Автор Тема: Музей на комунизма  (Прочетена 43005 пъти)

Неактивен KeLly^^^

• Новодошъл
  • Публикации: 1
  • Респект: 0
Музей на комунизма
« -: Декември 09, 2007, 17:32:23 »
Трябва ли да има в България музей на комунизма?Кога според Вас е добре да се отвори днес или след 50 години,когато и последния свидел на тоталитарното време няма да е сред живите?

В музея се събират, пазят и излагат предмети, образи и текстове, свързани с определена епоха или сфера.. От една страна, има стремеж да се представи историческата истина за явлението, а от друга, подборът на изложението експонати съдържа някакво послание, което най-често ни обръща към някаква страна на паметта и идентичността. Какво Вие бихте поставили в този музей?

Нужен ли е той ?Ако ДА защо...ако НЕ защо?

« Последна редакция: Декември 10, 2007, 19:33:03 от KeLly^^^ »

Тихо е, тихо е, тихо е
и стоя, и мълча пак в мечти.
Няма те никога, никъде...

Тишина, самота и звезди

БГ История

Музей на комунизма
« -: Декември 09, 2007, 17:32:23 »

Неактивен Fallen_Angel

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 153
  • Респект: -656
  • St. Lucifer
    • Историческият портал на България
Re: Музей на кумонизма
« Отговор #1 -: Декември 09, 2007, 21:14:27 »
Твърдо да, а терен?

P.S. Пише се "комунизъм", а не "кумонизъм"...
+SantoDomini++

Неактивен Komap

• Администратор
  • Академик
  • Публикации: 309
  • Респект: 28
Re: Музей на комунизма
« Отговор #2 -: Декември 10, 2007, 11:09:55 »
Естествено, че трябва да има и то колкото се може по-скоро. Но не на комунизма, а на социализма. Трябва да има едно, защото едни от най-многобройните му посетители ще са родените през социализма и второ, защото всеки ден изчезват или се унищожават паметниците от онова време.
Преди време имаше идея такъв музей да се отвори в Ямбол, но не стана. Аз лично мисля, че мястото на такъв музей у нас може да е само 1: Димитровград.

Що се касае до опитите за такива мероприятия: лично аз бях на експозиция "Соцреализъм" в София. В Градската галерия бяха изложени картини и скулптури, които около 1990 г. са били пред изхвърляне от мазетата на галерията. По моему изложбата се радваше на нелош интерес. Но за в бъдеще, познавайки младото поколение, интересът чувствително ще спадне...
***Най-редкият човешки жребий е възможността да избираш!***

Неактивен dudeto_sy

• Новодошъл
  • Публикации: 2
  • Респект: 0
« Отговор #3 -: Декември 13, 2007, 09:02:18 »
Аз лично смятам, че всяка една епоха, била тя лоша или добра, трябва да има свой музей. Нали за това е историята, за да ни показва грешките на миналото. Не бива да мислим, че е възможно да скрием един факт от съществуването на нашата държава.
Според мен не е нужно всички от тази епоха да си идат, за да се направи такава стъпка, но тя ще бъде направена едва след като кончината им стане факт, защото реалностите сега са такива. Просто никой от това време, времето на Комунизма не би позволил да бъде обособена подобна инфраструктура.
Аз самата винаги съм се надсмивала на правителствата, тогава, когато те са вземали решение да премахнат паметник от червеното време. подходящ пример тук е Мавзолея на Георги Димитров.
Къде би могло да бъде построен такъв музей? Аз лично смятам, че едно от най-подходящите места е Бузлуджа Сградата там сега е в ужасно състояние, но би могло да бъде ремонтирана и превърната в музей.
И автокрацията, и тоталитаризма и отокрацията са част от не само Българската история, ами и от световна, поради това, а и поради обективна необходимост от паметници, които да показват грешките на миналото, мисля че и комунизма трябва да намери своя покри, защо това място да не бъде Бузлуджа?

Неактивен kolevski

• Професор
  • Публикации: 63
  • Респект: 7
« Отговор #4 -: Януари 05, 2008, 00:59:48 »
Да само че комунизмът е голям фалш!Музей!!! В никакъв случай ТОВА се едно да има музей на СПИНА. Да с това ще дам пример или музей на ШИЗОФРЕНИЯТА само с това мога да сравня комунизма ;та и по-зле!  Нека се знае едно голямо зло забавило развитието ни но не и Музей.Айде тая тема да не я хващаме ЩОТО не виждам кой ще ме обори.ПРекалено много са доказателствата за това.
Бъди истински достоен БЪЛГАРИН!!

