Автор Тема: за произхода на името българи...  (Прочетена 118877 пъти)

Неактивен Atli

• Участник
  • Публикации: 36
  • Респект: 0
Re: за произхода на името българи...
« Отговор #15 -: Август 15, 2008, 08:34:17 »
Цитат
Искам исторически източници, по възможност в оригинален вид, в подкрепа на твоето твърдение.
Претенцията ви е много обидна за мене, не само и единствено поради употребата
на 2 л., ед.ч., за използването на което от ваша страна не смятам, че досега съм дал какъвто и да е повод, но тя е и изключително некоректна, защото тази първа голяма война на прабългарите, водена от хан Багатур, кит. Маотун, не може да се нарече дори и шлагер от Античната История на Централноазиатските Народи.

Позволете ми да се усъмня във вашата способност да ползвате
съответните източници в “оригинален вид”!

Древнокитайските хроники са преведени на редица европейски езици, някои от тях ги има и в Интернет и човек с претенции, че се интересува сериозно от прабългарите, трябва да я познава достатъчно добре и тази литература!

Смея да се надявам, че не настоявате тъкмо аз да попълвам празнотите
във вашето образование!

Но понеже вие преди това се усъмнихте и в научната почтеност и добросъвестност и на китайския професор, съобщавам ви библиографията, за да го опровергаете евентуално и в научния печат:
Chen S., Some remarks on the Chinese “Bulgar”. – Acta Orientalia Hungaricae,
vol. 51(1-2), 1998.

Списанието го има и в Народна Библиотека!
s
« Последна редакция: Август 15, 2008, 08:38:42 от Atli »

БГ История

« Отговор #15 -: Август 15, 2008, 08:34:17 »

Неактивен Plev_Bulg

• Участник
  • Публикации: 31
  • Респект: 2
« Отговор #16 -: Август 15, 2008, 09:54:45 »
Цитат
Искам исторически източници, по възможност в оригинален вид, в подкрепа на твоето твърдение.
на 2 л., ед.ч., за използването на което от ваша страна не смятам, че досега съм дал какъвто и да е повод, но тя е и изключително некоректна, защото тази първа голяма война на прабългарите, водена от хан Багатур, кит. Маотун, не може да се нарече дори и шлагер от Античната История на Централноазиатските Народи.

Древнокитайските хроники са преведени на редица европейски езици, някои от тях ги има и в Интернет и човек с претенции, че се интересува сериозно от прабългарите, трябва да я познава достатъчно добре и тази литература!

във вашето образование!

Но понеже вие преди това се усъмнихте и в научната почтеност и добросъвестност и на китайския професор, съобщавам ви библиографията, за да го опровергаете евентуално и в научния печат:
vol. 51(1-2), 1998.

s

Е-е не се надувайте толкова другарю Курултаев. Действително съм чел доста китайски хроники, в които се споменава за войните със северните номадски племена, както и за китайската експанзията по пътя на коприната и описание на народите в Средна Азия от китайска гледна точка, но никъде не съм срещал да се споменава за българско-китайска война и твърдо стоя зад тази си позиция. Определено имам слабост към Античната История на Централноазиатските Народи и мога да твърдя че никога не съм срещал подобно събитие. Именно за това в мен се поражда искрица на някакво съмнение във вашата убеденост. Отказът ви да попълните празнотите в моето образование, може и да се изтълкува от някои хора като опит за бягство от отговорност за вашите думи, като припишете на вашето твърдение образа на една неоспорима научност, едва ли не табу за непросветените. Искрено бих желал да предоставите линк с превод на тази конкретна китайска хроника на някой от следните езици-български, английски или руски, за да може аудиторията да се убеди в достоверността на това събитие, а именно военният конфликт между България и Китай през ІІ в. пр. н. е. Извинявам, се за неправилния си изказ в предишния постинг. Бих желал превода да е на самия текст на хрониката, а не неин коментар. Относно знаменитият китайски професор,тържествено Ви обещавам че ще си направя труда да прочета неговото съчинение.
« Последна редакция: Август 15, 2008, 12:47:31 от Plev_Bulg »

