Автор Тема: Отговорите на папа Николай Първи по питанията на българите  (Прочетена 31316 пъти)

Неактивен Атил

• Академик
  • Публикации: 306
  • Респект: -9
  • Булгар
За да излезе от задушаващата прегръдка на Византия след покръстването,българският владетел Борис Първи потърсил решение на проблема в две посоки.Първо във възобновяване на съюза с Немското кралство.И заедно с това обръщане към Рим за приобщаване към папството,т.е. по-далеч от Патриаршията и по-близо до самостоятелността.
 В изпълнение на този план през лятото на 866 год.на път поели две пратеничества:едното за Регенсбург,при крал Людовик Немски,другото-към Рим, при папа Николай Първи.
 На 29 август 866 год. в Латеранския дворец в Рим пристигнали пратениците от България,водени от Борисовия роднина Петър и боилите Йоан и Мартин.Те носели дълъг списък от въпроси до Римския папа.Заедно с това оповестили намерението на България да премине в диоценза на папата и да се сдобие с автокефална църква със собствен архиерей.Папата не дал категоричен отговор на второто искане,но на въпросите отговорил.Както обикновенно става въпросите на Борис не са се запазили до наши дни,но затова пък отговорите на папата са в пълна наличност.
 Те били връчени на болярина Петър на 13 ноември 866 год.-106 отговора и той потеглил към Плиска.Придружавала го голяма мисия от духовници начело с епископите Формоза Портуенски и Павел Популонски.Пристигнали благополучно в България и мисията започнала обичайната си работа-да покръства непосветените още в Христовата вяра.
 Германските духовници които пристигнали след тях се оказали излишни и след като били наградени с богати дарове ,без да бъдат обидени с най-добри чувства били изпратени обратно.Византийското духовенство обаче се заинатило и не пожелало да си ходи...А техния патриарх Фотий анатемосал папата,че му отнемал диоценза.Папата не закъснял и също го анатемосал...!Така разпрата между Константинопол и Рим се задълбочила заради българския църковен въпрос.
 В надвечерието на Коледа през 867 год. следващия папа Адриан Втори тържественно приел братята Кирил и Методий.Той осветил славянската писменност,благословил делото им,ръкоположил техните ученици за свещенници и дякони,разрешил отслужване на литургии и служби на славянски език.
 През цялото това време в България всеки кръщавал и кръстил както си иска а папата се стараел да налага волята си като отхвърлял кандидатурите за епископ на Борис и налагал свои...
 На 5 октомври 869 год. почнал работа Осмия Вселенски църковен събор.
 На 4 март 870 год. на извънредно заседание се разгорели остри спорове относно статуквото на българската държава в църковно отношение.Източните патриарси които аритметически имали мнозинство над Римските представители,решили,че България тръбва да е към Константинополския патриарх.В отговор на това  римските духовници отказали да подпишат готовите вече документи и така се стигнало до т.нар."мала схизма".Тя довела до окончателното разцепление на западната и източните църкви,което продължава и до днес.
Латинските духовници били изгонени от страната.Борис възприел доктрината на "царопапизма",при която се възприема,че светската власт стои над църковната/така е било и преди покръстването,като често двете функции се съчетавали в лицето на Кана/.
 Но едва след събора в Преслав през 893 год. били изгонени и гръцките духовници.При Симеон вече била постигната "национализация"на българската Църква...
 В тази връзка със събитията от това време,които са имали съдбоносно значение не само за България,но и за Европа и света ме интересува въпроса относно Отговорите на папа Николай Първи.Като извор за българската история и връзката между религия и политика.Наскоро стигнах до едно сведение относно "книгите получени от сарацините",как и при кой владетел са се появили.Бих го споделил по нататък в дискусията.Ако някой ги има отговорите може да ги публикува.
Понеже няма нищо тайно,което
да не стане явно;
И нищо не е станало,за да бъде скрито,
но да излезе наяве.

Марк,4:22

БГ История

Неактивен bulga_ro

• Знаещ
  • Публикации: 112
  • Респект: 28
Виждам ,че си направил отнякъде този копипейст ,може би от некой уебник за 6 клас!
Ако ,поразгледаш тука по темите можеш и да си намериш някой отговор.
Сега е жега и трябва да се пестят излишните движения!
Почни от заглавието!
Успех!
"Ето ти победи,вземи каквото ти е угодно,и си иди с мир"
Крум споделя мисли с Никифора!

