Анкета

Кое политическо убийство е най-жестоко?

Христо Белчев
0 (0%)
Тодор Александров
0 (0%)
Стефан Стамболов
6 (100%)

Общ брой гласове: 6

Гласуването приключено: Юни 10, 2007, 22:49:14

Автор Тема: Политическите убийства в България/1878-1944/  (Прочетена 20353 пъти)

Неактивен AntonioKoradi

• Редовен
  • *
  • Публикации: 10
  • Респект: 0
здравейте всички,темата за политическите убийства в България е не много дискутирана но важна тема.Политиката винаги е била онова нещо което определя положението на народа неговия живот.През разглеждания период политическите убийства не са малко.За това ви предлагам всеки от вас който иска да остави тук съобщение съдържащо информация за дадено политическо убийство и аз с удоволствие ще коментирам темата.

БГ История

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
Политическите убийства в България/1878-1944/
« Отговор #1 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Привет!:)
Не е точно така. Имахме анкета по този повод: ВИЖ ТУК. Вярно, не всички са от поставения период, но все пак резултатите бяха красноречиви.
Колкото до мен бих казал, че най-жестокото политическо убийство е това на Стамболов. Посичането му на повече от двадесет места (на места до костта), ослепяването на едното му око и намазването от убийците на ятаганите с масло, което ще затрудни зарастването на раните говори за особена злост и гняв до заслепение.
А иначе най-нелепо и алогично, да не кажа и най-антибългарско е убийството на капитан Райчо Николов от пловдивския ренегат К. Тодоров. Накратко, както пише и С. Радев, убийството става посред бял ден, когато дядо Райчо на кон пристига до пощенската станция да телеграфира информация. Пловдив ликува, но се оказва, че има и такъв човек, който не само да отрече Съединението (като Др. Цанков, Франгя и лъжесъединистите), а е готов и да мъсти за загубения си рахатлък като източнорумелийски лакей на султана. На самия 6. 9. пред пощенската станция К. Тодоров причаква дядо Райчо и го застрелва от близко разстояние. За мен няма по-просташко убийство от това българин да мъсти на голям българин задето е обединил отечеството си. И в случая лекето и загубата са толкова грозни и големи, че разкъсването на Тодоров от пловдивската тълпа минути след убийството е слаба утеха...
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
« Отговор #2 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Прав си Комар. Дейсвително убийството на Стамболов е най-тежкото. Прав си и за безмисленото убийство на капитан Райчо Николов. Но такива  нашата  история  познава много. Мисля, че към тази категория убийства спада и това на автора на " Бай Ганьо " и " До Чикаго и назад "- Алеко Константинов. Иначе възмездието настига рано или късно убийците.

Неактивен ALD

• Знаещ
  • Публикации: 139
  • Респект: 0
    • http://ald-bg.narod.ru/index.html
« Отговор #3 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Ами то понятието полит. убийство си е доста разтегливо. Напр. на Луканов по-ми се струва криминално, отколкото политическо - свързано е не с отношенията му в политиката, а с връзките му с мафията. Макар да излезе цяла книга, че е политическо, той не беше вече премиер, но в подземния свят си имаше свое място.

А на Райчо Николов - там се споменаваше за някакви злоупотреби от убиеца, който се притеснявал, че при съединението ще излязат наяве. Тъй че подбудите са били по-скоро лични и криминални, отколкото заради вярната служба на султана. А и все пак си е било както го наричаше един от авторите "революция", а тогава падат жертви.

Тъй че ще е интересно да обсъдим пределите на понятието. Дори и териториални - напр. дали да се включи убийството на крал Александър в Марсилия, тъй като е свързано с интересите на България. Или атентата в "Св. Неделя" - то си е пак полит. убийство, но по-масово.

