Автор Тема: Гагаузите - кои са те?  (Прочетена 12356 пъти)

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
  • Публикации: 16
  • Респект: 0
Гагаузите - кои са те?
« -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Някой можели да ми помогне да открия подробности за гагаузите. Какви теории съществуват за техния произход? Има ли някакви изследвания?  :flower

БГ История

Гагаузите - кои са те?
« -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
гагаузи
« Отговор #1 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Здравей, Калиакра,
        Порових се в Интернет и там намерих няколко материала по твоя въпрос.Те са следните:
1.Стаменова, Живка " Нородът на България "
2.Манов, И. А " За гагаузите" ( Сб. Музейна библиотека)
3. Д-р Ников, Петър " Из близкото минало на Варна "( Сб. Музейна библиотека)
4." Варна след 1876 "
        От няколко години съм във Варна и знам, че тук се намира най-голямата компактна група на този етнос.  Моя приятелка е омъжена за човек, който е на половина българин и на половина гагауз. Те са християни,  изповядващи източното православие, но майчиният им език е турския. Техния произход е азиатски. По нашите земи се заселват още през Средновековието наред узи, печенеги и кумани. С течение на времето те приемат различно самосъзнание. Едни се смятат за българи, а други за гърци и турци.
 Надявам се от горепосочената литература да намериш отговорите на твоите въпроси.
                                                      Емилия :)

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
Гагаузите - кои са те?
« Отговор #2 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Блаодаря, Емилия
Надявам се в тази литература да намеря необходимата ми информация.
Аз малко съм челаза гагаузите. Действително най-много гагаузи живеят в Североизточна България. А във връзка с самосъзнанието им през Възраждането те са под силното влияние на гърците. Поради това и част от тях се определят като гърци. Според някои теории те произлизат от узите като се обосновават на името им.
Интересно ми е защо гагаузите преобладават именно в Североизточна България?

Неактивен emilia_n

• Академик
гагузи
« Отговор #3 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Здравей, Калиакра,
       Знам, че те интересува произхода на гагаузите, но това което пишеш за тяхното гръцко самосъзнание важи и за една друга етническа група, която населява територията на България. Имам предвид каракачяните, които са сред най-древните народи на Бълканите. Те са потомци на елинизираните траки. Просто това е една идея. Надявам се да те заинтрегува!
                                            Емилия  :)

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
Гагаузите - кои са те?
« Отговор #4 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Емилия,
Каракачаните са също много интересни като група със специфичен облик. Мисля, че те живеят в Родопите (не съм сигурна). :? Не съм се интересувала конкретно за тях, тъй като аз в момента се занимавам с Българското Черномирие и в процеса на работата си научавам интересни и нови неща за етническите групи в този район. Именно и за това пуснах темата за гагаузите.
Надявам се да науча нещо повече и за каракачаните.
 :flower

Неактивен emilia_n

• Академик
гагаузи
« Отговор #5 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Здравей, Калиакра,
              В Родопите освен каракачани  живеят и българи помаци.В миналото  голяма група каракачани са обитавали района на град Сливен.  Но повечето от тях са обитавали селата в Сливенския Балкан. По-късно те слизат и се заселват в самия град Сливен. За съжаление много предствители на този интересен етнос са се изселели в днешна Гърция. България само е загубила от това.
Въпреки това ние продължаваме да сме уникален народ, тъй като само българите се делят на девет етнографски групи. Аз съм представител на на Балканците или Балканджиите, тъй като родът ми и от двете страни-майчина и бащина произлиза от Еленския Балкан.
В момента съм си поставила задача да изследвам бита и фолклора на моя край. Имам записани десетина автентични песни, които не са били публикувани преди.
Само с етнография ли се занимаваш? Интересуваш ли се от нашия автентичен фолклор?
                                         Емилия : :)

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
Гагаузите - кои са те?
« Отговор #6 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Емилия,
Етнографията ми е по скоро хоби. Занимавам се с история (правя доктурантура по историческа демография). А във връзка с фолклора - харесвам го и смятам че това е едно от най големите ни богатства. Дори направих един опит да използвам фолклора като извор за историята. Бях още в университета като направих курсова работа основана на песните за Крали Марко. Казва ше се "Исторически основи в песните за Крали Марко". Дори по едно време мислих да пиша дипломна работа върху това, но се отказах. Имаше опасност да залитна много във фолклористиката, а това не се приема от историците :)
Сега се интересувам от фолклор и етнография за лично удоволствие.
kaliakra. :flower

