Автор Тема: Великденска - бил ли е Исус българин?  (Прочетена 11277 пъти)

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
Случайно (не във връзка с Великден!) си препрочетох любопитната книжка на покойния писател Йордан Вълчев "Две изречения на Исус Христос", издание на т.нар "общобългарска"(?!?!) фондация "Тангра ТанНакРа", 1998 г. Оставям настрана названието на самата фондация и опита ми да открия, кое е "общобългарското" в нелепото й заглавие; оставям настрана и наивните опити на автора - очевидно тюркист - да изкара Исус българин и то тюрк (не изключвайки, че пантюристите може и да са го възнаградили щедро за това хрумване), а искам да привлека вниманието ви към писмото на Пилат Понтийски до император Тиберий, в което описва Исус:
"До Негово Императорско Величество Тиберий Цезаря
Ваше Императорско Величество!
Разбрах доколко желаете да се известите и ето - според изследванията си - ще Ви разкажа подробно.
Между нас се яви един добър човек на име Исус Христос, за когото народът говори, че е истински пророк и създател на всички твари, които се намират на небето и на земята. Наистина, о, Цезаре, за тогова много чудеса се слушат всеки ден!
Този човек наричат Исус Христос и само с едно продумване въ зклресява мъртви, изцелява болни.
Той е среден на ръст и до такава степен приятен, щото като го видят, принуждават се или да го обичат, или да му се боят.
Косата му покрай ушите има оряхов цвят, а от ушите до раменете - като цвета на земята, но още по-хубава. Като назарянин, той носи коса (!) и лицето му е весело и хубаво. Носъ т и устата му са такива, че не могат да се опишат, брадата му е рядка, погледът му е много приятен, очите му са много хубави и синкави. И това е за чудене, че светлината, която изтича от очите и лицето му, начинът на бляскавостта, правят човека да не може да го гледа: изобличенията му докарват страх, а наставленията му - плач. Никой не го е видял да се смее, а да плаче - много пъти са го виждали. Ръцете и ушите му са много нежни. Повечето хора са благодарни на отговорите му, но често не се явява при тях, а когато се явява, (прави това) с нравствено предпазване. Както майка му е много хубава по тая страна, тъй и той е до неимовярност хубав. Ако питате за науката му, без да е учил от някого всичките науки и изкуства, знае добре и всеки йерусалимец се бои от негоэ. Той много пъти ходи бос

БГ История

Неактивен tyssho

• Новодошъл
  • Публикации: 1
  • Респект: 0
Re:Великденска - бил ли е Исус българин?
« Отговор #1 -: Май 05, 2009, 10:24:07 »
хъм, много ме съмнява такъв текст да е написан от управител на римска провинция, прилича ми на по-късно произведение на ревностен християнин и нищо чудно да е от "евангелие на никодим", но не ми се търси сега.

бил ли е иисус българин? ами поне засега няма сведения за съществуването на българи преди около 2000 години, така че лично аз такива твърдения ги свързвам със сензационнта литература и публицистика, а не със сериозна история или библеистика

Неактивен sim4o

• Академик
  • Публикации: 1051
  • Респект: 8
« Отговор #2 -: Май 09, 2009, 16:24:30 »
Има една теория на Носов и Фоменко-поддържа се и от Табов отчасти.....

та,според нея събитията описани в Библията не са първи век,а доста по-късно...
датировката на Торинският саван,е от 11 век!

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #3 -: Май 20, 2009, 01:23:38 »
Ако става въпрос за прическата, тя не е български патент.Среща се често за оракули, жреци, и простосмъртни скити и дори индийци.Както и като варяжки обичай?!?

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #4 -: Май 20, 2009, 11:42:50 »
хъм, много ме съмнява такъв текст да е написан от управител на римска провинция, прилича ми на по-късно произведение на ревностен християнин и нищо чудно да е от "евангелие на никодим", но не ми се търси сега.

бил ли е иисус българин? ами поне засега няма сведения за съществуването на българи преди около 2000 години, така че лично аз такива твърдения ги свързвам със сензационнта литература и публицистика, а не със сериозна история или библеистика

Здравей Tyssho,
И ти благодаря макар и за така краткото участие в повдигнатия от мен въпрос. Впрочем дали правилно повдигнах въпроса? Май не, защото, 2, исках да чуя мнения кой и какъв е бил Христос етнически (не божествено) и 1, защото наистина много ме дразни тая склонност в мнозина - особено пишещи българи (литератори, писатели - аз ги слагам в един кюп!) - да ни изкарат нещо много специално и уникално и извън общочовешките мерки. Това за мен и знак за тежко психическо увреждане, някаква тежка комплексарщина или нещо такова, дето направо си иска психотерапия... Та и с покойния Йордан Вълчев, със самата смешноименна фондация "Тангра-ТанНакРа" и прочие и прочее е все така - нерде Ямбол, нерде Стамбол...
Знам, че е имало 104 евангелия преди едикойси събор и след него останали известните ни 4. Защо обаче другите 100 са "низвергнати" - сред които и това от Никодим - мога само да гадая и едно от гадаенетата е, че след определен момент Християнството от духовно учение се превръща в инструмент за контрол над масите човешки (т.е. всичко християнско или Христово в него отива в помийната яма), т.е. политически инструмент и вече разни евангелия писани от по-добросъвестни, грамотни и духовно възвишени хора трябва да се заличат, защото не вършат работа на "правители мира сего"...
Но това е по-скоро в тема "Христианство" или "Религия"
Помака

