Автор Тема: Васил Левски  (Прочетена 6829 пъти)

Неактивен darvenia

• Новодошъл
  • Публикации: 3
  • Респект: 0
Васил Левски
« -: Януари 19, 2010, 18:24:18 »
Дълбоко се прекланям пред делото на Апостола но искам да знам повече около загадката по местонахождението на останките на Апостола ако някои има нещо да сподели ,единственото ми желание е веднъж за винаги да се разбере  истината за останките на Апостола и тяхното местоположение,още веднъж Поклон пред делата му и паметта му

БГ История

Васил Левски
« -: Януари 19, 2010, 18:24:18 »

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
Re:Васил Левски
« Отговор #1 -: Януари 24, 2010, 17:01:25 »
Да бе, Дарвения, най после да ги намерим,  да ги разчленим, в мощехранителници да ги намушкаме, в муски да ги провисим на шиите, да ги вградим в небостъргач, да ги стържем за микроскопско наблюдение, белким открием вируса на честта и достойнството.

Неактивен darvenia

• Новодошъл
« Отговор #2 -: Януари 26, 2010, 15:48:47 »
 :D Се си мисля че съм от тези Българи дето мислят че тези останки трябва да се поставят на едно определено място и народа да отдаде нужната му почит(приеми всичко хубаво от мемориал,мавзолей,костница и всички те тези места на които народа тачи хората загинали за наща свобода),това ми беше мисълта,отде да знам че на мястото на сегашния паметник на Апостола, не лежи някоя рязана карабина(фес)и не ми се хили отдолу,дале съм от мисълта да се посяга на останките на Апостола,макар че историята е пълна с такива подли постъпки дето си изредил

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
« Отговор #3 -: Февруари 01, 2010, 11:33:31 »
Много хубав почин, но не е съобразен с народопсихологията ни :)
На практика като погледнеш всички тачат Левски, Ботев, Бенковски и прочее, но половината нямат никакъв интерес те да бъдат открити. Най-малкото или защото култът към управниците ще се премести към нечий гроб или защото "откъде накъде гробът на еди кой си герой ще е там, а не тук?". Затова и още в училище ни обясняваха, че гробът на Левски и Ботев бил "цялата земя българска" и прочее тъпизми...
Парадоксалното е, както винаги съм казвал, че при Левски, Ботев и Бенковски /само за главата, разбира се/ става дума за хора, починали от 1,5 до 5 г. преди освобождението и намирането на останките им би трябвало да е фасулска работа предвид живите свидетели. Но не!
А как да си обясним фактът, че небезизвестният Никола Обретенов "установява" едва през 1927 г. мястото на гибелта на Ботев при положение, че малко след освобождението е околийски управител на Враца!!? На зададения му въпрос защо още тогава не е направил нищо за намирането на лобното място, Обретенов отговаря горе-долу в смисъл, че издирването и интересът към лобното място било работа на врачани! Уж да му се чуди човек на логиката/простотията. Друг да беше 100 пъти да се е качил сам, само не и той. А врачани, дето един четник и един куршум не са дали, те ли да търсят Ботев?! Но като се позагледа човек логиката Обретенова хич не е чудна: Обретенов просто не иска някой да намери Ботев. А защо само той си знае, а ние можем да се досещаме.
Така че откажи се - просто ще трябва да подмениш психологията на половината народ. А и да се намери Левски същата половина яростно ще ти оспорва факта, че точно това са неговите кости :)
Виж за родно място може да се вихриш. Така през 20-те години на 20 в. Карлово и Калофер са били в зверска вражда за това къде е роден Ботев. И село Осен, Врачанско междувпрочем :) Така че ако утре ти решиш, че е Каспичан имаш супершанса да направиш кариера и да натрупаш симпатизанти  ;D ;D
« Последна редакция: Февруари 01, 2010, 11:35:30 от Komap »
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен darvenia

• Новодошъл
« Отговор #4 -: Февруари 03, 2010, 21:02:37 »
За жалост си прав колкото и да не ми се иска ,а за Ботев (понеже съм от града на знаменосеца на неговата чета) единият от няколкоте (Н Симов) ,баща ми е разправял (лека му пръст и на него )че Ботев не е паднал убит от куршум на заптие или друг турски войник а от наш куршум и не в челото а в тила и друго убит е както се твърди на (свечеряване)а до колкото съм чел турската воиска и въобще турците не са стреляли въобще на свечеряване,абе скапана работа май както се очертава май няма човек(известен родолюбец и революционер)дет да не сме го пре......... самите ние а не врага.темата е отворена за мнения,пишете

Неактивен T.Jonchev

• Модератор
  • Академик
  • Публикации: 542
  • Респект: 20
« Отговор #5 -: Март 16, 2010, 10:47:41 »
Разбира се, че Ботев не е прострелян в челото - това е литературна измислица. Но не е и в тила.
Улучен е в сърцето и е починал моментално. Това са данни от очевидец - Никола Обретенов.

debozman

• Гост
« Отговор #6 -: Март 18, 2010, 18:14:55 »
Разбира се, че Ботев не е прострелян в челото - това е литературна измислица. Но не е и в тила.
Улучен е в сърцето и е починал моментално. Това са данни от очевидец - Никола Обретенов.

Е да, ама не казва от коя страна на сърцето, откъм гърба или откъм гърдите.Не казва дотогава, докато не измрат очевидците. Типично по български - Юда го обесват, но Обретенов става Околийски. Сянката на Юда никога няма да напусне рода на Обретеновите именно поради посраното мълчание на Никола.

Неактивен Twis7

• Twis7
  • Новодошъл
  • I still Believe in my Dreams
    • Най-значимите събития на 20 век
« Отговор #7 -: Май 03, 2010, 22:24:06 »
След освобожденска България си остава същата като поробена България.Някой казват,че се губят идеалите от възрождението.Те тези идеали в 90 % от населението въобще не са се раждали.Само в умовете на тези велики българи...Левски,Ботев.Преклон пред тях,жална ни майка на нас.

Неактивен valerika

• Професор
  • Публикации: 50
  • Респект: 1
« Отговор #8 -: Май 05, 2010, 22:36:26 »
Е,и да не би да се учудваш?Че кога сме имали идеали?Я виж какво става днес?

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #9 -: Май 14, 2010, 21:11:57 »
Не сте прави. Ботев още тогава е бил символ, ако беше останал зад Дунава сигурно щеше да се самоубие. Това е съдбата на лидерите. Пчеличките гледат да оцелеят и събират злоба и ярост, докато израснат до личния си връх.. Има нужда и от едните и от другите. Поздрави на земляците на Никола Симов-Куруто.
« Последна редакция: Май 14, 2010, 21:21:20 от vekil »

Неактивен bylgar4e

• Новодошъл
  • Публикации: 4
« Отговор #10 -: Декември 19, 2010, 23:24:33 »
Дълбок поклон пред Апостола за свобода!!! Завинаги в сърцата ни!!!

БГ История

« Отговор #10 -: Декември 19, 2010, 23:24:33 »