Неактивен emilia_n

• Академик
гагаузи
« Отговор #7 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Здравей, Калиакра,
     Аз завърших през 1999г. ВТУ " Св. Св Кирил и Методий"-В.Търново . Специализирах " Етнология, архивистика и музейно дело" .Моята дипломна работа беше на тема " Българското обичайно право в изследванията на проф. Стефан С. Бобчев". Той е еленчанин и есъздател на катедра " История на правото" в СУ " Св. Климент Охридски" . Но той освен юрист е и фолклорист.  Неговите изследвания са много близки до тези на Димитър Маринов. за това мисля след време като натрупам още материал да разработя наново моята дипломна работа като я допълня с нови факти. На мен етнографията от хоби се превърна професия, а фолклора е тясно свързан с етнографията. Те са взаимно свързани, затова изучавам бита и фолклора на моя край. :)

mimi_kir

• Гост
100% гагаузка
« Отговор #8 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Писах тук:
http://forum.boinaslava.net/archive/index.php/t-7931.html
Може да ти е интересно...

Неактивен blago1986

• Професор
  • Публикации: 69
  • Респект: 1
  • ......
Re: Гагаузите - кои са те?
« Отговор #9 -: Май 08, 2007, 22:23:05 »
Познавам няколко гагаузи от Варна и мога да кажа, че са готини хора. За произхода им винаги се е спорило, но ние трябва да си ги имаме за българи.Има една автономна република в Молдова-Гагауз-ери(Гагаузка земя) с населени е от 130 000 души, а 40 000 живеят в Украйна. Факт е,че жителите на тази република и тези в Украйна са изселници от България бягащи от турците. Там те не говорят на турски, а на т.нар гагаузки-също тюркски език от огузката група. Нашите и те вече не говорят на турски, само старите, както каза един мой приятел полугагаузин, имащ българско самосъзнание. Почти са асимилирани от българите и отчасти от българските турци. Чисти гагаузи са останали малко в селата около Варна-по старите. Чисто антропологически имат черите на тюрки-огузи-малко по-мургави европеиди(в никакъв случай грозни хора).В средновековна България явно са дошли поради икономически причини или като другите народи, нападали Българската империя, може би са наследници на племената на узите, съдейки по името.

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #10 -: Февруари 05, 2008, 01:16:35 »
Страхотно звучи - историческа демография.Колко е разликата между многобройни като пясъка в морето и опожарена земя, ни един човек само скотове.

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #11 -: Февруари 05, 2008, 01:43:58 »
За гагаузите които познавам - командира на полка в казармата искаше танковете, влекачите и САУ -тата да въртят вериги като тръгват на бой.
Познат във висшите ешелони на властта е по българин от българите от македония и от шопско без гръмки фрази и пируети.И не са само гагаузите които са фондатьори на българската нация, много са.Може да са серт, студени, умни, неконтактни(като повечето във Варна и района )но никой не ги убеждава че са българи нали.За каракачаните - те идват в сливенско за булки и не само в Сливенско.Преди две години присъствах на същия пазар в Нова Загора.Повечето бяха циганки.легендата за каракачаните че са наследници на траките и говорят гръцки е свързано с пастирския им бит. Продавали са стоката по егейските пазарища и с парите са купували или продавали момите в Сливенско.Между другото всеки етнолог още повече от планината би трябвало да знае че това е основния начин за задомяване до преди 50- 60 години на скотовъдите по неволя и на повечето балканджии.

Неактивен vekil

• Академик
Re: гагаузи
« Отговор #12 -: Февруари 05, 2008, 01:53:05 »
 ::)
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 13:30:48 от vekil »

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #13 -: Февруари 05, 2008, 02:10:46 »
Познавам няколко гагаузи от Варна и мога да кажа, че са готини хора. За произхода им винаги се е спорило, но ние трябва да си ги имаме за българи.Има една автономна република в Молдова-Гагауз-ери(Гагаузка земя) с населени е от 130 000 души, а 40 000 живеят в Украйна. Факт е,че жителите на тази република и тези в Украйна са изселници от България бягащи от турците. Там те не говорят на турски, а на т.нар гагаузки-също тюркски език от огузката група. Нашите и те вече не говорят на турски, само старите, както каза един мой приятел полугагаузин, имащ българско самосъзнание. Почти са асимилирани от българите и отчасти от българските турци. Чисти гагаузи са останали малко в селата около Варна-по старите. Чисто антропологически имат черите на тюрки-огузи-малко по-мургави европеиди(в никакъв случай грозни хора).В средновековна България явно са дошли поради икономически причини или като другите народи, нападали Българската империя, може би са наследници на племената на узите, съдейки по имет
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 13:28:33 от vekil »

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #14 -: Февруари 05, 2008, 02:17:38 »
 ;D
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 13:27:38 от vekil »

БГ История

« Отговор #14 -: Февруари 05, 2008, 02:17:38 »