Автор Тема: Населението в българските земи по време на османската власт  (Прочетена 19340 пъти)

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
  • Публикации: 16
  • Респект: 0
Темата за населението по българските земи по време на османската власт е много интересна (поне за мен). В България тази част от историята не е разглеждана задълбочено. Причините са много и тук не е мястото да ги изброявам.
През времето на Османската империя населението е изключително подвижно (ние сме уседнали в сравнение с тях). Хората са се премествали постоянно. Мога да кажа, че съм прегледала почти всички книги и статии във връзка с историческата демография на Османката империя и в частност на българските земи. За съжаление те не са много. :(
Може ли някой да ме насочи към интернет страници, където има подобна информация? Всяка информация ще ми бъде от помощ. Благодаря предварително!

БГ История

Неактивен Fallen_Angel

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 153
  • Респект: -656
  • St. Lucifer
    • Историческият портал на България
Цитат на: "kaliakra"
През времето на Османската империя населението е изключително подвижно (ние сме уседнали в сравнение с тях). Хората са се премествали постоянно. Мога да кажа, че съм прегледала почти всички книги и статии във връзка с историческата демография на Османката империя и в частност на българските земи.

Сигурен ли си в това? Защото разликите във фолклора се обясняват именно със статичното пребиваване на големи групи хора на едно и също масто...

Нека някой етнограф все пак да каже де...
+SantoDomini++

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
Сигурна съм. Аз говоря за миграции вътрешни и външни. И примери мога да дам. Най-известният е българите в Бесарабия. Те се заселват там в края на 18 и през 19 век. Особено голямо движение на население има по времето на руско-турските войни от 18 и 19 век.
Представи си какво е след като дори Османската империя в 1830 г. е принудена да провежда политика за връщане на бежанците като ги освобождава от данъци.
Но движение има и вътре в границите на империята. една голяма част от населението на Добруджа е съставено от преселници от Подбалканските райони. В Добруджа почти няма село, където да няма котелски къшли.

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
Османското иго
« Отговор #3 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Здравийте, Kaliakra,
          Прочетох вашата тема във форума, затова се включвам и аз. Вие ме заинтригувахте.
Не знам какви книги сте прпочели, но може да ви помогна като ви насоча към някои от тях. Сигурна съм, че сте чели академичната " История на Българи ". Предполагам, че сте чели и трудове на автори като ппроф. Вера Мутафчиева, доц. Иван Тютюнджиев и други.
Извинявам се, че ви питам, но вие сигурно ксте от Котел? Аз също съм Балканджийка. От град Елена съм. Предполагам, че го знаете.
Ще се опитам да ви помогна, но не зная каква литература сте чели.
                                        Довиждане!
                                        Емилиь:)

Неактивен ALD

• Знаещ
  • Публикации: 139
    • http://ald-bg.narod.ru/index.html
Цитат
През времето на Османската империя населението е изключително подвижно (ние сме уседнали в сравнение с тях). Хората са се премествали постоянно. Мога да кажа, че съм прегледала почти всички книги и статии във връзка с историческата демография на Османката империя и в частност на българските земи. За съжаление те не са много.

Не е било чак толкова подвижно географски. Има някакво движение, но все пак говорим за половин хилядолетие. Иначе и сега движението е голямо - доста заминават на запад, а от изток идат рускоговорящи бълагари.  :?
За нас по-голям е бил проблема за придвижването от едно вероизповедание в друго.

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
Османското
« Отговор #5 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Здравей Емилия,
Не съм Балканджийка. :(  От София съм и имам основно македонска кръв, но се занимавам с демографските процеси по Българското Черноморие през Възраждането. Затова и пускам тази тема.
Тези автори съм ги чела. Най-сериозни занимания с историческа демография е имал проф. Н. Тодоров. Сега в тази насока работи и проф. Е. Грозданова. Проблемът е, че историческата демография не е добре развита в България. Поради това и няма достатъчно литература, най-вече относно методите на изследване.
А темата наистина е интересна.

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
Здравей ALD,
Примерите, които съм дала са само за два века, защото аз се занимавам конкретно с тези векове. За съжаление не съм запозната с предишните периоди. :(
Без да омалуважавам религиозното движение на населението държа да подчертая, че миграциите също оказват пагубно влияние. Помисли, при изтеглянето на българското население (най-вече към Русия) в българските земи оставан празни пространства. Това е неприемливо за Османската империя, съответно тя търси начини да насели отново тези територии. Какви ще са новите заслници няма никакво значение. Така в българските земи идват преселници от Мала Азия, татъри и черкези от Русия. А  тези преселници не са християни  :?