Неактивен metonaidenov

• Знаещ
  • Публикации: 134
  • Респект: 10
« Отговор #4 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Интересно е наистина да се обсъди дефиницията за политическо убийство - кое може и кое не може да се определи като такова. А що се отнася до атентата в Марсилия, там, доколкото съм запознат, не е ясно съвсем чии интереси са обслужвани - български, на ВМРО (което тогава вече не е толкова тясно свързано с българската политика и извършва акцията на своя глава), на усташите или на Третия райх (за чиито тайни служби също се смята, че са намесени). Личното ми мнение е, че не бива да се превъзнася толкова тази историческа авантюра, защото този атентат оставя петно на международния авторитет както на самото ВМРО, така и на българската идея в Македония като цяло. Все едно да се твърди, че атентата в Сараево, разпалил ПСВ, е меродавен и справедлив акт, колкото и това да излгежда така от една тясно субективна позиция.
=Животът, що е то? - епидемия, предавана по полов път==

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
Re: Политическите убийства в България/1878-1944/
« Отговор #5 -: Август 06, 2008, 16:19:40 »
Не е точно така. Имахме анкета по този повод: ВИЖ ТУК. Вярно, не всички са от поставения период, но все пак резултатите бяха красноречиви.
Колкото до мен бих казал, че най-жестокото политическо убийство е това на Стамболов. Посичането му на повече от двадесет места (на места до костта), ослепяването на едното му око и намазването от убийците на ятаганите с масло, което ще затрудни зарастването на раните говори за особена злост и гняв до заслепение.
А иначе най-нелепо и алогично, да не кажа и най-антибългарско е убийството на капитан Райчо Николов от пловдивския ренегат К. Тодоров. Накратко, както пише и С. Радев, убийството става посред бял ден, когато дядо Райчо на кон пристига до пощенската станция да телеграфира информация. Пловдив ликува, но се оказва, че има и такъв човек, който не само да отрече Съединението (като Др. Цанков, Франгя и лъжесъединистите), а е готов и да мъсти за загубения си рахатлък като източнорумелийски лакей на султана. На самия 6. 9. пред пощенската станция К. Тодоров причаква дядо Райчо и го застрелва от близко разстояние. За мен няма по-просташко убийство от това българин да мъсти на голям българин задето е обединил отечеството си. И в случая лекето и загубата са толкова грозни и големи, че разкъсването на Тодоров от пловдивската тълпа минути след убийството е слаба утеха...
Това обийство не се брои.Първо не е политическо, второ не е на територията на Българската държава.Чисто юридически това убийство не е наказуемо деяние.Сигурно ще ме разберете погрешно, но пък толкоз ми и пука.

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #6 -: Август 06, 2008, 16:29:17 »
Ами то понятието полит. убийство си е доста разтегливо. Напр. на Луканов по-ми се струва криминално, отколкото политическо - свързано е не с отношенията му в политиката, а с връзките му с мафията. Макар да излезе цяла книга, че е политическо, той не беше вече премиер, но в подземния свят си имаше свое място.

А на Райчо Николов - там се споменаваше за някакви злоупотреби от убиеца, който се притеснявал, че при съединението ще излязат наяве. Тъй че подбудите са били по-скоро лични и криминални, отколкото заради вярната служба на султана. А и все пак си е било както го наричаше един от авторите "революция", а тогава падат жертви.

Тъй че ще е интересно да обсъдим пределите на понятието. Дори и териториални - напр. дали да се включи убийството на крал Александър в Марсилия, тъй като е свързано с интересите на България. Или атентата в "Св. Неделя" - то си е пак полит. убийство, но по-масово.
Типично за съвременните историци разглеждане на проблема в една плоскост.Формално убийството е политическо, дотолкова доколкото Луканов заема висш държавен пост избран в някаква политическа система.Съвсем друг е въпроса че срастването на политиката и мафията напоследък създава терминологични неясноти за "класификаторите".
« Последна редакция: Август 06, 2008, 16:30:58 от vekil »

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #7 -: Август 06, 2008, 16:43:20 »
И като заговорихте за македонските убийства, интересни са ми политическите убийци в България в този период, биографиите им, причините, и средата.На известните де.

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #8 -: Септември 18, 2008, 01:09:21 »
Значи един от двамата не е бил много българин.Имали сведения за убиеца?

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
« Отговор #9 -: Септември 18, 2008, 16:57:49 »
Напротив и двамата са си чисти българи, ако не броим уклоните им:)
Единият е туркофил, а другият - русофил, но според някой заради неотпусната му стипендия от русите никак не им бил привърженик... За жалост никъде не могат да се намерят сведения за Тодоров, освен в архивите. Малкото информация съм събрал от Симеон Радев...:(
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

БГ История

« Отговор #9 -: Септември 18, 2008, 16:57:49 »