ред на мисли би трябвало да се посочи и друго западноевропейско присъствие по нашите земи - битките между кръстоносци и османци при Никопол и Варна.
 7. В раздела за нова европейска история трябва да се обърне внимание на участието на България като трети европейски съюзник на Централните сили в ПСВ и преди това в Балканските войни; и накрая всеки европейски средношколец  :wink: трябва да знае за спасяването на българските евреи през ВСВ.

Това е моето виждане по въпроса. Интересно според мен би било да се изкажат и други мнения...

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #4 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Браво. Това наистина са едни от най-важните исторически акценти, които трябва задължително да влязат в бъдещите учебници по история  на обединена Европа. Скоро приглеждах мои записки от моето студенство. Оказва се, че и самото име Европа има тракийски, а не гръцки произход. Този факт също заслужава внимание. :wink:
« Последна редакция: Май 17, 2007, 14:54:16 от emilia_n »

Неактивен Akaga

• Участник
« Отговор #5 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Аз отново бих се върнала ва Симеон и неговата могъща държава, която представлява уникален модел за развитие на останалите средновековни държави. На първо място, създаването на една нова държава, при това в непосредствена близост до Византия, със територия и население, обединени под една стабилна монархическа институция и обща религия, изграждането на нейната столица като град съперничещ си Константинопол по блясък и великолепие, един владетел - достатъчно способен, образован и амбициозен за да протегне открито ръка към короната на византийския император и да оспори първенството му сред останалите европейски монарси и накрая една цел-мечта - създаване на световна българо- гръцка държава върху руините на Византия. Тези достижение едва ли имат аналог в историята на останалите европейски държави. И ако това го няма златния фонд на европейската история ... И ако някой ден има общи европейски учебници, то нашият цар Симеон Велики засружава да бъде представен като един от най-великите владетели на европейския континент. Да ни е честит !  :D

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #6 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Права си.

Неактивен metonaidenov

• Знаещ
« Отговор #7 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Съгласен... цар Симеон I Велики > Карл Велики  :D

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #8 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Защо не. Аз мисля, че  Симеон е бил по-високо образован от Карл Велики. За мен лично, той е първия висшист в нашата исторя. Все пак Магнаурската школа не е друго, а университет. :wink:  :P  :)

Неактивен metonaidenov

• Знаещ
« Отговор #9 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Нека не обиждаме историческата личност на Симеон като казваме, че е бил по-високо образован от Карл Велики..., та този последния е бил НЕГРАМОТЕН :!:  :!:  :!:

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #10 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Наскоро попаднах в моята налична научна литература на информация за патриарх ЙосиІІ ( българина ), но не я помня наизуст. Ще се поровя пак и ще ти я пратя тук във форума. :)

Неактивен metonaidenov

• Знаещ
« Отговор #11 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Цитат
Наскоро попаднах в моята налична научна литература на информация за патриарх ЙосиІІ ( българина ), но не я помня наизуст. Ще се поровя пак и ще ти я пратя тук във форума.

Наистина ще е интересно да се добави още информация освен и без това малкото такава за патриарх Йосиф II...но искам да подчертая че това не е последното нещо, което пуснах по темата. Последното нещо, което постнах е следното:
Цитат
Нека не обиждаме историческата личност на Симеон като казваме, че е бил по-високо образован от Карл Велики..., та този последния е бил НЕГРАМОТЕН    

За съжеление "хронологията" във форума ни куца нещо и се получават такива неразбории...

Неактивен Akaga

• Участник
« Отговор #12 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Да, наистина се получава така и аз забелязах, че постовете ми са с обратна последователност. Здраве да е ... :) Нали всичко си е тук ..

Колкото до сравнението Симеон Велики - Карл Велики си спомних какво е казал френския историк Алфред Рамбо : "Цар Симеон бе Карл Велики за България, но много по-образован от него и много по- щастлив, защото положи основите на една национална литература"
Доста показателно изказване  :D

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #13 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Отново си права.

БГ История

« Отговор #13 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »