Автор Тема: Новини на турски  (Прочетена 10644 пъти)

Неактивен happy_cute

• Редовен
  • *
  • Публикации: 12
  • Респект: 0
  • History is love <3
    • My space
Новини на турски
« -: Януари 11, 2009, 18:46:22 »
Следващата седмица ще правим дискусия на тема "За и против новините на турски по БНТ"
Аз съм За,но съучениците ми са отричащи всичко тийнове,така че искам да ме подкрепите с положителни твърдения,на които да няма какво да отговорят =)
Благодаря,предварително

БГ История

Новини на турски
« -: Януари 11, 2009, 18:46:22 »

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
Re: Новини на турски
« Отговор #1 -: Януари 11, 2009, 19:03:25 »
Следващата седмица ще правим дискусия на тема "За и против новините на турски по БНТ"
Аз съм За,но съучениците ми са отричащи всичко тийнове,така че искам да ме подкрепите с положителни твърдения,на които да няма какво да отговорят =)
Благодаря,предварително

Ами най-напред трябва да си готова да отговориш смислено и логично защо си "За". Даже трябва да си убедителна. Това ще е най-трудното за теб в тая дискусия. Положителни твърдения не мога да ти дам. Доколкото ми е известно в никоя държава по света обществените/държавните медии не използват друг език освен официално приетия. Или ако има 2 или 3 официално приети - ги използват всичките. (Швейцария има 4 официално приети езика - немски, френски, италиански и рето-романш, но тъй като териториално са горе-долу обособени май обществените медии във всеки район си ползват техния си език). Турският не е официално приет в България и не е правилно и законно обществена/държавна медия да има предаване на този език.
Ако имаш още някой кюти-съученик сигурно бая ще се поизпотиш...
Помака

Неактивен happy_cute

• Редовен
  • *
  • Публикации: 12
  • History is love <3
    • My space
« Отговор #2 -: Януари 11, 2009, 20:21:14 »
Като не е правилно и законно защо има такова предаване?

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
« Отговор #3 -: Януари 18, 2009, 14:49:37 »
Като не е правилно и законно защо има такова предаване?

Кюти,
Ние не сме държава ако си забелязала. Ние сме територия, която вече 65 години се владее и управлява от един престъпен синдикат наречен БКП. Следователно правилата/принципите, по които се ръководи една държава при нас не важат. Затова и неконституционната  престъпна организация наречена ДПС (и по-точно главатарят й Ахмед Доган,също престъпник откъдето и да го погледнеш) налага скимванията си. Щото това е просто едно скимване, прищявка, за да демонстрира сила пред другите престъпници. Едва ли и 5% от турците живеещи в България слушат новините от БНТ - те си ловят турски станции, имат си собствени кабеларки и т.н. Още преди повече от 40 години рибарите на даляните около  Калиакра - бидейки гагаузи с матерен език турски - си ловяха по радиото радио Истанбул, за да слушат някакви новини. При това в ония времена те се смятаха за българи, а и целият им фолклор - песни, приказки и т.н. беше на български.
ЧНГ и бъди щастлива! (Забравих миналия път да тичеститя) И все така умна!
Помака

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
« Отговор #4 -: Януари 19, 2009, 14:04:22 »
Така, малко сложно стана, та гледам да опростя нещата:
Значи не всичко, което го има е редно. И обратното. В случая да си кажа, че не съм виждал в Сърбия да има новини на унгарски или български, а в Италия на немски.
Има и друга страна: в испания пък има медии на каталунски, което пренесено в България може да означава, че ако турските новини излязат от БНТ, то трябва да влязат в турска ТВ или турски вестници, каквито в България е имало до 60-те години на 20 в.
За мен лично и двете неща са неприемливи. И предаването на новини на турски беше поредния компромис, който се направи с ДПС и с неговите постоянни прищевки. Така ДПС започна да захапва все по-голямо парче от баницата след обезбългаряването на редица райони, а БНТ, респ. политическата класа, решиха, че са ударили 2 заека:
1. Има мир и стабилни коалиции с участието на ДПС;
2. В БНТ си мислят, че в Община Руен примерно тутакси заради едни новини ще спрат да гледат турските ТВ, което е направо тъпо.

