Автор Тема: Средновековна България  (Прочетена 40215 пъти)

debozman

• Гост
Re:Средновековна България
« Отговор #30 -: Ноември 14, 2009, 14:12:42 »
Гибон не го знам какъв историк е,но вижте темата за Юстиниан...тълкуването му на името Управда като"готско" е смехотворно...та това му е нивото на Гибон....иначе много пише-похвално....

--- Здравей Симчо,
Ако претендираме, че готите са носители на "славянското" име, което в много задоволителна степен и Г.Ценов и Чилингиров доказват, то в тълкуването на Гибон няма нищо лошо. Дори е похвално. Защо това те притеснява ?

БГ История

« Отговор #30 -: Ноември 14, 2009, 14:12:42 »

Неактивен daimon

• Редовен
  • *
  • Публикации: 29
  • Респект: 1
« Отговор #31 -: Ноември 15, 2009, 00:28:14 »
"--- Да не бъркаш Константин с Император Константин. Става въпрос за изказването на един поп на име Константин – нищо повече. Запознат е – предполага се. Но „война в България”, не значи „война с държава България”. България е диоцез на Империята по това време."

Ами кой е казал, че щом държавата не е федерат на Империята, значи не съществува? Ми просто не е била в границите на Рим, всъщност преди Аспарух никога не е била.

Не бъркам Константин с попа. Константин по това време не е християнин и Събора е под негово покровителство, но не и с неговата благословия.

debozman

• Гост
« Отговор #32 -: Ноември 15, 2009, 13:59:02 »
Цитат
"--- Да не бъркаш Константин с Император Константин. Става въпрос за изказването на един поп на име Константин – нищо повече. Запознат е – предполага се. Но „война в България”, не значи „война с държава България”. България е диоцез на Империята по това време."

Ами кой е казал, че щом държавата не е федерат на Империята, значи не съществува?
---      Ами много добре. Посочи ПОНЕ ЕДИН документ, който да указва „държавата Бъ лгария”.

Ми просто не е била в границите на Рим, всъщност преди Аспарух никога не е била.
    --- Това са сериозни пропуски в информацията. Не случайно предположих, че римската история ти е малко мътна То и на мен не ми е кой знае колко ясна, но чак пък толкова….. Я виж файла. Автентично копие от реална карта от ІVв. съществуваща и до днес. Само географските форми са поправени до съвременните, надписите са точно по оригинала.

Не бъркам Константин с попа. Константин по това време не е християнин
    --- Отново грешка. Този Събор е свикан точно по заповед на Император Константин и за това свидетелсва не някой друг, а точно този презвитер Константин, за който говорим. Това е сведение от Легатус и аз не мисля че той греши в такива основни информации.

и Събора е под негово покровителство, но не и с неговата благословия.
    --- Също неразбиране на Римската история. Без императорско позволение не може да се назначи дори третостепенен командир в армията - стотник, игумен на манастир., или глава на църква –. Всички тези разрешения минават през имперската канцелария. Без такова разрешение има само едно наказание – пада гравата и Императора секвестира имота. За да го ползва като частна собственост естествено, а не като имперска.
« Последна редакция: Ноември 15, 2009, 14:04:16 от debozman »

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
  • Публикации: 542
  • Респект: 20
« Отговор #33 -: Март 24, 2010, 11:49:08 »
---      Ами много добре. Посочи ПОНЕ ЕДИН документ, който да указва „държавата Бъ лгария”.

Готово.
Зигеберт Гемблацензис под 680г. пише: "Abhinc regnum Bulgarum adnotandum est", т.е. "Отсега трябва да се отбележи българското царство".

debozman

• Гост
« Отговор #34 -: Март 24, 2010, 19:46:58 »
Цитат

Готово.
Зигеберт Гемблацензис под 680г. пише: "Abhinc regnum Bulgarum adnotandum est", т.е. "Отсега трябва да се отбележи българското царство".

--- Доколко разбирам писаното ти твърдиш, че упоменаването на regnum от Зигеберт  означава "държава" за тебе , така ли ?
 Превода ти също не е верен според мен. Човека не казва "Отсега", а "Преди това". Т.е. преди 680г. е българското кралство. Това е и доказателство към поста на Симеон от

Тема Za Velika Bulgaria, Kubrat i prabulgarite: Za Velika Bulgaria, Kubrat i prabulgarite
« Отговор #90 -: Март 21, 2010, 11:55:53 »
2.Наситина споменах 679 като НАЙ-КЪСНА дата,изхождайки само от сведенията на "Чудесата..." и на Теофан за сражения-"предната година..",но както каза Легатус,смятам датата за доста ПО-РАННА..