Неактивен Атил

• Академик
  • Булгар
Re:Отговорите на папа Николай Първи по питан&
« Отговор #2 -: Юли 27, 2010, 15:31:10 »
Отдавна прегледах и нищо не намерих освен празни брътвежи и наукоподобни дрънканици,папагалствания и нищо което да прилича на историческо познание.Откровенно казано бях предизвикан от посегателствата върху този български владетел.Много сте жалки и мънички за да се гаврите с подобни Личности.А колкото до мене какво съм направил,не съм толкова важен,по-важното е че представям част от Българската история.И който се интересува ще научи нещо а няма да се занимава с вашите идиотски словоблудства.Чао.И приятни летни излежавания на припек.

П.П.Докато се препичаш на слънце можеш да направиш и една справка с учебника за 6-ти клас.Защото се сетих,че това май не беше копипейст...Абе не съм много напреднал в компютърните технологии,хем да научиш нещо за българската история.
« Последна редакция: Юли 27, 2010, 16:02:36 от Атил »
да не стане явно;
но да излезе наяве.

Неактивен bulga_ro

• Знаещ
Re:Отговорите на папа Николай Първи по питан&
« Отговор #3 -: Юли 27, 2010, 23:00:38 »
Отдавна прегледах и нищо не намерих освен празни брътвежи и наукоподобни дрънканици,папагалствания и нищо което да прилича на историческо познание.Откровенно казано бях предизвикан от посегателствата върху този български владетел.Много сте жалки и мънички за да се гаврите с подобни Личности.А колкото до мене какво съм направил,не съм толкова важен,по-важното е че представям част от Българската история.И който се интересува ще научи нещо а няма да се занимава с вашите идиотски словоблудства.Чао.И приятни летни излежавания на припек.

П.П.Докато се препичаш на слънце можеш да направиш и една справка с учебника за 6-ти клас.Защото се сетих,че това май не беше копипейст...Абе не съм много напреднал в компютърните технологии,хем да научиш нещо за българската история.
Професоре,
това което сте написали не е вярно(натъманено е)!
Ако прочетете отговорите по един спокоен начин и сте запознат с християнството като религия ще Ви изпъкнат въпроси като ....!

Боцмана е развил много добре темата(вече съм му подготвил професорска рецензия -няколко бутилки "RIOJA"1976г.резерва е!) пробвайте се в някой въпрос!
Говоря Ви на Вие штот е горещо!

Неактивен Атил

• Академик
  • Булгар
Какво е развил Боцмана,че на латински го нямало като Борис? И какво като го няма,то и Паисий е разбрал още ,че не са му разгадали името от преди да се кръсти.То и въпросите му на Борис ги няма,само отговорите на папата ги има.И какво да направи науката ?Да реши че е нямало въпроси ли?Щом ги няма сред източниците.И почва човека да носи от девет дерета вода и всякакви писания с "Михаил",за да докаже,че нямало Борис...Само че тук не става въпрос за Майкъл Джексън или Лейди Гага а за историческа личност/която на мен не ми е сред любимите но е Личност/,от много голям мащаб.След това почва да говори за някакви си две Българии,на колко ракии е бил,че ги вижда двойно?
В резюмето към темата няма нито една грешна дума.Сведенията съм ги сверявал с четирима професора,обаче истински не като тука в сайта...
Идеята ми беше да се изкарат тези отговори,защото наистина могат да минат за истински и достоверен източник.От тях може да се надзърне и в дохристиянската култура на българите.Християнството ми е долу горе ясно,но мога да се консултирам и с един вещ богослов ако се наложи.Другото ми направи впечатление,че този човек е бил политик!Истински и ги е бил всичките тогава!Още е бил жив когато вече при Симеон сме спечелили пълна победа над Запада и Изтока!А днес какво е?Маймуншебеци...И вие сте такива като тях,от тях се учите затова.Язък!
да не стане явно;
но да излезе наяве.

debozman

• Гост
       Какво е развил Боцмана,че на латински го нямало като Борис?
 --- Айванчето на чичо, една единствена дума не може и да прочете от Паисий, ама историк се пише. „Ис торук” като, че е по-точно..

И какво като го няма,
 --- Ами като го няма, НЯМА GО, и хиляда  исторуци, като теб да кажат, че го има – ПАК ГО НЯМА. Анлъдън му ?

То и въпросите му на Борис ги няма,само отговорите на папата ги има.
 --- Какъв „Борис” бе капанче байново ? Това откъде ти го снесоха, от Истамбул с турския превод на последното руско мюре за малоумници „ Дж.Тахири” ЛИ ??