Истината е, че Република България в последните години изживява истински ренесанс по отношение на демокрацията на малцинствата. Първо им се отстъпиха цели територии, общини и постове, а като второ всички мерки за повишаване на раждаемостта и други защитават почти само и единствено тях. Време е да се осъзнаем и да разберем, че преди правилото за защита на малцинствата и инакомислещите, първо и основно правило на една демокрация е, че мнозинството определя правилата. Ситуацията за обрат не е никак неподходяща: Турция се връща назад, шансовете й за ЕС стават илюзорни и можем да разчитаме поне на 2-3 държави в ЕС: Франция, Нидерландия и Унгария. А и в ДПС малко нещо поскърцва.

А колкото до конкретният ти въпрос: не е правилно, но не е незаконно. Въпросът е, че като веднъж отвориш вратата после трудно се затваря...
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен бугарашъ

• Академик
  • Публикации: 247
« Отговор #5 -: Януари 19, 2009, 19:54:51 »

Има и друга страна: в испания пък има медии на каталунски, което пренесено в България може да означава, че ако турските новини излязат от БНТ, то трябва да влязат в турска ТВ или турски вестници, каквито в България е имало до 60-те години на 20 в.

Този пример не е много "на място",защото провинциите в Испания се радват на доста широка автономия-със собствено правителство,парламент и т. н.Ако оставим настрана "различноговорещите" каталани,баски,галициици и др. ще видим,че абсолютно същите права и свободи имат например андалусците,а те говорят просто селска форма на официалния кастилски-по същата логика можем да изискаме новини на "врачански" дагоеба! ;D ;D
По националните телевизии в Испания се употребява изключително и само кастилски!Националните-т.е. с национално покритие-дори излъчваните от Барселона -са на официалния за страната език!
« Последна редакция: Януари 20, 2009, 00:45:41 от bugarash »
Всички хора са произлезли от маймуните,а македонците-от българите!

Неактивен бугарашъ

• Академик
« Отговор #6 -: Януари 19, 2009, 20:22:32 »
Друг е въпроса :"Кой на кого го лиже и кой кому маже??" ::)Нали не си мислите сериозно,че по време на няколкото минути новини се събира в собата цялата многочислена фамилия с майчин турски език и зяпва ахнала в малкия екран!?!Не съм много убеден,че болшинството от малцинството си има хабер за съществуването на ..."хаберлер".Не съм убеден и ,че му пука!Премахването на Доган и кликата му от политическата сцена би разрешило неизброими проблеми,създадени и поддържани изключително от тази шепа хора с единствената цел-кокала!'Щото без кокала те са едно нищо-дори и ще попаднат под ударите на закона!Днешната им задача е проста-да хвърлят съчки в етниеския огън,който без тахната намеса просто би изтлял и изгаснал!А то вече и огън няма-и турци ,и цигани, и българи са се хванали за коремите и вият от глад и студ на един и същи език и ако щете-новини на зулуски им пуснете-все им е тая!!
Българите са били винаги и са етнически толерантен народ и са съжителствали в мир и разбирателство с всякакви народности,докато не се появи някой,желаещ да ги защити от ...нищото! ???

Неактивен ninja

• Знаещ
  • Публикации: 103
  • Респект: 4
« Отговор #7 -: Януари 21, 2009, 20:33:45 »
Твърдо против ,всякакви чужди влияния и култура нямат място особено в нац телевизия.

А особено турците са си царе на дивашкия национализъм и пропаганда.

Няма друга такава "идеология" като Турция която дори и религията е мобилизирала за
насаждане на турско самосъзнание.

Неактивен kolevski

• Професор
  • Публикации: 63
  • Респект: 7
« Отговор #8 -: Януари 22, 2009, 01:35:15 »
Не просто чужди влияния официален език в България е БЪЛГАРСКИЯ!!! И никакъв друг.Арабите във Франция са повече от турците тук НО НЯМА НОВИНИ НА арабски по ФРЕНСКАТА НАЦИОНАЛНА ТВ. СРАМ голям срам.... и т.н. какво да кажем за щатите Ами да кажем нещо и за Германия мисля има около 4 МИЛИОНА поне турци но видиш ли НЯМА новини на майчин език по НЕМСКАТА НАЦИОНАЛНА телевизия ;То да не би в Турция да има новини на КЮРДСКИ...какво повече да се добави по темата освен че има "турци " в България които не знаят добре или хич ТУРСКИ. Но измислена политика просто се въздържам нямам думи....    И все пак да завърша ако ние сме ТЮРКИ то Турците са БЪЛГАРИ!!!  :o
Бъди истински достоен БЪЛГАРИН!!

