Автор Тема: ПРЕВОД НА ТРАКИЙСКИ ТЕКСТ -НА ПРЪСТЕН ОТ 6 000 ГДО ПРЕДИ ХРИСТА  (Прочетена 10197 пъти)

Неактивен Dena Spyrou

• Редовен
  • *
  • Публикации: 5
  • Респект: 0

ЗДРАВЕЙТЕ,

КАЗВАМ СЕ ДЕНА СПИРУ-писателка.ИСКАМ ДА ВИ ПРЕДЛОЖА МОЯ ПРЕВОД НА ПРЪСТЕН ОТ 6 ВЕК ПРЕДИ

ХРИСТА.ТОЗИ ПРЪСТЕН СЕ НАМИРА В НАЦИОНАЛНИЯ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ И ТЕКСА МУ ОЩЕ ОФИЦИАЛНО НЕ Е

ПРЕВЕДЕН.АЗ МИСЛЯ ЧЕ НА НЕГО ПИШЕ

Ролу сте неа сн -На Рол сте новия сън
        е Ре неа тул    -Ре е нова(млада) докато
        Теа ниско а     -Богинята е ниско
        Ра е Адом       -Ра е в Ада
        е а дуле еи     -е а от долу нея
        нтаму е и Рай   -на там е Рая 

ТОЗИ ТЕКСТ ДОКАЗВА,ЧЕ ТРАКИТЕ СА ИМАЛИ ПИСМЕНОСТ.ТЕ СА НАРИЧАЛИ ИЗГРЯВАЩОТО СЛАНСЕ РЕ-МОЖЕ

БИ ОТ ТАМ ИДВА ДУМАТА ИЗГРЕВ.А РА Е БИЛО ВИСОКОТО СЛАНЦЕ,ОТ КЪДЕТО НАВЯРНО ИДВА -ЗОРА.
ВЯРВАЛИ СА ,ЧЕ АДА Е НА НЕБЕТО,КОЕТО СЕ ПОТВАРЖДАВА В ТОЗИ ТЕКСТ-"РА Е АДОМ"
А РАЙЯ ПОД ЗЕМЯТА-"дуле ей,нтаму е Рай"
Текста започва с името на собственика на пръстена Рол-който говори за себе си в 3-то лице.в

тази форма и днес още се говори в Азия.Вместо да сазват"Аз съм гладна " използват името

си"Дена е гладна".
Този текст е на български език,което потвърждава твърдението на много учени,че Българите са

обитавали тези земи 6 хиляди години преди Хршста.По някаква причина са ги напуснали към 4

хил година пр.Хр. ,за да се завърнат отново 6 века след Хр.
Надявам се този мой превод да даде светлина за народите на Балканите преди новата ера .

02.04.2009 Дена Спиру  [/img][/flash][/img][/img][/img][/img][/img][/img][/img]

БГ История

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25

ЗДРАВЕЙТЕ,

КАЗВАМ СЕ ДЕНА СПИРУ-писателка.ИСКАМ ДА ВИ ПРЕДЛОЖА МОЯ ПРЕВОД НА ПРЪСТЕН ОТ 6 ВЕК ПРЕДИ

ХРИСТА.ТОЗИ ПРЪСТЕН СЕ НАМИРА В НАЦИОНАЛНИЯ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ И ТЕКСА МУ ОЩЕ ОФИЦИАЛНО НЕ Е

ПРЕВЕДЕН.АЗ МИСЛЯ ЧЕ НА НЕГО ПИШЕ

Ролу сте неа сн -На Рол сте новия сън
        е Ре неа тул    -Ре е нова(млада) докато
        Теа ниско а     -Богинята е ниско
        Ра е Адом       -Ра е в Ада
        е а дуле еи     -е а от долу нея
        нтаму е и Рай   -на там е Рая 

ТОЗИ ТЕКСТ ДОКАЗВА,ЧЕ ТРАКИТЕ СА ИМАЛИ ПИСМЕНОСТ.ТЕ СА НАРИЧАЛИ ИЗГРЯВАЩОТО СЛАНСЕ РЕ-МОЖЕ

БИ ОТ ТАМ ИДВА ДУМАТА ИЗГРЕВ.А РА Е БИЛО ВИСОКОТО СЛАНЦЕ,ОТ КЪДЕТО НАВЯРНО ИДВА -ЗОРА.
ВЯРВАЛИ СА ,ЧЕ АДА Е НА НЕБЕТО,КОЕТО СЕ ПОТВАРЖДАВА В ТОЗИ ТЕКСТ-"РА Е АДОМ"
А РАЙЯ ПОД ЗЕМЯТА-"дуле ей,нтаму е Рай"
Текста започва с името на собственика на пръстена Рол-който говори за себе си в 3-то лице.в

тази форма и днес още се говори в Азия.Вместо да сазват"Аз съм гладна " използват името

си"Дена е гладна".
Този текст е на български език,което потвърждава твърдението на много учени,че Българите са

обитавали тези земи 6 хиляди години преди Хршста.По някаква причина са ги напуснали към 4

хил година пр.Хр. ,за да се завърнат отново 6 века след Хр.
Надявам се този мой превод да даде светлина за народите на Балканите преди новата ера .