И какво да направи науката?
 --- Ти май си мислиш че „науката” е шербет кавето, дето го сърбаш по ранина на къра?! Не е чоджум, не е това.

И почва човека да носи от девет дерета вода и всякакви писания с "Михаил",за да докаже,че нямало Борис...Само че тук не става въпрос за Майкъл Джексън или Лейди Гага а за историческа личност/която на мен не ми е сред любимите но е Личност/,от много голям мащаб.След това почва да говори за някакви си две Българии,на колко ракии е бил,че ги вижда двойно?
 --- Как съм на кеф, ей сега прецапвам Калотино и ви започвам наред с калъчката  :-*.

В резюмето към темата няма нито една грешна дума.Сведенията съм ги сверявал с четирима професора,обаче истински не като тука в сайта.
 --- Истински капанци! Или каракалпаци. „Капанката” беше толкова задръстена, че вече няма как да не е професор. Ще питам Легата като се видим, че има да черпи бира.

Маймуншебеци...И вие сте такива като тях,от тях се учите затова.
 --- Кой преписа от читанката този пост „Отговорите на папа Николай  …”, бе чоджум – не беше ли ти ?!
Помниш колкото лемур в кома.

« Последна редакция: Юли 28, 2010, 23:11:40 от B. Georgiev - bozman »

Неактивен bulga_ro

• Знаещ
...Идеята ми беше да се изкарат тези отговори,защото наистина могат да минат за истински и достоверен източник.От тях може да се надзърне и в дохристиянската култура на българите.Християнството ми е долу горе ясно,но мога да се консултирам и с един вещ богослов ако се наложи.
Да,то оставаше и да разбираш от Християнство !В АОНСУ изучавахте как мамуняка станал челяк с мого работа ....
Питай майстора си богослов на кои НЕ им е разрешено да работят в събота и на кои в неделя!
А пък ивандобрев професорът питай ,кога тенгритата ....
дохристиянската наука в България е на най ниското ниво щото професорите са комунистически възпитаници и за тях понятията са кат на ивандобрев (параноични) демек  за нищо не стават!

Неактивен Атил

• Академик
  • Булгар
Много сте се оцапали...!То бива бива ама чак толкоз,следя как се джиркате и с останалите и се правите на многознайковци обаче освен да цвъкате и да развивате дървени философии друго не правите.После ония се отказват да се занимават с такива дървени глави като вас и вие си мислите,че сте спечелили някакъв спор и сте много големи историци!Вятър и мъгла!Че и за християнство ще говорят...Мацала нещастни а аз си вообразявам,че дошли тук от любов към историята,как ли пък не...
Айде сиктир ордан,и много здраве на Аланкоолу който ви е духовен патрон!
да не стане явно;
но да излезе наяве.

Неактивен bulga_ro

• Знаещ
...Мацала нещастни а аз си вообразявам,че дошли тук от любов към историята,как ли пък не...
Айде сиктир ордан,и много здраве на Аланкоолу който ви е духовен патрон!
точно такива туркски фантасмагории вкарани от златарски и сие и повтаряни толкова години като папагали!
Сега наскоро се запознах с една рецензия на една дама ,която ще придобие некаква степен сигурно ,понеже ме помоли да не и правя разбор само преписвание на едни и същи постулати нямащи нищо общо с фактите!
Измислени истории като джагар-маджар бекове-хекове, хасани-масани и сиктир-миктир.
Ето сега в пантеона на ататюрк ша слагали Аспарух Хан утре и георгидимитров вожда и учителя  ама халал да им са ,нали били наследници на Рома!

Неактивен Атил

• Академик
  • Булгар
Отговорите на папа Николая Първи ли нямат нищо общо с фактите?Вие прочетохте ли за какво ставаше въпрос?
Турция днес ми е ясна повече отколкото на тебе,че и от вчера.Обаче България не ми е ясна ,какво иска и какво мисли да прави.Ако ние знаем какво искаме и какво ще правим,другите няма да са толкоз опасни.Измислиците са при вас!А един човек или страна са силни,когато имат за темел истината!
Нали разбирахте от християнство?Кой е бащата на лъжата?Това е по-важно отколкото кой работел в събота и кой в неделя.
да не стане явно;
но да излезе наяве.

