Автор Тема: Теми по история  (Прочетена 31407 пъти)

HELP!! Карпошово въс.

• Гост
Теми по история
« -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Търся Карпошово въстание
-Причини (Защо Започва , Защо не Успява)
-Ход
-Последици

Ако можете да ми помогнете викайте:) но или ICQ:216-221-426

БГ История

Теми по история
« -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »

Неактивен ALD

• Знаещ
  • Публикации: 139
  • Респект: 0
    • http://ald-bg.narod.ru/index.html
Карпошово въстание
« Отговор #1 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Става дума по-скоро за поредица от въстания.
През 1683г. Осм. империя започва война с Австрия. На следващата година на страната на Австрия се включват Полша и Венеция, а през 1686г. и Русия. Христ. коалиция била наречена "Свещенна лига". Въ връзка с войната избухват 3 въстания:
1686 - ІІ Търновско
1688 - Чипровско
1689 - на Карпош.
Отделно са действията на Страхил войвода, който действа съвместно с австрийците - помага за превземането на Кюстендил и отбраната на Ниш.
Данните за въстанието на Карпош са оскъдни. Основен източник е тур. хронист Силахдар (вж. ХИБ, т.3). карпош е бил обявен за български крал. Въстаниците превзели Куманово, Крива паланка и Скопие. Въстанието е било бързо потушено от тур. власт.

Неактивен ALD

• Знаещ
Карпошово въстание
« Отговор #2 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Ето и книга за въстанието:

КАРПОШОВОТО ВЪСТАНИЕ (1689 г.)

Проф. д-р Петър Петров (Македонски Научен Институт - София, 1994)
Македонска Библиотека No 25

Може да се намери тук:
http://kroraina.com/knigi/pp/index.htm

Забравих да я спомена. :?

NeSTa_86

• Гост
Иван Александър (Биография)
« Отговор #3 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Здравейте...някой може ли да ми даде някъв доклад за Иван Александър спешно,че утре имам История;)
Мерси предварително

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
« Отговор #4 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Ако имаше повече време можеше да потърдсиш книгата  на Иван Божилов " Фамилията на Асеневци ".Информация можеш да намериш  за него в житията на Теодосий Търновски и патриарх Евтимий.Понеже нямаш много време потърски книгата на проф. Йордан Андреев "  Българските ханове и царе ". Ако пък нямаш толкова време за четене, тогава посети страницата за българска средновековна история на АЛД. Но като четеш си записвай и успех!
« Последна редакция: Май 31, 2007, 12:59:03 от emilia_n »

Неактивен ALD

• Знаещ
« Отговор #5 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Ако идеш на страницата ми има кратка биография при хронологичната таблица на бълг. владетели и една по обширна в Галерии (има галерия с негови и на семейството му средновековни изображения)

nepoznat

• Гост
Теми по история
« Отговор #6 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Трябва ми спешна помощ:(
Ако някой знае доказателства, че борбата за независима църква е борба за национално признание

Тема по история
Благодаря предварително
« Последна редакция: Януари 19, 2007, 18:59:50 от DiS »

Неактивен emilia_n

• Академик
Re: Теми по история
« Отговор #7 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
След падането на България по-голяма част от българското население губи не само своята политическа независимост, но и църковната. Вярно е , че до 17 век продължава да съществува автономната Охридска архиепископия, но тя е присъйдинена към Цариградската патриаршия . Това става през 1765г.   По този начин Цариградския патриарх ликвидира и последния автономен център на българското православие. Естествено, че щом губим политически и религозни права и свободи ние се превръщами в никои. В рая-население, което никой не го брои за нищо.
Голяма част от българите изпадат в това положение.
              Движението за независима българска църква е свързано и с националните борби на народа ни. Самото признаване на Българската екзархия през 1870г. има не само духовно, но и политическо значение. По този начин Високата порта  официално признава съществуването на българите като отделен народ, който е равен на гърците, турците, сърбите и други народи в империята. Самия акт става на 23. ІІ. 1870г. Вярно е че с извоюваната църковна независимост приключва църковната борба, но  националните борби продължават. Те са в стихията си. Колминацията е Априлското въстание от 1876г.