Разбира се за мен много по-интересно е разбирането от тебе на regnum като "държава".
Поздрави.

Справка да не се мориш и за други любопитни които четат поста:

regno, avi, atum, are
1) царстване, да бъдеш цар: Tarquinio regnante T в царстването на  Тарквиний; r. in aliquem T (по-малко alicujus H) царстване над някого.; terra regnata Lycurgo V земята, където е управлявал Ликург; Gotones regnantur T готони подвластни на царя; regnatum (est) Romae annos ducentos quadraginta quattuor L в Рим царская власт беше 244 г.;
2) царуване, заповядване, господстване, властване, прен. има решително влияние (in equitum centuriis C): vivere et r. погов. H да бъдеш полновластен владетел, да се ползваш от безпределна свобода, прен. своеволна постъпка, своеволничене (in omnibus oppidis C);
3) свирепствайки (ignis regnat V; ardor edendi per viscera regnat O).

regnum, i n [rex] pl.
1) царско достоинство, царска власт(regno и regni potiri Just, VP): r. agere L царстване;
2) самовластие, тирания (crimen regni O): r. in aliquo exercere L властване над някого
3) власт, господство: r. forense или judiciorum C съдебна власт; regna vini H патрона на пир;
4) царство, господарство (r. Masinissae Sl): regna tristia O, invia vivis V или viduata lumine Sil царство на мъртвите, подземно царство; r. caelorum Eccl небесно царство;
5) царстващо семейство (Numidiae Sl);
6) владение, област (uberrima regna V);
7) (= rex) (regna vetant St).

I regis 2 л. sg. praes. к
rego.

II regis gen. sg. к
rex.

« Последна редакция: Март 24, 2010, 20:41:13 от debozman »

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
« Отговор #35 -: Март 25, 2010, 09:35:55 »
След като regnum не е "царство" (държава), вероятно ще ни посочиш латинската дума за "царство" (държава).

debozman

• Гост
« Отговор #36 -: Март 25, 2010, 17:15:10 »

Въпроса ми беше такъв : Доколко разбирам писаното ти твърдиш, че упоменаването на regnum от Зигеберт  означава "държава" за тебе , така ли ?

Отговора ти е това : След като regnum не е "царство" (държава), вероятно ще ни посочиш латинската дума за "царство" (държава).

Не става ясно от изисканата българска реч, която ползваш,  считаш ли  regnum за държава или не ? Би ли пояснил, считаш или не  regnum за държава ? .

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
« Отговор #37 -: Март 26, 2010, 09:44:38 »
Мисля, че доста ясно съм се изразил. В цитирания текст regnum означава точно държава, оглавявана от rex.

debozman

• Гост
« Отговор #38 -: Март 29, 2010, 03:29:03 »
Цитат
Мисля, че доста ясно съм се изразил.
--- Мислил СИ да се изразиш, но не си го направил.

Цитат
В цитирания текст regnum означава точно държава, оглавявана от rex.
--- И продължаваш да не го правиш. Никой НЕ ТЕ ПИТА, какво означава регнум в този или онзи текст. Аз те питам на простонароден български език „  считаш или не  "regnum" за "държава" ?
Какво ми отговаряш Легатус, какво означавало еди, какво си еди къде си. много интелигентно, поразен съм.

Освен това, ето тук
 http://www.uni-mannheim.de/mateo/camenaref/cluever/cluever2.html
на стр. 359 е указан "куропалат", за който ти твърдеше, че се появил след 800г.:

Imperii fidelque paternae jam inde a teneris particeps, ob imaginum detestationem plerorumque subditorum odia incurrit et diras. Unde dum abest in bello Saracenico, Artavasdus Curopalates, fororis ejus maritus, annitente simul Anastasio Patriarcha (730 -754), et Constantino imputante Nestorianismum, restituit per regiam urbem imagines, atque imperium sibi sumsit, vanissimo vulgi favore intumescens

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
« Отговор #39 -: Март 29, 2010, 09:36:01 »
Освен това, ето тук
 http://www.uni-mannheim.de/mateo/camenaref/cluever/cluever2.html
на стр. 359 е указан "куропалат", за който ти твърдеше, че се появил след 800г.:

