Автор Тема: Archiepiscopus Bulgariae  (Прочетена 10931 пъти)

debozman

• Гост
Re:Archiepiscopus Bulgariae
« Отговор #15 -: Май 04, 2011, 04:42:24 »

Цитат
Е, точно затова средновековна история без класически езици не се прави. Смисълът не е "ако съществуват такива", а "ако присъстват".

--- Здравей,
Не се приема.  Глагола adsunt е съставен от префикс ad +  корена  sun + t. Sunt е имперфектна форма в бъд.вр. мн.ч. на глагола sum, а sum е глагола „съм”. В ІІІ л., мн.ч. „са” – един глагол изразяващ състояние.  „Аd” има няколко проявления като представка – направление, започване на нещо, присъединяване на нещо, допълнение на нещо, но при всички случаи индикира движение. В нашият случай става, ако „биха били тук”, „ако са в наличност”, „ако са се присъединили”, „ако са тук” и т.н. Къде е това „тук” ?. Очевидно приема, а те ще са на приема АКО са в Константинопол, а ще са в Константинопол, АКО са дошли ( не е важно по какви причини може да ги няма). Когато се описват местата на приема, нито е казано дали двамата магистри „ще присъстват”, „няма да присъстват”, или „ако присъстват”, нито дали еди-кой си стратег на тема  „няма да дойде”, или „ако присъства”  и т.н. Указанията за подредбата са дадени по историческата реалност на времето в някаква предполагаема рамка от 1,3,5 или друг срок години, а не дали тези хора присъстват, дали са дошли и т.н. периферни локални причини. Тяхната подредба се дава по целесъобразна наличност във  времето, а не дали са на приема, в Константинопол и т.н. Това е подредба за години, не списък с гости, който на следващият ден се изхвърля. Самият смисъл на цялото писание изключва предполагаема наличност  на посетителите. То, писанието „Церемониите . . „ няма такива времеви моментни указания – те трябва да се търсят.  Това „АКО” употребено по отношение на представителите на Източни патриаршии е своего рода словна компенсация за загубено достойнство – Божи Гроб. RIZAR от форумите беше споделил, че и до днес гърците нямали своя църква, защото считали или чакали или нещо такова, патриарха на Константинопол отново за глава на гръцката църква (или нещо подобно, не бях му обърнал ментално внимание), нещо в този смисъл, на загубеното църковно  достойнство. Според мен ще чакат още 1000 г., но не бих се учудил, ако и те в своите попски упоменавания по този случай употребяват такава уклончива форма, да прикрият загубата и да оставят вратата отворена за евентуално връщане на старото положение. Походите към Божи Гроб впоследствие несъмнено имат за основа една такава памет, която в нашият случай е изразена писмено. Така, че дори да се напише „ако присъстват” няма да бъде грешно, но ще бъде доволно неточно, поне към днешна дата. Другото АКО употребено по отношение на това дали някой е на държавна служба или не, потвърждава това което казвам от обратната страна. Предполагат се служебни размествания, но те са в рамките на длъжностите, докато за синкеите се предполага тяхната липса изобщо. АКО имаше такъв маниер, биха били посочени и такива присъствени условности и за други църковни или военни чинове, като за военните чинове е дори по вероятно да бъде употребена условността, тъй като рисковете при тях са по големи. Такава обаче няма упомената за нито един чин, за нито една длъжност. Бях многословен и се повтарях, но повтарянето не е за теб.
Поздрави.

БГ История

« Отговор #15 -: Май 04, 2011, 04:42:24 »

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
  • Публикации: 542
  • Респект: 20
« Отговор #16 -: Май 10, 2011, 09:31:01 »

Цитат
Е, точно затова средновековна история без класически езици не се прави. Смисълът не е "ако съществуват такива", а "ако присъстват".

Не се приема. 

Има си хас. Друго не съм и очаквал.

debozman

• Гост
« Отговор #17 -: Май 13, 2011, 02:10:04 »

Цитат

Не се приема. 

Има си хас. Друго не съм и очаквал.

--- Много компетентен отговор, направо поразителен.  :-*

БГ История

« Отговор #17 -: Май 13, 2011, 02:10:04 »