Автор Тема: Гибелта на Крум и Симеон пред стените на Константинопол  (Прочетена 162145 пъти)

Неактивен обикновен лаик

• Участник
  • Публикации: 40
  • Респект: 0
ако обичаш не ми чети морал, все пак си обикновен лаик.
Всички сме лаици, Torin, само че в различни области. Затова не се надувай толкова. Аз не крия, че съм лаик, не правиш никакво откритие, а само се излагаш с глупавото си високомерие.
Аз съм професионален историк
Знаем, знаем ... Та нали през две съобщения на този форум надълго и нашироко обясняваш на нас, простосмъртните, как отлично си бил завършил; и на какви такива супер- мега- гига- комисии си се явявал и направо си им скрил шапката; и как обаче две години не искали да ти дадат диплома, щото си един такъв талантлив и честен; запознати сме и с разни твои чутовни подвизи - като например как мужествено си се изстъпил и си заявил на Българския президент, че е долен комунист (ей-тъй, като колега на колега - та нали и Президента е професионален историк); и така нататък и така нататък....

Може би не си струва да се вземаш толкова насериозно, а Torin? Пък ако толкова държиш да впечатляваш някого, просто пиши повече неща като тия, които си писал за Византия. Наистина са написани добре - като за форум поне. А с безсъдържателни подмятания и настоятелни уверения колко си велик няма да постигнеш нищо. Но то си е твоя работа как ще постъпиш. Едно обаче твърдо имай предвид - не съм ти никакво мило другарче. Тия шегички си ги дръж за връстниците си.

P.S. Админи, сори за оф-топика. Знам, че щеше да е по-добре просто да подмина без внимание тоя несръчен опит за сарказъм от страна на Torin. Но от време на време нямам настроение.
« Последна редакция: Януари 09, 2008, 01:42:22 от obiknoven_laik »

БГ История

Неактивен Fallen_Angel

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 153
  • Респект: -656
  • St. Lucifer
    • Историческият портал на България
Честно казано не виждам основание въобще да се карате... но вие си знаете все пак
+SantoDomini++

Неактивен Torin

• Академик
  • Публикации: 167
  • Респект: 16
Налага ми се да повтарям едно и също, мило другарче, понеже на някои индивиди като теб е нужно да им се каже определено нещо по няколко пъти, за да може все пак мисълта да достигне до милите им главички. Що се отнася до циганина, дипломата ми и прочие, то това са фактите и аз като историк смятам да разчитам на тях, а не някакъв заблуден комсомолец, стремящ се да получи отличен за добро поведение.
Последно по списък, но не и по значение това е форум за история, следователно, мило другарче, ти си оставаш лаик, незаисимо дали ти харесва или не.

П.П.
Отношението ти не е такова само към мен. Видно е, че се отнасяш по подобен начин с всички във форума, които не са съгласни с твоето мнение, а то мило другарче, все пак е лаишко.

Неактивен обикновен лаик

• Участник
  • Публикации: 40
Налага ми се да повтарям едно и също,
Хм...налага ти се, така ли? Имаш непреодолима вътрешна необходимост постоянно да уверяваш околните колко си необикновен? Еми лекувай се, бе, Torin... Какво са ти виновни форумите, че да ги задръстваш със самолюбуванията си. Сигурно и това, дето все напираш да ми викаш "мили", също си ти идва отвътре. Ама не сме от една порода, така че, айде стига с тия опити да ме сваляш.
Що се отнася до циганина, дипломата ми и прочие, то това са фактите и аз като историк смятам да разчитам на тях, а не някакъв заблуден комсомолец, стремящ се да получи отличен за добро поведение.
,
Това пък е много добър и илюстративен пример за липса на вътрешна връзка между две части на изречение. Нещо като "нерде Ямбол, нерде Стамбул..." Май тия, дето не са ти давали диплома за висше образование, са имали основание.
това е форум за история,
Ами тогава кажи нещо за историята. Щото в половината си постове се ограничаваш главно с разни възклицания, а в другата половина ни занимаваш с дипломата си. Дай да те видим способен ли си на нещо друго, освен да важничиш.
Отношението ти не е такова само към мен.
Всъщност с теб специално спирам да се занимавам, така че повече няма нужда да хленчиш. Наистина, отделих ти твърде много време, което можех да използвам далеч по-добре. И пътем окончателно развалих темата. :-[  :-[ :-[ За което най-дълбоко се извинявам на всички и най-вече на zaharisa, която я започна.

