Автор Тема: Бугари или кумани  (Прочетена 15833 пъти)

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
Re:Бугари или кумани
« Отговор #15 -: Декември 15, 2010, 16:20:57 »
А ето и моята теза..съвпада с писаното и от други люде-тоест не съм аз автор..

.Существовал некторий Куманский племенний союз-трактовка Немета..."в составе куманского племенного союза. В пользу этого говорит и совместная жизнь куманов и алан в Южной России, на Кавказе и в Молдавии”...В нем и аланны и куманы и другие племена..така че,сведенията много внимателно трябва да се разглеждат,преди да се направи извод-кой се е разбирал под названието "кумани" в зависимост кога,къде и в какъв контекст то е употребявано..

Много си прав Симчо! Като че ли сред народите на тая Земя има някакъв особен психарски комплекс - всички искат да се изкарат първи, най-древни, най-умни, най, най, най... Това освен всичко друго е и едно мощно (макар и не директно) опровержение на теорията за монофокалния произход на човека пробутвана яростно от глобалистите  и всякакви други изроди! А специално унищожаването, извращенията, умишлено неверните трактовки, нарочно създаваните бъркотии с историята на българите надминава всичко друго правено с историите и писмените паметници на други народи. Аз дори смятам, че в тая област няма оправия и не може и да има щото на всичкото отгоре сме и с най-много дупедавци и чуждопоклонници на глава от населението от всички останали народи на планетата!
Помака

БГ История

« Отговор #15 -: Декември 15, 2010, 16:20:57 »

Неактивен Ratmir

• Професор
  • Публикации: 88
  • Респект: 1
« Отговор #16 -: Декември 17, 2010, 07:36:55 »
Конечно же чушь.. ;D ;D
...но факты-вещи упрямые...прочитайте книжку опубликованную в Берлине...посмотрите доказательства (найденные во Венгрии например) ..

вот вы господин ученый  зациклились на это списке слов берлинской летописи...вот именно - это всего лишь список слов... такие списки можно составить даже в немецком языке - кто то и составил список тюркских слов в немецком языке... так например слово "время" на тюркском языке звучит в точности как у немцев... было привнесено в немецкой язык во время экспансии тюрок в восточную европу на заре времен..и таких примеров множенство.. любой язык заимствует чтото у соседей... так что ваши слова и "списки" это не показатель ;) не надо зацикливаться на мелких статьях
вы привели работы Гаркавец что писал на основе Кодекса Куманов...так граммотный мужик был..но все равно я давал ссылку именно на Кодекс а не на работы Гаркавеца... но вам это совсем не интересно - вы как попугай заладили одно - "куманы не говорили по тюркски" и вам глубоко наплевать что исторические факты говорят о другом... я уже заметил что у болгар на Дунае - торки и тюркский язык это больная тема и фобия... вы даже своих предков протоболгар что говорили на тюркском языке готовы отринуть и утверждаете что нынешний болгарский язык и есть древний язык...
и в то же время вы опять начинаете забывать свою родную болгарскую историю -  я про великий сход и принятие славянского языка за родной язык... в вашем болгарском языке осталось только эхо от древнего болгарского - несколько слов и не более... можете обижаться и плеваться...но это факт... с историей не поспоришь и не надо пытаться ставить её с ног на голову... ничего обидного для вас я не сказал...сам я на родном языке не говорю (к сожалению) думаю и разговариваю на русском, трохи разумею крайнскую мову...а вот родной нет... так и у вас с предками пошло...
большинство потомков протоболгар говорит на тюркском - все кроме вас...

Неактивен sim4o

• Академик
  • Публикации: 1051
  • Респект: 8
« Отговор #17 -: Декември 17, 2010, 09:42:26 »
зациклились на это списке слов берлинской летописи...вот именно - это всего лишь список слов

..это всего лишь список слов-нет,..Берлинская летопись показывает Иранский  язык в 1425г!