Неактивен ALD

• Знаещ
  • Публикации: 139
    • http://ald-bg.narod.ru/index.html
Цитат
Помисли, при изтеглянето на българското население (най-вече към Русия) в българските земи оставан празни пространства. Това е неприемливо за Османската империя, съответно тя търси начини да насели отново тези територии. Какви ще са новите заслници няма никакво значение. Така в българските земи идват преселници от Мала Азия, татъри и черкези от Русия. А тези преселници не са християни

Опасявам се, че тези процеси си се случват и сега: 1/8 от бълг. граждани са зад граница; а тук идат араби.  :(  Но иначе такава тенденция има и в Зап. Европа. Гледах бяха направили една карта, където Великобритания беше Северозападен Пакистан, Франция - Северен Алжир, а Германия - Северна Турция. САЩ пък беше Западен Китай.  :cry:
Иначе турци (и туркупули - мелези между терци и християни) и татари (вкл. синът на цар Чака с роднини във Видинско) са се поселвали в бълг. земи и когато Орхан не е бил още султан, а се е разхождал прав под масата.  :wink:

Хората са се движили доста и преди и след Великото преселение на народите. :!:

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
Османско иго
« Отговор #8 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Здравей, Kaliakra,
         Прочетох още веднъш вашата тема за да мога да осмисля моят отговор. Вярно е, че по време на турското робство е имало демографски промени. Те не са били активни както днес. Преселването и свободното предвижване на българите е зависило от това в какви селища попадат след падането на България под турско робство. Защото в Османската империя е имало различни административни единици, като бейлербейство,санджаци, нахии, каази и други.Освен тях съществуват и вакъфи -землени владения собственост на валиде-ханъм (майката на султана) или други негови близки родствници.
Предния път ви писах за град Елена. Дистанцирам се от това, че съм този град. Но той е класически пример за изоставено селище в края на 14 век и началото на 15 век. Неговото землище става част вакъфско владение собственост на султановата майка. То е освободено от някои видове данъци. Целта на турските власти била е да съживи това селище, тъй като не са имали сметка от пустеещи земи. В самия град се запазва българския си облик до 18-19 век.Негото население е предимно българско. Поради тази причина в Елена се издига една прослойка българи, които са известни като " еленските чорбаджии " Но това явление се среща в Балканските и Подбалкански градове с преобладаващо население. Съветвам ви да обърните внимание на Академичната " История на България "т.5 и на " Еленските чорбаджии" на Георги Плетньов.
        Калиакра права сте, но не изцяло. Демографско промени имаме, но те в повечето случаи са свързани с насилствено преселване в началните векове на робството.  В последствие те стават по собствен избор. Всичко зависи от данъчната тежест на която са подложени българите и съседните народи.
                                                       Емилия :)

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
Прав си, ALD, но никой не ни е виновен, че сме направили държава именно на това място. Аз лично смятам, че смесването на толкова много етноси ни би трябвало да ни направи по толерантни към другите. Не искам да натрапвам мнението си на който и да е. Такива са моите убеждения, а останалите са свободни да мислят, както желаят.

Неактивен kaliakra

• Редовен
  • *
Здравей Емилия,
Съгласна съм, че движението на населението в Османската империя се определя от различни фактори. По това именно работя.
Емилия благодаря за съветите, надявам се да нямера необходимата ми информация.
kaliakra :)

Неактивен bulgarior

• Новодошъл
  • Публикации: 1
Освен Е. Грозданова по демографски въпроси за този период работят Цв. Георгиева, Ст. Първева и някои други. А движението на население по българските и балканските земи е голямо. Това се вижда и от ономастиката и не дай Боже от генетиката, която смята че може да реши много от историческите проблеми.
"В лето 1467, в това лето пресели цар Мехмед охридяните..." Това е част от приписка (Писахме да се знае, С. 1984) има я и на други места.
Нямам под ръка други исторически извори затова засега -  толкова.

Неактивен debrene

• Новодошъл
  • Публикации: 1
калиакра... а предполагамти ти е ясно защо всъщност тази тема не е разглеждана задълбочено.... Една от основните причини е че ще почнат да рухват легенди и митове .За съжаление в България Османистиката като наука е недостатъчно застъпена и повечето историци са ангажирани да правят удобни за властта и конюктурата изследвания

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
Учудване в мен предизвиква обстоятелството че никой - дори уважаемата Емилия н не посочи като източник османските данъчни регистри обхващащи периода от 15 до 19 век.Публикувани са в два тома, има ги в някои университетски библиотеки и дори в някои градски библиотеки.Проследяването на четири века данъчно облагане и специалния статут или направо липсата на данъчните субекти във високите части на Стара планина и преобладаващото ислямско(религията е била данъчен фактор, моля да се замислите...) население в плодородните земи - Добруджа, Тракия, подунавието, е ясна картина на етническите землища на българите към втората половина на 19 век  изключая някои по големи градове.Там е имало някаква форма на законност.Според нуждите на отделните данъци, субектите са представени като къщи, семейства(сещайте се за кой данък), дюкяни, чобани и глави добитък.

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
Османистиката е много добре застъпена в българската  историография по обясними причини.Това че на някои не им харесва(българскатаисториография  сливането не е по моя вина) също има обясними причини.За това напоследък срещам и доста преводни трудове по ориенталистика касаещи османската империя.Дибрето ако я интересува ще и препоръчам някои западноевропейски автори по темата.Мога да и услужа и от личната си библиотека.
« Последна редакция: Май 16, 2008, 02:49:11 от vekil »

БГ История