Автор Тема: Въркулаците на Тангра  (Прочетена 89900 пъти)

Неактивен Lisichkata

• Редовен
  • *
  • Публикации: 21
  • Респект: 0
Re: Въркулаците на Тангра
« Отговор #30 -: Септември 12, 2008, 09:44:52 »
до Комар:
Добре че не са направили Пловдив столица, че сега той щеше да прилича на нищо...нямаше да ги има тепетата и куп мутри щяха да бутнат историческата стара част и да си направят супер мулти мега модерни къщи и офиси на нейно място. Да не говорим за кризата с боклука и всичко останало, заляло София в момента. Моя приятел е от Пловдив и само го хвали и говори как София била отвратително място с куп недостатъци, а аз вече се чудя как да му противодействам и едва одържам фронта да защитавам родния си град. :D
"Не бързай! Винаги можеш да направиш на някого мръсно. Колкото по-късно - толкова по-мръсно."

БГ История

« Отговор #30 -: Септември 12, 2008, 09:44:52 »

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
« Отговор #31 -: Септември 12, 2008, 09:50:52 »
Историите за хора превръщащи се във вълци и днес са популярни, както и в миналото. Земите на север от нас се свързват с имената на Влад Друкула и Ержебет Батори. Но дали историята започва от там.
В българския фолклор вампирите, таласъмите и въркулаците са доста често срещани. :evil:

За вампирите поверието се отклонява от традиционите западни разбирания за ухапването и го свързва с прескачането на трупа на покойник от котка. Убиването на вампира също не винаги е свързано с някакви специални средства. Разказва се да речем, че езин бил разкъсан от кучетата. :twisted:

За талъсъмите се въведе май чуждица "полтъргайст". Но сега ще разгледам нещо, за което сведенията са доста отдавна: хората-вълци.

През 865г. княз Борис І въвел християнството. Но дали стария култ изчезнал моментално? Не, първо последвала реакция на 52 боили, но без успех. След това също неуспушно Владимир-Расате се опитал да върне старата религия. Борис свалил Расате е на негово място поставил другия си син Симеон, като го заплашил, че и с него ще пъстиъпи така, ако се отрече от новата вяра. Доколко е бил послушен Симеон. Луитпрад разказва, че е бил подготвян за монах. Въпреки това в едно свое писмо патр. Николай упреква непосочено в писмото лице, че удовлетворило искане на цар Симеон да се извършат езически жертвоприношения с кучета. :twisted:
И тук стигаме до сина на Симеон: Боян-Вениамин. За него виз. автори разказват, че той продължил да носи традиционното облекло. Луитпрад стига по-далеч като казва, че можел да се превръща в разни зверове. С времето това се развива и някои казват, че можел да превръща и други хора в зверове. :twisted:
По-сетне отново се споменава, че един от учениците на Василий Врач имал такива способности.
Дали историята за хората-вълци не започва от тук?

Ето това е измислената история на България българите, за жалост набивана с железен чук в главите на поколения българи от повече от 100 години насам! Много жалка и тъжна работа наистина!
1. Никъде, в никакъв стойностен исторически документ няма и следа за изповядвана от древните българи религия "тангризъм" или някакво "езическо" върховно божество с име "Тангра" или "Тенгри". Може би в Азия и да има нещо си такова, но тук, на Балканите, в изконните български земи не е имало никога! Има една-единствена сходно звучаща думичка "танакра" или "танагра", която е гръцка и обозначаваше някакво обредно хлебче използвано от гръцката църква.
2. Княз Борис І не покръства българите, а приема вместо изконното българско християнство (полуарианство!) гръцкото православие. Затова е бунтът на болярите, затова се появява малко по-късно и т.нар богомилска ерес и пр. и пр.
3. Върколак (а не върколаг) според приказния фолклор е човек който притежава способността да се превръща във вълк и отново да възвръща човешката си форма. Това е наистина много старо езическо вярване и то си остава в българските народни вярвания и приказки. Няма абсолютно никаква връзка с нещо несъществуващо като бог Тангра например. Дали Боян Магът е можел да се превръща във вълк? Едва ли, но сигурно е знаел много неща както за хората така и за вълците, които са били напълно неизвестни за обикновените па дори и за по-необикновените хора - затова е бил Маг. Но неговият живот преминава в Киевска Рус, където той твори и създава някаква школа мисля книжовна, но има и много други заслуги към Русия и руснаците изобщо...
Помака

Неактивен Lisichkata

• Редовен
  • *
« Отговор #32 -: Септември 12, 2008, 10:07:30 »
А то беше, че - според проучванията които Фройд бил направил - Моисей изобщо не е евреин, а някакъв египетски принц, защото "Мозес" е било някаква династическа частица към имената на фараоните - напр. Ра-Мозес по-известен като Рамзес.

