България > Най-нова България /1944-... г./

Пеньо Пенев и личния му мародер Джагаров

(1/2) > >>

vekil:
Пеньо Пенев и личния му мародер Джагаров.Някой знае ли неиздавани стихотворения на Пеньо Пенев.Търся един апокриф...

vvarava:
                                    Уважаеми Векиле,
     Вероятно търсии апокрифната  Поема за Кънчо П...........деров.Нямам я,но ако проявиш желаниеу,мога да ти приведа стихове от нея. А иначе Пеньо Пенев си остава за мене не толкова като поет на героиката на социалистическото строителство,нито пък на трагедичната борба между вярата и съмнението,колкото със задушевните си стихове

Ще догоряват залези и хора,
                              и спомени,и чувства,и мечти,
                              ще отцъфтят салкъмите на двора,
                              вечерник в клоните ще зашуми.

vvarava:
                               Драги Векиле,
    Вероятно имаш предвид мнаго популярния по мое време (края на 60-те и нача лото на  70-ти години на миналия век) поема за Кънчо П............делов. И аз съм  рецитирал стихове от тази поема.Вече  съм ги забравил,но си спомням само  на  чалото
                         Със морала да започнем,братя.." 

както и финала от няколко куплета

И тъй    завършвма таз поема
                        с(ъс) кръв и сперма напоена!

А ето го и патриятичният финалл от епохата на Студената война

И ако някой дръзнеда запали
                       война под родното небе,
                       един балкански х.........му стига,
                       та майката му ще е..........

Разбира се поетическата чувствителност на поета вопие срещу безчувстве  ността на  еснаяфа (тотално сриван от комунистическата естетика(с младеж  кия си порив показваше героиката на социалистичесдкот строителство  206
Корпус206

Ние вярвахме,ние мечтахме,
                      всяка тухла редяхме з любов.
                      Погледнете - докрай издържахме,
                      корпус 206 е готов!

За мен Пеньо Пенев не дори в капиталното си произведение "дни на проверка"  в която даава израз на трагичната борба между съмнението и вярата,а в тези
изпълнени с много задушевнос стихове

Ще догоряват залези и хора,
                    и спомени,и чувства,и мечти,
                    ще отцъфтят салкъмите на двора,
                    вечерник в клоните ще зашуми.

Питам се само къде е оня негов приятел от Димитровград - Димитър Ива   нов,който публикуваше спомени за него.Настръхвам при мисълта дали това не е бъдещият началник на Шести отдел на зловещата Държавна сигурност и при това предположение още повече настръхвам кой и как е предизвикал

Komap:
Привет и от мен. Да, имам горе-долу подробна книга за неиздавани негови стихове и дори се готвя да напиша една статийка за един малко известен детайл от живота му, свързан с историята.

Кой стих ти трябва или какво се пише по-специално в стихотворението за да проверя?

vekil:
Героя влиза в кръчмата и се надсмива над всички до един присъстващи, тоест целия спектър на обществото и си спомням откаченото и "и пия, и любя по добре от вас" след градация на презрението.В Ямбол и Димитровград го боготворяха състудентите ми 80 те години.Пък аз като не мога да помня стихове....Джагаров му е взел тетрадките след самоубийството, така че може и да е на Джагъров библиографски.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия