Автор Тема: прониарския институт във Византия  (Прочетена 39346 пъти)

debozman

• Гост
Re:прониарския институт във Византия
« Отговор #15 -: Ноември 19, 2009, 22:28:53 »
 "Съответно по значимост на провинцията" не означава същото, драги.
   --- Същото на “кое” ?.

Нещо бъркаш Константинополската Патриаршия от времето на Ираклидите с борбите за самостойна българска църква от 50 - 70 години на ХІХв.
   --- Какви „Ираклиди” Торин ?. Императора дал името на клана е Хераклий. Ако не можеш да произнасяш фонемата „Х”, това е друг въпрос. Бъркане може да има в Бойна Слава и при Тор, при боцмана грешките са рядкост.

Ххохо арменците изселени от "тъпоглавата българска царщина", хохохо... ти наистина си бил забавен.
   --- Говоря за „армъните”, които МОЖЕ  и да са вездесъщите „арменци”. Малко трудно зацепваш българската реч.

Нещо се бъркаш с така наречените румънската историография, аромъни - куцовласи. Пак друг период, пак други вражди и пак грешка, драги.
   --- Куцовласи, кривовласи – много кръсници се навъдиха. Армъните се преселват в Румъния от Пиринска Македония – да не би тази част от Македония да е свързана с румънската историография ?

Твърде дълго е да ти обяснявам разликата между Темната организация и старата провинциална система установена от Диоклециан, а и не го смятам за нужно, така че ще се наложи сам да си попълниш ямите в  познанията.
   --- Твърде дълго фанариотската зараза е владяла ума ти, която ти считаш ( пък и не само ти) за някакъв вид „познание”. Провинциалната система на Диоклециан съществува чак до ІХ с известни размени на провинциите. Явно не си чувал за такива подробности. „Темни” и други подобни дивотии вече не вървят в ХХІ век приятел. Много стари вицове са това.

Със здраве, драги ...
   --- Благодаря.
-----------------------------------------------------------------

"    Току що прочетох този бисер:

...”В империята провинции, професоре, няма. Има ТЕМИ, начело на които стоят стратези... И въобще си толкова бос, че чак са ти се напукали петите..."

Я вземи прочети какво пише тук:

http://www.bg-history.info/smf/index.php/topic,2186.0.html

Римски документи от ІV в., и малко си актуализирай познанията. Ако не разбираш български, същата  нет.стр. я има и на английски, испански, немски и т.н.  Тази вкисната туршия от „стратези, теми” и др. маймунски съставки я изхвърли.  Много вони в българско.
Поздрави.

« Последна редакция: Ноември 19, 2009, 22:47:01 от debozman »

БГ История

« Отговор #15 -: Ноември 19, 2009, 22:28:53 »

Неактивен Torin

• Академик
  • Публикации: 167
  • Респект: 16
« Отговор #16 -: Ноември 20, 2009, 17:52:58 »
Мдаа, Гесерчо се е завърнал, както изглежда. И според него хора като Острогорски, Златарски, Мутафчиев, Ангелов, Ростовцев, Рънсиман и прочие учени, а бе направо цялата византинистика са  "стари вицове са това" и "вкисната туршия".
Браво! Напред, Матросов!

debozman

• Гост
« Отговор #17 -: Ноември 20, 2009, 19:16:11 »
Мдаа, Гесерчо се е завърнал, както изглежда. И според него хора като Острогорски, Златарски, Мутафчиев, Ангелов, Ростовцев, Рънсиман и прочие учени, а бе направо цялата византинистика са  "стари вицове са това" и "вкисната туршия".
Браво! Напред, Матросов!

