Автор Тема: Кирил и Методий  (Прочетена 88253 пъти)

Неактивен Duma

• Новодошъл
  • Публикации: 1
  • Респект: 0
Кирил и Методий
« -: Юли 11, 2008, 11:38:24 »
Здравейте,

Напоследък се зачетох по въпроса за Кирил и Методий и делото им и открих, че както много други теми от древната и средновековната българска история и тази е считана за почти изяснена, а при зачитане на извори и разравяне се оказва всъщност пълна със спорни въпроси и политически наложени отговори.

Ще се радвам да споделите информация и изводи, до които сте достигнали, като моля да споменавате изворите, от които черпите. Нова съм във форума и съм чела малка част от него, но ми прави впечатление, че много рядко някой цитира откъде е взел информацията, за сметка на което "бъка" от фрази от типа "това е така, защото е така, и защото аз го казвам".

Та - за Кирил и Методий. По въпроса за произхода им едва ли може да се изкаже сигурно мнение на базата на почти пълната липса на извори за това, така че повече ме интересува делото на братята - какво всъщност са направили, КЪДЕ са го направили и т.н.

БГ История

Кирил и Методий
« -: Юли 11, 2008, 11:38:24 »

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
Re: Кирил и Методий
« Отговор #1 -: Юли 21, 2008, 18:24:02 »
Аз си помислих че публикуваш нещо ново.Търси, анализирай, предложи нов прочит на известното, опровергай еднаквоста на факт и аксиома.

Неактивен sim4o

• Академик
  • Публикации: 1051
  • Респект: 8
Re:Кирил и Методий
« Отговор #2 -: Август 17, 2009, 10:00:56 »
Направили са го в Мала Азия-в българската общност на планината Олимп......

Неактивен daimon

• Редовен
  • *
  • Публикации: 29
  • Респект: 1
« Отговор #3 -: Октомври 25, 2009, 09:58:31 »
ВТФ?! Какъв Олимп, каква Мала Азия??!? ;D

Кирил и Методий са византийски славяни, щото са родени в Солун, а там както знаете 80% от населението е било славянско. Всъщност Кирил и Методий никога не са стъпвали в България. Кирил е бил на просветителски мисии в Хазарския хаганат, в Арабския халифат и в Моравия, където е създал ГЛАГОЛИЦАТА, която междудругото е била смятана за свещена.

Малко известен факт е, че и траките и келтите са имали писменност, но свещенна. За техните цивилизации е характерно точно това табу върху писменноста и знанието, като само жреците са имали право да пишат.

Така и с глаголицата. Затова тук се е наложила създадената по-късно от българските ученици на Кирил и Методий по-проста кирилица. Друго обяснение няма. 8)

Неактивен sim4o

• Академик
« Отговор #4 -: Октомври 26, 2009, 08:47:20 »
Къде точно са били Кирил и Методий е съвсем ясно-Методий е бил управител-архонт на славянско княжество...именно фактът че е говорел славянски му е помогнал...а мястото е Мала Азия-несъмнено.....ама иска четене. :)......винаги давам линкове и публикации-ама като човек всичко си знае....не давам!!!!
То звездите всичко директно му го впръскват,вероятно в мозъка?!?! ;) ;) ;)
що се отнася до глаголицата,до гото-славянската теория на Сасинек,и за азбуката на Вулфила....фактът че хърватите още от 625 г имат писеменост(и се предполага-глаголица)...за теорията на Дж.Мърченд относно глаголицата(Боцманът в един друг форум я разобличи)!!!иска отваряне ,поне на тези теории и кратка справка-що е то глаголица и от кога е на Балканите....
ами и за глаголицата препоръчвам четене....а на който всичко му е ясно.....да дава акъл с нова сила....
Дали Кирил и Методий са стъпвали в България(па и по време и на Брегалнишките събития) и къде точно е била Брегалница???И за това много яко се слушат ГЛАСОВЕТЕ!!!Брегалница,оказа се,не е в България?!?А някъде другаде-така казва самият ГЛАС!Това е говоренето на Звездите!
Теорията,че Моравия,в която е било просвещението,е току до град Ниш-тогава в България,та тая теория я има(иска четене)но не е приета!Възможно е да има две Моравски мисии-в Българска Морявия и във Великоморавия....но иска четене!!
Който иска-да чете,който не-да дава смело акъл!
« Последна редакция: Ноември 14, 2009, 12:37:21 от sim4o »