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
  • Публикации: 542
  • Респект: 20
« Отговор #5 -: Май 21, 2009, 12:50:57 »
По този въпрос подкрепям Помака абсолютно.
Що се отнася до цитираното в началото на темата "писмо на Пилат" - това е просто глупаво съвременно (ХХ в.) творение на исторически невежа.

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #6 -: Май 21, 2009, 22:59:03 »
Според Юнг в едно книжле, Исус е бил дебил, селски (или градския)идиот.Религиите в Римската империя се разглеждат отгоре, отгоре, и определено не са били много ограничаващи.За разлика от християнството и другите монотеистични религии.Те определено ограничават човешките свободи.С доктринизацията все повече и повече.Отношението към християнството в 5-9в може да бъде маркер, ако не за етнос, то поне за нация и цивилизация.Естествено 70% от християнските автори трябва да се изключат. Повечето са стилистично, идейно и философски от11 - 16 век.

Неактивен Balkan

• Академик
  • Публикации: 153
  • Респект: -6
« Отговор #7 -: Юни 11, 2009, 20:25:28 »
Това е трета тема която здасяга българите  и помислете  - защо библията и християнството са се пишели и проповядвали само на три езика.Не е можело да се приеме великия дух на българската култура  както и Съветския съюз не приемаше братята Кирил и Методий за български учители.Не може ти да си велик, и някой друг да те учи. Помествам коментара си  от другите теми.

Малко четете и за това не знаете.Интересувайте се колко топонима има по Азия, Европа и Африка отговарящи на България като се има в предвид че много народи нямат всички гласни и съгласни.Българският език е най- многозвучен.Друг език с повече звуци от българския няма.Прочетете всичко и ще разберете защо планината ни е стара и Загората също а може би и други неща.Запазването на топонимите означава че сме били върховни и това е дразнело много хора по света.За това Библията по някое време се е пишела само на три езика - за да не се разбере за произхода на религията наречена по късно хриситиянство.Ние наистина сме по стари и значими от еврейската библия и през вековете са се старали да заличът присъствието на културата ни но не се гаси това що не гасне.Един пример само - Индийците са ни приемали като учители.На индийски учител е Гуру.Ние имаме Име Гюро, а си спомнете и името Гурко.Няма нищо случайно но много са народите които са искали да не ни има.Последно Великия съветски съюз не можеше да ни приеме като по велеки от себе си(като се има предвид че комунизма е еврейска измишльотина). Има много писано по въпроса но мисля че това е добро начало за незнаещи и жадни за знания  http://ziezi.net/trakite.html    http://www.institutet-science.com/bg/gradeshnitzab.php     http://balgarite.interbgc.com/

Неактивен sim4o

• Академик
  • Публикации: 1051
  • Респект: 8
« Отговор #8 -: Юни 12, 2009, 12:28:51 »
Според мене самият Юнг е еврейски дебил..............

Неактивен edybot

• Новодошъл
« Отговор #9 -: Юни 14, 2009, 18:33:37 »
Отговора на въпроса е много прост и се намира още в първите изречения на Новия Завет.

Матей1:1. "Книга за живота на Иисуса Христа, Син Давидов, Син Авраамов. "

Син на Давид ясно обозначава юдейския му произход.
За автентичността на евангелието не е нужно да се спори , понеже е ясно доказано всичко почти до първи век. Да не забравяме празния от две хиляди години гроб.

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #10 -: Юни 15, 2009, 12:35:37 »
Отговора на въпроса е много прост и се намира още в първите изречения на Новия Завет.

Матей1:1. "Книга за живота на Иисуса Христа, Син Давидов, Син Авраамов. "

Син на Давид ясно обозначава юдейския му произход.
За автентичността на евангелието не е нужно да се спори , понеже е ясно доказано всичко почти до първи век. Да не забравяме празния от две хиляди години гроб.

