Автор Тема: Възтановяване на родословие!  (Прочетена 41080 пъти)

Неактивен borhes

• Знаещ
  • Публикации: 130
  • Респект: -19
  • Αλέξανδρος Γ' ο Μακεδών
Възтановяване на родословие!
« -: Юни 23, 2007, 11:36:05 »
0
« Последна редакция: Януари 23, 2008, 17:52:58 от borhes »

БГ История

Възтановяване на родословие!
« -: Юни 23, 2007, 11:36:05 »

Неактивен DOWN_NOLA

• Редовен
  • *
  • Публикации: 15
  • Респект: 0
Re: Възтановяване на родословие!
« Отговор #1 -: Юни 23, 2007, 13:42:39 »
Мда, много е трудно. Значи аз съм стигнал до Освобождението. Обаче преди това е трудно. Единствената българска институция преди това, която води някъква документация е Екзархията. Обаче що се отнася до населението това са разни списъци със кръщенета и бракове, който не са се водили съвсем прилежно. По отношение на османотурската документация - от 18 в. разните чиновници започват да воят доста непълни регистри, пък и през 19 в. кризата в описа на документитесе за дълбочава, въвеждат се нови начини на описи на населението, които не ми са много ясни. Въобще много трудно, да не кажа невъзможно...
БОЛГАРИНЕ !!!

Неактивен borhes

• Знаещ
« Отговор #2 -: Юни 23, 2007, 14:53:49 »
0
« Последна редакция: Януари 23, 2008, 17:53:07 от borhes »

Неактивен DOWN_NOLA

• Редовен
  • *
  • Публикации: 15
« Отговор #3 -: Юни 27, 2007, 13:42:18 »
Интересно ще е, ако някой от съфорумците е правил родословно дърво и сподели опита си при издирването на нужните му материали (спомени от близки, документи от институции и архиви).

Аз съм правил родословно дърво изградено изцяло от спомените на дядо ми: по спомени дори от детството му (20те год. на XX в.), характерната за тогава ранна брачности и особенноста, че до изветно време децата от рода използват за фамилия името на дядото по бащина линия, успях да възтановя родословието си 7 поколения назад, непосредствено до Освобождението.

Споделяйте.
БОЛГАРИНЕ !!!

Неактивен tiodo

• Новодошъл
  • Публикации: 1
  • Респект: -1
« Отговор #4 -: Юли 04, 2007, 18:02:21 »
Моят опит показва, че колкото и мърляво да се отнасяме българите към предците си и паметта за тях, все пак я пазим и единственото нещо, което трябва да прави човек, който се е захванал да я възстановява е да се въоръжи с търпение и да я търси дори на най-необичайните места. Лично аз, когато започнах да възстановявам родословието си не вярвах колко далеч ще стигна. Първо, защото предците ми са живели в територии, които в момента са извън пределите на България и паметта за българите там е меко казано систематично заличавана. Второ, понеже са били обикновени селяни не вярвах, че ще излязат документи за тях. Когато започнах да се правя родословното си дърво обаче, тръгнах по следния начин. Най-напред, разбира се, са устните предания и спомени на хора от рода (едно от интересните ми наблюдения е, че жените и особено снахите в рода, често знаят повече за предците на мъжете си, отколкото самите те). Лично аз предпочитах да питам, колкото се може повече хора за едно и също нещо - например родоначалник на рода, ранна история, събития и т.н., за да мога да направя сравнения и да се добера до възможно най-достоверния вариант (едно предупреждение - когато говорят за близките си, хората винаги са склонни да скриват действителните неща и такива, които смятат за не добри, четох книга за един род, в която за повече от 2000 души, не беше казана нито една лоша дума за нито един от тах, което е нелепо). На второ място, трябва да се видят регистрите за гражданско състояние - раждане, смърт, които обикновено се намират в общинските съвети или кметствата (след 1913 г.), а преди това - в окръжните архиви (там намерих доста подробни сведения за бракове, раждание и смърт, включително с трите имена на хора за годините от 2-та половина на 19 век). Не е лошо да се издирят и избирателни списъци (след освобождението обикновено са се правили и в тях са се писали трите имена, възрастта на гласоподавателите - само мъже обаче). Трето, разбира се църковните книги, където ги има. И накрая, родови архиви. Там може да се открият най-ценни данни според мен. Така например, когато проучвах рода си, една от жените в него ми каза, че пазела тетрадка, в която баща й (старецът е роден около 1870 г.) записвал разни неща, и направо паднах от изненада, когато вътре намерих списък на предците си. Винаги питайте за подобни неща. Разбира се хора близки до рода, също могат да дадат ценна информация. И накрая, готов съм да споделя опитът си и конкретни данни за архиви, където рових, стига обаче да знам за кой точно регион става дума.

Неактивен Bogdana

• Новодошъл
« Отговор #5 -: Май 22, 2008, 14:35:00 »
Здравейте,
Активно търся информация за Чоловския род от с. Церово - Пазарджишко, чийто потомък съм. Предварително благодаря на всеки, който би се ангажирал.
Поздрави,

Неактивен Dido

• Новодошъл
Re:Възтановяване на родословие!
« Отговор #6 -: Април 08, 2009, 22:48:57 »
Аз съм от Шумен и много бих искал да си направя родословно дърво, но си нямам на идея как да започна ако някой може да ми помогне да ми пише на е-майл dido_demirov@abv.bg

Неактивен borhes

• Знаещ
« Отговор #7 -: Април 21, 2009, 07:42:46 »
Няма помощ в България всичко е мазало. Почти невъзможно е да се възтанови родословие по простата причина , че в Българиа родословието е записвано или  се е пазило с кръщелни свидетелства. Поради всеизвестни за нас причини, църквата и кръщанетата престават за около 300 или повече години по време на османското гъзичество няма крищелни свидетелства за моно голям период.
« Последна редакция: Април 21, 2009, 07:45:20 от borhes »

debozman

• Гост
« Отговор #8 -: Ноември 14, 2009, 15:10:48 »
Няма помощ в България всичко е мазало. Почти невъзможно е да се възтанови родословие по простата причина , че в Българиа родословието е записвано или  се е пазило с кръщелни свидетелства. Поради всеизвестни за нас причини, църквата и кръщанетата престават за около 300 или повече години по време на османското гъзичество няма крищелни свидетелства за моно голям период.

Помощ има и то фундаментално вярна и коректна. Просто не сте търсили в тази посока.
Каква е посоката?
Посоката е основанието, че много фамилни имена произхождат от прякори и топоними - Ганю Балкански, Стефан Софийски и т.н. Това е непоклатимо основание за областта от където произхожда или живее персоната. Остава само да се издири откъде са тези топоними и названия. За времето преди турското робство това са имената на градовете и крепостите. Например имаме  Петър Беловски от района на с.Бяла край морето. Това е име произлязло от крепостта Белград на запад от с. Бяла - в прохода Петрохан. Ако въпросната персона Петър Беловски в момента живее някъде на юг или на север от тази област, то най-вероятно неговите деди са от земите край Бяла. И неговите роднини е възможно също да носят тази фамилия Беловски. Разбира се има много уговорки тази схема да не се окаже вярна, но посоката на търсенето не може да се пренебрегне поради неговата непоклатима основателност. И намирането на близки имена според това търсене, съответно близки роднини, ще бъде издържано „научно”,ь поради непоклатимостта на имената от топонимите, хидронимите (на реки) и т.н.
  Такъв справочник например може да бъде Notitia Dignitatum. Тя изобилства с имена на крепости ( имената са вплетени в имената на легионите) които днес просто не съществуват дори като камъни, нито са написани в друг източник Но местоположението йм е приблизително установено за Тракия и Мизия и околните земи. Пример: Името Хеманрик. Рик (рих) е несъмнено „славянски суфикс доказан от многобройни имена. „Хем” обаче сочи определено планината „Хем” – в пълен член на латински известна като Хемус, и това предполага че Хеманрих е роден именно в тази планина. Т.е. той е мизиец или тракиец по народност. Това е непоклатимо като съждение, независимо от прогерманските и профанариотски постановки. То не може да бъде оборено с никакви лингвинистични основания. Това мога да посоча като направление за тези които обезателно искат да знаят откъде е родата йм, поне приблизително.
Поздрави.

Неактивен Тонко

• Редовен
  • *
  • Публикации: 21
« Отговор #9 -: Ноември 14, 2009, 17:56:56 »
Щом фамилията ми е Влахов , то това означава , че родата ми идва от Влашко така ли?  :(

debozman

• Гост
« Отговор #10 -: Ноември 14, 2009, 21:18:26 »
Щом фамилията ми е Влахов , то това означава , че родата ми идва от Влашко така ли?  :(

Виж тук: http://forum.abv.bg/index.php?s=18ff357d2c7e82731ab5ecd674c6e35d&showtopic=90000

Казано е почти всичко за власите, като махнеш някои дивотии като от Азиристо например  ;)
Казано с една дума - римлянин.
« Последна редакция: Ноември 14, 2009, 21:21:26 от debozman »