вы как попугай заладили одно - "куманы не говорили по тюркски"
Нет,я нарочито свою версию (а она не моя,а проф.Немета и другие к ней придерживается)здесь изложил..вот повторяю..Существовал некторий Куманский племенний союз-трактовка Немета..."в составе куманского племенного союза. В пользу этого говорит и совместная жизнь куманов и алан в Южной России, на Кавказе и в Молдавии”...(Немет)....В нем и аланны и куманы и другие племена(а это моя трактовка)
вы привели работы Гаркавец что писал на основе Кодекса Куманов...так граммотный мужик был  ...Да!..правильно,да и умний  человек был!Но «Codex Cumanicus» и разработка Александра Гаркавца не дает нам,основание делать глубокые выводы о..я уже заметил что у болгар на Дунае - торки и тюркский язык это больная тема и фобия...
Увы,факты-вещи упрямые-современный болгарский-вне сякого сомнения славянский..да и он оказал влияние на современного руского и т.д. (сам литературный руский-древноболгарский,это совсем нетрудно установить!)..этого факта надо именно учитивать!!Кстати Александр Гаркавец о Дунайских болгар такых категоричных выводов и не делал!
Может быть стоит еще раз Юрия Венелина прочитать?!
« Последна редакция: Декември 17, 2010, 17:52:48 от sim4o »

Неактивен ivany

• Професор
  • Публикации: 77
  • Респект: 5
« Отговор #18 -: Декември 21, 2010, 12:16:53 »
Ratmir дорогой. Самой болшой трудности при утверждения хипотези о тюрском произходе болгар ето липса документов на тюрском язике с времени первого болгарского царства. Ест каменние надписи, осталса и прословутий Именник болгарских князей. Именно князей. Найдени 3 рукописи - — Уваров, Погодинов или Синодален, все в России. И почему то харват Франьо Рачки в канце 19 века делает перевод не спазивая естественний язик документа и  меняет титул „княз“ с титул „хан“, защищая официалний для великоруской науки тюрко-български произход. И вот болше100 лет защитники етой тези путаютса как патароци в калчища, и перевода както все не виходит. Вот и горкое признание британского ученного, одного из про тюркских толкователей –/ перевод сделаеш сам /
“Изводът, до който достигнах, проучвайки Именника на стари години, е че той е ненадежден документ, чиято стойност е по-скоро филологическа, отколкото историческа Ето защо, макар и да смятам, че имената на владетелите, както и датите, означени с прабългарски думи, са навярно достоверни, то сега съм убеден, че годините, изписани с цифри, са толкова произволни, че изобщо не можем да разчитаме на тях — и следователно всеки опит да се разработи една цялостна и логична теория за изясняването на Именника и датите в него е обречен на неуспех. Извинявам се за това песимистично заключение. Но едно от тъжните неща, които човек осъзнава в течение на един дълъг живот, е крайната ненадеждност на повечето исторически данни. Стивън Рънсиман - ИМЕННИК НА БЪЛГАРСКИТЕ ХАНОВЕ, Специално за настоящото издание 1981. The History of the First Bulgarian Empire, G. BELL & SONS Ltd London, 1930
“……… и в то же время вы опять начинаете забывать свою родную болгарскую историю -  я про великий сход и принятие славянского языка за родной язык... в вашем болгарском языке осталось только эхо от древнего болгарского - несколько слов и не более... можете обижаться и плеваться...но это факт... с историей не поспоришь…………”
А я с истории не спорю, дорогой , я с тебя спорю. Не вижу документа, податки древние, или другое / ну покажи чтото 1000 - 1300 давности / что било “принятие” славянского языка. Он бил / точнее его прадед / тот самий язик со время великого схода как сам говориш.
Я не понимаю, ви обижаетес что ви похоже на славяне? Или ви обижаетес что ваш родной език другой?
Ви сами против того, что вас пишут татари, а хочите навязават нам, что ми тюрки. / 50 лет на зад официално протоболгари били монголи /.