2. Фердинанд и Изабела изгонват евреите от Испания в 1492 г. - най-вероятно по същите съображения, по които и фараонът го е направил 3-4 хиляди години преди това. Само че те са направили една отстъпка - евреите, приели християнството са могли да останат. Все пак по-голямата част ортодоксални юдеи са напуснали Испания.
Помака

1. Нали Моисей бил евреин, който бил бебе когато майка му го пуснала по Нил в кошница когато фараонът решил да пороби евреите в Египет. И после кошницата попаднала в ръцете на жената на фараона, която решила да го отгледа като египетски принц. А после като порастнал Господ му се явил и т.н. натам знеш историята. Не знам обаче дали Фройд се позовава на тази история или историята се позовава на него. Не съм чела тази част от Библията и не знам дали това съществува там.
2. Гледах един научно-популярен филм за средновековието и инквизицията в Испания и там нямаше и намек че евреите са били гонени от Испания. По-скоро сами са искали да избягат от там заради инквизицията. Няма логика да искат да останат при положение че там се е проповядвало върлото християнство със всичките му закони, канони, забрани и наказания.
« Последна редакция: Септември 12, 2008, 10:11:12 от Lisichkata »
"Не бързай! Винаги можеш да направиш на някого мръсно. Колкото по-късно - толкова по-мръсно."

Неактивен Lisichkata

• Редовен
  • *
« Отговор #33 -: Септември 12, 2008, 10:18:28 »
1. Никъде, в никакъв стойностен исторически документ няма и следа за изповядвана от древните българи религия "тангризъм" или някакво "езическо" върховно божество с име "Тангра" или "Тенгри". Може би в Азия и да има нещо си такова, но тук, на Балканите, в изконните български земи не е имало никога! Има една-единствена сходно звучаща думичка "танакра" или "танагра", която е гръцка и обозначаваше някакво обредно хлебче използвано от гръцката църква.
Помака

Гледа ли БТВ документите - "Българите"? Там се споменава за Тангра. Наистина не е бил върховен бог, но е бил божество, на което са принасяли в жертва бели животни. Има само едно място, което споменава за Тангра - надпис "Таггра" на една почти разрушена колона, от която се четат само няколко думи. Май е намерена някъдев край Фанагория.

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #34 -: Септември 16, 2008, 12:32:44 »
Помака

Гледа ли БТВ документите - "Българите"? Там се споменава за Тангра. Наистина не е бил върховен бог, но е бил божество, на което са принасяли в жертва бели животни. Има само едно място, което споменава за Тангра - надпис "Таггра" на една почти разрушена колона, от която се четат само няколко думи. Май е намерена някъдев край Фанагория.

