Автор Тема: Османското иго и развитието на българския народ... Помогнете ми!  (Прочетена 40379 пъти)

Неактивен 3y3ka

• Новодошъл
  • Публикации: 1
  • Респект: 0
Здравейте от мен!
За първи път посещавам този форум и самия сайт. Причината да пиша тук е,че имам нужда от помощ!

Много съм притеснена, защото ме е страх че ще се изложа. На мен ми е последна година в у-ще и не искам да изкарам лоши оценки.
По история г-жата ни даде тема за есе, но проблема е че обхваща голям материал, а ние още не сме го взели целия. Дори говорих с няколко историка и ми казаха, че тя е прекалила с темата, не е лесна за един ученик : "Османската колонизация и значението й за развитието на българския народ"

Ако може да ми дадете съвети на какво да наблегна, какво по-точно да пиша и къде мога да намеря хубава информация. Благодаря ви предварително

БГ История

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
Привет!
Не че съм в главата на г-жата ти, но след като е толкова всеобхватна темата значи според мен имаш 2 варианта: хронологичен или тематичен (наричам ги условно)

При хронологичния разделяш игото условно на три етапа с подетапи:
1. Османско иго в периода от 60-те години на 14 век до началото на Възраждането (условно 1762 г.)
- първи срещи с османците, лъжеивайловците, Момчил и Йоан-Александър;
- покоряване на България при Йоан-Шишман и Йоан-Срацимир;
- данъци и порядки в империята;
- дейност на Константин и Фружин + походите на Варненчик;
- Първо търновско въстание, Второ търновско въстание, Чипровско въстание и Карпошово въстание, хайдути;
- можеш да споменеш и нещо за килийните училища и Киприан например.

2. Османско иго през Възраждането
- обясняваш що е Възраждане и неговите белези, разпад на аграрната система;
- Паисий и Софроний;
- Руско-турска война от 1768-1774 г.;
- Велчова завера;
- Борбата за просвета;
- Борбата за независима църква;
- Буни и въстания;
- Кримска война;
- Раковски и легиите;
- Екзархията;
- БРЦК, неговите дейци и нашата емиграция, ВРО;
- Априлско въстание и последици;
- Руско-турската освободителна война;

3. Османско иго в периода 1877-20-те години на 20 в.
- Берлински конгрес и Кресненско-Разложко въстание, комитети "Единство";
- ВМОРО и ВМОК - дейци, дейност;
- Горноджумайско и Илинденско-Преображенско въстание;
- Хюриет и последици;
- Балканска и Междусъюзническа войни;
- окончателно обезбългаряване на Източна Тракия;

Вторият вариант е по теми:

1. Българските земи до Възраждането - главно войни и въстания;

2. Възраждане и култура;

3. Борбата за просвета и училище;

4. Борбата за независима църква;

5. Националноосвободителна борба до 1877 г.

6. Националноосвободителна борба до 1913 г.

Тъй като темата ти е необятна за най-бързи резултати препоръчвам "Кратка история на българския народ" на Лазаров/Павлов/Тютюнджиев и Палангурски - мисля, че лесно се намира.

И едно пожелание: да влизаш тук и когато нямаш нужда от оценка по история  ;)

Успех! :)
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
Глупости. Османска колонизация няма.Колониализма е термин присъщ на други времена и на други нации. има си характерни особености(основно високоразвити технологично европейски нации и туземно население след великите географски открития.

Неактивен DOWN_NOLA

• Редовен
  • *
  • Публикации: 15
 :D според тебе какво значи колонизация ???
БОЛГАРИНЕ !!!

Неактивен vvarava

• Академик
  • Публикации: 171
  • Респект: -12
         Привет Зузка!
         На първо четене се вижда,че темата се състои от два компонента (две   части):първа част (първи проблем) - османска колонизация и втори проблем - развитието на България.Пътьем открих и третия - значение на колонизацията за развитието.Ще се опитам да потърся в ентернета,но силно се съмнявам,че не    сте разбрали темата.Още веднъж проверете  да не би дастава въпрос за гръцка колонизация,защото в науката господствува терминът   "турско завладяване",    турско нашествие и т.н.

Неактивен vvarava

• Академик
  • Публикации: 171
  • Респект: -12
          Милж дете,
За първи път се оказах на едно исъщо мнение с Векил,но трябва да призная,че не бяхме прави.Терминът съществува (проверих в Интернетпървия подсказан ви  проблем) и същесдтвуват разработки.Изборът е Ваш дали да следвате насоките на Комар или творчески да използвате материалите от Интернет.Налагащата се теза при следване на указанията на Комар би трябвало да бъде  "турското владичество забавя със столетия всестранното развитие на Българияызащото..."
   Успех!

Неактивен DOWN_NOLA

• Редовен
  • *
  • Публикации: 15
колонизация - процес на планирано от централната власт заселване на население маси население от един географски ареал в друг. Има и стихиина колонизация, не планирана от властта.
За османската колонизация на балканите от българските учени Евгени Радушев, Страшимир Димитров, Цветана Георгиева и др. М. Т. Гьокбилгин има един фундаментален труд по тази тема: "Разселването", Махиел Кил също има отделни статии, където засяга този проблем. Османските наративни паметници също съобщават за отделни случаи (Мехмед Нешри, Садеддин, Ибрахим Ибн Хазър)

колонизъм - явление обусловено от процеса на колонизация. А не както vekil раазправя, че колонизацияте е характерна само за отрязък от човешката история неаречен Колонизъм на западноевропеиските държави в Новия свят (много повърхностно твърдение основаващо се на недостатъчна осведоменост!)