Неактивен daimon

• Редовен
  • *
« Отговор #5 -: Октомври 26, 2009, 16:31:36 »
Много си е ясно къде са били Кирил и Методий, защото освен ТЕ САМИТЕ, много от учениците им, включително и Климент Охридски, са писали подробната им автобиография...Четете апокрифна литература, Житие на Кирил, на Методий, Похвално слово за Кирил...ще помогнат повече от разни публикации в нета...
Моля?? Не е ясно в коя Моравия? Ми да, и аз ще кажа "иска се четене", щото изрично е споменато навсякъде за Великоморавия, Ростислав и немските духовници.

То има и теория, че Иисус е китаец, но не е доказана. Тва означава ли, че трябва да се взема на сериозно :D

Неактивен daimon

• Редовен
  • *
« Отговор #6 -: Октомври 26, 2009, 16:33:22 »
А и Олимп не е в Мала Азия...сигурно имаш предвид манастирите по крайбрежието на Мраморно море, това е друга бира.

Неактивен sim4o

• Академик
« Отговор #7 -: Октомври 26, 2009, 18:03:10 »
Олимп Е В МАЛА АЗИЯ....става въпрос,разбира се за Малоазиатския Олимп!
ама май без линкове и цитати няма да мине-въпреки че и тук,в тоя форум,и на други места съм ги давал...преди линковете
1.ОФИЦИАЛНАТА история признава,че Методий е военен управител(архонт)на славянска федератска област(княжество)
2.Официалната История пише,че азбуката е създанена в Мала Азия...а Олимп,за който става дума Е в Мала Азия
ето сега разни,не съвсем официални теории....що се отнася  до Моравия и т.н. фактът че има,и до ден днешен ДВЕ Моравии(едната до град Ниш,по течението на река Българска Морава)е географски факт...географски факт е и че Брегалница е в България!!!
но ние,ще се ограмотяваме,основно по История,а не по география,нали....та

КОИ са ПОДРОБНИТЕ ИМ АВТО?!?БИОГРАФИИ.....написани от Климент Охридски?!?! а Житието на Методий именно, описва коя е планината Олимп и къде е Мала Азия!?!Ама иска внимателно четене!

ето мнение на Трендафил Кръстанов-бил ли е езикът на Кирил и Методий български малоазийски?За съжаление Кръстанов съм го запаметил само на руски.....

В 1940 году болгарский ученый Куйо Куев изложил Малоазийскую теорию языка святых Кирилла и Мефодия (38), которая осталась мало известной иностранным ученым, может быть из-за войны. Ее сущность состоит в следующем: два солунских брата продолжали говорить на своем славянском языке и в столице Царьграде, и в монастыре на горе Олимп, в малоазийской провинции.........Вифиния
Мала Азия,ще да е до Голяма Азия,туй поне ясно.....

"Черноризец Храбър е бил много добре осведомен, че в манастира "Полихрон" на Малоазиатския Олимп Кирил, с помощта на Брат си Методий и на техните ученици"

www.fortunecity.com/victorian/coldwater/293/pyr_k.htm

а АВТОБИОГРАФИИТЕ,написани от Климент сериозно разведриха денят ми.... :D
« Последна редакция: Октомври 26, 2009, 18:07:22 от sim4o »

Неактивен daimon

• Редовен
  • *
« Отговор #8 -: Октомври 26, 2009, 19:49:50 »
нарича се просто разширено изречение, виж:

"защото освен ТЕ САМИТЕ, много от учениците им, включително и Климент Охридски,"

това за Климент Охридски е подчинено изречение, не поема действието върху себе си. Нарочно съм написал ТЕ САМИТЕ с главни букви. Признавам, че се получи малко неточно, ама ..
Славянска федератска област....даамм... :D Всъщност не е възможно да е федератна, щом е в официалните граници на Империята, знаеш предполагам ;D какво значи федерат и откъде произлиза ? Та областта си е просто Солунската Тема, където просто славяните са по-голямата част от населението, логично е да се избере славянин за архонт.

