Автор Тема: можете ли да ми помогнете  (Прочетена 18831 пъти)

Неактивен idevil

• kill me
  • Новодошъл
  • Публикации: 2
  • Респект: 0
  • killing me killing you
можете ли да ми помогнете
« -: Март 30, 2007, 22:33:38 »
Сега аз съм начинаеща в историята сега още си разработвам темите за кандидат студенския изпит ама възникна 1 въпрос може ли някой накратко да ми разясни за какво става въпрос в македонско-одринското движение до 1912 .......четох но не го разбрах май като хората  ::) мерси предварително
« Последна редакция: Март 31, 2007, 12:01:50 от DiS »
Each teardrop from your eyes
makes something inside me die
Each of these days that draws us part
takes a piece from my heart

БГ История

можете ли да ми помогнете
« -: Март 30, 2007, 22:33:38 »

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
Re: можете ли да ми помогнете
« Отговор #1 -: Април 01, 2007, 22:27:31 »
А начинаещите трябва да се печелят:)
Привет!:)
Нека опитам да го обясня с думи простички и надявам се да ти свърши работа.
Както знаеш след Берлинския договор Македония, Беломорието и Одринска Тракия остават при османците. Както и преди 1878 г., това налага българите да се обединят в организации, които да се борят за освобождението им. Така се създават ВМОРО (отначало БМОРК и ТМОРО) и ВМОК. ВМОРО е организация на място така да се каже, както ВРО на Левски, а ВМОК играе ролята на задграничната БРЦК. За разлика от ВРО и БРЦК обаче, ВМОК и ВМОРО почти през цялото на паралелното си съществуване време враждуват.
ВМОРО си разделя османската територия на революционни окръзи, водени от ръководители и организира четническо движение и закрила на населението по места. ВМОК по-скоро се ограничава до изпращане на чети и събиране на помощи за населението.
Плод на усилията на ВМОРО са Илинденско-Преображенското въстание и Аферата "Мис Стоун", докато изцяло дело на ВМОК е Горноджумайското въстание.
За жалост както повечето наши справедливи каузи и  македонско-одринското движение е белязано от раздори и нелепости. Така заедно с противоборството ВМОК-ВМОРО, изразило се най-силно при взаимните им срамни схватки през Горноджумайското въстание, вътре в самата ВМОРО има крамоли. Те си проличават и тогава, когато четата на Сандански и Чернопеев крие мис Стоун и други чети я гонят, за да й отмъкнат откупа, така и при вземането на решение за Илинденското въстание. Решението е взето без редица ръководители и при очевадното тяхно несъгласие. Връх на несъгласията е така наречената акция на "гемиджиите" в Солун преди въстанието, която освен външния ефект нанася куп поражения на ВМОРО и показва занижената дисциплина в нея.
След Илинденско-Преображенското въстание (а и през него, тай като повечето окръзи откровенно бездействат) проличават всички вътрешни ежби на ВМОРО. То се разцепва на левица или "санданисти" и десница "матовисти" или "сарафисти". Левицата ратува за по-хлабава организация и занижен централизиран контрол, както и за Балканска федерация. Десницата обратно иска централизирана организация и Македония в България.
Разколът между двете крила преминава в изтребление - убити са двама видни членове на десницата - Ив. Гарванов и Б. Сарафов по заповед на Яне Сандански.
През 1908 г. е извършен младотурският преврат и нелегалната борба е изоставена от двете крила, които образуват свои политически партии. Скоро обаче става ясно, че това няма да доведе до нищо и нелегалната борба отново е подновена.

Горе-долу това е:)
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен idevil

• kill me
  • Новодошъл
  • Публикации: 2
  • killing me killing you
« Отговор #2 -: Април 03, 2007, 15:01:11 »
мерси сега съм вече на ясно ...аз чета от разни хиляди места хахах и най -накрая за първи път досега ми се случва да не разбера наистина помогна много ти благодаря :)
Each teardrop from your eyes
makes something inside me die
Each of these days that draws us part
takes a piece from my heart

Неактивен echo_em

• еmilia_n
  • Редовен
  • *
  • Публикации: 10
  • Респект: -1
« Отговор #3 -: Май 15, 2007, 09:24:37 »
Един съвет и от мен. Щом си кандидат студент придържай се към учебниците издадени от преподавателите на съответните висши учебни заведения , в които ще кандидатстваш. Защото  най-често те са в състава на комисията, която проверява кандидатстудентските работи.
Успех на изпитите! ;)
emi

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
Re:можете ли да ми помогнете
« Отговор #4 -: Януари 17, 2010, 14:38:48 »
Здравей,
Какво стана с изпита?

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #5 -: Януари 24, 2010, 14:58:36 »
Килингували са я ;D"килинг мий, килинг ю". Сигурно е писала за войната между "...сандинисти и сърфисти..." от Комаровите съвети.

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
« Отговор #6 -: Февруари 24, 2010, 09:27:20 »
Дано не си прав.

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #7 -: Май 13, 2010, 22:58:42 »
Извинявам се на Емилия, наистина помага, всичко друго щеше да е мечешка услуга. Сега следя една дискусия за Троцки в украински сайтове, по тема на която ме скъсаха по Научен комунизъм.Оказва се че съм бил прав. Има такава наука, даже има университети в Латинска Америка. ;D.
« Последна редакция: Май 13, 2010, 23:02:53 от vekil »

Неактивен гол гъз

• Професор
  • Публикации: 86
  • Респект: 3
« Отговор #8 -: Август 25, 2010, 20:59:00 »
Ха! Ха! Ха! Аз имам 4 на научен комунизъм! Имахме един ужастно проклет професор ,надут като пуяк! И отначалото на изпита почна да къса яко !  По едно време извика едно негро което на помня от коя държава беше но беше абсолютен гьон по всичко! А професора комунист - расист , мого интересна комбинация! Въртя го поне 10 мин, като се виждаше, че се насилва да е вежлив, но мангала тъп като гьон! Накрая професора порядъчно газирън му вика на негрото! " Виж кво пич , знам че моята държава печели 4000 долара от твоята  на семестър ли беше, на година ли ,за да те образоваме и затова не искам да те късам и ще ти дам един последен въпрос като - отговаряш -минаваш, не отговаряш -скъсвам те! Въпроса е " Кое е първичното и основното в марксиската комунистическа философия-Материята или съзнанието?" Негрото мисли, мисли няколко секунди и се ухили ама щеше да му падне ченето от радост! Вика - Знам го! Лъщят ония бели зъби ама страхотия! И вика възторжено на професора -марксист - рассист- " Съзнанието !!Съзнанието!"  Щото в България все за съзнание се говореше. "Трябва да бъдете съзнателни! Бъдете съзнателни!"  Че като побесня тоя професор щеше да бие негрото изхвърли му книжката през вратата в коридора и му вика " Вън! Докато аз съм преподавател тука, ти изпита си няма да го вземеш!" Имаше няколко расистки намека които ще премълча! И професора излезе и му трябваха 2 часа да се успокои! През това време асистентката ни претупа всичките и си го взех изпита от първият път с 4 -ка без да съм учил и един ден по въпроса!

Неактивен casparsc

• Новодошъл
  • Публикации: 1
« Отговор #9 -: Октомври 02, 2010, 21:48:54 »
buy alphagan online , cheap phentermine 37.5 buy cheapest zyban , stop synthroid Human , running to lose weight buy rheumacin , sleep disorder quiz buy asacol no prescription , what is prozac buy amikacin without prescription , side effects of restalyne online female sales , free plavix

БГ История

« Отговор #9 -: Октомври 02, 2010, 21:48:54 »