напр. Славянска колонизация на Балканите, Създаване на Колониалните империи през 16 - 17 в., Османска колонизация - заселване на туркмеснки маси от Анадола и Иран на Балканите. Бива контролирана от централната власт и ситхийна.
БОЛГАРИНЕ !!!

Неактивен vekil

• Академик
колонизация - процес на планирано от централната власт заселване на население маси население от един географски ареал в друг. Има и стихиина колонизация, не планирана от властта.
За османската колонизация на балканите от българските учени Евгени Радушев, Страшимир Димитров, Цветана Георгиева и др. М. Т. Гьокбилгин има един фундаментален труд по тази тема: "Разселването", Махиел Кил също има отделни статии, където засяга този проблем. Османските наративни паметници също съобщават за отделни случаи (Мехмед Нешри, Садеддин, Ибрахим Ибн Хазър)

колонизъм - явление обусловено от процеса на колонизация. А не както vekil раазправя, че колонизацияте е характерна само за отрязък от човешката история неаречен Колонизъм на западноевропеиските държави в Новия свят (много повърхностно твърдение основаващо се на недостатъчна осведоменост!)

напр. Славянска колонизация на Балканите, Създаване на Колониалните империи през 16 - 17 в., Османска колонизация - заселване на туркмеснки маси от Анадола и Иран на Балканите. Бива контролирана от централната власт и ситхийна.
Потърси "колониализъм" и пак ще обсъждаме.Темата е благодатна, изписани са тонове книги, развити са гигантски по размах идеи, водени са две световни войни, има античен произход, философи, социолози и икономисти са се занимавали с проблема столетия наред.Позната почва ми е.
« Последна редакция: Юли 31, 2008, 19:59:28 от vekil »

Неактивен vekil

• Академик
« Последна редакция: Юли 31, 2008, 20:18:36 от vekil »

Неактивен vekil

• Академик

колонизъм - явление обусловено от процеса на колонизация. А не както vekil раазправя, че колонизацияте е характерна само за отрязък от човешката история неаречен Колонизъм на западноевропеиските държави в Новия святЕ не съм казал "Новият свят".Пледирам за коректност.(много повърхностно твърдение основаващо се на недостатъчна осведоменост!)Основаващо се на нежеланието ми да споря със посредствени люде.Полезното в спора е обмяната на знания.В случая полезноста е еднопосочна :P

Неактивен vekil

• Академик
А специално за гьок домуза ще кажа че няма преселвания на турски, тюркски, манафски(по Паисий), мангалски, и други мюслимански маси на територията на Балканския полуостров поради спахийската земевладелска институция.На новоизлюпените земевладелци хич не им са трябвали останалите първобитници из анатолските и средноазиатските пустини.Трябвали са им земеделци, градинари, строители, фермери.Виж че някои бенгалски мангали са се заселили, и до днес едва ли ще го изтълкувате като колонизация.И въобще прочетете още един два тона книги(и по възможност не от Гьокбилгин , Мемет, Садат, Х(Г)азар и Махиел.

Неактивен vekil

• Академик
Единствените преселения са по повод войни.И след разгрома при Виена тия същите дебили на изключително ниско цивилизационно ниво стават най големия проблем на Османците.Така наречените Кърдаалии.

Неактивен vekil

• Академик
Напротив има българска колонизация в Източна Тракия(изконно византийска и гръцка преди) както казва БДимитров българите в околностите са изхранвали Истанбул.Дори нещо повече, колонизирали сме и Северна Анадола(бившата Кападокия горе долу).На жена ми рода и са бежанци от Мала Азия.Е тука е противоречието в различното тълкуване на думата.Третия свят я тълкува по един начин(примерно негрите колонизираха Харлем)Европейския свят я тълкува по друг начин(който е и античния), търговски мисии като авантпост на култура, завладяване, съответно цивилизоване и всички останали събития дето поради природната ми отзивчивост все пак тръгнах да обяснявам(и поради навика на сина ми дето го мързи да чете и чака да му обясня на готово.То пък съ оказва че учебниците са ги завъртяли нещата отворенообществено и файда йокмусун)Между другото и гръцките колонии по Черно море са оказали голямо влияние на Тракийското изкуство и религия, и разпространението им в Средиземноморския ареал.Но взаимна дифузия има между народи на сходно цивилизационно ниво.Какво да кажем за турските варвари унищожили не само византийската култура, българския славянскоправославен модел на държавност(българската държавност като други доста изпреварили времето си явления, вече е била приключила), ренесанса(умниците ще кажат - това е Палеологов ренесанс, демек не е баш истинския.Ами откъде юроди нещастни знаете какви картини, стенописи, скулптори, изящни словесни произведения е имало в столицата, митрополиите и кастелите на България.Нали всичко е сринато, изгорено, обругано, Заличено.Който е ходил в Ефес примерно знае как са осакатени красиви фасадни пана въпреки английския надзор през 18 век.Ами тоя бум в Италия е бил направо космически за средновековна Европа.По това време Италия няма.Има десетина търговски държави мразещи германския закрилник на Папизма, основно мародерстващи около турците.Кого са мародерствали се пита в загадката.И да затворя скобата те/турците/ са унищожили и арабската цивилизация на голям, критичен за арабската култура ареал.)
« Последна редакция: Юли 31, 2008, 21:28:41 от vekil »

Неактивен vekil

• Академик
Даун Нола сбърках те със собствениците.Ти явно си от строителния контингент на Доган.За туй им се скапват басейните...

Неактивен vekil

• Академик
Какво ли стана със зузка...

БГ История