Автор Тема: Кое натежава най-много? /диктаторите у нас/  (Прочетена 53777 пъти)

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
Re: Кое натежава най-много? /диктаторите у нас/
« Отговор #30 -: Май 22, 2008, 15:08:41 »
Да отговоря на въпросите:

Изхождал съм от много простички критерии и съм прилагал един и същи аршин за да включа някой в "диктаторите" преди време.
И това е:
- отнемане на човешки живот/и, вкл. поръчка за това;
- телесни повреди или репресии;

Според мен няма значение какво са мислили хората към този или онзи момент, дали един хан е бил богоизбран или ненаказуеми действията му. Това, според мен е само човешки аршин, а не обективно обстоятелство. Да убиеш или да нараниш, или да гониш и репресираш е акт на насилие, свързан с болка, унижение и отнемане на живот. Едва ли има значение дали е наказуемо или не в конкретния период, след като си насилвал някого. Може и да е било естествено тогава, но е биологически неестествено състояние на човека да го бият, репресират или умъртвяват. Не знам дали добре се изразих :)
Като стана дума за болка, смърт и унижение не съм включил случаите на война например, което е нещо друго. Гледал съм ситуацията само в мирно време.
Това е.
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

БГ История

« Отговор #30 -: Май 22, 2008, 15:08:41 »

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #31 -: Юни 02, 2008, 19:43:10 »
Типично македонско малцинство с характерното капамисване в един кюп.

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #32 -: Юни 02, 2008, 19:48:47 »
Какво ще кажеш за вашия Татарчев с чувалите.Слава богу македонокомунистите вече пипат по нежно - Първанов, Станишев, Боков и т.н.Доминацията е осигурена за 100 години напред.Горко и жално да ни е.Евреите в българия ряпа да ядат.
« Последна редакция: Юни 02, 2008, 19:50:32 от vekil »

Неактивен vvarava

• Академик
  • Публикации: 171
  • Респект: -12
« Отговор #33 -: Юли 07, 2008, 12:59:26 »
     Забравяте за един по-страшен диктатор - БКП.Ако ви направи впечатление,
изброенте от многоуважавания от мене Кomar (извинявам му се,че първия път прочтох имито му на български като Котар) присъсгват две гри диктатори.В пър
вата група диктаторите са от различни партии.Е,може да е имало двма диктато
ри от една и съща партия,но най-много толкова.Друг е случаят с втората група
диктатори от новата история на България - всички те са  от една,единствена партия,а именно - от БКП.Да не забравяме и философията на тази партия - дик
татурата на пролетариата.Както виждате,диктатурата е философски обоснована като форма на управление.И ощи нещо - комунистическите български диктатори са определени като Сталинови слуги.Вярно е,че Сталин е най-големия и най-же
стокия диктатор (защото е живял най-дълго),срамната болест и смъртта спася-
ват Ленин от тази заслугаОставям убийството на семейство Романови.Ще ви
дам един привидно незначителен пример.Ленин е в санаториум,не еил още по-
разен от болестта и е обичал да се разхожда по една пътека.До нея е имало
едно дърво,до което обичал да се спира.По незнайни съображения директорът
на санаториума разпоредил отсичането му.Като открил липсата му и разбрал по чие нареждане е станало,Ленин заповядал да разстрелят директора на са-
наториума.За едно дърво.Френският писател Анатол Франс (между другото на
писал писмо на Александър Цанков Гасподин професоре,още ли не сте полу
дели") в романа си "Боговете са жадни за кръв" чрез размишленията на Гам-
лен дава характеристика на диктатурата
       "Тероре спасителен,свещен тероре1Миналата година по същото време бяхме отбранявани от героични победени,облечени в дрипи;врагът бе нахлул
в родината ;две трети от областите бяха въстанали.Сега нашите добре облече
ни,добре въоръжени,добре обучени войски,командувани от способни генерали
предприемат офанзива,готови да разнесат свободата по света.По цялата тери
тория на републиката владее мир...Тероре спасителен!Свещен тероре!Гилоти
но,достойна за любов!
   И както казваше покойният ми тъст всеки партиен секретар (според по-го-
лемия си или по-малък пост) се представяше като по-голямо или по-малко сталинче.За това врме в годините на демокрацията написах стихове

Народът вече се пробужда
                   и пита "\с ваша или чужда,
                   другари знамето червено
                   обилно с кръв е анпоено?"
                   Кога без знаме се убива,
                   кръвта земята я попива,
                   но щом със знаме ти убиеш,
                   кръвта от знамето не ще изтриешш!