Лисичке,
Тук ще отговоря и на двата ти постинга:
1. Естествено, че евреите ще представят така нещата, както ще е най-изгодно за тях - в случая, че Моисей е евреин. Само че като се върнеш назад в Библията, в началото на странствията на евреите, ще видиш че те тръгват някъде от древния град Ур Халдейски. Това е в Северна Месопотамия, днеска е в Ирак. От къде са се появили в околностите на Ур Халдейски не пише и затова мнозина "учени" правят разни спекулации, най-популярната от които е, че те са дошли от Балканите, където преди това са развили някаква много "велика" цивилизация, което разбира се категорично е дрън-дрън бабината им... Та, появявайки се в Северна Месопотамия древните евреи са вече чергари, скитници, номади - което ти хареса. Имали са някаква стока с тях - кози и овце, но не са били уседнал народ е поради това най-вече са мигрирали редовно 2 пъти в годината - най-напред движейки се бавно на юг, достигайки към есента Делтата на Нил и втори път напролет тръгвайки обратно на север към пасищата в Северна Месопотамия. И така, докато в един момент им светва, че в Делтата на Нил може да се живее постоянно и че е много удобно, уютно и далеч по-безопасно. И така се настаняват като най-вероятно главният им поминък е кражбата, от египтяните естествено - на храни, животни, деца, покъщнина, злато и каквото още ти хрумне, което си заслужава да се краде. И така поколения наред, докато на поредния фараон му е писнало от оплакванията на неговите поданици и той предприема решителни мерки да изгони това досадно племе оттам. И го прави. На евреите естествено не им изнася това да е така и затова в писаната векове по-късно Тора (тая част на Библията, в която се описва Изходът) картинката е малко изменена и най-вече, че евреите не ги гонят като досадни и крадливи навлеци, а те сами бягат от робство!? Дрън-дрън бабината им... И Моисей най-вероятно е бил - както пише и Фройд - някакъв принц, на който нищо чудно да са му възложили да изведе колкото се може по-далеч евреите и да се убеди, че повече няма да се върнат в Египет. А пък докато се движат в посока далеч от Египет - ако може да ги обучи и възпита и да ги направи народ - още по-добре, като една гаранция, че ще спрат да паразитират и ще станат хора като другите. И ако си чела Петокнижието (Тората) не може да не си забелязала как Моисей (Мозес) непрекъснато им набива в манерките разни забрани на техни обичайни практики (да не се кланят на златния телец, да не скотолжстват, да не мъжеложстват, да не крадат и пр. и пр. Не че те са прихванали много от ученията му, ама все пак ги има 10-те заповеди и пр. Така стигат до днешна Палестина, която те наричат Обетована земя, т.е. че техния бог им се е врекъл, че ще им даде тая земя на тях. Те я описват като кипяща от плодородие страна, но геолозите смятат, че и през библейските времена (примерно преди 4-5000 години) тя си е била такава пустиня (или в най-добрия случай полупустиня) каквато си е и днес. Интересното в случая с обещанията на техния бог е, че той им обещава, но в кошарата те си вкарват обещанието самички, образно казано. Т.е. трудят се, бият се, леят пот и кръв и така спечелват обещаното. Ега ти обещанието бих казал аз, но нейсе... Та за Обетованата земя - те заварват там 29 народа и изколват 27 от тях за да си освободят жизнено пространство - много човеколюйбива религия, нали?
А че Фройд е ползвал някакви други източници - напълно е възможно, но аз не ги знам. Във всеки случай, това което казах по-рано е същината на това, което той пише в статията си от началото на миналия век.
2. За Тангра - сама признаваш, че на някаква колона, намерена във Фанагория (римски град от векове преди 681 г. - когато ужким била основана държавата България!) имало думичка Таггра (двойното г на гръцки се произнася "нг"). Ама кой произведе тая думичка в име на бог - дяволът знае най-добре. Сега за първи път чета в твоя постинг, че той не бил главно божество, а един вид едно от многото - т.е. поредна редакция и глупост. Много пъти в разни форуми съм се обръщал към разни "тангристи" с молба да представят по-сериозни доказателства че това е някаква завършена религия в определени азиатски общества - например описание на ритуали, богослужебни практики, книги и всякакви свързани с религията артефакти и подобни - йок! Пълно мълчание! А ти сега ми се позоваваш на всичкото отгоре и на някакво предаване "Българи" на тая скапана и твърде често анти-българска телевизия бТВ.
Извинявай и благодаря за търпението ти, че стана бая длъжко.
Помака

Неактивен Lisichkata

• Редовен
  • *
« Отговор #35 -: Септември 16, 2008, 13:59:34 »
do Pomaka

Трябва да го гледаш ("Българите"), дори и да бъдеш скептичен спрямо тълкуванията им. Ще видиш че те не си измислят и не казват че нещо е така или онака ако не са сигурни. В крайна сметка стигнаха чак до границите на афганистан и се върнаха с повече въпроси отколкото отговори. Предаването е интересно и според мен и на теб ще ти хареса колкото и да мразиш БТВ. ;)

Неактивен Lisichkata

• Редовен
  • *
« Отговор #36 -: Септември 16, 2008, 14:10:56 »
Сега за първи път чета в твоя постинг, че той не бил главно божество, а един вид едно от многото - т.е. поредна редакция и глупост. Много пъти в разни форуми съм се обръщал към разни "тангристи" с молба да представят по-сериозни доказателства че това е някаква завършена религия в определени азиатски общества - например описание на ритуали, богослужебни практики, книги и всякакви свързани с религията артефакти и подобни

не съм писала, че е едно от многото...даже не ми е минавало през ума. Просто дадох за пример къде има сведения за името "Тангра" т.е. къде се споменава.
И не съм "Тангрист". За мен няма значение дали прабългарите са вярвали в Тангра, Мангра, Буда или нещо друго. така или иначе това е история и тя не може да се промени. Искам само да разбера истината.  ???

