Автор Тема: BG исторически филми.  (Прочетена 23425 пъти)

Неактивен ral

• Редовен
  • *
  • Публикации: 19
  • Респект: 0
BG исторически филми.
« -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
За мен едни от най-добрите родни исторически филми си остават "Време Разделно" и "681-годината на хана"
Може би няма човек който да гледа "Време Разделно" и да не намери сцена от филма на която да не се впечатли човек.Самата визия на филма,играта на актьорите/особено на Йосиф Сърчаджиев като Кара Ибрахим/ е впечталяваща! Ясвен всичко и много достоверно е ресъздадена историческата действителност.
За "681-годината на хана"-това е първият наш филм дублиран на английски и направен по образците на световното кино.
Разбира се не мога да не спомена и "Козият рог"-старата версия,не новата :twisted: ."Под игото","Сватбите на Йоан-Асен","Златният век".Със сигурност ще пропусна някой стойностен филм,но можете да ме допълните!
а се мисли много е вредно,а малко безполезно!
Безнаказаноста е само временна!

БГ История

BG исторически филми.
« -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »

Неактивен Fallen_Angel

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 153
  • Респект: -656
  • St. Lucifer
    • Историческият портал на България
Re: BG исторически филми.
« Отговор #1 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Цитат на: "ral"
Може би няма човек който да гледа "Време Разделно" и да не намери сцена от филма на която да не се впечатли човек.Самата визия на филма,играта на актьорите/особено на Йосиф Сърчаджиев като Кара Ибрахим/ е впечталяваща! Ясвен всичко и много достоверно е ресъздадена историческата действителност.

Този филм дпециално мяа на активно мероприятие - годината на показването му едва лу случайно съвпада с възродителния процес...
+SantoDomini++

Неактивен ral

• Редовен
  • *
  • Публикации: 19
BG исторически филми.
« Отговор #2 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Ako се абстрахираме от годината на заснемане и показа на филма ,мисля че няма да се намери човек ,който да отрече достойнствата на филма.То същото може и да се каже и за други филми.Разликата е в това ,че просто са снимани и показвани по друго време.А и какво  "активно мероприятие"? Филма си отрязява достоверни исторически събития.А че избран точно този момент в това и аз съм съгласен.
а се мисли много е вредно,а малко безполезно!
Безнаказаноста е само временна!

Неактивен Barutnik

• Редовен
  • *
  • Публикации: 17
    • http://epopeq1876.hit.bg
BG исторически филми.
« Отговор #3 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
И на мен изключително много ми хареса "Време разделно" или "Време на насилие", както мисля че е точното име на филма. Сега се опитвам да намеря "Цар и генерал" - филма разказва за осъждането и разстрела на ген. Владимир Заимов - един голям българин, може би най-големият за 20 век, на мен лично ми е нещо като идол, герой...
b]Вам, герои, кости в бой сложили,
жертви скъпи за идея права,
светли духове, нам вечно мили,
слава вам, безсмъртна слава![/b]

Anonymous

• Гост
BG исторически филми.
« Отговор #4 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Мисля, че " 681- Величието на хана " е един от най-хубавите бълграски исторически филми. Този филм е от малкото конипродукции, които са предизвикали небивал интерес в САЩ. В него са участвали 28 хил. статисти. Рекорд ненадминат и днес от нашумелите исторически холивудски продукции.

Anonymous

• Гост
BG исторически филми.
« Отговор #5 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Филмът "Под Игото" разказва подробно за живота на българина по време на априлското въстание.

Неактивен lindeman_

• Новодошъл
  • Публикации: 4
    • http://www.warez-plovdiv.hit.bg/
BG исторически филми.
« Отговор #6 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
"Записки по българските въстания" (1976) ! Страхотна поредица от 12 части.