Неактивен Атил

• Академик
  • Публикации: 306
  • Респект: -9
  • Булгар
« Отговор #19 -: Декември 22, 2010, 03:00:06 »
Бешевлиев е намерил надписи на тюркски колкото искате.Отидете в черквата на Асеневци с четирите каменни колони в Търново-"СВ.четиридесет мъченици".Единия надпис е точно на тюркски с гръцки букви,от първото българско царство/каганат/.Другите са на гръцки.Ползвал се е и кашанския алфавит пак на булгар-тюрки,но е системно унищожен от гръцкото духовенство,те са искали да унищожат и кирилицата,но новия цар Симеон и новата политика го предотвратяват.Българите побългаряват и тюркизират славяните,културно и духовно и цивилизационно до днес.Макар езика да е на майките т.е анчийски,улчийски/славянин е измислена дума нашите деди никога не са ги наричали славяни,нито те самите са се наричали така.Цялата духовна култура,фолклор,бит и традиция са булгар-тюркски а не славянски.И трябва да си сляп или просто тепегьоз и да се правиш на луд,като някои писачи/смешници/ за да не виждаш очевидното...
Куманите са част от българите,но може да се каже и обратното за някоя малка група,например Иван Втори -Асен си връща трона с помоща на кумани и голяма част от тях стават българи т.е.български поданици.Значи тези българи са част от куманите.Но това е късна история самите кумани-скити са си булгарски народ ,тъй както Кипчак го причисляват старите автори към Идел.
Такива работи значи,но те не са неизвестни от доста време.А другото е ...не го знам какво и за какво.Някъде има македонисти,някъде има татаристи,тия тука май са си просто комунисти с гипсирани мозъци.да му се чуди човек на Ратмир какви нерви има...
Понеже няма нищо тайно,което
да не стане явно;
И нищо не е станало,за да бъде скрито,
но да излезе наяве.

Марк,4:22

Неактивен sim4o

• Академик
« Отговор #20 -: Декември 22, 2010, 09:28:10 »
Атилчо,пак се появи..и пак,както ти е обичаят твърдейки нещо (например за обилието от надписи показани от В.Бевшелиев) въобще не го показваш,нито цитираш коректно,ами ей така...бърбориш си каквото ти го шепнат Гласовете?! ;D ;D  ма такъв ти е стилът на писане,многократно съм го определял като малоучен и палячовски,ама такъв искаш да си..въобще до сега във ВСИЧКИТЕ твои постове,освен бърборене и каканижене на някакви твърдения, не приведе НИТО ЕДНО доказателство,цитат или нещо друго..единствено бърборене..(като споменаваш В.Бевшелиев-ами отвори му книгата,ако четеш някаква и приведи точното място,ама кой би да ме чуе..) Който иска да те чете-да те чете..
Що се отнася до езика на българите-ами суперважен въпрос,та е хубаво без заяждане да го разчепкаме..
1.Български език в момента има-и това е езикът на който пишем
2.Какъв е този език,тюрски или някакъв друг...ами простичко упражнение..
   -език              славянски корен
   -в момента     латински
   -има               славянски
   -и                   славянски
   -това             славянски
   -е                   славянски
   -езикът         славянски

И знаейки ивнтелекта ти,ако успееш да видиш какъв процент от езикът ни е славянски,ще разбереш може би,и в коя група е..и ако се напънеш може би ще напишеш и ЗАЩО?!
Ами давай обяснения,ето го най-голямото ДОКАЗАТЕЛСТВО,нещата съществуват и съвсем лесно се определят какви са..ако смяташ че езикът е тюркски ...в момента... ами пиши и по това,защо да е тюрски,къде видя нещо тюркско тука?!

Що се отнася до това,че терминът "славянски" и т.н. може и да е изкуствен..ами съгласен съм,аз лично съм ги писал,що се отнася до разпределянето на индоевропейските езици по групи,ами извършено е в 18 век,от германски лингвисти..ако имаш възражения-пиши книги,оборвай ги..

