Автор Тема: Въркулаците на Тангра  (Прочетена 89535 пъти)

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
Re: Въркулаците на Тангра
« Отговор #15 -: Март 09, 2008, 21:02:22 »
Ти сам го спомена като факт. Прегледай предишните си изказвания. Що се отнася до цар Иван Александър не можеш да го виниш. Към Сара го е теглило сърцето нея си я взел.
« Последна редакция: Април 17, 2008, 10:22:58 от emilia_n »

БГ История

« Отговор #15 -: Март 09, 2008, 21:02:22 »

Неактивен Torin

• Академик
  • Публикации: 167
  • Респект: 16
« Отговор #16 -: Март 10, 2008, 12:16:34 »
Дали сърцето? Може би по-скоро златото, не мислиш ли? Пък и пробвала ли си се да се влюбиш в един от тях? Не вярвам, ако човек е поне малко с всичкия си! Престъплението му е достатъчно голямо след като се сродява не просто с жена от неблагороден произход, ами и еврейка отгоре на това. През Средновековието това представлява "казус бели" за сваляне от престола и то с пълно право. Такива са били разбиранията и знаеш ли благодарение на тези разбирания светът е бил по-добро място за живеене, особено тази част от него, наречена България...

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #17 -: Март 10, 2008, 14:17:22 »
Аз лично не познавам евреи, затова не мога да дам нито положително, нито отрицателно мнение за тях. Затова не споделям твоето позиции.
Възможно и да си прав, но ми направи впечатление, че ти си противоричиш. Първо пишеш, че е нямало евреи на Балканите преди 15 в., а после не отричаш и тяхното присъствието в Търново.

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
« Отговор #18 -: Март 10, 2008, 15:21:39 »
Аз лично не познавам евреи, затова не мога да дам нито положително, нито отрицателно мнение за тях. Затова не споделям твоето позиции.
Възможно и да си прав, но ми направи впечатление, че ти си противоричиш. Първо пишеш, че е нямало евреи на Балканите преди 15 в., а после не отричаш и тяхното присъствието в Търново.
Към момента на разрушаването на Йерусалим (мисля 70 г. от н.е.) от император Тит повечето от евреите са извън т.нар. "Обетована земя" като двете най-големи колонии са в Източната Римска Империя - Цариград, Солун и т.н. и в Египет - Александрия. Тия дето са в ИРИ (не знам защо наричана Византия) са твърде близки с т.нар. гърци - късните пришълци на Балканите, също от семитски произход, чергари и пр. Според някои извори тази еврейска колония тук е имала за говорим език гръцкия. Това е само едно от доказателствата, че евреите в Европа са много от отдавна, дори отпреди Христа вероятно, та и в българските земи са оттогава, а не чак в 15-и век!
Въпросната Сара, която след брака приема християнството и става Теодора, е била грозновата или поне не е могла да се мери с българките нито с първата царица (също Теодора) по физическа хубост, та едва ли това е привлякло Иван-Александър... Все пак той й е направил (?!) син - известния всички нам Иван-Шишман, заради когото прецаква първородния си Иван Срацимир.
Помака

Неактивен Torin

• Академик
« Отговор #19 -: Март 10, 2008, 21:36:06 »

Еврейският квартал в Търново не е изобщо еврейски, а "фръзки" и евреите са пребивавали там, бидейки обикновено граждани на Пиза, Генуа, Венеция. Наличието на една нескопосана синагога, за която не е все още доказано, че действително е синагога, не оправдава наименованието "еврейска махала". Дори и да е имало махала, тя е нищо в сравнение с близо едномилионното солунско население 80%, от което е еврейско в края на 19в. Нещо повече, доказано е, че еверите по нашите земи са с 98% сефарадски произход т.е. дошли са от Испания и южна Франция. Това го заявяват самите те - организацията на евреите в България - "Шалом".
Накрая, не виждам да отричаш непоносимостта на Византия към евреите, както и тахната служба в полза Халифата.

П.П.
Аз  познавам много от тях. Сблъсквам се с "особеностите" им всеки ден, защото работата ми е такава и мога да ти кажа, че изобщо не са приятни хора, да не кажа нещо повече.

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #20 -: Април 17, 2008, 01:00:05 »
Емилия като етнолог очаквах да се позове на народното творчество за жидове, жидовско сборище, съответните топоними и т.н.Между другото точно по времето на сватбата на ИА със сара подгонват пак яко богомилите.

Неактивен emilia_n

• Академик
« Отговор #21 -: Април 18, 2008, 18:51:14 »
Разбрах те. Но когато пишех последния си постинг нямах предвид вампирите. Думата върколаг е имала едно значение през езическия период и друго след приемането на християнството. При първа възможност ще ти отговоря. Но ще  публикувам отговора си в  Етнография.

Неактивен tankistabg

• Професор
  • Публикации: 77
  • Респект: -2
« Отговор #22 -: Април 19, 2008, 16:58:30 »
Български Колобри:

и колобър изобразен на Сандъкът от Терачина извърщващ жертвоприношение:

на последната е изобразен като Кентавър...