"Борис I - последният езичник" (1985) ! Този филм също е много добър. 2 части е.

eli_1998

• Гост
Българските исторически филми
« Отговор #7 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
"Козият рог"/ФИЛМА, не опита за имитация/, "Хан Аспарух"-трилогията, "БорисІ"- за покръстването на българите. Това за мен са великите исторически филми. С последните два нашите политици трябва да започват деня си, за да видят какво означава да милееш за страната, която управляваш.

Неактивен ALD

• Знаещ
  • Публикации: 139
    • http://ald-bg.narod.ru/index.html
BG исторически филми.
« Отговор #8 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Има за цар Калоян и Ивайло филми, също за Шишман.

А един от най-скапаните е сериалът "Златният век" - екранизация на едноименния роман на А. Гуляшки. Още като излезе на ТВ-екраните първи го удари в-к"Трезвеност", че представял хората направили Златния век на България като закоравели алкохолици. Разбира се слабата режусара, слабата играи калпавия сценарий също си казаха думата. Нещо съвсем друго е сериалът за капитан Петко Войвода - за в България беше нещо като хит.
"Слово за буквите" - един доста посредствен филм за княз Борис І (в изп. на Стефан Данаилов".
"Неочаквана ваканция" - неочаквано хубав като за български филм детски сериал третиращ партизаните в духа на соц. реализъм.
"Тютюн" - отново посветен на класовата борба, направен по едноименния роман на Д. Талев. За времето си истински хит - по този повод рекламите на навлизащата у нас напитка "Кока Кола" били "КокаНова - Кока Кола".
"Иконостасът" - жалка екранизация на иначе чудесния роман на Д. Талев "Железният светилник".
"Дяволското оръжие" - доста сносна екранизация на романа на Б. Болгар "Синеокойт с късия меч" - описва събитията свърани с превземането на Несебър от Амадей Савойски. Дяволското оръжие са барутът и бомбардите.
"Пътят към София" бългоро-съветска коопродукция, като цяло сносен филм. За руско-турската освободителна война.

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
BG исторически филми.
« Отговор #9 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Има и други български исторически филми, които заслужават внимание. Такъв например е " Сватбите на Иван Асен ". Характерното за него е, че той е последния филм на големия Апостол Карамитев. Той бива завършен от Коста Цонев.

Деян

• Гост
BG исторически филми.
« Отговор #10 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
И аз гласувам за Време разделно. Невероятен наистина.

Неактивен inicio

• Новодошъл
  • Публикации: 1
BG исторически филми.
« Отговор #11 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
определено ''Време разделно",филма е изключително силен и много добре направен,също филма за хан Аспарух

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
« Отговор #12 -: Май 17, 2007, 14:34:26 »
Доколкото знам от " Време разделно " са изрязани доста кадри. Публиката би получила удар от ужасите, които са възпроизведени  на филмовата лента. Може би тази въстановка трябва да се покаже на уважеемия берлински професор.??? ; >:(

Неактивен blago1986

• Професор
  • Публикации: 69
  • Респект: 1
  • ......
« Отговор #13 -: Май 17, 2007, 17:16:11 »
определено ''Време разделно",филма е изключително силен и много добре направен,също филма за хан Аспарух
За ''Време разделно'' съм съгласен, но ни най-малко за '' ''хан'' Аспарух''. Голяма смешка е тоя филм. Изкарза ни някакво 10 хил.чергарско племе, което незнайно как победило най-силната армия в тогавашния свят ;D, което на всичкото отгоре пътува от Украйна до България 20 години. Аз ей сега да тръгна пеша ще стигна за един-два месеца. Абе братче, как можеш да кажеш че тоя филм е направен добре? Ти гледал ли си го изобщо? Той изобилства от простотии.

Неактивен savchev

• Редовен
  • *
  • Публикации: 6
« Отговор #14 -: Декември 05, 2007, 15:39:14 »
Съгласен съм че в хан Аспарух има много измислени моменти.Има хубав филм за опълченците на Шипка сниман през 50-тях. Кадри от него са ползвали група Зпизод в свой клип посветен нашипченската епопея.

БГ История

« Отговор #14 -: Декември 05, 2007, 15:39:14 »