Неактивен Atli

• Участник
« Отговор #17 -: Август 15, 2008, 11:28:38 »
Хайде, сега пък Димитър Съсълов! Прибавете и Ганчо Ценов и букетът ще е пълен.
Поредният нескопосан пример на повсеместно ширещото се и властващо днес, пределно-вулгарно профанизираното подло-пошло игнориране, неутрализиране, обезвреждане чрез злепоставяне, пък дори и чрез обругаване на инакомислещите автори, които не винаги са по-близки или по-далечни назад във времето,
а тъкмо обратното.

Въпросът за тази или онази теория, концепция или дори хипотеза се ситуира
по най-горните, методологическите етажи на науката за прабългарите
и тук той се очертава, а и по същество представлява метатеория на тази наука.

Независимо от голямата научна актуалност и дори и злободневност на прабългарската проблематика, ние все още нямаме, а и скоро няма да имаме метатеоретични изследвания, чрез които пределно ясно и точно да се видят и определят истинското място и стойност на всяко едно прабългаристично писание.

Основната причина за тази толкова голяма и болезнена за нашата наука липса
е много лесно забележимият факт, че силно заинтересованите именно от това състояние на нещата Петър Д. и Сие чисто и просто са прекомерно заети и погълнати от това да капитализират свръхпечалбата, придобита неморално-незаконно от производството на манипулативен фалшификат.

Ще се почувствам силно поласкан, ако към букета ми прибавите и Маркс!
« Последна редакция: Август 15, 2008, 11:36:26 от Atli »

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
  • Публикации: 542
  • Респект: 20
« Отговор #18 -: Август 15, 2008, 13:40:06 »
О, твърде много думи и още повече емоции - в науката емоционалността не върши много работа.
По-добре кажете - след като моята забележка предизвиква такъв взрив (не го очаквах, признавам) - нима приемате твърденията на Съсълов в "Пътя на България"

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #19 -: Август 16, 2008, 21:36:03 »
-болгары (Bоlgars), кит. Poluohan, Poliuhan, Buliuhan‚ Buluojian, Bulugen

Не намирам нищо общо между полуохан и болгар. Истинска загадка е как някой изобщо може да открие някаква прилика. Може би булуген малко се приближава, но това ми напомня на една детска игра на думи, как от муха може да се стигне до слон:
"муха-мура-фура-фара-кара-каре-кафе-кафр-каюр-каюк-крок-урюк-урок-срок-сток-стон-слон!"
Atli (щом така искаш да се наричаш вече ;)) зарежи тези китайски загадки и глобалистките измислици на Гумильов и помисли логически. Може ли да има подобно вавилонско смешение между народи и раси и в днешно време да не се открива и следа от него. В една предишна дискусия с теб ти сам беше посочил, че белият ген е рецесивен и при смесване с негроиден или монголоиден се губи почти изцяло. Даже се очаквало белите да изчезнели след сто години. Смяташ ли, че ако в нас имаше поне капка китайска или монголска кръв, това нямаше да личи дори малко днес. В крайна сметка историческият опит посочва, че много народи живеят в съседство без обезателно да се смесват един с друг. Например белите в Северна Америка случайно да са се смесили с индианците? Или пък белите в Австралия с аборигените? Ами белите в Южна Африка, които дори и днес живеят в доброволен апартейд? Глобализмът е може би на хартия отлична идея (също като любимият ти комунизъм), само че на практика нещата не стоят така. 
Между другото рецесивните гени на монголоидността макар и рядко, при нас българите се срещат несравнимо повече отколкото при турците.Остава ни успокоението че турците не са тюрки.