02.04.2009 Дена Спиру  [/img][/flash][/img][/img][/img][/img][/img][/img][/img]

Здравей Дена,
П реди известно време ти отговорих - или поне останах с впечатление че съм ти отговорил, но моя постинг изчезнаот форума - странна работа. А вътре ти писах, че има и друг прочит, направен от Емил Живков-Зиези на същия пръстен. Повеже явно нещо става при закачането на файл сега ще го копипействам направо тук, в това поле
Пръстенът от с. Езерово

-       През 1912 г. в местността Пържинака в землището на с. Езерово Първомайско, е била разкопана тракийска надгробна могила, в която са били намерени няколко обрядни погребални предмета, сред които и един златен пръстен с надпис. Предполага се, че пръстенът е бил направен специално за погребението на знатен тракиец. Пръстенът е принадлежал на съпругата на погребания, която най-вероятно е погребана заедно с любимия си съпруг, по тракийския обичай, засвидетелстван у много антични автори. /1. стр. 105/.
           Оказва се, че надписът върху този пръстен представлява единственият цялостен текст на "тракийски" език известен на науката до ден днешен. Фактически, изследвайки тази невероятно ценна находка, ние разполагаме с прекрасната възможност, да проверим дали аналогиите между "тракийския" и българския език са единствено лексикални, или съществуват и граматически такива!

Текстът върху пръстена, и опит за разчитането му:
ROLISTENEASNERENEATILTEANHSKOARAZEADOMEANTILEZUPTAMIHERAZHLTA
ROLISTENE - AS - NERENEA - TI - LTEA - NHSKO - A - RAZEA - DO - MEAN - TI - LEZU -  PTAMIHERAZHLTA
Ролистене, аз Неренеа ти, лтея ниско, а разеа до мен ти лежи, --------------.
Ролистене, аз, твоята Неренеа, тлея тук долу, а сразен до мен ти лежи(ш), -------------- .
          Този опит за разчитане на надписа има за цел да покаже наличието в текста на характерни за българския език граматически особености: звателен падеж /Ролистен-е/, лично местоимение /аз/, кратка форма на притежателното местоимение твой /ти/, съюза /а/, предлога /до/, съкратената форма на лично местоимение /мен/, личното местоимение /ти/. Сиреч, дори и неразчетен до край , надписът свидетелства, че сходствата между "тракийския" език и българския са не само лексикални, но и граматически!
          Далеч съм от мисълта да твърдя, че това е единствено възможното разчитане на надписа. Но съм убеден, че той може да се разчете единствено чрез българския език, просто защото е написан на български език. Нека обаче оставим по-нататъшните изследвания на специалистите.
В оригинал можеш да видиш цялата статия в сайта на Емил Живков-Зиези - мисля, че беше www.ziezi.com (org, net?), но можеш и чрез Гугъла.
Всичко най-добро!
Помака

