Автор Тема: Надпис от църква  (Прочетена 7684 пъти)

Неактивен ivany

• Професор
  • Публикации: 77
  • Респект: 5
Надпис от църква
« -: Юни 27, 2011, 10:00:18 »
Това нещо го снимах в една тъмница, в църква от македонските земи през минал уикенд. Надписа трябва да е от 14-16в. и се надявам да се чете. Бих помолил някой от профитата да го преведе на съвременен "македонски" на ползу роду, доколкото е възможно.

БГ История

Надпис от църква
« -: Юни 27, 2011, 10:00:18 »

debozman

• Гост
Re:Надпис от църква
« Отговор #1 -: Юни 27, 2011, 14:21:07 »
Това нещо го снимах в една тъмница, в църква от македонските земи през минал уикенд. Надписа трябва да е от 14-16в. и се надявам да се чете. Бих помолил някой от профитата да го преведе на съвременен "македонски" на ползу роду, доколкото е възможно.

--- Надписа е на старобългарски. Ти не го ли разбираш ? Опитай се да го преведеш самостоятелно - профитата са вече на смъртно легло. :D

sasho3

• Гост
« Отговор #2 -: Юни 29, 2011, 00:55:19 »
"а изволение(м) о(т)ца и поспешение(м) с(и)на: исъвръшение(м) стго дха систи
бж(с)твни хра(м): стго иславнаго велико м(о)чнка имиро точ?ьца хва димитрия
потроди ипогиса освода:йеромона(х) неофить сьсинов(т)и попа дмитро(м)ь
ибог(д)ано(м) прости(х) бьаминь: авьл(т)я г 4 ис иг : вьдню цра баазитбеиа
обла(д)ающе сие хорьй освещени епископьк(о)у иаков."
т.е. според мен гласи:
Позволение отца и по спешение сина: и съвършенния свят дух на всички(целия) божествен храм:
светия и славен великомъченик и миро(творец,тогец) хва? димитрия потруди и погина за свобода:
йеромонах неофит със синовете попа димитър и богдан. прости бог амин.: авлят? .... : в дните на цар баазитбея обладаващ всички хора осветени от епископ яков

debozman

• Гост
« Отговор #3 -: Юни 29, 2011, 01:58:18 »
"а изволение(м) о(т)ца и поспешение(м) с(и)на: исъвръшение(м) стго дха систи
бж(с)твни хра(м): стго иславнаго велико м(о)чнка имиро точ?ьца хва димитрия
потроди ипогиса освода:йеромона(х) неофить сьсинов(т)и попа дмитро(м)ь
ибог(д)ано(м) прости(х) бьаминь: а вь лето г 4 ис иг : вьдiни цра баазитбеиа
обла(д)ающе сие хорьй освещени епископьк(о)у иаков."
т.е. според мен гласи:
Позволение отца и по спешение сина: и съвършенния свят дух на всички(целия) божествен храм:
светия и славен великомъченик и миро(творец,тогец) хва? димитрия потруди и погина за свобода:
йеромонах неофит със синовете попа димитър и богдан. прости бог амин.: авлят? .... : в дните на цар баазитбея обладаващ всички хора осветени от епископ яков

--- В червено е годината, давай, превеждай и най-интересното, че става въпрос за видинския бей Баязид май.

sasho3

• Гост
« Отговор #4 -: Юни 29, 2011, 02:59:46 »
г ч ис иг= 3 90 и200 и3= в лето три деветдесет и двеста и трето :). Давай сега ти

sasho3

• Гост
« Отговор #5 -: Юни 29, 2011, 05:47:58 »
Виж тръгнах да се обяснявам надълго и нашироко ама се изтрих. Съображениета ми са тука и в подобни линкове

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%82_%D1%81%D1%8A%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0

Най вероятно  става дума за години:
1418 н.е
или
1598 н.е.

debozman

• Гост
« Отговор #6 -: Юни 29, 2011, 21:41:20 »
Виж тръгнах да се обяснявам надълго и нашироко ама се изтрих. Съображениета ми са тука и в подобни линкове

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%82_%D1%81%D1%8A%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0

Най вероятно  става дума за години:
1418 н.е
или
1598 н.е.