Неактивен Torin

• Академик
Мило другарче, ти си тотално вманиачен в собствената си комсомолска особа и си твърде унесено в хленч за това как те е обидил Торин. Този лош и гаден Торин, който тормози крехки и възвишени комсомолци, носители на Димитровската награда за послушание, като теб. Нещо повече, ти дори не си наясно и с граматиката на българския език, което обяснява защо имаш толкова големи трудности с изразяването на скромните си мисли. Що се отнася до дипломата ми, която явно се е превърнала в обект на твоето сериозно внимание, ще ти кажа, че наистина са имали основание да не ми я дават. Все пак тя те депресира толкова много.
Наистина не сме една порода, мило другарче. Аз не съм предан лижещ комсомолец и никога няма да бъда. Що се отнася до обръщението ми към тебе мислех, че ще ти хареса, та нали вие там ученичките в комсомола така си говорите.
Разбира се , че развали темата и то за какво? Да натриеш носа на гадняра Торин. Много благородна постъпка няма що! Просто забележката ми за гръцкото коварство беше съвсем невинна, но ти явно имаш някакви проблеми, мило другарче и трябва някъде да си избиеш комплексите, нали така? Защо да не е върху този гаден непослушен Торин?

Три пъти ура за комсомолеца!!! Браво, мило другарче, ти успя! Надявам се вече да се успокоиш и да се върнеш към спокойното си и мизерно съществуване пред монитора.
« Последна редакция: Януари 11, 2008, 11:01:47 от Torin »

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
  • Публикации: 542
  • Респект: 20
Защо вместо тези реплики, които всъщност до нищо не водят, не се занимаваме с история? Дипломи и политики може и да ни разделят, но предполагам, че историческите интереси ни обединяват. Не е ли по-умно да заложим на второто и да пренебрегнем първото?

Неактивен Torin

• Академик
Разбира се, но не аз започнах разправията Йончев. Все пак не мога да си мълча щом някакъв си от някъде си, ме обижда публично. Наистина не съм искал да те обидя със забележката си за гръцкото коварство, но явно милото другарче е имало нужда от изява. Мисля, че форума е точно за това да се изказват мнения и да се правят забележки по тях обаче някои хора си имат друга представа.

Неактивен zaharisa

• Редовен
  • *
  • Публикации: 12
 Може ли да сте такива г-----и , (тук псувам много наум, разбира се, за да не ме баннат) -да се карате за такива неща !!!
 Просто имах въпрос.
 Кога ще се научите да се изказвате , като се изслушвате взаимно и без да се обиждате един друг? И това ми било учители , нямам думи..
 Където и да си изкажеш мнението всички се ядосват и карат..,  никой не те слуша.. (и май така е изобщо с цялото човешко племе...) Вие трябва да ми бъдете пример !!! Не ви ли е срам.. ? Учени и умни хора да се държат така.. Аз нямам вашето образование.., и въпреки това....  Какъв пример ще сте ми вие ... ? На какво ще ме научите освен да отхвърлям чуждото мнение с лека ръка и да се обиждам с колегите си... да се надувам...  Това го могат и най-първобитните и необразовани  хора без чужда помощ, благодаря ...
 Докога такова поведение, господа...?

Моля- продължете си - но после да не сте очаквали уважение от мен.
"..Настане вечер, месец изгрее,
звезди обсипят сводът небесен,
гора зашуми, вятър повее-
Балканът пее хайдушка песен!..."

Христо  Ботев

Неактивен Torin

• Академик
Може ли да сте такива г-----и , (тук псувам много наум, разбира се, за да не ме баннат) -да се карате за такива неща !!!
 Просто имах въпрос.
 Кога ще се научите да се изказвате , като се изслушвате взаимно и без да се обиждате един друг? И това ми било учители , нямам думи..
 Където и да си изкажеш мнението всички се ядосват и карат..,  никой не те слуша.. (и май така е изобщо с цялото човешко племе...) Вие трябва да ми бъдете пример !!! Не ви ли е срам.. ? Учени и умни хора да се държат така.. Аз нямам вашето образование.., и въпреки това....  Какъв пример ще сте ми вие ... ? На какво ще ме научите освен да отхвърлям чуждото мнение с лека ръка и да се обиждам с колегите си... да се надувам...  Това го могат и най-първобитните и необразовани  хора без чужда помощ, благодаря ...
 Докога такова поведение, господа...?

Моля- продължете си - но после да не сте очаквали уважение от мен.

Никога, може би наистина никога за съжаление...

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
На мен лично хипотезата за смъртта на Симеон вследствие на имитативна магия ми допада много и ми се струва достоверна.
А това, че ти допада, не те ли безпокои, sauron?! Поне малко? Щом такава хипотеза ти „се струва достоверна”, крайно време е да се разтревожиш за себе си. Зарежи историческите форуми и пробвай с психоаналитик. Знае ли човек, може пък той да ти помогне.
------------------------------
А ако трябва да съм честен – през .... ми е, какво ти допада и какво не. Щото на мен ми допада хипотезата, че ми се правиш тука на мноооого хитроумен тарикат. И ми се струва достоверно, че даже си вярваш.