Неактивен Log Viewer

• Редовен
  • *
  • Публикации: 12
  • Респект: -1
« Отговор #23 -: Април 20, 2008, 16:43:02 »
Torin, би ли обяснил (след като твърдиш, че евреи не е имало на Балканите) кой е отворил вратите на Велико Търново пред османците? И какъв е коренът на думата мошенник?  ;DИдва от Моше (галено) - Мойсей.
Дали са "бели" гърците - виж видеото (надявам се да говориш английски) -
премахнали са го от youtubeно е запазено тук - http://karutzar.blogspot.com/2008/01/blog-post_18.html
Християнската (така наречена религия) лунна демонизация е еврейска по своята същност.

Може ли някой да каже на каква азбука са написани тези графики, и какво означават?

http://m.domaindlx.com/karutzar/STORAGE/73555599.Z1I1IVSS.jpg

http://m.domaindlx.com/karutzar/STORAGE/73555581.VXJH0T2N.jpg
« Последна редакция: Април 20, 2008, 16:47:00 от Log Viewer »

Неактивен Torin

• Академик
« Отговор #24 -: Април 20, 2008, 18:01:02 »
Провери кога се е появила думата мошеник в българския език. Моше не е галено на Мойсей,  Мойсей е гръцката транскрипция на Моше. Нещо повече, научно доказано е, че 95% от евреите в България са от така наречения сефарадски произход, т.е. дошли са тук от Испания и Южна Франция. Езикът, който говори еврейската общност /освен иврит/ в България е "стар испански", както те сами се изразяват, а не идиш, какъвто е езикът на евреите от Източна Европа. Що се отнася до отварянето на вратите на Царевград Търнов, наричан сега Велико Търново, то наистина ги е отворил евреин, но бил ли е местен??? Виж, тук вече се налага да се поинтересуваш повече и да почетеш малко повече.
Определението ти за Християнството и Христа изобщо не смятам да го коментирам, ако не беше толкова невежо, щях да го сметна злостно.

Неактивен borhes

• Знаещ
  • Публикации: 130
  • Респект: -19
  • Αλέξανδρος Γ' ο Μακεδών
« Отговор #25 -: Април 20, 2008, 19:37:56 »
Помиярите на тангра имат един месец да се справят със сектите в БГ.
Както ви предупредих новото име на държавата ще е помакия затова време е да свиквате !

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #26 -: Август 22, 2008, 15:01:24 »
ако някой може да ми намери снимка на Владимир Расате нека я качи ще съм му много благодарен

Искаш снимка на сина на цар Симеон? От 10-и век сл. Хр.? Май множко искаш, а?
Помака

Неактивен Lisichkata

• Редовен
  • *
  • Публикации: 21
  • Респект: 0
« Отговор #27 -: Септември 11, 2008, 13:57:32 »
Толкова гостоприемни се оказват турците, че Солун се превръща в най-големият еврески град на света /над 80% от населението му е еврейско/. Другият голям "еврейски град" е София /неговото население също е 80% еврейско/. Сега помисли, пък и не само ти, защо София е избрана за столица на България?

София е столица в момента защото се е очаквало тя да бъде в центъра на България, но уви, очакваната българска западна част я дават на сърбите.
"Не бързай! Винаги можеш да направиш на някого мръсно. Колкото по-късно - толкова по-мръсно."

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
« Отговор #28 -: Септември 11, 2008, 16:52:42 »
За съжаление, Лисичке, това не е вярно.
София става столица по няколко случайни и не дотам случайни причини.

Още през Средновековието градът е имал важно кръстопътно значение и е бил трън в очите и на ромеи и на турци. На Цариградската конференция през 1876 г. предложението е било да се образуват 2 автономни български области - Западна със столица София и Източна със столица Търново. Това дава някакво признание на иначе малка за времето си София, защото със своите около 15-16 000 души далеч не е била сред най-големите ни градове. По онова време Пловдив, Търново и Русе са доста по-големички. Може би и причината за това да е в това, че на запад не е имало чак толкова големи български градове, като изключим Ниш и Скопие може би.

Както знаеш след Освобождението Дондуков си избира за столица Пловдив. Там според него се е падал центърът на България и според него това е най-удачният и голям град на българите. В Берлин обаче мислели друго: разделили България и по една случайност София се оказала в Княжеството. Тъй като се предвиждало Княжеството да е само до Стара планина Бисмарк съветва русите да се облегнат на изследванията на немския геолог Хохщетер, който твърди, че Ихтиманските възвишения и планините на юг и югозапад от София имат еднакъв скален състав с Балкана и са част от него. По тези съображения София и областта могат да се смятат за част от територията между Дунав и Стара планина. Така София е "спасена".