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #20 -: Август 16, 2008, 21:55:15 »
Между другото по ВТК гледах един филм с двама трима професори от англоезичната намайнаси телевизия, за Чингиз хан.Тотално ми объркаха представите и даже се ядосах като чух че армиите на Чингиз Хан не са претърпяли военна загуба, докато е бил жив.Като нищо може и да не са чували за овчата битка поне.Така че не се доверявайте на всичко написано, акои да е от профити.Аз имам един комшия дето е професор по астрономия в Харвардския университет та ми е разправял(веднъж се охака с поморийска мускатова), как се става професор в Америка, па и в Канада.
« Последна редакция: Август 16, 2008, 21:59:34 от vekil »

Неактивен Plev_Bulg

• Участник
« Отговор #21 -: Август 18, 2008, 22:14:53 »

Не намирам нищо общо между полуохан и болгар. Истинска загадка е как някой изобщо може да открие някаква прилика. Може би булуген малко се приближава, но това ми напомня на една детска игра на думи, как от муха може да се стигне до слон:
"муха-мура-фура-фара-кара-каре-кафе-кафр-каюр-каюк-крок-урюк-урок-срок-сток-стон-слон!"
Atli (щом така искаш да се наричаш вече ;)) зарежи тези китайски загадки и глобалистките измислици на Гумильов и помисли логически. Може ли да има подобно вавилонско смешение между народи и раси и в днешно време да не се открива и следа от него. В една предишна дискусия с теб ти сам беше посочил, че белият ген е рецесивен и при смесване с негроиден или монголоиден се губи почти изцяло. Даже се очаквало белите да изчезнели след сто години. Смяташ ли, че ако в нас имаше поне капка китайска или монголска кръв, това нямаше да личи дори малко днес. В крайна сметка историческият опит посочва, че много народи живеят в съседство без обезателно да се смесват един с друг. Например белите в Северна Америка случайно да са се смесили с индианците? Или пък белите в Австралия с аборигените? Ами белите в Южна Африка, които дори и днес живеят в доброволен апартейд? Глобализмът е може би на хартия отлична идея (също като любимият ти комунизъм), само че на практика нещата не стоят така. 
Между другото рецесивните гени на монголоидността макар и рядко, при нас българите се срещат несравнимо повече отколкото при турците.Остава ни успокоението че турците не са тюрки.

Векиле, монголоидните гени са доминантни, а не рецесивни. Колкото до признаците на монголоидност мога от личен опит да ти кажа, че единственото място в България където те се откриват е в гр. Плевен. Гесер Курултаев беше уникален пример за това, само че избяга в Китай  ;D  :D
« Последна редакция: Август 18, 2008, 22:22:53 от Plev_Bulg »

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
« Отговор #22 -: Август 19, 2008, 16:17:17 »
Цитат

във вашето образование!

vol. 51(1-2), 1998.

s

Е-е не се надувайте толкова другарю Курултаев. Действително съм чел доста китайски хроники, в които се споменава за войните със северните номадски племена, както и за китайската експанзията по пътя на коприната и описание на народите в Средна Азия от китайска гледна точка, но никъде не съм срещал да се споменава за българско-китайска война и твърдо стоя зад тази си позиция. Определено имам слабост към Античната История на Централноазиатските Народи и мога да твърдя че никога не съм срещал подобно събитие. Именно за това в мен се поражда искрица на някакво съмнение във вашата убеденост. Отказът ви да попълните празнотите в моето образование, може и да се изтълкува от някои хора като опит за бягство от отговорност за вашите думи, като припишете на вашето твърдение образа на една неоспорима научност, едва ли не табу за непросветените. Искрено бих желал да предоставите линк с превод на тази конкретна китайска хроника на някой от следните езици-български, английски или руски, за да може аудиторията да се убеди в достоверността на това събитие, а именно военният конфликт между България и Китай през ІІ в. пр. н. е. Извинявам, се за неправилния си изказ в предишния постинг. Бих желал превода да е на самия текст на хрониката, а не неин коментар. Относно знаменитият китайски професор,тържествено Ви обещавам че ще си направя труда да прочета неговото съчинение.