Неактивен Torin

• Академик
  • Публикации: 167
  • Респект: 16
« Отговор #5 -: Януари 09, 2008, 20:06:11 »
Трябва да има и той трябва да е лагера в Белене или Ловеч, също както ги има Дахау, Аушвиц, Освиенцим и прочие. Просто нашети ще бъдат много по-реални и ужасяващи, ако ги представят в пълната им светлина.

Неактивен metonaidenov

• Знаещ
  • Публикации: 134
  • Респект: 10
« Отговор #6 -: Януари 09, 2008, 23:35:07 »
Цитат
Трябва да има и той трябва да е лагера в Белене или Ловеч, също както ги има Дахау, Аушвиц, Освиенцим и прочие. Просто нашети ще бъдат много по-реални и ужасяващи, ако ги представят в пълната им светлина.

Само да вметна, че след като това е форум за историци (според Torin) и трябва всичко да е на професионално (а не на любителско) ниво, то поне от него би трябвало да се очаква да не допуска фрапантни грешки, а именно: да посочва Аушвиц и Освиенцим като два различни лагера  :-\ :o ???... Това са съответно немското и полското название на един и същ град, в околността на който е бил изграден и съответния концлагер...това е - просто поправям фактологическата грешка, та да не би някой грешен и по-малко знаещ да изпадне в заблуждение  ;D
=Животът, що е то? - епидемия, предавана по полов път==

Неактивен Torin

• Академик
  • Публикации: 167
  • Респект: 16
« Отговор #7 -: Януари 10, 2008, 10:09:27 »
Признавам за грешката. Но никъде не съм казал, че форума е само за историци.
« Последна редакция: Януари 10, 2008, 10:46:50 от Torin »

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #8 -: Април 17, 2008, 20:42:07 »
То и за неисториците но карай да върви.Все пак не сме на сцената.Не приемам абсолютните изказвания по горе.Не е исторично, научно и логично.Комунизма е различен във времето и пространството.Някъде някога е добър някъде лош, някъде много лош.Въпроса е кой го прилага.Иначе като идеология не е измислен от Маркс и Енгелс, корените му са дълбоко в древноста.

Неактивен iliander

• Редовен
  • *
  • Публикации: 24
  • Респект: -2
« Отговор #9 -: Август 11, 2012, 23:53:16 »
Много е опасна идеята за всенародно отмъщение,за "жертвите на комунизмът след 9.09.1944 година.
  Диалектиката е такава ,че Кралство Италия и Царство България стават републики преблизително по -едно и също време-1945 година.
   Мемориала за "жертвите на комунизма" след 1944 година на остров Белене ,прави впечатление за "Шинтоиски военен мемориал" в Императорска Япония,поради факта ,че Обелискът с изписаните имена на жертвите е на открито или под открито небе!
  Войните ,"Камикадзе" преди да изпълнят своя свещен дълг са пребивавали в шинтоиският храм,където на открито-под небето със златни йероглифи са изписвани имената им.
  Мемориалът в Израел -Ях Вашем е в покрит музей.
   Кой стои зад атентатите в Бургас-обиден и преслведван от МВР младеж,заради исторически факти в родовата биография?
  Историята на съвеременна България е изпълнена с повратни исторически периоди,самият аз се опасявам,че българи подкрепяли сегашното правителсво ще бъдат преследвани след свалянето му,поради "политиката на национална омраза",която провежда.
   Тракийският девиз:"НЕЗБРАВЯЙ-НО НЕ ОТМЪЩАВАЙ!",трябва да бъде изписан пред сградата на МВР,защото "Омразата -поражда омраза!" и Агресията на МВР ги връща в безпомощните им години на геноцидът срещу Гео Милев,изваял от поезията му безмъртен творчески образ -известен в Италия,Германия,Франция,Великобритания.
« Последна редакция: Август 12, 2012, 00:02:25 от iliander »

БГ История

« Отговор #9 -: Август 11, 2012, 23:53:16 »