--- Нещо бъркаш квалификациите, Тор. Курултаеца е продължител тъкмо на азиатските фантазии на Мошеника Златарски и сол-а му Мутафчиев, и на цялата маймунска "византинистика".
За пожеланията благодаря.
И без тях съм толкова напред, че "византинистокийците" съм ги оставил в ХІХ в. Директно съм ги погребал пиленцата червени. И още хора в момента хвърлят пръст отгоре йм и ще хвърлят дори след като от боцмана са останали само молекули във въздуха.. Докато се напълни ямата, която изкопаха за "българщината", но бяха погребани и са погребвани тъкмо в нея. Тъй като те чета и ти драпаш да се изкатериш от нея, ама ти е трудно - виждам.

Неактивен Torin

• Академик
« Отговор #18 -: Ноември 21, 2009, 19:48:21 »
Дерзай, Павлик, Дерзай! И продължавай да си слагаш "Х" пред всяка дума, започваща с гласна като пазарджишки мургавелко.

Не познавам никакъв Тор, но явно са те изритали от "Бойна Слава" и прочие форумчета и дойде да си чешеш крастата тук.

Щом според теб Златарски, Мутафчиев, Острогорски, Рънсиман са комунисти, какво повече да ти кажа освен, че си страшно невеж.

debozman

• Гост
« Отговор #19 -: Ноември 22, 2009, 01:53:37 »
Дерзай, Павлик, Дерзай! И продължавай да си слагаш "Х" пред всяка дума, започваща с гласна като пазарджишки мургавелко.
--- Не ми е ясно какво говориш. Аха сетих се - за Хераклий става въпрос. Ако беше малко по грамотен щеше да знаеш, че името на Императора на Източната част на Римската Империя се нарича Хераклий. Поради маймунското развитие на елинския език, най-новите цигани там вече не могат да произнасят предиханието "Х" и Хераклий става на Ираклий, Хонорий на Онорий, Хомер на Омир и т.н. Няма да ти вземам такса за обучението - безплатно е. Потвърждението, че черпиш сведения от маймунски източници е очевидно и бетонно.

Не познавам никакъв Тор, но явно са те изритали от "Бойна Слава" и прочие форумчета и дойде да си чешеш крастата тук.
--- Да, изгонен съм от "Бойна слава" - и това е чест за мен. За тебе може да е доживотна горест - всекиму своето Торин ( щом не си Тор). Тук съм да сека папагалски кратуни като твоята (това ми е крастатата).

Щом според теб Златарски, Мутафчиев, Острогорски, Рънсиман са комунисти, какво повече да ти кажа освен, че си страшно невеж.
--- Къде съм казал, че Златарски, Мутафчиев и Острогорски са комунисти драги ? Нещо си попрекалил с пърцутата - желателно е да поизтрезнееш малко преди да публикуваш неща, които сам наричаш невежество. Точно така, невежество са, но ТИ САМ СИ ГИ  измисли, кой е шебека при това положение драги Торин ? В случая се оглеждаш в собственото си огледало и ревеш "Този е невежата". Ами съгласен съм Торин. Има един "доктор" който щъпа по форумите с отрязана глава от боцмана - голям любител на епитета "страшно". Поздрави Торин и не се коси - живота е пред тебе пък и аз ще те обучавам според времето и възможностите си.
« Последна редакция: Ноември 22, 2009, 14:13:11 от debozman »

debozman

• Гост
« Отговор #20 -: Ноември 22, 2009, 02:03:34 »
ей това е темата, в/у която трябва да пиша  :lol:  Та ако някой има някакво отношение по въпроса и най - вече ако може да ми предложи някаква литература и то по възможност на български , ще съм много благодарна  :color  
Чакам с нетърпение иии предварително се извинявам, ако мястото на темата ми не е тук, но ми изглеждаше най- уместно
Поздрави!
 :papa smurf

Ето ти един сайт за официалната организация в Римската Империя, която някои малоумници спрягат като Византийска. Документа е от ІV в. - Notitia Didnitatum. Автентичен. При нужда можеш да правиш справки в английски, италиянски и испански страници под горното име изписано на латиница в Гугъла, Експлоара и т.н.

