Автор Тема: Цар Петър получава короната си от Рим?  (Прочетена 10496 пъти)

Неактивен Polkovnika

• Новодошъл
  • Публикации: 4
  • Респект: 0
Re: Цар Петър получава короната си от Рим?
« Отговор #15 -: Юли 11, 2011, 17:05:51 »
   Много съжалявам за оф-топика, но мисля, че е редно още веднъж да си припомним кой е Иван Дуйчев, па макар и от уикипедия.

Иван Дуйчевот Уикипедия, свободната енциклопедия
български историк, медиевист

Роден: 18 април 1907
София, България
Починал: 24 април 1986
София, България

Иван Симеонов Дуйчев е виден български историк и палеограф с интереси към българската и византийската средновековна история.

Биография  [редактиране]Дуйчев е роден в София през 1907 година. През 1932 г. завършва история в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ като ученик на проф. Васил Златарски, проф. Петър Мутафчиев, проф. Петър Ников и проф. Петър Бицилли.

Специализира в Италия (1932-1936), където под ръководството на проф. Силвио Джузепе Меркати разработва и защитава докторат в Римския унивеситет на тема "Българските Асеневци във Византия" (1934). Завършва и курс във Ватиканската школа по палеография и архивистика в Рим. По това време негов покровител и наставник е префектът на Архива на Ватикана кардинал Анджело Меркати.

По-късно Иван Дуйчев последователно стана асистент и доцент по средновековна българска история в Софийския университет (1936-януари 1945).По убеждения ученият е близък до толстоизма и сп."Възраждане". Неговата малка книжка "Македония в Българската история" (1941) е включена от отечественофронтовската власт в списъка с "фашистки книги", а самият Дуйчев е уволнен от университета и за няколко години е принуден да се препитава като превежда романи и научна литература от френски език.

От 1950 г. Иван Дуйчев е старши научен сътрудник в новооснования Институт за българска история (днес Института по история) при Българска академия на науките.

През 1981 г. е избран за член на Българската академия на науките. Участник е в международни конгреси и конференции, член на Академията на науките, литературата и изкуствата в Палермо, член-коренспондент на Британската академия (Лондон), член на Понтификалната академия по археология (Рим), носител на Хердерова награда (1974). Научната му продукция включва над 500 публикации.

Библиография  [редактиране]Из старата българска книжнина. Кн. I. 1940.
Преписката на папа Инокентия III с българите. София, 1942.
Из старата българска книжнина. Кн. II. 1944.
Рилският светец и неговата обител. Библиотека “Златни зърна”, редактор-стопанин: Славчо Атанасов, 1947.
Миниатюрите на Манасиевана летопис. „Български художник“, 1962.
Летописа на Константин Манаси. Издателство на БАН, 1963.
Болонски псалтир. Издателство на БАН, 1968.
Българско Средновековие. Издателство Наука и Изкуство, 1972.
 Други  [редактиране]Изглежда, че именно Иван Дуйчев е послужил като прототип за образа на българския професор-медиевист, описан в романа на Елизабет Костова "Историкът" (2005).

Източници  [редактиране]Божилов, И. Предговор, в: Дуйчев, И. Избрани произведения. Т. I. Византия и славянският свят. София, 1998, 7-25.
Ivan Dujčev, Biobibliographie. Verfasst von A. Kirmagova, A. Paunova. Sofia, 1996.
Кирило-Методиевска енциклопедия, т. I. София, 1985, с. 617-620.
Гюзелев, В. Проф. Иван Дуйчев и проучването на българското средновековие, в:Българско средновековие. Българо-съветски сборник в чест на 70-годишнината на проф. Иван Дуйчев. София, 1980, 15-19.
 Външни препратки  [редактиране]Био-,и библиография на акад. Иван Дуйчев
Научен център за славяно-византийско проучвания „Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“
Библиотека към Наученцентър за славяно-византийско проучвания „Иван Дуйчев“
И. Дуйчев: Прилеп в нашето минало, реч, произнесена на 4. VII. 1941 г. в гр. Прилеп
И. Дуйчев: Блазиус Клайнер и неговата „История на България” от 1761 година, 1977
И. Дуйчев: Лекции по архивистика (pdf-формат)

БГ История

« Отговор #15 -: Юли 11, 2011, 17:05:51 »

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
  • Публикации: 542
  • Респект: 20
« Отговор #16 -: Юли 13, 2011, 11:56:07 »
 Благодаря, Йончев. Това исках да зная. В такъв случай ще бъде полезно да се проверят хърватските източници, посочени в бележки. Интересно ми е  и защо  Гюзелев, който в цялата си книга не говори с особено въодушевление за папската политика  спрямо България в този случай  си позволява такива  "лирически отклонения")?...
--- Много просто защо, защото защищава католическата агитка в българско, както други защищават православната. С неодобрението си за папската политика иска да се пласира като проводник на "новата папска" политика, която се различава от контфронтиращата се стара.