Неактивен vvarava

• Академик
« Отговор #34 -: Юли 13, 2008, 09:13:50 »
     Вечедоказах,че най-големеят дитатор унас е БКП,с философията на своето   управление - диктатурата на пролетапиата.Ето как вижда тази диктатура - като военен комунезъм Любен Каравелов.Използваният материал ще бъде от споменатата вече о т мен статия "Записки за Бъбгария и за българите"(Любен Каравелов,Събрани съчинения в девет тома,С.,том четвърти,1966г.,стр.423-424. "Когато селският векилин видя това нещастие,т.е.когато тойвидя,че добрите стопани на кръчмата не са се погрижили за нашите гладни "чрева",то засука ръкавите си и приготви се да готви.
      - Ей,другари,искате ли да направите с мен  сбирщина? - викаше той и въртеше в ръката си ахчийският нож. - Аз ви съветувам да се не отказвате.Яде  нето ще бъде "гълтай и не бой се".И който яде,пишман ще стане,и който не яде   пишма ще стане.
      А знаете ли щое това  с б и р щ и н а?Под тая дума коприщенци,клисурци ипанагюрци подразумяват доволно хитро сплетено  к о м у н и с т и ч е с к о   право (курсивът е мой).Селският векилин желаеше да готви общо ядене и да раздели разноските му между желающите да се нахранят.Но тия сбирщини биват и другаяче.Всеки си купува по едно парче месо,везва на него робуш и го пуща общия котел.Когато яденето бъде готово,то всеки изважда своето  месо,а чорбата бива обща.Лъжиците,с които се сърба чорбата,трябва да  бъдат еднакви;а за да не изяде някой лишна,един от  к о м у н и с т и т е   (курсивът е мой) тропка с лъжицата си о трапезата.С една дума,това ядене  приличча на солдатски учение:един,два,три - лъжицата в паницата,лъжицата в устата,лъжицата из устата".

Неактивен vvarava

• Академик
« Отговор #35 -: Юли 14, 2008, 07:47:34 »
    Интерес пробуди у мене проблемът за отношението между идеологията и лич  ността.Ето как язвително-метафорично вижда нещата Пенчо Славейков в своята историко-литератур.на измислица (мистификация) "На Острова на бла   женит". "За да влезе в Ерусалим,всяко магаре се нуждае от истина,както и всяка истина  се нуждае от своето магаре".Визира се влизането в Ерусалим на  Иисус Христос,качен на ослица.

Неактивен vvarava

• Академик
« Отговор #36 -: Юли 14, 2008, 08:09:21 »
   когато натиснах копчето за публикуване и разбах,че материалът е излязъл,се  сетих,че имам една епиграма,за която предоставям на вас правото да прецените дали се отнася за слчая или не.

За всяка секира
                           се дръжка намира.

Неактивен vvarava

• Академик
« Отговор #37 -: Юли 14, 2008, 14:15:08 »
   учудвам се,че при толкова много академици,професори и знаещи еинствен аз ,обикновеният участник се сетих,че днес е 14 юли,не толкова нациналният празник на Франция,колкото денят ня превземането на Бастилията,считан за началото на Великата френска буржоазна революция.Денят,в който Камий Демулен повежда разгневените тълпи срещу цитаделата на монархията и мракобесието.Тъй като не съм подготвен,ще импровизирам,като се спра само на някои крилати фрази останали от великото време.Да си спомним думите на Хайне "Преди д а екне ударът от   секирата   на палача,проехтява  язвителният смях нва Волтер.А ето го   и този язвителен език "Ще повярвам в наследствените права на рицарите само , когато ги видя да излизат от утробата на майка си на кон и б пълно бойно снаряжение". "Не ще отнесеш родината под подмметките на обувките си" - думи на Жак Дантон при уговарянетому от приятели да избяга н Англия или Германия предвид разкритото преселдване от страна на Робеспиер и най-веротното гилотиниране,както и става. 
     Благодаря за вниманието!