Какво значи имитативна магия?

Неактивен vekil

• Академик
Сега пък ме подразни твърдението че е слабо вероятно да превземат Константинопол и да го задържат двама от най великите стратези на своето време.Подценяването им като военначалници, дипломати и "логистици"(Анатолия отдавна не е в плодородния полумесец отпреди 4-5 хиляди години) говори по скоро за национален нихилизъм отколкото за преекспониране на патриотизма.Вероятно щеше да се получи грозна картинка при Крум(но едва ли по грозна от вандалщината на кръстоносците на Балдуин, Дандоло и Монферато)но при Симеон може би щеше да се промени хода на цялата човешка история.Апропо не считам за доказана рождената година на Симеон.Николай Мистик използва доста иносказателност в писмата си.Може да се изтълкува че като бивш чуждестранен студент и оттам такъв какъвто е, в момента на кореспонденцията, ерудит, философ (и космополит в императорския смисъл на думата) е рожба на мира и следва да има задължения към мира, че и към алма матер.

Неактивен ninja

• Знаещ
  • Публикации: 103
  • Респект: 4
ъъъ ;D

Нито Крум Нито Симеон са Хвърлили топа там ;)

(поне не буквално)

Всъшност напрактика тои не е превзет със сила, ако бъдем честни, нито Кръстоносците ,нито османците, са срещнали някаква особена съпротива по тая логика и Тервел го е превзел и назначил свои управник ;)

Хехе базик де,ама Византия 7-8-9-10 век е била  силна като трактор ;D,няма и грам
място за сравнение с по-късната (статистиката за армията и ми избяга някаде)
така че директно нападение не,подкуп и влизане с измама би било невиждано по мащаб постижение,междудругото и Крум и Симеон са имали реални шансове,всъшност от всичките (е бая са непомня) обсади на града тези са били едни от най-опсаните.

А Тервеловата хихихи  ? Верно че си е преврат ама,си е успешна донякаде.  ;D

За допълнителна информация ,Османците влизат почти без съпротива само някакви си 7500 чужденци защитават града,немога да си престава по времето на Крум колко биха били.

Неактивен vekil

• Академик
То и РИМ е бил силен като трактор, без реален противник и с непокътнати провинции ама виж кво стана.

Неактивен vekil

• Академик
При турското завземане защитниците са основно от генуезкия квартал, наскоро прецакани от братята им по вяра венецианците.Бих казал че не се брои.Още повече е имало и голям турски квартал и турски наместници във висшите ешелони на властта(търговията и пристанищата)За българската връзка ще намекна само, но може би все пак сме превзели веднъж Константинопол.Лесно се приема че сме подкрепили Светослав въпреки зверствата, и трудно че сме подкрепили Сюлейман или който там превзема Константинопол.Откъде може да е българския? адмирал командвал турския флот, от моряците на Добротица или Мицо.
« Последна редакция: Юни 11, 2008, 17:20:16 от vekil »

Неактивен Torin

• Академик
При турското завземане защитниците са основно от генуезкия квартал, наскоро прецакани от братята им по вяра венецианците.Бих казал че не се брои.Още повече е имало и голям турски квартал и турски наместници във висшите ешелони на властта(търговията и пристанищата)За българската връзка ще намекна само, но може би все пак сме превзели веднъж Константинопол.Лесно се приема че сме подкрепили Светослав въпреки зверствата, и трудно че сме подкрепили Сюлейман или който там превзема Константинопол.Откъде може да е българския? адмирал командвал турския флот, от моряците на Добротица или Мицо.

Отново грешка, Векиле. При османското завоевание на града, основните защитници са ВЕНЕЦИАНЦИ, изпратени от Републиката на Свети Марко в Константинопол именно с тази цел. Пера и Галата- кварталите, населявани тогава от генуезците и до ден днешен се намират от другата страна на Златния рог и не са били в рамките на града и крепостните му стени. Пера и Галата са имали собствено пристанище, което през късното Средновековие е било сериозна конкуренция на константинополското и една от основните причини за прогресивно намаляващите доходи на империята. Генуезците винаги са били съюзници на османските турци, като със своите галери в продължение на два века, осъществяват прехвърлянето на турските войски от Азия в Европа, срещу щедро заплащане, разбира се. Нещо повече, те са създателите на османския военен флот и конструкторите на османската военноморска мощ, най-силно изразена през първата половина на ХVІв. Да продължавам ли с лекцията ... ??? ::)

БГ История