Imperii fidelque paternae jam inde a teneris particeps, ob imaginum detestationem plerorumque subditorum odia incurrit et diras. Unde dum abest in bello Saracenico, Artavasdus Curopalates, fororis ejus maritus, annitente simul Anastasio Patriarcha (730 -754), et Constantino imputante Nestorianismum, restituit per regiam urbem imagines, atque imperium sibi sumsit, vanissimo vulgi favore intumescens

Умираш от удоволствие да иронизираш другите, но е добре по-напред да ги четеш - многократно съм ти го казвал.
Би ли цитирал къде съм писал, че куропалатът се появява след 800г.? Ставаше дума не за куропалат, а за василеопатор и е точно така, както съм го казал.

debozman

• Гост
« Отговор #40 -: Март 29, 2010, 22:10:25 »

Цитат
Би ли цитирал къде съм писал, че куропалатът се появява след 800г.? Ставаше дума не за куропалат, а за василеопатор и е точно така, както съм го казал.

--- Грешката е моя, завасилеопатор ставаше въпрос. Значи помниш, че преди 3 месеца,  става въпрос за "василиопатор", а не за "куропалат", а не помниш, какво те питам три пъти за последните 3 дни ? Много селективна памет имаш Легат ! На какво се дължи тази "моментна амнезия" приятел ?

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
« Отговор #41 -: Март 30, 2010, 10:48:28 »
Не става въпрос нито за помнене, нито за амнезии.
Просто не бих могъл да напиша това, което ми вменяваш в поста си, тъй като не е истина.

debozman

• Гост
« Отговор #42 -: Март 30, 2010, 21:45:44 »
Не става въпрос нито за помнене, нито за амнезии.
Просто не бих могъл да напиша това, което ми вменяваш в поста си, тъй като не е истина.

Аз те ПИТАМ бе човек ТРИ ПЪТИ ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 5 ДНИ ? ЗА КАКВИ "ИСТИНИ" ФАНТАЗИРАШ.  Става въпрос за елементарен въпрос, НА който НЕ ТИ ИЗНАСЯ ДА ОТГОВОРИШ. Ето това е стината, с една дума правиш се на "глух до повикване".

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
« Отговор #43 -: Март 31, 2010, 11:16:27 »
Regnum произхожда от rex. Доколкото на български rex се превежда като "цар" или "крал", буквалното значение на думата е "царство", "кралство". В латинските текстове regnum обаче се използва и за политически формации, начело на които стои лице, обозначавано с друга титла, а не rex. В този смисъл regnum oзначава по-общо "държава". Тази дума се ползва и за Римската империя в периода на домината и по-късно през Средновековието.

Не разбрах защо задаваш този въпрос. Никъде не съм изразявал мнение, че не считам regnum за "държава", а - както по-долу ясно се вижда - ти също.
Цитат
2. Как се превежда: Cum quibus quoniam per Bulgaricum regnum iter usque Constantinopolim terra tenus tenditur. . . стр.208, 12 ред.

„Понеже пътят по суша чак до Константинопол минава през българската държава” – Йончев.
„ Но, понеже презъ българската държава пътя непрекъснато върви до самата Константинополска земя…” – Г.Ценов.

Превода на Ценов е буквален съответстващ в голяма степен на латинската подредба на речта и освен това е отпреди 100г. Съвременното му звучене е: „Но обичайният(usque)  път(iter) до Константипополската земя върви непрекъснато през Българското царство(кралство)…”.

debozman

• Гост
« Отговор #44 -: Април 02, 2010, 02:00:01 »
Цитат
Regnum произхожда от rex. Доколкото на български rex се превежда като "цар" или "крал", буквалното значение на думата е "царство", "кралство". В латинските текстове regnum обаче се използва и за политически формации, начело на които стои лице, обозначавано с друга титла, а не rex. В този смисъл regnum oзначава по-общо "държава". Тази дума се ползва и за Римската империя в периода на домината и по-късно през Средновековието.
Не разбрах защо задаваш този въпрос. 

--- Сега ще разбереш.
В поста от Re:Средновековна България
« Отговор #32 -: Ноември 15, 2009, 04:59:02 »
 Аз питах:

Цитат
„---Ами много добре. Посочи ПОНЕ ЕДИН документ, който да указва „държавата Бъ лгария”. 

Ти отговори:
Цитат
„Ми просто не е била в границите на Рим, всъщност преди Аспарух никога не е била.” 

Как ще обясниш сведението на Теофан под година 505 (или 502 не си спомням точно), че двама „български регес плячкосват Тракия”. Според горното изказване това трябва да са двама царе на две български кралства ?
Поздрави.

БГ История

« Отговор #44 -: Април 02, 2010, 02:00:01 »