Неактивен vvarava

• Академик
« Отговор #38 -: Юли 15, 2008, 13:17:52 »
  Считам българското икономшчиско чудо,започнало с управлението на Стефан Стамболов изскват задълбочен анализ на фактите на диктатурата му.  русо филски събития дават повода на Стойко Мъглата (касто е бил наричан в хъшов  ския си период) да започне засилено преследване на своите политически про   тивници.За този перио от живота си с гордост говори "Аз не съм като някои фарисействащи дипломати,които са склонни да прекарат камила през иглени уши,за да избягат от своята отговорност.Аз,ко съм беден,че това е за благото на отечеството, зсъм готовда наруша дори закона.И го нарушава.Черната джамия е изпълнена с политическите му противници.Това предизвиква протеста на Консантин Стоилов,той подава оставка и излиза от правителството (заради    тази си заслуга по-късно той заема неговото място).Приетата оставка по-късно на Стамболов предизвиква      всеобщо одобрение.За разигралите се събития около тази оствка Вазов написва разказа "тиранът падна"..Дотук всичко добре,но....     Веднага след това   Стамболов поисква да напусне страната,но Константин Стоилов му заб ранява това.Следва политическия атентантат над него,така образно пресъзда  ден от Пенчо славейков в очерка му за Фвидул Фингар "Известен е краят му: съсичат го като псе,сред улицата.Глас народен - воля божия - отмъщение безчовечно!" Само че неговото правителство повтаря същите грешки,за които пише Алеко Константинов във фейлетона "И сега бият,брате мой"
"Господин Вазов,кажете на вашите приятели да запретят биенето из участъци те.Стига,боже мой.
Господин Михайловски,помогнете и вий,сега сте на власт.
Господа депутати,,кажете на министрите да изхвърлят всичката варварска           сволач,която бие шз участъците.
Спомнете си за участта на Стамболов и неговите другари".
    Изпълва се друго Славейково прозрение изказано в споменатия вече очеерк...."Навреме си иди.Дай възможност и други да покажат злата си воля и оправдай себе си чрез тях".
    И Константин Стоилов наистина си отива сле политически скандал  Фердинанд,ксойто управлава България сспред Славейковите думи

Мечката я Мавго разиграва,
                    както падишахът нашата държава.
     Едно от нещата ,за които съжалява Стоилов е,че не е разрешил на Стамболов да отиде в Австро-Унгария ,която ме и е била дала политическо убежище.След всичко казано апелирам  от дистанцията на времето,вдигайки "сикирата на истината ,съд да отсечем".
рк
  Сбъдват се Славейковите думи от споменатия вече очерк
"Навреме си иди..Дай възможност и други да покажат злата воля, и оправдай себе си чрез тях".
И константин Стоиловция си отива(възмутен от недостойното отношение на  Фердинанд към негов министър),за да докаже още една Славейкова сентенция

Мечката я Манго разиграва,   

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #39 -: Юли 20, 2008, 16:51:41 »
Цигу мигу и до днес.А пък идеята в общия казан да се слага робуш на мръвките е актуална и днес.Жалко че теа от ОЛАФ не са чували за векилите.

Неактивен vvarava

• Академик
« Отговор #40 -: Юли 22, 2008, 16:50:02 »
      Наша максима трябва да бъде мисълта на Пенчо Славейков от стихотворе     нието "Секирата на истината ", "Аз дигам слово съд да отсека",посветено на диктатора Стефа,както той нарича Стефан Стамболов.Сложна и противоречива е   историята на България.Тя не е спестила нищо  на Стамболов.В епизода с даването  на правомощията на княза,като либерал  Стефан Стамболов е един от първите му врагове (макар че по-късно става един от най-яростните му защитници).Въоб ще политическите метаморфози са нещо,характерно за този период,както и за сегашния ,но това е друга тема,която не касае форума..Да се върнем на Самболов.Ето какво пише Ресенсксият дипломат (Симеон Радев) в "Строителите на нова България

Стамболов,у когото поетът се събуждаше във време на агитация,бе съчинил и тоя път една политическа песен:

Кажи ми,майко,защо носиш
                                тез черни чембери?
                                Дали баща плачещ,майко,
                                ил деца измрели?
                                Мен ме,синко, немец люби,
                                добро да не види!