Неактивен Ratmir

• Професор
« Отговор #21 -: Декември 31, 2010, 12:37:10 »
) сколько людей - столько мнений... я уже говорил неоднократно что большинство потомков протоболгар говорит именно на тюрском языке... я понимаю вашу фобию по отношению к туркам... но я не турк ... я говорю на одном из тюркских языков... изучая историю происхождения своих предков татар-булгар и мишар-можари я осознаю что венгры, балкарцы, болгары, карачаевцы, чавашлар и еще являются моими дальними или ближними родственниками... хоть и говорим мы все на разных языках...
желаю вам братья-болгары в новый год счастья и процветания, здоровья Вам и вашей семье!
пусть все недоброе останется в старом году - а все хорошее повториться в новом!

Яна ел белен!

Неактивен Атил

• Академик
  • Публикации: 306
  • Респект: -9
  • Булгар
« Отговор #22 -: Декември 31, 2010, 18:09:26 »
Към Симчо :показвал съм и съм давал линкове и в черквата те пратих и по Сеновските нивя ,където топонимията е изцяло тюркска!Но тук ще се върна по-късно на другото място е по-важно.Обаче може да има любознателни хора ,които да се почувстват пренебрегнати и онеправдани...Сайта е сравнително добре посещаван.Ратмир веднъж даде и аз пак ще дам линка на главната група.От там може да се отиде на моята страница.Да се видят групите където пиша.Има много фотографии и видеоматериали...Но толкова глупости в такава глупава и ненормална република като тази РБ никъде не съм виждал и сигурно няма и да видя...!Това е линка за една книга на Бешевлиев:
http://www.promacedonia.org/vb/
А това е линка на руския сайт с главната българска група:http://vkontakte.ru/club846946
И още веднъж ЧНГ!Здраве и успехи желая на всички свестни и хубави хора и по света и у нас!
« Последна редакция: Декември 31, 2010, 18:11:52 от Атил »
Понеже няма нищо тайно,което
да не стане явно;
И нищо не е станало,за да бъде скрито,
но да излезе наяве.

Марк,4:22

Неактивен sim4o

• Академик
« Отговор #23 -: Декември 31, 2010, 18:31:19 »
И от мене Поздрави.. ;D ;D
А да сме живи и здрави!
Да има и освен нас,любопитни българи,да се интересуват от История и да са все повече и повече..
Знай своя Род!!С това започва възпитанието на всеки един осъзнат българин!
Атиле,поздрави за Новата Година първо и живот и здраве да е и късмет!..огромното болшинството надписи приведени от Веселин Бевшевлиев в книгата "Първоългарски надписи" изд. 1935-1936 уви,не могат да се определят като тюркски..ако бяха тюркски,нямаше въобще да пишем тука..ето я книгата-има я в библиотеките..
http://www.hralupa.com/index.php?act=viewProd&productId=15047

Ето някои от най-важните надписи..надписа от Балши..

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81_%D0%BE%D1%82_%D0%91%D0%B0%D0%BB%D1%88%D0%B8

ето още надписи..

http://mandara.narod.ru/nadpisi.htm

ето за Бевшевлиев..

http://www.protobulgarians.com/Statii%20ot%20drugi%20avtori/Statii%20ot%20drugi%20avtori%20za%20indo-evropeyskiya%20proizhod%20na%20prabaalgarite/V_%20Beshevliev%20-%20Iranski%20elementi%20u%20pyrvobylgarite.htm

та ако бяха доказани тюркски-щех да се съглася с тебе и да те черпя едно вино...но..

Неактивен Ratmir

• Професор
« Отговор #24 -: Януари 01, 2011, 13:19:42 »
спасибо за ссылки - но  сожалению я не настолько хорошо владею болгарским языком чтобы осилить эти статьи  :D

БГ История

« Отговор #24 -: Януари 01, 2011, 13:19:42 »