Неактивен Dena Spyrou

• Редовен
  • *
Mnogo sam vi blagodarna za vnimanieto i za informaciata.Az sam vijdala trakiiski kamenni slanca v selo Srem Yambolsko.Kazvam slanca zashoto te naistina sa dve slanca.Spored men Trakite ili po-tochno narodite obitavali Balkanite 6 000 god predi Hrista sa Bili Bulgari i sa govorili Bulgarski.A sashto sa  imali dve nazvania na slanceto.Re i Ra.Tezi dve nazvania i dnes se sreshtat pri Egiptenite.A ako sapostavite IZGREV S RE i ZORA S RA lesno mojete da namerite vrezkata v korena na dumite.Osven tova prevoda,koito mi pratite e tendenciozno naglasen za da savpada s ostanalite fakti-POGREBANA SAPRUGA,MARTAV SUPRUG,VAZHVALA NA GEROIZMA MU.
Ne mi zvuchi logichno,imaiki v predvid silnata ubedenost na Trakite v sashtestvuvaneto na zadgroben jivot .Mislia che texta e svarzan s neshto mistichno,neshto,koeto si e struvalo da bade ovekovecheno -Viarvaniata im.A ne s neshto ot tozi jivot,zashtoto te prosto ne sa go smiatali za tolkova sashtestven.Taka ne moga da tvardia che parvia red pravilno sam go razchela ROLU ste nea sn.No za ostanalia smisal che RE e mlada ,dokato boginiata e nisko.Ra e v Ada-t.e. na Nebeto.A dule ei na tamu e Rai.Za tova sam gotova da izgoria na kladata.I sajaliavam ako vi zvucha smeshno ili tajno.Tozi prasten e bil na jrica,ili na prorochica kakto iskate taka go priemete.Az mejdu drugoto ne sam nito petriotka ,nito shuvenistka.Jiveia v Kipar i mnogo malko sam doprinesla s moite 3 knigi-fantastika za Bulgarskata kultura.Dori ne sam fanatistka Hristianka,zashtoto imam sklonnost da izuchavam i sravniavam vsichki kulturi i drevni religii.Taka che molia ne me razbiraite po-greshno .Spored men horata ,koito sa jiveli na Zemiata po vremeto na Limuria i Atlanta vsichki sa imali RA i RE za nazvania na boginiata  Slance.Ako drugite 2 kontinenta sa potanali,to Balkanite sa oceleli sled Potopa.I tozi text e potvarjdenie za vrazkata na Balkanskata kultura s Atlanticheskata Kultura i Limuriiskata.Sigurno vi otegchih gospodin Pomak.Interesno mi e dori i imeto s koeto se predstaviate.Maika mi niakoga e imala edna goliama liubov s momche ot Rodopite.Ako vie ste ot Rodopite sigurno znaete za Orfeevoto cvete.Tova e nai unikalnoto rastenie ,koeto moje da izpada v klinichna smart.Da vazkarsva i da obshtuva s jivite sashtestva okolo sebe si.Chuvali li ste za nego?Beshe mi naistina mnogo priatno da se zapoznaem.Dena Spyrou

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
Mnogo sam vi blagodarna za vnimanieto i za informaciata.Az sam vijdala trakiiski kamenni slanca v selo Srem Yambolsko.Kazvam slanca zashoto te naistina sa dve slanca.Spored men Trakite ili po-tochno narodite obitavali Balkanite 6 000 god predi Hrista sa Bili Bulgari i sa govorili Bulgarski.A sashto sa  imali dve nazvania na slanceto.Re i Ra.Tezi dve nazvania i dnes se sreshtat pri Egiptenite.A ako sapostavite IZGREV S RE i ZORA S RA lesno mojete da namerite vrezkata v korena na dumite.Osven tova prevoda,koito mi pratite e tendenciozno naglasen za da savpada s ostanalite fakti-POGREBANA SAPRUGA,MARTAV SUPRUG,VAZHVALA NA GEROIZMA MU.
Ne mi zvuchi logichno,imaiki v predvid silnata ubedenost na Trakite v sashtestvuvaneto na zadgroben jivot .Mislia che texta e svarzan s neshto mistichno,neshto,koeto si e struvalo da bade ovekovecheno -Viarvaniata im.A ne s neshto ot tozi jivot,zashtoto te prosto ne sa go smiatali za tolkova sashtestven.Taka ne moga da tvardia che parvia red pravilno sam go razchela ROLU ste nea sn.No za ostanalia smisal che RE e mlada ,dokato boginiata e nisko.Ra e v Ada-t.e. na Nebeto.A dule ei na tamu e Rai.Za tova sam gotova da izgoria na kladata.I sajaliavam ako vi zvucha smeshno ili tajno.Tozi prasten e bil na jrica,ili na prorochica kakto iskate taka go priemete.Az mejdu drugoto ne sam nito petriotka ,nito shuvenistka.Jiveia v Kipar i mnogo malko sam doprinesla s moite 3 knigi-fantastika za Bulgarskata kultura.Dori ne sam fanatistka Hristianka,zashtoto imam sklonnost da izuchavam i sravniavam vsichki kulturi i drevni religii.Taka che molia ne me razbiraite po-greshno .Spored men horata ,koito sa jiveli na Zemiata po vremeto na Limuria i Atlanta vsichki sa imali RA i RE za nazvania na boginiata  Slance.Ako drugite 2 kontinenta sa potanali,to Balkanite sa oceleli sled Potopa.I tozi text e potvarjdenie za vrazkata na Balkanskata kultura s Atlanticheskata Kultura i Limuriiskata.Sigurno vi otegchih gospodin Pomak.Interesno mi e dori i imeto s koeto se predstaviate.Maika mi niakoga e imala edna goliama liubov s momche ot Rodopite.Ako vie ste ot Rodopite sigurno znaete za Orfeevoto cvete.Tova e nai unikalnoto rastenie ,koeto moje da izpada v klinichna smart.Da vazkarsva i da obshtuva s jivite sashtestva okolo sebe si.Chuvali li ste za nego?Beshe mi naistina mnogo priatno da se zapoznaem.Dena Spyrou