Ти обаче си продължаваш с град Ниш ;D Едва ли има статия или книга, която да си чел за Кирил и Методий, и където ИЗРИЧНО да е подчертано за коя Моравия става въпрос. Запазено е писмото от Константинопол до Кирил, с което той става официален пратеник на Империята във Великоморавия, а минава и през земите на Блатенското княжество. А и ДОРИ да са творили азбуката във Ниш  ;D , какво значение има това, питам аз.

Житието на Методий описва къде е Мала Азия... :o

Официалната история пише, че последната война между Япония и Русия не е привършила. Аз лично за битки скоро не съм чул. Също понятието ВИЗАНТИЯ, което няколко пъти тук бе наречено "малоумно", също се признава от ОФИЦИАЛНАТА история, но дали има смисъл в него??
« Последна редакция: Октомври 26, 2009, 22:12:23 от daimon »

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #9 -: Октомври 26, 2009, 22:16:59 »
Задълбай се още малко.В житиетата, темната организация на империята, За Ниш звучи достоверно Петер Юхас, за полуарианските епископи виж Чилингиров, откриването мощите на Климент е много интересно, елитарността и езотеричността на азбуките е без всякакво съмнение до един момент,(никой не може да ме убеди че всеки елински търговец е четял, писал и смятал. Виж финикийците са друга бира.) Погледни по мащабно, какво става в цивилизования свят по това време, религии, центробежни фактори, вулгарни фактори,  ;D, и пак пиши.

Неактивен sim4o

• Академик
« Отговор #10 -: Октомври 27, 2009, 08:29:00 »
нарича се просто разширено изречение, виж:

"защото освен ТЕ САМИТЕ, много от учениците им, включително и Климент Охридски,"

това за Климент Охридски е подчинено изречение, не поема действието върху себе си. Нарочно съм написал ТЕ САМИТЕ с главни букви. Признавам, че се получи малко неточно, ама ..
Славянска федератска област....даамм... :D Всъщност не е възможно да е федератна, щом е в официалните граници на Империята, знаеш предполагам ;D какво значи федерат и откъде произлиза ? Та областта си е просто Солунската Тема, където просто славяните са по-голямата част от населението, логично е да се избере славянин за архонт.

Методий е бил архонт в Мала Азия....невероятно е Солунската тема да е в малоазиатска,но продължавам сериозно да разведрявам деня си с новите географски открития!!!!

Неактивен sim4o

• Академик
« Отговор #11 -: Октомври 27, 2009, 08:36:45 »
Що се отнася до Двете Моравии и възможността мисията да е била в българската-ами има такава теория....чел съм я,чел,както съм чел и че уж Методий е начело Солунската тема ....Това е личен твой принос,иначе такива данни никой до сега не е открил......въобще много работи чета...това ще да е невероятно историческо откритие..........а линкът който дадох точно това и обясняваше-езикът на Кирил и Методий е малоазиатски български.....това отново е теория...
понеже в едини други форуми Боцманът,Владо(Помака)и много други.вкл. и моя милост вече сме предъвкали какво ли не относно Кирил и Методий-направо препоръчвам да се иде там и да се чете......

а за Новата География-огромно благодаря!

последно-информация за размисъл....цитирам Боцмана...по-хубаво от него не мога да го напиша...ама иска,пак ще повторя,четене!

1. На 11.V. е рождената дата на Курил от Кападокия, който в Краткото житие е споменат като изобретател на българската азбука след пристигането си в Европа - от Кападокия. И този Курил няма брат. И в българските църкви е изобразяван винаги сам.
« Последна редакция: Октомври 27, 2009, 13:29:01 от sim4o »

Неактивен sim4o

• Академик
« Отговор #12 -: Октомври 27, 2009, 08:57:27 »
И понеже,както вече писах,нещата и от мене и от Боцманът,и от много други са предъвквани ето малко от темата....ето пак от Боцмана....