При звуковете на тази песен търновчани устрояваха гювечи на лозята и се фанатизираха взаимно за застрашения конституционализъм.

А какво ще кажете за мелодраматичните му стихове при екзекуцията на русофилските офицери  публикуванита в неговия вестник  "Свобода" ,на      които " Димитър Петков,"свирчото" отговаря също със стихотворение,призова  ща народния водач към по-гтоляма твърдост при наказване на предателите на родина.А мелодраматичната сцена с майка му,която моли в часа на екзекуцията да отиде и запали по една свещ за неговите приятели,която сцена се коментира твърде язвително от неговите съвременници.
      Не зная дали е било демагогия или истинско колебание,но контрапревратаджиите дълго решават съдбата на неуспелите заговорници.Си   меон Радев го предава така- полковник Муткуров мълчал зловещо,правел книжни жеравчета (доколкото си спомням) и от време на време промърворвал "Има екзекуция - няма оставка,няма екзекуция - има   оставка.А Муткуров му е бил нужен на Стамболов,защото с неговата военна помощ той осъществява контрапреврата.

Неактивен vvarava

• Академик
« Отговор #41 -: Юли 22, 2008, 22:12:06 »
     Сега за следващия  диктатор - д-р Васил Радославов.Пламенен и енергичен младеж,той успява да спечели доверието на нотабилите още като студент по право  в Германия и да влезе като незавършил още висшето си образование в  Народното събрание.Краен русофоб и германофил, с рязък характер,той е плашел,дори и Фердинанд.Епитетът "сопаджийско  правителство" си спечелва наистина праветелството на неговата разославистка партия,но не начело с него.  Тук е необходимо едно разясняние. Съгласно Търновската конституция правото да възлата мандат за съставяне на правителството принадлежи на Княза.Обичайна практика от парламентарната демокрция е било гова да е щефът на партията ,спечелила парламентарните избори,но не е било задължително.От това си право се възползва още Александър1 (Батенберг) като възлага на консерватора Александър Бурмов съставянето на правителството.Знаейки за неприкритата агресивост на Радославов на няколко пъти Фердинанд възлага съставянето на правителството на човек от неговата партия и на няколко пъти преглъща горчивия хап на пренебрежението,до навечерието на Първата световна война,  когато вече е трябвало открите България да застане на страната на Тройния   съюз.За малко Радославов е министър-председател по времето на регенството на Стефан Стамболов.

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #42 -: Август 03, 2008, 23:24:22 »
Политическата въртележка може да се оприличи на воденица.И най елитното зърно като го смелиш остава прах и трици.Аз предпочитам камичетата.И тях ги стрива валяка и развалят брашното, но поне се запират на натиска.Да не мъ чуй Сандю Колчев, че наскоро си реституира мелниците на дядо си. ;D

Неактивен Balkan

• Академик
  • Публикации: 153
  • Респект: -6
Re:Кое натежава най-много? /диктаторите у нас/
« Отговор #43 -: Юли 19, 2009, 19:32:06 »
Какъвто и да е диктатор сега е добре дошъл за България че ще стегне държавата да работи за него, а не като тези помияри от тройната коалиция които лапнали по кокал въртят угоднически опашка и не ги интересува какво става с  държавата. >:( Разбира се всичко това са пожелателни видения, каква ще е музиката ще каже този който плаща.Ако пак се размине без виновни и осъдени - пиши я бегала.

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #44 -: Януари 08, 2010, 01:04:19 »
Политиката и въобще демокрацията е борба на лобита и проблеми на лобитата със обекта на лобизъм. В България само македонското лоби и напоследък турското лоби е безпроблемно.
Варава ако обича да направи един анализ на политиката в царството от гледна точка на македонското лоби, най силното в държавата, използвайки националните настроения на останалите българи, прокараха прокараха анархизма(разбирай бандитизма без национализъм), социализма, болшевизма, комунизма и всеки изъм който пълни кесии, ако и небето да падне. И те така до Станишев-рускомакедонски наследствен тарикат мафиот-комунист-болшевик-анархист-комита и въобще шизофреник личностен и политически.

БГ История

« Отговор #44 -: Януари 08, 2010, 01:04:19 »