Здравей отново Дена,
Много мило че ми пишеш! Изобщо не ме отегчаваш - интересно ми е това което казваш и твоята разпаленост ми допада! За тия имена на слънцето - има един български писател от 19-и век, казва се Цани Гинчев. Той е бил учител преди Освобождението в Бесарабия, после в България, а след Освобождението е бил и училищен инспектор някъде из Северозападна България. Самият е родом от Лясковец ако се не лъжа. Та той е събирал много фолклорни материали, записвал е приказки, легенди и тям подобни и сред тия неща има нещо и за слънцепоклонството при древните българи и за широко разпространеното име Райо и Рая с вариациите Райчо, Райно, Райка и т.н. - все имена на слънцето според него. Мисля, че Цани Гинчев е много прав защото е бил забележително задълбочен наблюдател и е осмислял логично всичко, което е наблюдавал и регистрирал. Той - също както и ти - е смятал че ние сме преки потомци на траките и че сме коренното население на Балканския п-ов, Средния Долен Дунав и земите около Черно море. Ако мога да намеря нещо отпечатано от юЦани Гинчев ще ти пиша, за да ти го пратя. Сега засега имам една статия в уърдовски формат за него озаглавена "Тракийската теория на Цани Гинчев", но не знам дали ще мога да я прикача тук. Ако не - ще ти драсна два реда и ако искаш да я имаш ще трябва да ми дадеш и-мейл да ти я пратя.
Бъди здрава и весела!
Помака (Владо Помаков)

Неактивен Dena Spyrou

• Редовен
  • *
 Zdraveite Vlado,
Naistina me vpechatliavat vashite poznania za Bulgarskata kultura i Bulgarskite izsledovateli.Uvi az ne moga da se pohvalia s takiva poznania,no nali zatova pak sme si interesni za razgovor.Emaila mi e denka69@hotmail.com Az sam chela Petar Danov i uj po sluchainost ,kogato biah studentka v Sofia kvartirata mi beshe do Ruskoto posolstvo i negovia grob-edna kragla gradinka.Ot togava se interesuvam ot Slanceto i kultovete kam nego.No poradi silnite si vlechenia kam izcheznalite kontinenti Atlantida i Limuria ,ne sam imala vazmojnost da se sredotocha varhu Bulgarskite mitologichni i folklorni predania.Naistina biah porazena ot Kamenia relef do selo Srem.Na dvete ogromni slanca.Do sasednoto selo Ustrem ima kamenna kariera kadeto sashto sa bili namirani plochi s nadpisi,koito sa bili unishtojeni samo po nevejestvo.Uchudvashto e bezrazlichieto na Bulgarskoto pravitelstvo kam takiva drevni i vajni pametnici.Vsashnost mnogo neshta me uchudvat v Bg.Za jalost nishto ne moje da se promeni,taka che prosto triabva da se nauchim da priemame realnostta,takava kakvato e.I da mechtaem za po-dobra :).A az viarvam v proektiraneto i materializiraneto na mechtite i mislite.Taka kakto viarvam v kvantovata teoria za teleportiraneto.
Shte procheta vsichko za tozi uchitel i ideolog.Blagodaria vi otnovo,i ako imate drugi materiali molia pratete mi gi.Dena

Неактивен Dena Spyrou

• Редовен
  • *
MATERIALA ZA TSANI GINCHEV SHTE BADE PUBLIKUVAN V BULGARSKIA VESTNIK V KIPAR.BLAGODARIA VI OTNOVO VLADI.DENA

Неактивен daimon

• Редовен
  • *
  • Публикации: 29
  • Респект: 1
Така....един анализ и от мен

ЯСно е, че за пръстена е използвано така нареченото scriptio continua, или свързано писане, без да се оставят разстояния и знаци между отделните думи - то е характерно за доста ранните цивилизации на изток, така е.

Но не разбрах, за шести ВЕК или за шесто ХИЛЯДОЛЕТИЕ преди Христа говорим..не че има значение на този етап....

Това "Адом" - ако е аблативен, обстоятелствен, падеж на Ад е възможно да значи "в Ада". Още повече, че гръцката дума за Хадес - 'Αιδης /само че с новогръцкия шрифт не могат да се слагат придихания/ може да е корен на българската дума Ад. Оттам пък следва, че може да се преведе като  "при Хадес", а това би означавало, че пръстенът е гръцки, а не тракийски. Само че няма гръцко племе, писало и говорило на такъв....език, така че ще трябва още да задълбая по въпроса.

Само че тия падежи, завършващи на ОМ в старобългарски, в гръцки и латински най-вече означават друго, така че става по-заплетено. Не ми се вярва да има латинска нишка де, твърде рано е, но думи като tul ....не знам.

БГ История