Здравей Plev-Bulg,
Гледай какво чудно нещо - тъкмо прочетох изказването на Alti и си рекох "Абе тоя стил ми прилича на някого - дали ни беше Тазер Курутаев и ето че ти го разобличи моментално. Ха-ха-ха, другаря Курутаев, верния воин на партията на уродите (комунисти) и съратник на Маодзедун... Голям майтап!!! Българи-татари-алтайци-ногайци! Вива Тангра! Аман, аман от тоя шаман!
Тук, в тоя форум е описан и друг един такъв екземпляр, проф. Стивън Гайд от Трансцеденталната академия на Неуките. Той също като другаря Куратаев използва близо 100 ника, за да се хвали само и самоизтъква какъв велик учен и откривател е...
Всъщност, където се появи, другарят Гесер всьо обсер! Бягаме другаде, че тука ще засмърди...
Помака

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #23 -: Август 21, 2008, 16:55:10 »

И наистина, тая порода "изследователи" много оБичат мита за "масовото хвърляне на семе" от разни завоеватели, разни орди пресичащи територията на даден народ и пр. небивалици. Никога нещата не са били такива - по време на нашествия е имало - покрай избиванията, палежите, грабежите и подобни - и изнасилвания на местни жени от нашествениците, но най-често тия изнасилвания са завършвали с изколване на жертвите. Дори и да е оцелявала някоя от изнасилените това явление в никакъв случай не може да се смята за съществена размяна на генен материал между две раси. Затова и изразът "тюрки-европеиди (от Алтай!?!?) с примес на монголски белези" е такава глупотия, че наистина само афнтасмагористът Гумильов може да измисли нещо толкова смахнато! Тюрките - чието огнище на възникване наистина е районът на Алтайските планини и районът на тайгата и лесотундрата на север от тях - натрупват така да се каже критична маса (достигат границата на носимоспособност на местообитанието казано на езика на екологията) някъде към 5-6 век сл. Христа! Тогава почва популационната им експанзия и разселване, което в никакъв случай не е било така светкавично, както се опитват да го представят привържениците на тюркската теория за произхода на българите. Едва около 10 в. част от тия монголоидни (жълти) племена достигат Източните окрайнини на Мала Азия, където се образуват първите що-годе организирани ханства (па дали са се казвали и така е твърде съмнително). И в първите векове от пребиваването на си в Мала Азия и селджуци и по-късните от тях карамани са били васали на българи и арменци, които са били и християни и има свидетелства дори за свещени книги от черквите на българите там на старобългарски! - не на тюркски!!! Това, че с течение на последващите векове нещата се преобръщат и българи и арменци стават подчинени народности в рамките на непрекъснато воюващите между себе си тюркски военно-държавни образувания е съвсем друга работа. Но тя обяснява защо днес толкова от нашенските "турци" (па и от турските такива) са руси със сини и зелени очи. Това между другото.
Помака

Неактивен Atli

• Участник
« Отговор #24 -: Август 21, 2008, 17:49:10 »
О, твърде много думи и още повече емоции...
...нима приемате твърденията на Съсълов в "Пътя на България"
Тук няма никакви емоции, а сериозен научен проблем,
но очевидно катеренето по стълбата на обобщенията
не е сред обичайните ви занимания.

Д.С. е първият български изследовател, който поставя съвсем директно-експлицитно произхода и началото на прабългарите там, където им е мястото - в Централна Азия.

Книгата му ще остане сред най-доброто, писано за тях.
« Последна редакция: Август 21, 2008, 17:51:07 от Atli »

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #25 -: Август 22, 2008, 11:05:23 »
О, твърде много думи и още повече емоции...
...нима приемате твърденията на Съсълов в "Пътя на България"
Тук няма никакви емоции, а сериозен научен проблем,
но очевидно катеренето по стълбата на обобщенията
не е сред обичайните ви занимания.

Д.С. е първият български изследовател, който поставя съвсем директно-експлицитно произхода и началото на прабългарите там, където им е мястото - в Централна Азия.

Книгата му ще остане сред най-доброто, писано за тях.