--- И аз получих 1418 г. Интересното е, че през тази година все още има епископ във Видин, но цар Баязидбей, няма да е Баязид Светкавицата.

sasho3

• Гост
« Отговор #7 -: Юни 29, 2011, 21:53:48 »
и аз не намирих нищо в нета за друг баазид бей по това време. Обмисли все пак възможността годината от сътворението на света да е 6 хиляди и 900 и 200 и 6-та т.е. 1598 от н.е.

debozman

• Гост
« Отговор #8 -: Юни 30, 2011, 03:04:23 »
и аз не намирих нищо в нета за друг баазид бей по това време. Обмисли все пак възможността годината от сътворението на света да е 6 хиляди и 900 и 200 и 6-та т.е. 1598 от н.е.

--- На Легата това му е "асото купа", контактувай с него по тези въпроси, аз не съм час по тях. Този който е писал стенописа дали е знаел за това сътворение през тази година ?

Неактивен ivany

• Професор
  • Публикации: 77
  • Респект: 5
« Отговор #9 -: Юли 01, 2011, 14:26:26 »
Не знам от къде дойде този Видин – все пак тази църква се намира в Велбъждско деспотство - Коласийската епископия е духовна област, подвластна на коласийския епископ. Съществува от падането на Велбъждкото деспотство под османско владичество до закриването на Печката патриаршия (1766). До 1557 г. е под юрисдикцията на Охридската архиепископия.
Ако е 1418 н.е - След смъртта на Константин Драгаш през 1395 година, Велбъждското деспотство престава да съществува, но историческите данни говорят, че последен владетел на земите на деспотството е Юсуф. Участието на Юсуф във войната за наследството на Баязид, на страната на Мехмед срещу Муса осигурява в земите на княжеството спокойно съществуване след победата над брат му. Известни епископи за периода не намирам. Останалите сведения за охридски архиепископ Матей са от писма на наследника му, чието име е неизвестно, до цариградския патриарх. Според тях през 1410 година архиепископ Матей вече е починал, като още той е водил продължаващите и по това време спорове между двете църкви за принадлежността на Софийската и Видинската епархии.
и ако е  втората дата - 1598 н.е. епископ Яков трябва да е от Коласийската епископия - Печката патриаршия. Известни са следните епископи за периода: Висарион (1585 и 1586), Макарий (1619).
И един въпрос че нещо ми се губи - Кой е по шеф – митрополита или епископа? Т.е. митрополия част от епископия ли е или как?

Неактивен бугарашъ

• Академик
  • Публикации: 247
  • Респект: 28
« Отговор #10 -: Юли 02, 2011, 00:41:20 »
--- И аз получих 1418 г. Интересното е, че през тази година все още има епископ във Видин, но цар Баязидбей, няма да е Баязид Светкавицата.
Спомнете си "Софроний"-с "цар" са титулували и "туземните" феодали
Всички хора са произлезли от маймуните,а македонците-от българите!

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #11 -: Ноември 10, 2011, 02:37:54 »
С изволение отца, и поспешение сина, и совершение светаго духа, се съгради божествен храм,
светаго и славнаго мученика и мироточеца/миротворец или от който тече миро/ христова Димитрия,
потруди се и нещо направи на свода иеромонах неофит съ синовете на поп димитър или със попадията,
и бог дано ми прости греховете амин, лето...дата...в дни царя баязид бея обладаващ цялата тая хора/земя и осветен от епископ Яков. Какъв Видин, какви 5 лева?

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #12 -: Ноември 10, 2011, 02:45:33 »
Чист български език, малко архаичен, но по ревностните попове го пеят разбираемо в цръ квите.
Падежите може и да не съм ги нацелил точно, нали сме  почти безпадежни от стотина години ;D
« Последна редакция: Ноември 10, 2011, 02:51:17 от vekil »

БГ История

« Отговор #12 -: Ноември 10, 2011, 02:45:33 »