Неактивен bulga_ro

• Знаещ
Отговорите на папата може да ги разбере човек който наясно с няколко религии.И не са му промили мозъка още или не е подлога!
За турски пропагандьори това е  невазможна и особено вазпитаници на АОНСУ дето им беше религията "опиум" а те си смъркаха "камунистическьих"бля....
Турция и турците не са ми интересни!
За мене не представляват исторически интерес.Ти кво рабираш по тоя вапрос мене не ме валнува!
анадъмно!
Каква истина като живеете само в лъжа,лъжата за тебе е професия !
Ето щял да превежда някаква късна измислица от 20 век съчинена от един татарски измислен параноик .Те само това могат да крадат и да чегъртат надписите неграмотно -изтрили Симеон и написали святосляф ,ето това са !
Ти чел ли си за Глигорович бил славист ,как обикалял манастирите със заптиета да изнудва и краде български книги.
Това е истината!

Неактивен Атил

• Академик
  • Булгар
Ако бяха се запазили повече български книги ти вече щеше да си разбрал защо си ТЕПЕГЬОЗ,и щеше да отидеш на лекар да те излекува от турската психоза.
Кой те занимава с турците така и не разбрах,говорите за татари ,за цигани,обвиняваш ме в лъжа а самия ти лъжеш и мажеш повече и от циганин...
Така няма да стане.Тук ставаше въпрос за съвсем други неща.
да не стане явно;
но да излезе наяве.

Неактивен bulga_ro

• Знаещ
глей ся ,аз имам принцип ,не нападам и не обиждам първи!Ти започна да се прайш на отворен и разбирач на турските кухи теориии да обиждаш!
Няма как да се запазят щото българите са живели с най ретроградната популация!Върнали са ни 1000 г назад!
Българските книги са уноищожавани систематично от грцките фанариоти с помощта на турските властници.Даже са помагали и на руснЯците да си влачат на воля и те!
Ти си тоя дето маже тука не си представил никакъв факт ,извор или някоя паница дето да пише българи ,Тангра,хан Омотртаг,хан Кубрат, или Хан Борис
Имаш ли или нямаш?

Неактивен Атил

• Академик
  • Булгар
Заради паметта на Нурутдинов пак ще продължа за малко...И него го потурчи а той е потомък на Цар Самуил по майчина линия!От рода Ойгър-Амир...
Точно те са потърпевши и репресирани и от руснаци и от комунисти а вие в сравнение с тях нищо не сте видели и нищо не знаете!
Какъв факт не съм представил?Ако разбираше нещо щеше да знаеш,че точно с факти и истинска погребана история се боря срещу измислиците и лъжите.
Изворите са много,но повечето чужди а някои съвсем отдалечени и бегло запознати с нас и историята ни.Затова аз търся български извори!Колкото и да са оскъдни.Пълно е с извори където пише за българи и Българии...А освен паници има цели златни съкровища...!
Нурутдинов въведе в науката специалността-"булгаровед",изкара на бял свят оригинални летописи и литературни произведения от средновековието.На българите от оня край на Европа.Намериха се сведения и за Дунавска България.
За държавното устройство,за религията,за спорни и грешно тълкувани личности и събития.
На никого не му пукаше,на тях им е по-удобно да лежат на "лаврите"си на учени а последната налудничава мода е да ни поиранчват!Защото не сме били монголи...И всичкото го оправдават с турците ,тюрките,не не можело да имаме нещо общо с тях...!А кой определи,че тюрките са монголи?Кога?В любимата ви Турция монголци ли живеят?
Монголоидите които говорят тюркски ние от прадревни времена сме ги нарекли-кара китаи.
Заради това безхаберие и неблагодарност към паметта на дедите реших да извадя на бял свят това ,което са постигнали другите.Тук в тази България!И няма да се спра докато съм жив.
Темата беше за отговорите на папа Николай Първи,но откровенно казано,мен повече ме интересуват въпросите на Борис Първи!Къде са и защо не са запазени?Защото на много от тях не е отговорено...
да не стане явно;
но да излезе наяве.

Неактивен bulga_ro

• Знаещ
Ако почна да обръщам внимание на всеки шизофреноид,или параноид или ...си е загуба на време
Посочих ти турският проект!
Що не го коментираш ?
Този използва българска история среу единствените които носят това име!
Къв е тоя папагал накичил се с името българин?
Такива трябва немедлено да се разкриват и слагат в публичното пространство като лъжци !
Също и техните подръжници в България или където и да е !
И ти си един от тях!
Нямаш едно копче пък ми говориш за съкровища хахаха
айде показвай!
давай линкове ,щото аз имам!

БГ История