Неактивен lindeman_

• Новодошъл
  • Публикации: 4
    • http://www.warez-plovdiv.hit.bg/
« Отговор #8 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Здравейте, от скоро съм редовен посетител на сайта и се зарибих да направя и аз нещо полезно. Ето сайт с темите за кандидатстване във ВУЗ-овете. Не са кой знае какво, ще ви изкарат 4-ка при добро учене, но за перфектните теми съм платил много пари и не ми се дават :) пък и сега ще кандидатствам :)) Както и да е ... ето го и сайта с темите ;))

http://bg-history.hit.bg/

:D

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #9 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Успех на приемните изпити! Ще ти е необходим. :wink:  :)

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
« Отговор #10 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Привет, Линдеман! :)
Радвам се, че има и такива хора, които безкористно пускат материали в сайта - това означава, че ни вярват и че това, което правим им допада. Между тези, които влизат тук една много голяма част са само читатели за жалост и между тях една прилична група идва конкретно да търси материали за нещо, включително и за кандидат-студентски изпити. Благодарение на теб от днес можем да одигурим и такава екстра, за което ти благодаря!:)
Ще се радвам да успееш в кандидат-студентското начинание и, дай Боже, след това да имаш още желание, дори непрофесионално, да се занимаваш с история!:)

Дано в сайта има все повече хора като теб, които имат желание да направят нещо полезно!:)
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен Fallen_Angel

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 153
  • Респект: -656
  • St. Lucifer
    • Историческият портал на България
« Отговор #11 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Цитат на: "lindeman_"
Здравейте, от скоро съм редовен посетител на сайта и се зарибих да направя и аз нещо полезно. Ето сайт с темите за кандидатстване във ВУЗ-овете. Не са кой знае какво, ще ви изкарат 4-ка при добро учене, но за перфектните теми съм платил много пари и не ми се дават :) пък и сега ще кандидатствам :)) Както и да е ... ето го и сайта с темите ;))

http://bg-history.hit.bg/

:D

И от мен благодаря за материалите, ето и линк на вградения вариант в сайта:

http://bg-history.info/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=4
+SantoDomini++

Неактивен DOWN_NOLA

• Редовен
  • *
  • Публикации: 15
помощ :)
« Отговор #12 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Привет ! Нов съм във форума - поне сега се регистрирах, иначе си го посещавам редовно ама само си чета за кеф  Та-а-а обаждам ви се с молба за помощ. Да ми помогнете и насочите  Значи избрах си тема за курсова работа по средновековна обща история "Сравнителна харакетристика на манастирското управление във Византииско-славянския свят и Западна Европа през средните векове" . до сега не съм намерил нищо като литература
Освен типика на Григории Бакуриани за Бачковския манастир. Та интересува ме това основно публикъван изворов материал и различни публикации на български език - до олкото ги има!! или на руски. Предварително благодаря и ще се радвам някои ако се отзове  
Поздражи Ицо
БОЛГАРИНЕ !!!

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
  • Публикации: 16
« Отговор #13 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Привет,
За съжаление не съм много запозната с тази област, но мога да те насоча къде можеш да потърсиш (ако си от София). Отиди в Центъра за Славяно-византииски Проучвания "Проф. Иван Дуйчев" или както е звестен в СУ Център "Дуйчев". Там могат да те насочат към извори и литература, тъй като има хора, които се занимават с това.  И едно предупреждение, Центъра се намира в Павлово, така че приготви се за една дълга разходка.  :(
Успех!!! :king

Неактивен DOWN_NOLA

• Редовен
  • *
  • Публикации: 15
« Отговор #14 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
:D :D :D не от Асеновград съм и уча е ПУ история - УНИВЕРСИТЕТА НА АБСУРДИТЕ !!! :D :D :D
БОЛГАРИНЕ !!!

БГ История

« Отговор #14 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »