Автор Тема: Батак срещу опитите за преиначаване на историята му  (Прочетена 32806 пъти)

Неактивен blago1986

• Професор
  • Публикации: 69
  • Респект: 1
  • ......
Народни песни, Валерика, се съчиняват до средата на 20-ти век, така че това нищо не доказва. Преподавателя ми по български фолклор, дори беше ни изпял една в която се пееше за това как мома искала да отиде в Русе града голяма та да си купи крема Нивея :D Така че тези народни песни..........нищо не доказват. Повярвай ми.

БГ История

Неактивен valerika

• Професор
  • Публикации: 50
Привет!Миоте уважения,Благо,обаче не си прав.Първо :народни песни са се съчинявали винаги,дори и сега.Второ:народът ни за щяло и нещяло песни не измисля.И трето:Вярно,че не е исторически документ с точна дата,обаче народната песен може много да помогне в търсенето на истината,поне да те насочи.Преподавателят,който ти е изпял песента/впрочем да не би да става въпрос за Иван Станков от ВТУ"Св.св.Кирил и Методий"?/ защо не се опитахте да разнищите тази песен?Колкото и смешен контекст да ти се струва,че има,тя казва много факти.Ако съдя по някои изрази,по ника ти и глаголното време,което използваш-ти си вероятно историк,първи или втори курс,вероятно в Търново./извинявай,но това ми е нужно,за да обясня следващите си мисли/.Та,ти тогава,вероятно си на около20г.,което означава,че тази песен за теб е просто една смешка.Само че аз съм с около 15г по-голяма от теб и помня времето,когато крем"Нивея"беше нещо луксозно и се търсеше на черно при румънците -черноборсаджии в Силистра,Русе и всички дунавски градове.Аз съм от Добрич-идваха и там.Така че момите тогава не до Русе,ами и зад Русе ходеха за крем"Нивея" и за "Бич може"/което на теб сигурно нищо не ти говори/.Така че за друго може и да си прав/казах ти за поп Кръстьо и аз срещнах новите предположения/,но за народната песен никога няма да се съглася с теб.Тя не е директно доказателство и все пак....може да потвърди много предположения.И "Илиада"-та са песни,които не са доказателства,ама по нея Шлиман открива Троя,нали? ;)

Неактивен blago1986

• Професор
  • ......
Вярно съм студент, но в Русенския ;) и съм на 20 години. Преподавателя мие Николай Ненов-директора на музея тук. Той доста е обикалял из селата наоколо да събира песни.
Не си права че гедам с насмешка на текстовете.
Въпроса беше околко поп Кръстьо, но нали за всяка лвгенда се съчинява песен. Та нали и Крали Марко не е голям герой при положение, че е загинал на страната на турците, но...........

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
Валерика е права що се отнася до крем Нивеа и до румънците чернаборсаджии. Аз също помня как съвсем обикновени неща липсваха от пазара. Такива стоки като захарта и захарните изделия. Моята майка ми е носила шоколад чак от Гърция, Чехия и Унгария. Тук нямаше. Що се отнася до парфюмерията и козметиката за тях се чакаше на опашки. А крем Нивеа се продаваше и на плажовете. Който тогава имаше пари и отива на море купуваше една камара кутийки с този крем. Тъжно е, но е факт. За тоалетната хартия да не говорим. Тя също липсваше.
Благо не си прав и за фолклора. Аз също съм учила фолклор и моя преподавател е доц. д-р. Анчо Калоянов. Не е вярно, че народни песни са се създавали до 20г. на 20век. Народни песни се създават и след посоченото от теб време. Те се създават случайно, а съвсем преднамерено. Но повода за тяхното създаване е значимо събитие, което обикновено  разтърсва хората. Наясно си предполагам с различните групи народни песни. И по-специално битовите. Тази песен, която твоя преподавател ти е изпял спада към тази група. Модела или структората на песента както искаш така го разбирай остава същия. Промяна има само в заобикалящия ни бит.

Неактивен blago1986

• Професор
  • ......
ееееее добре с Анчо Калоянов няма да споря ;)

Неактивен valerika

• Професор
Здравейте,Благо и Емилия!Благодаря ,Емилия,за подкрепата.Но наистина е факт:фолклор продължава да се създава .Друг е въпросът каква е тематиката му! ;)Но какво да прави народът ни-таива са ни проблемите/шантави/,такъв ни е и съвременния фолклор.Кой е виновен,че няма личности като цар Симеон ,да речем или като Крум Страшни,Калоян?Затова и крем "Нивея" е важен........днес.

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
И какво щяха да направят Симеон I, Крум Страшни и Калоян ако бяха живи, Валерика? Щяха да забранят да се пее чалга и да разпоредят да не се ползва крем "Нивеа" и да се пие оловина ли? ;) Най-много и тях да ги бяха възпяли в някой хит от сорта на "Евалла, Живков".  ;D
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен valerika

• Професор
Ееееееее,Комар,не се заяждай де!Просто исках да кажа,че всяко време си има темите за фолклорни песни.Не са от типа,който сме свикнали да слушаме,но .....отразяват определена ценностна система.Защо?Ти да не би да отричаш,че слушането на чалга говори за определена ценностна система...сега?Такова ни е времето!Крем "Нивеа" не е вече актуален,но си има достойни заместници ;D.А пък чалгата.ами преди е имало сръбска музика много,още по -рано -рок и т.н.Всяко нещо с времето сиА и дори да бяха живи Крум и Симеон......е,защо да забраняват чалгата?Който не я харесва,да не я слуша!Аз не харесвам чалгата,но си падам малко националист ;)и ,честно казано,в къщи не я слушам,но когато отида на механа/това харесвам/,предпочитам чалга ,отколкото сръбски,турски ,цигански и още един господ знае какви песни,дето не им хващам смисъла.То и на много от чалгаджийските ни песни смисъла го няма,амая......наше си е ;D.Виж,всеки с вкуса си........................................

Ей,я чакай малко!Ами ако бяха ги възпели с"Евалла...",да не мислиш ,че щеше да е лошо!Първо:те поне го заслужават и второ:поне учениците щяха да знаят кои са.Струва си. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
Тъй тъй:) Да перефразирам един стар лозунг: "Нашата чалга - най-добрата чалга на света" ;) Ами, Валерика, като в казармите пеехме "Край Босфора" да не би всички да са наясно какво точно е свършил Симеон? Важното е, че бил край Босфора, ама като турист ли, като директор ли не е много ясно. Да не говорим за представителите от малцинствените групи. Тях и цели кампании не ги ограмотяват. Става като в стария вид, дето Манго му писнало от събрания и пратил вместо него Айшето на партийното събрание на местната партийна организация. Като се върнала я попитал какво са казали днес, а тя му отговорила, че не е разбрала добре, но някой бил крал мас и го дал на Ленин.  ;D

Я кажи сега ти сега Есил Дюран и Орхан Мурад признаваш ли ги за българска чалга или не? ;D
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен valerika

• Професор
Да ти кажа честно ,Комар,нито Есил Дюран ми говори нещо ,нито Орхан Мурад.В смисъл,че  имената съм чувала и знам,че са от чалга-бранша,но..май това е всичко,което знам.Ако те успокоява и Ивана ,и Камелия и т.н. подобни ги знам само като имена/покрай собствените ми деца/,но това едва ли променя особено нещата. ;)А пък Есил Дюран и Орхан Мурад дали са българска чалга?Ами ако те се смятат за българи,защо да не са българска чалга?В такъв случай-да,признавам ги.Аз и Ленин ще признае ,ако се смята за българин ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

С теб общо взето е интересно да се спори,и по други поводи сме се заяждали.Кой си ти?/освен ,че си модератор/Ако е тайна-уважавам правото ти да мълчиш :) :-X :-\

Неактивен TIMSHEL

• Професор
  • Публикации: 55
  • Респект: 3
Re: Батак срещу опитите за преиначаване на ис
« Отговор #25 -: Юли 10, 2007, 09:21:31 »
.
« Последна редакция: Ноември 03, 2007, 19:11:42 от TIMSHEL »

Неактивен valerika

• Професор
Моите извинения,ТИМШЕЛ,ако писанията ми те провокират за такива тиради!Ако съм сгрешила...имам достойнството да се извиня.Само че...............Извинявай,модератора,обаче това е форум.Какво се очаква от участващите  в него?Да правим революции ли?Защо да не глаголстваме?Нали това прави спора?А от доста време обидни изказвания от рода на тези,които изброи няма!И ,в края на краищата,тук коментираме съдбините на България-не ги решаваме.Това сме оставили за политиците ;) ;) ;D ;D ;D.Защо трябва по друг начин да се създава прецедент?Фактът,че свободно говориш за тези неща/нищо ,че още е анонимно/-не е ли вече прецедент?Нещата не стават изведнъж!Щом си на 20г-значи още нямаш спомени.Аз съм на 36 и мисля ,че имама достатъчно относно говоренето.Така че................с какво ,о Модератор,заслужихме твоите упреци? :( :( :( ;)

Неактивен TIMSHEL

• Професор
  • Публикации: 55
  • Респект: 3
Re: Батак срещу опитите за преиначаване на ис
« Отговор #27 -: Юли 19, 2007, 14:18:41 »
.
« Последна редакция: Ноември 03, 2007, 19:11:31 от TIMSHEL »

Неактивен Torin

• Академик
  • Публикации: 167
  • Респект: 16
Приятели целият проблем идва от това, че ние в България или поне управляващите градим гражданско общество, а не нация. Гражданското общество изключва нацията като съвкупност от индивиди и прочие /знаете определението/. То се интересува /по-точно тези които са го създали/ от един имагинерен индивид без чувство на принадлежност, национална чест, човешко достойнство и ценности. За това сме на този хал. Това е.

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
И като се замисля че гражданското общество тръгва от търговските, лихварски, полупиратски, полуразбойнически сборища наричани градове в средновековна Западна Европа(за справка - Ханзата), противопоставени на благородници, земевладелци, производители създаващи материални ценности, църква устой на морала(без прекаляване), национална идеология, семейство, и останалите патриархални ценности значими за епохата и толкова трудно изкореними в България, съм склонен да се съглася с Торин.
Сблъсъка на часовниковите кули срещу камбанариите води до петолъчки и шестолъчки.

БГ История