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #37 -: Септември 16, 2008, 15:05:11 »
Сега за първи път чета в твоя постинг, че той не бил главно божество, а един вид едно от многото - т.е. поредна редакция и глупост. Много пъти в разни форуми съм се обръщал към разни "тангристи" с молба да представят по-сериозни доказателства че това е някаква завършена религия в определени азиатски общества - например описание на ритуали, богослужебни практики, книги и всякакви свързани с религията артефакти и подобни

не съм писала, че е едно от многото...даже не ми е минавало през ума. Просто дадох за пример къде има сведения за името "Тангра" т.е. къде се споменава.
И не съм "Тангрист". За мен няма значение дали прабългарите са вярвали в Тангра, Мангра, Буда или нещо друго. така или иначе това е история и тя не може да се промени. Искам само да разбера истината.  ???

Ами да де! И аз искам да знам само истината и нищо повече - щото наистина това е история и не може да се промени! Но въпросната истина е затрупана с толкова измишльотини, фалшификации и фантасмагории, че едвам можеш да откопаеш някое ъгълче, та да блесне.
Ама ти не си ли прочете пак собствения постинг, където пишеш за Тангра? Макар че не е толкова важно...
Но да се върна към това което казваш накрая - "искам само да разбера истината". Ами щом не те интересува в какво са вярвали древните българи например защо ти  е истината и коя точно истина искаш да разбереш? За нас като народ, за миналото ни, за настоящето ли? Истината за теб ли - коя си, откъде идваш, накъде отиваш? Я се стегни и мисли с главицата си! И си определи - ако трябва и на хартия - какво искаш да постигнеш и за какво ти е, т.е. направи си програма за близките 1, 2, 5 или 10 години и почни да я изпълняваш!
Хайде чао и бъди здрава и весела!
Помака

Неактивен Lisichkata

• Редовен
  • *
« Отговор #38 -: Септември 17, 2008, 12:02:32 »
ама ти си много афектиран и то за нещо, което дори не съм писала, а ти си внушаваш че съм. А всъщност него го няма. Какато и да е, не се ядосвай толкова много, не е хубаво. Чао чао. :-\

Неактивен Pomak

• Академик
« Отговор #39 -: Септември 17, 2008, 14:06:40 »
ама ти си много афектиран и то за нещо, което дори не съм писала, а ти си внушаваш че съм. А всъщност него го няма. Какато и да е, не се ядосвай толкова много, не е хубаво. Чао чао. :-\

Не съм афектиран въобще. Може би маниерът ми на изразяване е малко по-емоционален сигурно...не знам. Но пък за ядосване!?! А за Тангра - наистина не казваш "един от многото", но и аз не ти приписвам такова нещо - виж ти как си го написала: "Там се споменава за Тангра. Наистина не е бил върховен бог, но е бил божество, на което са принасяли в жертва бели животни." И аз ти казвам, че ти си казала това, т.е. че "един вид е един от многото"... Но майната му, това изобщо не е важно...
Помака

Неактивен KpEMuKoBcu

• Новодошъл
  • Публикации: 1
Re:Въркулаците на Тангра
« Отговор #40 -: Април 04, 2009, 21:02:16 »
Тангра и пра българи?Да,да...
Това са 2 понятия които нямат нищо общо.Набиват тази глупост в учебниците въпреки,че на територията на България не е намерен нито един древен култ към Тангра.Плюс това Тангра (Тенгри) си е Тюркски бог.Каде е пантеона от Тюркски богове?Каде са Атага тенгри хан (бог на злото), Хисага тенгри хан (бог на имота), Дайсун тенгри хан (бог на войната), Багатур тенгри хан (бог на храбростта), Дархан Гуджир тенгри хан (бог на ковачите)......
Некак не се връзва....
А пък ако погледнем от страна на терминологията такъв бог като Тангра изобщо не би трябвало да съществува.

БГ История

Re:Въркулаците на Тангра
« Отговор #40 -: Април 04, 2009, 21:02:16 »