Дондуков хич не е бил щастлив да напусне Пловдив и го прави чак на края на септември 1878 г. Избира си за свое седалище София. Предполага се, че София, а не Търново е избрано поради близоста му с Пловдив, както и поради стремежа новата държава да се укрепи на юг един ден. От този момент нататък София става градът на управлението, на любимия императорски комисар и започва да концентрира в себе си кадри и капитал.
През март 1879 г. в Учредителното събрание е поставен и въпросът за столицата. Разискванията са невероятно кратки и се изчерпват почти изцяло с едно изказване на Др. Цанков, че сега България има 2 столици - една административна /София/ и една парадна и старопрестолна /Търново/, затова нека София бъде столица, а Търново да бъде парадната столица и там да се заклеват монарсите ни. Събранието гласува без препирни мисля единодушно и въпросът остава решен, но никога в ТК, а само в Протоколите на УС. Важни предпоставки за избора според мен са:
- София вече се е утвърдила като град на управлението;
- Не всички депутати в НС са търновци;
- Солидарност с поробените краища на юг и югозапад, чийто депутати не са допуснати в УС;
- застъпничеството на Марин Дринов за София;

И не на последно място мисля, че още преди това се е стигнало до разговори и за някои от депутатите едва ли е било чудно това предложение. Отделно от това столицата едва ли е била толкова интересна и увлекателна за депутатите от двете фракции в парламента по онова време. Предстояли са дабатите за Сената... :)
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #29 -: Септември 12, 2008, 09:39:37 »
Провери кога се е появила думата мошеник в българския език. Моше не е галено на Мойсей,  Мойсей е гръцката транскрипция на Моше. Нещо повече, научно доказано е, че 95% от евреите в България са от така наречения сефарадски произход, т.е. дошли са тук от Испания и Южна Франция. Езикът, който говори еврейската общност /освен иврит/ в България е "стар испански", както те сами се изразяват, а не идиш, какъвто е езикът на евреите от Източна Европа. Що се отнася до отварянето на вратите на Царевград Търнов, наричан сега Велико Търново, то наистина ги е отворил евреин, но бил ли е местен??? Виж, тук вече се налага да се поинтересуваш повече и да почетеш малко повече.
Определението ти за Християнството и Христа изобщо не смятам да го коментирам, ако не беше толкова невежо, щях да го сметна злостно.

Торине здравей,
1. Преди много години ми попадна една статия на Зигмунд Фройд за Моисей (за жалост не помня заглавието й, нито къде я четох - беше толкова отдавна!), която ме порази най-вече с това, че евреин пише такива работи - може би и затова съм запомнил същественото в нея. А то беше, че - според проучванията които Фройд бил направил - Моисей изобщо не е евреин, а някакъв египетски принц, защото "Мозес" е било някаква династическа частица към имената на фараоните - напр. Ра-Мозес по-известен като Рамзес. Сега не помня какво беше писал още за него Фройд като психолог - защо именно се е заловил с евреите, от някакъв алтруизъм или прищявка да помогне на "бедните изгонени от топлите им местенца" крадливи евреи, щото това беше другото много интересно нещо, което Фройд подчертаваше - за разлика от писаното в Стария завет - че те не са избягали от Египет, а са били изгонени оттам, най-вероятно защото са прекалили нещо с проявите си и поведението си. Освен това Фройд казваше, че няма нищо общо между "Моше" и "Мозес".
2. Фердинанд и Изабела изгонват евреите от Испания в 1492 г. - най-вероятно по същите съображения, по които и фараонът го е направил 3-4 хиляди години преди това. Само че те са направили една отстъпка - евреите, приели християнството са могли да останат. Все пак по-голямата част ортодоксални юдеи са напуснали Испания. Една много малка част е поела на север-североизток и се е установила накрая в Холандия. Огромното мнозинство са тръгнали по северното Средиземноморско крайбрежие на изток и са навлезли в Отоманската империя, където са били добре посрещнати от властите. Това наистина са сефарадим (южните) евреите, които са се движили заедно с арабските племена по време на експанзията на мюсюлманството по Северна Африка и заедно с тях са навлезли в Испания. Тия сефаради са типичен близкоизточен, левантински, народ - с по-тъмен, маслинен, цвят на кожата, черни къдрави мазни коси, гърбави носове с провиснала юздичка, черни очи и т.н. каквито са наистина и гърците от 2-та и 3-та вълни на прииждане на Балканите от Близкия Изток, т.е. типични семити. Но както казвам и в предишния си постинг в земите населени с българи и които би трябвало да се считат изконно български (тракийски) - Беломорието, днешна Източна Тракия, Западна Мала Азия и т.н. - е имало евреи още отпреди новата ера. Доколко те са били запазили юдаизма си не ми е известно, макар че нещо ми се върти в главата, свързано с ранното християнство, че май не са били толкова правоверни юдеи вече и повечето от тях стават май християни, макар и по-късно от местното население (тракийците). Това е твърде вероятно, защото по-късното "гръцко православие" е нещо, което е наистина далеч в някои отношения от първото християнство, разпространено сред скитските племена в първите векове на новата ера. Но това е друга, също много интересна тема.
Помака

БГ История

« Отговор #29 -: Септември 12, 2008, 09:39:37 »