Автор Тема: Прабългарски женски имена  (Прочетена 9265 пъти)

Неактивен Yoana

• Новодошъл
  • Публикации: 2
  • Респект: 0
Прабългарски женски имена
« -: Февруари 26, 2009, 04:37:25 »
Някой може ли да изброй някои прабългарски женски имена? И срещали ли сте момиче с такова име ? :)

П.П. Извинявам се много ако съм сбъркала раздела

БГ История

Прабългарски женски имена
« -: Февруари 26, 2009, 04:37:25 »

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
Re:Прабългарски женски имена
« Отговор #1 -: Февруари 27, 2009, 11:53:30 »
Някой може ли да изброй някои прабългарски женски имена? И срещали ли сте момиче с такова име ? :)

Ами да те питам най-напреж какво е това "прабългарин"? Изчезнал биологичен вид може би? Или никога не съществувал такъв? И още ако обичаш - какви са били белезите, по които са го определили като "пра" и по които най-вече се е отличавал от българите? После ще си говорим и как са кръщавали отделните индивиди и в частност тези от женския пол.
Поздрави!
Помака

Неактивен Yoana

• Новодошъл
  • Публикации: 2
« Отговор #2 -: Февруари 27, 2009, 19:05:04 »

Ами да те питам най-напреж какво е това "прабългарин"? Изчезнал биологичен вид може би? Или никога не съществувал такъв? И още ако обичаш - какви са били белезите, по които са го определили като "пра" и по които най-вече се е отличавал от българите? После ще си говорим и как са кръщавали отделните индивиди и в частност тези от женския пол.
Поздрави!
Помака

Не мога да ти кажа дали все още сме 100%ови българи или сме смесени или претопени от славяни(не съм и толкова запозната) а и не това беше въпросът ми.^^Попитах дали има известни прабългарски(български) женски имена от   българска история ( някъде преди покръстването : )

Неактивен samoistina

• Редовен
  • *
  • Публикации: 5

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
« Отговор #4 -: Март 02, 2009, 00:00:26 »

Поздрави!
Помака

Не мога да ти кажа дали все още сме 100%ови българи или сме смесени или претопени от славяни(не съм и толкова запозната) а и не това беше въпросът ми.^^Попитах дали има известни прабългарски(български) женски имена от   българска история ( някъде преди покръстването : )

Със сигурност мога да кажа, че отделните скитски племена, от които е съставен българския народ (и днешният включително) са имали различаващи се в някаква степен обичайни набори от лични имена. Тук на Балканите са били т.нар. "траки" и всички днешни имена, които не са гръцки или еврейски (а те май са преобладаващи!) са тракийски, сиреч скитски, сиреч (и) славянски. Включително и името на скитската царица Тамара (Томира) която основава града Томи (Кюстенджа, днес Констанца) и му дава и името си. Някои естествено са отпаднали - Бегленица напр. - така се е казвала майката на император Юстиниан (самият той Управда), но това изглежда е естествен процес и зависи до горляма степен от модата - неотдавна попитах женките във фирмата, в която работя дали биха кръстили дъшеря си Стойна. Всички до една отговориха категорично НЕ!ЕГАТИ ИМЕТО! Сигурно същото щяха да кажат и за Пенка, Доца и тям подобни. Елин-Пелин в един от разказите си има моминско име Неранза, което си е чисто тракийско. Не съм го срещал другаде освен в тоя разказ.
Сега, ако искаш да ти направя един списък - само кажи и ще се захвана, но ще стане бавно.
Поздрави
Помака

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #5 -: Март 06, 2009, 21:59:54 »

Невена, Калина, Ценка(Ксения), Цана(Ксана), Косара, Роксана, Целгуба, Ана, Олга, Кина, Зорница, Пеца, Цура.... ;D

БГ История

« Отговор #5 -: Март 06, 2009, 21:59:54 »