Автор Тема: Патриотизъм и православие.  (Прочетена 11929 пъти)

Неактивен ral

• Редовен
  • *
  • Публикации: 19
  • Респект: 0
Патриотизъм и православие.
« -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Аз съм патриот! Обичам Родината си ,но за държавата не мога да кажа същото.Също така мога да кажа че съм Източноправославен християнин,но не чак токова стриктен.Уважавам християнските празници,Коледа,Великден и др.Кръстен съм и съм наясно с ролята на църквата през тежките векове на робството,че имено тя е запазила българщината в нас.Та въпроса ми е : Трябва ли като  патриот,задължително и да си стриктен християнин?
Според мен това са две взаимно допълващи се неща.Направо ми е смешно като гледам как някой хорица показват фалшиво набожие или още по-лошо, фалшив патриотизъм...
а се мисли много е вредно,а малко безполезно!
Безнаказаноста е само временна!

БГ История

« -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »

Неактивен emilia_n

• Академик
  • Публикации: 238
  • Респект: 6
« Отговор #1 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Като по-голямата част от българите, така   и аз обичам Родината си. Обожавам родния си край На много от моите познати им прави впечатление, че си държа на родния край. Така трябва да с всеки човек  Днес може и  да не живея в Елена, но когато си отида там, аз се зареждам с еснергия. Природата на Еленския Балкан ми действа добре. Веднъш  почуствала прилив  на положителна енергия от  досега си с планината, аз  мога да изкарам няколко месеца във Варна, но след това пак изпитвам нуждата   "да се завърна в бащината къща".
За разлика от Родината, държавата ни или по-точно политиците не ги обичам. Те си развяват коня както си искат, а народът страда. Аз бях сред тези хора, които изпитвахме големи надежди от промените. Но надеждите ми май умряха. Тогава бях тинейджър, а сега съм зрял  и здравомислещ човек. Живота ме сблъскка с корупция на всички нива. Корупция в училищната система. Корупцията в държавните институции. Каквото и да опитам,  на където и да се обърна все някой ме спъва. Ако това не е корупция здраве му кажи. Но тя започва от горните етажи на властта та до  най-отдолу. Не  случайно нородът е измислил поговорката " Рибата се омирисва от към главата." Не знам ти към кое поколение принадлежиш, но аз съм от това което е родено през 70-те години. По мое време също имаше идиологически забрани. Тогава да критикуваш властта беше равносилно на няколко години затвор. Спомням си
 накрая на моето учение в училище по литература разглеждахме произвидението на Хр. Смирненские " Приказка за стълбата". Всъщност това произведение в определен период от историята ни беше забранено, защото автора критикуваше властта. То е актуално и сега, както е актоален романа на Ал. Константинов " Бай Ганьо ".
          Що се отнася до вярата ти си прав. Наистина има много лицимерни хора, които стъпват в църква само на Великден. Такива хора е имало и ще има и в бъдеще. Слава богу че не пренадлежа към тях. Аз също съм кръстена като теб, но тайно в църковния храм на село. Баба ми по бащина линия като набожна жена  и народен лечител е била инициатора на това. Сега съм и благодарна . Както тайно съм кръстена, така и тайно съм ходила на църква.
Вярата е във всеки от нас, но не всчки я разбират и достигат до нея. Човек  трябва да вярва за да оцелее и да запази доброто в себе си.
Това накратко е моето мнение.
Ема :)

Неактивен PVPenev

• Новодошъл
  • Публикации: 2
« Отговор #2 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Патротизмът е част от Православието. Който не е патриот не е истински християнин. Доказателството е съвсем просто. Първата заповед е да се Обича Бога, а втората да се обичат ближните. Християнството е религия на любовта в платонически смисъл най-вече. Иисус Христос казва, че може да обичаш Бога, който никой никога не е видял а да не обичаш близките - рода си, народа си с който живееш и който те е създал. Така че Християнството започва от патриотизма.

Неактивен savchev

• Редовен
  • *
  • Публикации: 6
Re: Патриотизъм и православие.
« Отговор #3 -: Декември 05, 2007, 15:02:51 »
Чрез патриотизма достигнах до православието,в последствие осъзнах че първо трябва да съм християнин след това патриот.А що се отнася до това дали добрия патриот е добър християнин незнам,но със сигорност добрия християнин е добър патриот и родолюбец.

Неактивен zaharisa

• Редовен
  • *
  • Публикации: 12
« Отговор #4 -: Декември 05, 2007, 17:08:04 »
Що се отнася до вярата ти си прав. Наистина има много лицимерни хора, които стъпват в църква само на Великден.

За съжаление не мога да се съглася с вас. Аз например вярвам в Бог, но не вярвам в църквата, защото са ми казвали как свещеници раздрънкват изповеди из цели кватрали.. , как пропиват дарения.. и т.н. Затова много рядко бих могла да стъпя в църква, само при някакъв важен повод  (личен) или празник, например , за да си взема светена вода за вкъщи.

Цитат на: PVPenev=topic=139.msg760#msg760 date=0
Патротизмът е част от Православието. Който не е патриот не е истински християнин. Доказателството е съвсем просто. Първата заповед е да се Обича Бога, а втората да се обичат ближните. Християнството е религия на любовта в платонически смисъл най-вече. Иисус Христос казва, че може да обичаш Бога, който никой никога не е видял а да не обичаш близките - рода си, народа си с който живееш и който те е създал. Така че Християнството започва от патриотизма.

Може би Християнството започва от патриотизма, но не мога да се съглася, че патриотизма прави християнина. Един истински християнин би трябвало да обича всеки ближен- което ще рече всеки човек на света , а не да им прави разбор... (Защото патриотизмът често прелива в шовинизъм)..

Цитат на:  savchev=topic=140.msg761#msg761 date=0
Чрез патриотизма достигнах до православието,в последствие осъзнах че първо трябва да съм християнин след това патриот.А що се отнася до това дали добрия патриот е добър християнин незнам,но със сигорност добрия християнин е добър патриот и родолюбец.

Напълно съгласна :)
"..Настане вечер, месец изгрее,
звезди обсипят сводът небесен,
гора зашуми, вятър повее-
Балканът пее хайдушка песен!..."

Христо  Ботев

Неактивен Torin

• Академик
  • Публикации: 167
  • Респект: 16
« Отговор #5 -: Декември 06, 2007, 19:52:42 »
"Божието слово може да струи и през устата на краставо псе" - толкова по въпроса за "недъгавите" свещеници.

"АЗ СЪМ БЪЛГАРИН, ЗАЩОТО СЪМ ПРАВОСЛАВЕН И СЪМ ПРАВОСЛАВЕН, ЗАЩОТО СЪМ БЪЛГАРИН"

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #6 -: Февруари 05, 2008, 02:40:21 »
Дяца дяцааа, маата сий бало.Така започнал да разправя един участник в балканската война като го поканили в училище да разправи за балканската война.Що не прочетете Ботев, пък след туй да се блъскате като пеперуда в крушката, в тоалетната на двора.Пък и ако някой продължи- ...не ти боже що си в небесата...
« Последна редакция: Февруари 05, 2008, 02:42:34 от vekil »

БГ История

« Отговор #6 -: Февруари 05, 2008, 02:40:21 »