Автор Тема: RQ: Българският национален въпрос 1980-90-те години  (Прочетена 12120 пъти)

Неактивен paleo

• Новодошъл
  • Публикации: 1
  • Респект: 0
Здравейте! Тъй като съм нов във форума и не открих нужната ми информация, ви моля ако някой има информация по въпроса за "Българският национален въпрос в периода на преход през 1980-90-те години". По-конкретно се нуждая не от анализи или субективни мнения, а колкото е възможно най-обективно историческо резюме за този период - провала на социалистическия наднационален интеграционен модел, превръщане на етномалцинствените въпроси в определящи геополитическата ситуация у нас след 1989г.; еуфорията на национализмите; въздействие и намеса на външни фактори и налагане на решения на националния проблем. Темата наистина е актуална, тъй като ние все още сме в този т. нар. преход, но тези години са в историята. Работата е там, че в интернет информацията е доста бедна или субективна, за съжаления нямам книги на тази тематика, а и не съм компетентен по въпроса - просто ми се налага спешно да намеря информация по темата.
Предварително благодаря!!

БГ История

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
RQ: Българският национален въпрос 1980-90-те години
« Отговор #1 -: Януари 01, 1970, 02:00:00 »
Привет, Палео!
Задаваш един наистина пространен въпрос и няма как да ти помогна с линк или да ти препиша това, което имам. Наистина аз не знам четиво, което ще може да ти помогне по отношение на цялата тема, която си обхванал в заглавието. Най-близко до това, което търсиш, мисля, че са две книжки на обща стойност 7 лв. /продават се в "Хеликон" или някоя по-заредена книжарница/, а именно:
"Турското население в България между полюсите на етническата политика" на Валери Стоянов, издателство "Лик", 1997 г.
"Разпнати души" на Петър Дюлгеров, ИК "Христо Ботев", 2000 г.
А за частта от управлението на СДС /Ф. Димитров/ до края на века можеш да се ориентираш само от интернет или от вестници.

Успех! :)
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
Едностранчиви са . Иначе темата е убиец точно защото няма литература и съответно стереотип.

БГ История