Автор Тема: семейни обичаи  (Прочетена 26682 пъти)

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
семейни обичаи
« -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Според българския бит и култура семейните празници се делят на няколко групи. Това са - сватбените, родилните и погребалните обичаи.
Към групата на родилните спада един обичай, който е слабо познат и проучен.
Става въпрос за група обредни действия, които се извършват при раждане или  кръщене на дете.
В миналото, в семейство което не е имало дълго време деца и впоследствие се роди дете, възрастните хора засаждат плодно дръвче в зависимост от пола на навороденото. Ако то е момиче се засажда череша, круша или друго плодно дърво. Това символизира плодородието, т..е. детето трябва да бъде като дървото, да е плодородно като овошката и да даде поколение. Обаче ако новороденото дете е момче тогава са засявали орех. Орехът е най-здравото дърво в България. То символизира здраве и сила. С тва се пожелава  на новороденото момченце да е здраво и силно като ореха. Тук този обред противоречи на едно старо поверие свързано отново с ореха, което гласи, че човек ако посади орех ще умре, когато големината на ствола стане колкото врата на този, който го е посадил. В по-ново време са били засаждани и паркови дървета като бор и бреза. Посаденото дърво всъщност се явява като енергиен двойник на човека.Аз лично имам бреза засадена ми е от кръстника.
По традиция това се извършва именно от него.
            Ако засаденото дърво изсъхне, то тогава се случва нещастие с детето. За такъв един случай станал през 1977г. по време на голямото земетресение в Свищов. Товава в едно свищовско село- с.Сашево загива едно от двете деца, на които родителите им засяват дръвчета. Дръвчето на загиналото дете е намерено изсъхнало.
Този обичай е бил запазен до 70 години на миналия век в областите В.Търново и Варна. Ако някой знай нещо нека да ми пише!
« Последна редакция: Януари 17, 2010, 13:46:23 от emilia_n »

БГ История

семейни обичаи
« -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »

Неактивен TIMSHEL

• Професор
  • Публикации: 55
  • Респект: 3
Re: семейни обичаи
« Отговор #1 -: Февруари 24, 2007, 15:53:21 »
.
« Последна редакция: Ноември 03, 2007, 19:08:12 от TIMSHEL »

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #2 -: Май 17, 2007, 14:26:35 »
Къде си го наблюдавал този обичай? От коя етнографска част на България си? Може би ако знам етнографската област ще мога да ти отговоря.
« Последна редакция: Януари 17, 2010, 13:47:07 от emilia_n »

Неактивен TIMSHEL

• Професор
  • Публикации: 55
  • Респект: 3
« Отговор #3 -: Август 21, 2007, 09:35:54 »
.
« Последна редакция: Ноември 03, 2007, 19:08:43 от TIMSHEL »

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #4 -: Октомври 31, 2007, 10:17:36 »
Може би трябва да търсиш отговора в гръцките си корени. Доколкото имам спомен това е древен обичай, който се е срещал сред древните гърци, а после се е разпространил из съседните им народи. Първо сред траките. Между другото  религиозното и културно влияние между гърци и траки е взаимно. Така че не е случайно почитането на Дионис или Дионисий и някои други тракийски божества от гърците. Същото важи и за траките. Въз основа на тези влияния е проникнал и споменатия от теб погребален обичай сред траките. В древността са слагали монети за могат душите на умреите преминат по-лесно.
Ако имаш възможност прегледай Историята на Херодот и Географията на Страбон.
Както знаеш, че голяма част от нашите обичаи и обреди имат тракийски произход, така че е напълно нормално споменатия погребален обичай да е възприет от славяни и българи.
Това е моето мнение.

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #5 -: Февруари 04, 2008, 23:57:07 »
Мога да кажа за един случай в с.Дриново Поповско.Нашите са преселници от Предела на хаинбоаз над Килифаревския манастир - Райковци, Пъровци и т. н. и дядо ми се е скарал на смърт и за вечни времена със рода на брата на пра-дядо ми за отсечен орех в двора. И до сега се разказва от роднините като парадокс и необяснима параноя.А аз си спомням дядо ми 30 години по късно като станеше въпрос скърцаше със зъби.Дал бог зъби на тия години. Май ставаше въпрос кой ще продължи рода.

« Последна редакция: Февруари 04, 2008, 23:59:43 от vekil »

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #6 -: Февруари 05, 2008, 00:03:12 »
Интересно е че в Русия и Украйна казват орехи на лешниците а на орехите казват гръцки орехи.Не знам дали в гърция има орехи, може би в северните цасти.

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #7 -: Февруари 05, 2008, 00:08:46 »
Я, станах професор без да респектирам кой знае колко. Е те това се казва шеметна кариера, па ако ще и в менза.

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #8 -: Февруари 05, 2008, 17:57:30 »
Старите хора са го казали много отдавна, че живота на човек не е минал на празно, ако той е засадил поне едно дърво.
Преди години ние също имахме аналогичен случей. В бащината къща на моя баща имаме  малка градина. Въпреки това  мои роднини поискаха половината срещу заплащане, тогава се наложи да се отсече крушата, защото им пречела. Отсякоха я. От нейните корени изникна нова фиданка и ние я оставихме. Няколко пъти майката на моята братовчедка ни караше да я махнем, но този път ние не се съгласихме. Освен това тя е хубав сорт-много е сочна и сладка и зрее около моя рожден ден.
Отсичането на орех е много тешко прегрешение. Ореха особено дивия е сакрално дърво като дъба и бука. Така, че реакцията на дядо ти е била основателна.

БГ История

« Отговор #8 -: Февруари 05, 2008, 17:57:30 »