Автор Тема: Начин на записване на числа и дати на КИРИЛИЦА/ГЛАГОЛИЦА  (Прочетена 13010 пъти)

Неактивен blgrndvschk

• Редовен
  • *
  • Публикации: 5
  • Респект: 0
Здравейте! Искам да разбера как е точният начин за записване на числа и дати с буквите от кирилицата, и тези от глаголицата.

Според "Уикипедия", чрез кирилицата, числата се записват по следния начин:

"Числата се пишат и четат—предимно отляво надясно с изключение на числата от 11 до 19. Тези числа се четат и пишат от дясно наляво. С цел да се преобразува от кирилски към арабски числа, трябва да се покажат всички цифри. За да се различават числата от текста, се добавя тилто над цифрата. Ако числото надвишава 1000, се добавя знак за хиляда ҂ (U+0482) преди фигурата."

Ако правилно съм разбрал, числото 6541 трябва дасе запише като (знак за хиляда + 6 + 500 + 40 + 1), но числото 3412 (знак за хиляда + 3 + 400 + 2 + 10).

Ако е така, добре, ако не, поправете ме!
В статията пише още:

"Глаголическите цифри се използват по подобен принцип с изключение че цифрите се задават спрямо азбучния ред на глаголицата, а не спрямо реда на гръцката азбука."

Това не мога да го разбера, тъй като в глаголицата си има еквиваленти и за хиляди. Ако може някой да ми обясни и да даде няколко примера как става.

П.П.
Ако някой ще обяснява, да е някой, който наистина знае  ;)

БГ История

Неактивен Balkan

• Академик
  • Публикации: 153
  • Респект: -6
И на мен ми направи впечатление омотаното обяснение на числата от 11-19 но да ти кажа аз ги приемам както се изговарят един на десет - два на десет - три на десет и т. н. ( аІ - вІ - гІ ) Като гледам глаголицата няма цифри от 11-19 и може би и тя се пише по същия начин но ако ти попаднат надписи сигурно ще се ориентираш

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
  • Публикации: 542
  • Респект: 20
Основните разлики между буквения запис за число и съвременният (с арабските цифри) са две:
1.В съвременния начин част от "разбирането" за стойност идва от позицията на цифрата в записа, гледано отдясно наляво (както пишат арабите): единици, десетици, стотици, хиляди и т.н. При буквените записи, макар да има някакъв приет ред, той не е важен, защото отделните знаци (буквите с различно означение към тях) имат значението не на цифри, а на числа, а записът в целостта си представлява сумата на тези числа.
2.В буквените записи няма означение за нулата.

Разликата между глаголическите числа от една страна и кирилските и гръцките от друга, е в това, че глаголическото "Б" има стойност "2", а в кирилицата (заради гръцкото влияние) стойност "2" има буквата "В". Освен това в някои глаголически паметници са използвани специални букви за някои от хилядите - но това е по-скоро изключение. Иначе записът на число в кирилски и в глаголически вариант са аналогични.

Неактивен blgrndvschk

• Редовен
  • *
Благодаря ти много за информацията :)

Как обаче ще се запише числото (например) 2365? (на глаголица)

Като (1000 + 1000 + 300 + 60 + 5), или
като (2 + 1000 + 300 + 60 +5)?

Това ми е странно, защото при кирилицата си има обозначение за числата над хиляда,  а за глаголицата не пише... и се чудех.. ако имаш примерно 10 231 да запишеш... ще трябва да използваш знака за 1000 ... 10 пъти и чак тогава останалите числа, или 10, 1000 и останалите числа :)
??

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
Не. За хилядите се използва същият знак като в кирилицата. Фактът, че глаголицата има знак за 1000 е изключение.
Т.е. за числото 2365 записът ще е: знак за хиляди; буквата "аз"; буквата "твръдо"; буквата "мислите"; буквата "добро".

Неактивен blgrndvschk

• Редовен
  • *
Много ти благодаря :) Послендо питане..

Значи ако искам например "2007"

Трябва - знак "҂" + буквата "Буки" + буквата "Живот"
или - буквата "Чръвъ" + буквата "Буки" + буквата "Живот"

И имаш ли идея как трябва да стане като дата.. Тоест има ли специално обозначение на дадите? Примерно: "20.03.2007" или няма значение?

П.П.
Трябва ли да се добавя "тилто" над числото (както е в кирилицата, за да се различават буквите от числата)? И ако трябва, същото ли е като знак?

« Последна редакция: Януари 05, 2010, 18:08:42 от blgrndvschk »

debozman

• Гост

Цитат
  Разликата между глаголическите числа от една страна и кирилските и гръцките от друга, е в това, че глаголическото "Б" има стойност "2", а в кирилицата (заради гръцкото влияние) стойност "2" има буквата "В". . . . .

--- Поради фаталните последици върху кирилската азбука от съседни зловредни народи тя претърпя и още загуби:
-   Буква Ж(живете) загуби числена стойност от жидовете подстрекавани от гърците.
-   Буква h(гервь) загуби числена стойност под влияние на хуните и гуните, поощрявани от гръцки рибари.
-   Буква Щ (ща) загуби стойност от Щатите – хурони и чероки, последните са повлияни за тези действия от гърците.
-   Буква Ш (ща) загуби стойност от шиптарите, които под гръцко влияние нахлуват и в Македония.
-   Буква Ъ (йеръ) загуби стойност от ъюджите в Китай.
-   Следват още десет букви без стойности поради грабежи, горене и изнасилвания.

По многострадална и ощетена азбука от кирилицата следствие на гръцки влияния  няма на тази планета. Горко ни.               

Неактивен blgrndvschk

• Редовен
  • *
Та.. ще ми кажете ли :)

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
Значи ако искам например "2007"
Трябва - знак "҂" + буквата "Буки" + буквата "Живот"
Да.

Цитат
И имаш ли идея как трябва да стане като дата.. Тоест има ли специално обозначение на дадите? Примерно: "20.03.2007" или няма значение?
Датите се записват обикновено с думи, а не с числа. Напр.: на двадесетия ден от март...
Но още по-често в текстовете няма дати, а църковни празници. Включително т.нар. подвижни празници.

Цитат
Трябва ли да се добавя "тилто" над числото (както е в кирилицата, за да се различават буквите от числата)? И ако трябва, същото ли е като знак?
Не. И в кирилския вариант на записите често се пропуска.

БГ История