Казвал съм го и преди - като четеш Димитър Съсълов не може да не ти стане мъчно за времето и силите, които този човек (адвокат по професия между другото) е изразходвал за да напише тая книга (работейки главно по преводи на китайски хроники от някакъв холандец мисля) и да не спомене поне веднъж в нея името "България" или етноса "българи"! Какво хабене наистина на време и сили за кауза пердута!!!
А такова животно, драги, наречено "прабългари" наистина досега не е установено и описано от науката! От разни фантазьори, шмекери, глупаци и подобни - да! Описвано, рисувано, съчинявано най-вече. Науката обаче мълчи, ако разбира се не смятаме фалшификациите и манипулациите на д-р Васил Златарски и последователите му (по-точно последователите на Шафарик-Иречек) за наука.
Помака

Неактивен Atli

• Участник
« Отговор #26 -: Август 28, 2008, 08:02:12 »
Цитат
Действително съм чел доста китайски хроники, в които се споменава за войните със северните номадски племена, както и за китайската експанзията по пътя на коприната и описание на народите в Средна Азия от китайска гледна точка,...

Проблемът е колкото научен, толкова и морален, защото като се започне буквално от западната унгарска граница и се стигне чак до Тихия Океан, нищожно малко са народите, които да не казват и да не се гордеят с това, че именно и единствено те водят потеклото си от народа на Атила, в действителност хан Авитохол от рода Дуло на прабългарското племе оногури, или на Маотун-Моде-Мете, в действителност пак прабългарският хан Багатур.

Обаче единствено и само ние съвременните българи, заедно с чувашите, имаме напълно законното и безрезервно право да се наречем преки потомци на тези две велики личности в общочовешката история!

Почтено-честните и добросъвестни български учени изследователи на прабългарите от дълги години вече надигат глас и призовават най-после и ние българите да встъпим в своето законно право и да припознаем, приемем и огласим за свои предци тъкмо и единствено техните племена и народи!

Но въпреки това и за превелико българско съжаление в скъпата ни Татковина силните на деня се държат така, като че ли изобщо нищо ново не се случва под Слънцето, при все че изгрева му те го броят от изгрева на един най-долнопробен мошеник и научен аферист, а самият българин, за най-голям национален срам и чудовищно национално самоунижение, продължава и досега да не знае кои точно са и откъде идват неговите предци!??

Що за българска наука и що за български национален морал е това?!!

Неактивен БОЯН

• Редовен
  • *
  • Публикации: 7
  • Респект: 1
« Отговор #27 -: Август 30, 2008, 09:19:22 »
Уважавам г-н Курултаев за знанията му но съжалявам, не съм съгласен с него.Аз правя разлика между произход на народ и произход на династическото управление.Най-новата българска история е доказателство за това.Съвсем не се смятам за потомък и наследник на Кобургите.Отделно външната ни ориентация и зависимост се е сменяла нееднократно.Езика също не е критерий за произход а броя на чуждиците се увеличава.Единствено вярвам на антропологията и генетиката и ако историята не може да даде верен отговор в близките години, науката ще я изпревари.

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #28 -: Август 30, 2008, 12:03:23 »
Цитат
Действително съм чел доста китайски хроники, в които се споменава за войните със северните номадски племена, както и за китайската експанзията по пътя на коприната и описание на народите в Средна Азия от китайска гледна точка,...

Проблемът е колкото научен, толкова и морален, защото като се започне буквално от западната унгарска граница и се стигне чак до Тихия Океан, нищожно малко са народите, които да не казват и да не се гордеят с това, че именно и единствено те водят потеклото си от народа на Атила, в действителност хан Авитохол от рода Дуло на прабългарското племе оногури, или на Маотун-Моде-Мете, в действителност пак прабългарският хан Багатур.

Обаче единствено и само ние съвременните българи, заедно с чувашите, имаме напълно законното и безрезервно право да се наречем преки потомци на тези две велики личности в общочовешката история!

Почтено-честните и добросъвестни български учени изследователи на прабългарите от дълги години вече надигат глас и призовават най-после и ние българите да встъпим в своето законно право и да припознаем, приемем и огласим за свои предци тъкмо и единствено техните племена и народи!