Неактивен Тонко

• Редовен
  • *
  • Публикации: 21
« Отговор #11 -: Ноември 15, 2009, 09:49:08 »
За теб всички са римляни :) Всъщност преди Влахов родът ми е имал друга фамилия , която не знам поради това , че е било много одавна ( преди около 2 века ). Успях да възстановя родословното дърво по мъжка линия и то е следното:
Тонко ( аз ) , Георги , Александър, Георги , Алекси , Петър , Вълко . Винаги е имало мъжки наследник.
Въпросния дядо Вълко е бил търговец и е ходил по Влашко и от там започнали да казват на родата ми Влаовци ( буквално ) и от там фамилията Влахов. Има обаче една голяма дупка - не знам каква е била фамилията преди това за да направя някакъв опит да възстановя родословното дърво. Не намерих нито семеен архив , а архивът на селото в което са живеели дядовците ми ( Очиндол ) започва от 1878 след Освобождението , което де факто не ми върши никаква работа.

debozman

• Гост
« Отговор #12 -: Ноември 15, 2009, 14:41:45 »
За теб всички са римляни
     --- Моля, моля, без ала-бала. Аз говоря за етимологията „влах” по време на Римската империя и след нея. Етимология преминала поне в три съвременни държави – Полша, Унгария и Италия и обозначаваща "латиноговорящ" или "италиец" „Всички са римляни”, „Никой не е римлянин” са празни приказки.

Всъщност преди Влахов родът ми е имал друга фамилия , която не знам поради това , че е било много одавна ( преди около 2 века ).
     --- Преди два века не е имало фамилии момче. Мъжете са се наричали по име, име на баща и име на дядо. Пример Иван-Асен, Иван Гьоргевия   и т.н. Фамилиите са внесени от руската културна вълна през ХVІІІ – ХІХ в. в българско, като е прието и окончението ов-ев за тях.

Успях да възстановя родословното дърво по мъжка линия и то е следното:
Тонко ( аз ) , Георги , Александър, Георги , Алекси , Петър , Вълко . Винаги е имало мъжки наследник.
     --- А женските чеда какво са правили – да не са ги хвърляли в кладенеца?!
 Имаме дори обратна фактология. Малък син може и да няма бащино наследство официално и да ползва имота на по-големи братя по взаимно съгласие,(тоест той не е наследник де факто) но момиче БЕЗ НАСЛЕДСТВО В БЪЛГАРСКО НЯМА. То е задължително при задомяват.на  момата. Без чеиз и наследство тя е считана за кръгла нула – сиреч копелдак и е извън  социалните културни структури. Нещо като роб. Това е много ясно разработено в българската фолклористика и културология – не е нужно да измисляш колелото. Е, разбира се в интерес на истината може и да се измисли колело. Но ще трябва сериозна обосновка. „Вълко” е точния първообраз  на „Влох” – влах Десетки римски легионерски знаци са с вълк на щита или хоругвата. На старобългарски „влъци”. И до ден днешен в романските и славянски  езици „К” се изражда често в „Х”. На латински coro –( коро) – хор, на български „хор” – групая от хора специализирани в дадена област. И от влъците ето ти и „влъхите”. Един народ с определено македоно-пиринска фолклористика и бит. Известни и като „армъни”.

Въпросния дядо Вълко е бил търговец и е ходил по Влашко и от там започнали да казват на родата ми Влаовци ( буквално ) и от там фамилията Влахов.
     --- Може да е „от там”, може и да не е. Най старото „Влашко” обаче не е в Румъния, а в Тесалия, Македони и  Горна Мизия. Ти заинтересува ли се за кое Влашко става въпрос ?

Има обаче една голяма дупка - не знам каква е била фамилията преди това за да направя някакъв опит да възстановя родословното дърво. Не намерих нито семеен архив , а архивът на селото в което са живеели дядовците ми ( Очиндол ) започва от 1878 след Освобождението , което де факто не ми върши никаква работа.
     --- Търси по прякор. Прякорът на моя род е точно реплика на говора който са пренесли в Добруджа от Южна Стара планина – еркечите, през руско-турската война от 1828г.
--- Търси по облекло или части от облеклото. Също много добра и разработена тема.
--- 1878г. не е Освобождение, а Разделение на българския  народ, на мизи, траки и македонци. Който говори за 1878г. като „Освобождение” още носи робската кал върху главата си, която му затваря очите.
--- Търси в турски данъчни архиви. Там също има упоменати много българи по прякор.
Поздрави.

БГ История

« Отговор #12 -: Ноември 15, 2009, 14:41:45 »