https://sites.google.com/site/notitiadignitatumbg/home

Ако нещо не ти е ясно - питай, срамно няма. "Прониарите" са изопачено име през гръцкия език, които са веждесъщите "федерати" в оригиналния латински текст. Когато е писан този текст, от "гръцка" народност", от "Византия", от "Гръцки императори" и т.н. няма и полени във въздуха. Всички тези маймунщини са измислени от гърците през времето на турската империя, под защитата на султанската чалма. И тези папагалщини на фанариотската политика, се повтарят от българските слепи папагали, поради невежество или поради открито предателство, какъвто е случаят със Златарски, Мутафчиев и др. руски подлоги.
Поздрави

Поздрави.
« Последна редакция: Ноември 22, 2009, 02:10:03 от debozman »

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
« Отговор #21 -: Ноември 24, 2009, 02:01:16 »
Така, по принцип не обичам администраторските намеси, но щом се налага за запазване на добрия тон - не се колебая. Ако темата има с какво полезно да продължи - нека продължи, но с други нотки и изразни средства. Големи хора сте, няма нужда да обяснявам по-конкретно. Ако не - заключвам темата и предупреждавам участниците, че ако не им се губи времето тук в мислене на нещо по-умно, мога да ги проводя другаде.

Торин, обръщам се специално към теб, защото досега съм имал нелоши впечатления: Последният ти постинг беше меко казано изпразнен от всякакво съдържание и най-малко имаше нящо общо с историята, заради което логично го изтрих. Ако знаеш повече по темата, моля бъди по-конкретен като факти и по-малко избухлив. Ако не - има други теми.

Разчитам, че се разбрахме като мъже и няма нужда да продължаваме със спама или да се гоним и по други теми. Приятно писане и на двамата!

Комар
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен Torin

• Академик
« Отговор #22 -: Ноември 26, 2009, 20:30:54 »
На господина много ли са пълни със съдържание. Това, което го пише са пълни глупости и го знае. Цитира ми документи от ІVв. и от мен какво се очаква ??? Да му обяснявам тепърва, кога, как и защо е възникнала темната организация в Империята, разликата между тема и провинция, разликата между прониарския институт и федератите, така ли??? Ами пропуските в образованието му са негов проблем не мой. Вярно, че тук се водят дискусии, но тепърва да се учим на а-б, не мисля. Плюс това, не съм започнал аз с нецензурните изрази и епитетите.

Сега за господина:

Употребявам приетото от науката название на Източната /пише се със "З"/ Римска Империя, Византия, за да има отлика от Римската Империя от по-ранен период. Съгласен съм, че това наименование е изкуствено, но то е наложено от години и се употребява от цялата световна историческа общност. Никъде не съм употребил "Гръцки император", "гръцка народност" и прочие.

Не мога да се съглася с квалифицирането на доказани български учени историци като проф Златарски, проф. Мутафчиев с епитета "руски подлоги", а написаното от тях "вкисната туршия" и "фанариотщини на квадрати" и го приемам като лична обида. Намирам за смехотворно твърдението за  "армъните", които се превърнаха изведнъж в арменци.

Смешно е, също така да се отричат всички гръкоезични извори  за Империята, което означава почти всички хронисти и официалните имперски документи от средата на VІІв. до 1453г.,
Повече от обидни са квалфикации като "фанариотин" по адрес на човек /мен/, чиито деди са участвали активно борбите за самостойна българска църква и национално освобожденние.

А ето и къде са наречени, споменатите от мен учени комунисти - Директно съм ги погребал пиленцата червени.

П.П.
Та това е Комар и се надявам сега да не го изтриеш, щото засягам крехките чувства някакъв войнстващ невежа.
« Последна редакция: Ноември 26, 2009, 20:33:55 от Torin »

БГ История

« Отговор #22 -: Ноември 26, 2009, 20:30:54 »