Г-н Георгиев, не приемам думите ви за Ив. Дуйчев, изказването ви е най-малкото пресилено - особено, когато е по адрес на човек, извоювал уважение към българската наука в Европа и оставил толкова много на България.
--- Е, и аз мислех така за Дуйчев допреди 6 години, дори съм обучаван по лекциите му. Това е общоприетото мнение. Когато обаче се запознаеш в подробности с "преводите му" може и да си промениш възгледите. Дуйчев, Ничев, Мутафчиев и т.н. са професионални папагали от най-ниска класа.
Поздрави.

Bozman,
хайде стига с тия хули по принцип, много те моля.
Когато нечия позиция има кусури, ще я критикуваме  с аргументи и ще я отхвърляме, ако не става.
Но това не е основание непрекъснато да се плюе.

debozman

• Гост
« Отговор #17 -: Декември 18, 2011, 04:59:36 »

Цитат
Bozman, хайде стига с тия хули по принцип, много те моля. Когато нечия позиция има кусури, ще я критикуваме  с аргументи и ще я отхвърляме, ако не става. Но това не е основание непрекъснато да се плюе.

--- Здрасти Йончев,
Ти написа горното на 13. VІІ. Аз се обосновах частично one by one за моето "плюене" на 14.VІІ. в темата за "Др. Дуйчев . . .". Ти обаче вече 5 месеца и кусур не можеш да защитиш обвинението си, че боцмана "плюе". Или ще има ритници в ИФ ако се изкажеш за един от "Строжерите на Измамата" в СУ !?
Поздрави.

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
  • Публикации: 542
  • Респект: 20
« Отговор #18 -: Декември 19, 2011, 09:33:39 »
--- Здрасти Йончев,
Ти написа горното на 13. VІІ. Аз се обосновах частично one by one за моето "плюене" на 14.VІІ. в темата за "Др. Дуйчев . . .". Ти обаче вече 5 месеца и кусур не можеш да защитиш обвинението си, че боцмана "плюе". Или ще има ритници в ИФ ако се изкажеш за един от "Строжерите на Измамата" в СУ !?
Поздрави.

Няма да има, успокой се.
Чудя се как не искаш да разбереш, че не съм ничий адвокат и че не гледам на никого като на ангел или като на дявол, а преценявам конкретното становище и тогава казвам, каквото имам да кажа - ако имам. Не се считам за компетентен по всякакви въпроси и избягвам да давам гръмки оценки и да правя свръхкатегорични обобщения. Мисля, че един учен трябва да се пази от това, освен ако не си е въобразил, че държи цялата историческа истина в малкия си джоб. Подобно усещане, за щастие, не съм имал никога - дори и като студент.

Що се отнася до Иван Дуйчев - по определени въпроси съм бил несъгласен с негови мнения. За някои неща според мен е проявил и конформизъм, което никога не съм одобрявал. Но независимо от това моите впечатления от неговите изследвания не се покриват с твоите. Не мога да смятам за мошеник или некадърник някого, просто защото е на становище, което не съвпада с моето.
Но и нямам намерение да споря по това с теб.

debozman

• Гост
« Отговор #19 -: Декември 24, 2011, 15:38:55 »

Цитат
Не мога да смятам за мошеник или некадърник някого, просто защото е на становище, което не съвпада с моето.

--- Това е доказателство, че всеки в ИФ е роб на системата и не може да каже "копче против" бащите на измекярщината. И Султана на Бахрейн да стане Декан на ИФ, вие там пак ще сте съгласни. Нищо не се е изменило през изминалите години както виждам - ИФ продължава да е развъдник на папагали и интелектуална деформация.
Да си жив и здрав.

debozman

• Гост
« Отговор #20 -: Декември 24, 2011, 15:45:34 »
------

БГ История

« Отговор #20 -: Декември 24, 2011, 15:45:34 »