Но въпреки това и за превелико българско съжаление в скъпата ни Татковина силните на деня се държат така, като че ли изобщо нищо ново не се случва под Слънцето, при все че изгрева му те го броят от изгрева на един най-долнопробен мошеник и научен аферист, а самият българин, за най-голям национален срам и чудовищно национално самоунижение, продължава и досега да не знае кои точно са и откъде идват неговите предци!??

Що за българска наука и що за български национален морал е това?!!

Е, от това по-пресилено твърдение, лишено от каквото и да е основание трудно може да се намери в писмен вид (макар и само в нета)! - говоря за тая част от цитата, която съм боядисал в синьо. Възможно ли е нормален човек да вярва в такова нещо - че Атила, Бичът Божи за Рим, чиято държава е в Панония на Средния Дунав, самият той и народа му от скитското племе "хуни" (дунавски жители от прастаро време!) да е родоначалник на народите (хайде нека да е на управляващите ги династии!) обитаващи повече от половината земно кълбо - от Унгария до Тихия океан!?!!???!!! И като си представя колко  българи вярват в подобни невъобразими щуротии - което направо си е умствено увреждане - мога да си обясня защо сме на това дередже днес. От друга страна подобна пропаганда удря в земята всички анти-български пропагандни изобретения и манипулации!
Всъщност човек не би могъл да очаква нещо друго от някакви татарски навлеци в земите ни, които полагат в момента неимоверни усилия - заедно с братята си от Татарстан и под благосклонния поглед на Русия - да ни лишат и от малкото което ни е останало...
Помака

Неактивен Plev_Bulg

• Участник
« Отговор #29 -: Септември 02, 2008, 22:31:11 »
 Докато уважаемият г-н Атлъ мълчи и отказва диалог с мен, аз не си губих времето и се сприятелих в един международен форум с един много печен китайски студент по история от Шанхайския университет. Щеше ми се от първа ръка да науча какво всъщност означава в буквален превод от китайски така обичаното от всички тюрколози "Xiongnu"-Ксионг-ну. Предполагах, че това е някакво нарицателно, тъй като от преди ми беше известно, че китайците обичат да кръщават новите и непознати за тях неща използвайки метафори.
Искаше ми се да проследя и каква би била съответната връзка с Хуните, нещо което отдавна се презентира като неоспорим факт.
На първо място прави впечатление, че между названието "Хун", появило се в римските хроники и Ксионг-ну има очевидна синтактична разлика. Който открива прилика, явно използва посочения от мен метод "муха-слон".
Второ китаецът ми каза: "Chinese word "Xiongnu" means "fierce slave" as barbarian!" или в превод- китайската дума Ксионг-ну означава "свирепите роби", в смисъл варвари. Думата fierce има и второ значение в английския език-отвратителен, противен. Да, за китайците думата роб е равнозначно на варварин, тоест чужденец предвид доминиращата от хилядолетия конфуцианска доктрина, че Китай е поднебесната империя, а всички останали владетели на земята са васали на императора.
Много ми е интересно как един народ от завоеватели и победители ще си прикрепи гордото и "престижно" име СВИРЕПИТЕ ВАРВАРИ (или ПРОТИВНИТЕ РОБИ) и ще развее гордо конската опашка на другия край на земята! И при това да използват име, което означава нещо нелицеприятно за самите тях на език, който те едва ли са разбирали и използвали! Направо не виждам логика!
Трето, относно легендарният хан Багатур, китайският ми приятел каза нещо особено интересно. Baatar is typical turk-mongol name!It means great warrior.But I never heard about Khan Bagatur !Was he Bulgaria Khan in the history? Баатар е типично тюрко-монголско име! Означава "велик войн". Но аз никога не съм чул за хан Багатур! Бил ли е той исторически български хан?
В заключение изглежда Хуните не са били тюрки и не случайно Атила е изобразяван на литографиите като европеид.
« Последна редакция: Септември 02, 2008, 22:39:05 от Plev_Bulg »

БГ История

« Отговор #29 -: Септември 02, 2008, 22:31:11 »