Блазе ти приятелю! Не те мъчат съмнения - щом го пише в Евенагелието значи е истина! Ами да ме открехнеш тогава защо от известните 104 евангелия Църквата е признала само 4? Кэои са истинските и кои лъжовните? Това първо; второто е, че аз цитирам един писател, покойния Йордан Вълчев, който поставя въпроса за 2 изречения, произнесени от Иисус във важни и дори критични моменти ат живота му, особено второто. Първото е заповедта, която дава на "мъртвата щерка" на стотника - "Талита куми!" което Вълчев превежда като "Стани момиче!", а второто е вече от кръста - "Или, или лама сабахтани!" Вълчев дава своите преводи въз основа на чувашкия език, понеже той е привърженик на тюркската теория за произхода на българите и по тоя начин изкарва и Иисус българин. Аз никъде не казвам че съм приел неговите разсъждения и тълкувания - напротив, това ми се вижда дотолкова пресилено и изсмукано от пръстите, че няма накъде повече, но просто исках да провокирам малко участниците към размисъл и търсения - е не съм успял изглежда... Щото пък в едно нещо Вълчев е прав - етногенезисът на евреите наистина не е много ясен. Сред евреите които познавам и с които общувам има толкова типични арийци/индоевропейци, че всякакъв намек за семитската раса при тях би бил просто смехотворен от антропологическа гледна точка. А това че бирникът Матей е писал "Син Давидов, син Аврамов" си е чиста проба ПиаР приятелю! И древните са знаели някои техники и номера можеш да бъдеш сигурен!
Помака

Неактивен Balkan

• Академик
« Последна редакция: Декември 20, 2009, 19:32:55 от Balkan »

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #12 -: Декември 16, 2009, 17:05:19 »
Интересно четиво  http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php?topic=1777.0

Балкане здравей!
Изкефих  се с тая препратка дето си я дал! Аз отвреме-навреме си казвам че да участваш в интернет форум - дори и такъв като история май си пахне на нещо не съвсем редовно, но ти направо ме капична с тия националисти наши!!! Ега ти спора който водят! Що така наистина - националистите, които би трябвало да са начетени, образовани и интелигентни хора и да знаят защо са националисти-българи и какво точно искат, все се оказват нещо дефектни в мисленето?!?!  Иначе може да са много симпатични и свестни българи, но като почнат да си излагат възгледите - да ти стане жал...
Помака

Неактивен Balkan

• Академик
« Отговор #13 -: Декември 20, 2009, 19:37:20 »
Смених адреса че постовете на хорос са изтрити. За това че "националистите " пишели нещоси не може да се твърди със сигурност защото има хора които омазват всичко свято
  Имали сме писменост и учение сме имали но всичко е омазано така че да не се говори за Българи , а за юдеи.Нашите предци са ни учили че човек е прикован като на кръст от 1 - прищевките на тялото си 2 - на емоциите и страстите си 3 - и на грешните си помисли. Съумеем ли да ги подтиснем и контролираме, ние се освобождаваме от кръста и не се лутаме натам-насам за глупости, а ни остава време да учим и се занимаваме с нещо стайностно и съществено.Това е ставало на чинове с различна височина и който е по учен застава на по висок чин и обучава по низшите. От там ни е останала думата с две значения и "Взаимоучителната метода".Разпъвали са на кръст всеки който е проповядвал това учение и са искали да им покаже как може да се освободи Всичко обаче е така омазано че се превръща в Християнство ( христос - спасител ) и хората са обвинени че са грешни и че трябва да чакат някой да ги спаси, а следвайки нашето учение човек сам се спасява.Знаете че човек не си ли помогне никой не може да го направи. Така че всичко е унищожено или присвоено и омазано и всъщност няма нищо българско. Александър Велики например е велик гръцки пълководец и има и булевард на негово име в Солун, а че бил Александър Македонски не е толкова важно, защото тя и Македонията е тяхна и за това не са съгласни да има държава с такова име.

Неактивен kolobar

• Новодошъл
« Отговор #14 -: Януари 06, 2010, 20:53:13 »
Поправям леко Помак. Думите на кръста на Христос най-вероятно са били : Илу, Илу лама сабатхани.
Преведени са като "Боже, Боже защо ме изостави" от по-късните християнски автори. И така гледаме какво става : самите евреи казват: Вика Илия (по-късно известен като св. Илия). Обаче защо ли християнските автори твърдят че е викал Бог?! На староеврейски Бог е Елохим значи съкратено трябва да е Ело. Обаче евреите не познават какво е Илу. По много непотвърдени даннии ( за жалост!!! ) Иисус е с произход арамей или по-конкретно самарянин. В арамейският език се среща думата Илу, но в него тя я наследява от един по-древен език от региона и този език е АКАДСКИ. В акадски именно с думата Илу се обозначава Бог. За бърза справка - Ян ван Хелсинг "Не пипай тази книга". Самото име Исус най-вероятно е късна преработка. Наричали са го Иешуа или Иесу.
Забележете че ако прочетем името наобратно ще получим Аушеи или Усеи. А част от завареното от евреите в тези земи население са ги наричали Иевусеи или е имало различни произношения на това име.

БГ История

« Отговор #14 -: Януари 06, 2010, 20:53:13 »