- Като кажеш "Кирил" обаче не ясно кой "Кирил" имаш пред вид. Двама са. Единият е роден в Кападокия и носи прякора Курил, другият е Константин, син на Лъв, който 50 дена преди смъртта си "става" Кирил. Т.е. Константин Философ няма дейност, в която да е упоменат и съществувал като Кирил. Той твори като Константин и Е "Кирил" едва 50 дни. Такава му се приписва, но се бърка явно с Кирил от Кападокия, който няма братя и е изобразяван в църквите винаги САМ

а ето и линк за "Пространното житие" с коментари...

http://forum.abv.bg/index.php?showtopic=84272&st=20

но това пак ще повторя,са теории-вярно,на базата на сведения,но официалната теза е -Методий е сътворил глаголицата,а Константин-Кирил.... кирилицата....това е станало в Мала Азия-манастира Полихрон на планината Олимп(в Мала Азия)....Методий не е бил управител на Солунската тема,а,най-вероятно,на архонтство в Мала Азия....лично аз имам доста забележки към официалната теория,например към факта,че уж преди кирилицата българите са нямали писменост...нееднократно съм цитирал данните за руницата....

и понеже темата ми е от любимите...аз самият съм изброявал няколко теории....напр. гото-славянската изказана още от Сасинек(Франк Хвойницки)и за Вулфила..ето Асен Чилингиров с теорията за готицата,като праобраз на кирилицата....Дж.Мърченд,който Боцмана счита за шарлатанин,направо си говори за "долнодунавска готска писменост"и я свързва с глаголицата!Но я счита не славянска,а германска.....

ето част от публикации за глаголицата...дело на Методий?

www.ivanstamenov.com/files/perper-glagolica.pdf

Към приведения (непълен) списък на хипотези трябва да прибавим и т.н. ”готска
теория”. В нея се има предвид някаква ”гото-славянска общност” на Балканите,
тръгвайки от данните на Дуклянския поп. Според тази теория глаголицата е измислена
и приложена в практика от епископа Улфила. За пръв път тая теория се предлага от
чешкия учен Ф. В. Сасинек през 1887 год. в неговата книга "Ulfilas a hlaholsko pismo".
Той твърди, че Улфила (Урфила) е славянин, който бил измислил глаголицата. В
подкрепа на тая теория идва и фактът, че и по-стари автори назовават глаголицата
”готско писмо”. Например това твърди Тома Архидякон

ето линк към Чилингиров!
http://www.ivanstamenov.com/?p=322
« Последна редакция: Октомври 27, 2009, 15:37:40 от sim4o »

Неактивен sim4o

• Академик
« Отговор #13 -: Октомври 27, 2009, 13:18:57 »

Ти обаче си продължаваш с град Ниш ;D Едва ли има статия или книга, която да си чел за Кирил и Методий, и където ИЗРИЧНО да е подчертано за коя Моравия става въпрос.

Има такива статии и книги-например на Петер Юхас,по-горе упоменат ...........и на Ганчо Ценов-там ИЗРИЧНО е подчертано,че става въпрос за БЪЛГАРСКА МОРАВИЯ....линк към Г.Ценов

http://ziezi.net/cenov/kliment/kliment5.htm

А ако нещата изцяло са се случили в България,в Нишко,това променя коренно ситуацията.....азбуката,пита се тогава,може ли да е основно византийско творение,щом има мисии  в Брегалница и в Българското Поморавие?Нима са направени без знанието и против волята на Българският Цар?
« Последна редакция: Октомври 29, 2009, 15:34:53 от sim4o »

Неактивен daimon

• Редовен
  • *
« Отговор #14 -: Октомври 27, 2009, 16:22:28 »
Е добре, не разбрах....първо казваш, че е бил архонт в славянско княжество, ахаха, а после - в Мала Азия? Последно?

Отричаш, че Методий е бил управител на Солунската област?!?!?!
Може да съм заблуден от някаква пропаганда, но не е ли Климент Охридски всъщност създател на кирилицата? Кирилицата, която съдържа 24 чисти гръцки букви, а останалите са типично наши звукове? Долнодунавска готска писменност звучи забавно.

БГ История

« Отговор #14 -: Октомври 27, 2009, 16:22:28 »