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
« Отговор #9 -: Януари 22, 2009, 12:46:29 »
Българите са били винаги и са етнически толерантен народ и са съжителствали в мир и разбирателство с всякакви народности,докато не се появи някой,желаещ да ги защити от ...нищото! ???

Честно да ти кажа вече почвам да се замислям дали правилният израз е "етнически толерантен народ" или по-скоро "плашлив и сервилен /да не кажа подмазвачески/ народ". От край време тук наред с нашите дерибеи хазяйничат всякакви чуждоземци и паспортът и парите им са сякаш виза за Рая. Да не говорим, че първата дума като стане нещо не е как сме се изложили, а как сме се изложили пред чужденците. Те са ни коректив: от тях се срамуваме, пред тях се топим един друг, учим им езика, за да им продаваме имотите си /а някои и децата си :( / и ни най-малко не изискваме от тях да бъдат толерантни към нас.

В този ред на мисли се сещам отново за това, за което отдавна вече съм писал тук: с този пречупен манталитет и тази сервилност нямаме нищо или почти нищо общо с нашите предци от Кубрат до Фружин, дори и с тези, които са правили 2-те Търновски въстания. Те са били българи и то какви, а не това,  в което сме се превърнали сега - ревльовци, мързели и угодници. И като казвам всички имам предвид и елита ни - от Бурмов, през Стамболов, през кой ли не, та чак до последният днешен политик. Едничкото съмнение, че все пак имаме нещо останало от прадедите ни си остават Петко-Каравеловите думи от последните страници на "Строителите". Другото е плява и мит за гостоприемния ни добър народ... И новини на турски, разбира се... :(((

Неактивен бугарашъ

• Академик
« Отговор #10 -: Януари 22, 2009, 22:36:32 »
Абстрахирайки се от нещолизците като цяло в България съжителстват всякакви народности без никакви проблеми.Опитах се да визирам "вноса" на етническо напрежение.Долу,в низкото,сред най-обикновените хора е от много малко значение народностната ти принадлежност-важно е просто да си добър комшия и нищо повече.Времената изродиха и овълчиха народа и днес е без значение дали си българин,турчин,циганин-копелдаци има навсякъде ::)

Неактивен Raziel

• Редовен
  • *
  • Публикации: 6
Re:Новини на турски
« Отговор #11 -: Март 08, 2009, 19:01:08 »
Най-голямата тъпотия по БНТ - турските новини. На българите не им харесва да гледат новини на чужд език, да не говорим на турски. Аз много се дразня от това нещо. То БНТ направо се развали (: аз например не я следя въобще, какво да й гледам :-) но тук става въпрос все пак за НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ! Но пък става въпрос за пари, явно добре им плащат.
И между другото - мисля, че това е най-неподходящият сайт, за да търсиш подкрепа за такова нещо :D.

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
« Отговор #12 -: Март 09, 2009, 15:14:04 »
Абстрахирайки се от нещолизците като цяло в България съжителстват всякакви народности без никакви проблеми.Опитах се да визирам "вноса" на етническо напрежение.Долу,в низкото,сред най-обикновените хора е от много малко значение народностната ти принадлежност-важно е просто да си добър комшия и нищо повече.Времената изродиха и овълчиха народа и днес е без значение дали си българин,турчин,циганин-копелдаци има навсякъде ::)

Принципно е така, Бугараш, обаче за да си добър комшия трябва освен да си добър и да си комшия, а като гледам миграцията в смесените райони скоро разноетностните комшийства ще са рядкост... Както и шансът да се интегрираш в община, управлявана изцяло от друг етнос.

БГ История

« Отговор #12 -: Март 09, 2009, 15:14:04 »