Автор Тема: Македонците са първите християни в Европа  (Прочетена 46582 пъти)

Неактивен ivany

• Професор
  • Публикации: 76
  • Респект: 5
Re: Македонците са първите християни в Европа
« Отговор #135 -: Октомври 11, 2012, 08:27:37 »
.... Апостол Павел пристига до реката .. и там  вижда своята любима съпруга, с която е бил разделен - да налива вода ....
 sim4o, не мой така бе бате, че е бил апостол - това добре, ама не знам да е писано в Деянията ,че е бил скопец. Те убавини и симпитивъртигъзичета покрай него с лопати да ги ринеш, гледат го в устата и примират, а ти за любима съпруга. Попа трябва да е бил пиян като ги е преписвал тези неща. По реално е  ..... Апостол Павел пристига до реката .. и там  вижда своята любима съпруга, с която е бил разделен - да налива вода .... и ООоослепява, отива в храма и почва да се моли горещо за опрощение, и ООооо чудо - пак проглежда.

БГ История

« Отговор #135 -: Октомври 11, 2012, 08:27:37 »

Неактивен sim4o

• Академик
  • Публикации: 1051
  • Респект: 8
« Отговор #136 -: Октомври 11, 2012, 09:24:08 »
.... Апостол Павел пристига до реката .. и там  вижда своята любима съпруга, с която е бил разделен - да налива вода ....
 sim4o, не мой така бе бате, че е бил апостол - това добре, ама не знам да е писано в Деянията ,че е бил скопец. Те убавини и симпитивъртигъзичета покрай него с лопати да ги ринеш, гледат го в устата и примират, а ти за любима съпруга. Попа трябва да е бил пиян като ги е преписвал тези неща. По реално е  ..... Апостол Павел пристига до реката .. и там  вижда своята любима съпруга, с която е бил разделен - да налива вода .... и ООоослепява, отива в храма и почва да се моли горещо за опрощение, и ООооо чудо - пак проглежда.

ivany ,да ти кажа СЛЕД КАТО БОЦМАНЪТ, ТУКА, В ТОЗИ ФОРУМ ... в темите ..  спомена подобно нещо ... ама май е прав .. >:( >:( >:(

Има още един фактор който се намесва в събитията с тежест противостояща на съображенията до тук за маршрутите. И той е, че Лидия, първата жена която той кръщава в „тази част на Македония”, а не ИЗОБЩО в Македония, е наречена от Павел в друг текст „съпруга”. При този факт в надпреварата за „Гран При” се намесва и Пловдивският Филипопол, защото при този фактор, дистанциите при гонката отпадат като логично съждение под давление на емоционалните съображения.

прав е Боцманът .. в смисъл .. май наистина така е написано някъде, в някакъв текст "съпруга"  ..
 ама аз, просто съм май с по-развинтено въображение  ..
и след като този изпис, се приведе и като аргумент.. .. та да го разсъждаваме ..
 сцената с Ферхунде от "Листопад", кой знае как .. ми влезе в главата ... и все, като се сетя за Апостол Павел и първата покръстена европейка-Лидия ..
- за това се сещам- как сцената може да стане сърцераздирателна, ако я барне дорбър режисьор  ..
« Последна редакция: Октомври 12, 2012, 17:56:29 от sim4o »

Неактивен sim4o

• Академик
  • Публикации: 1051
  • Респект: 8
« Отговор #137 -: Октомври 11, 2012, 12:03:04 »

Но за темата ..
Ами аз, както много пъти споменавах .. НЯМАМ КАКВО ПОВЕЧЕ ДА КАЖА ...
До сега
 - дадох, колкото можах пълно версията на Чилингиров и я допълних с писаното от Парашкева Фичева ПРЕДИ НЕГО ...

-Дадох ,каквото е написала Живка Велкова за объркването на Филипи и Филипопол ..

-Дадох данни за Пловдив .. древност на града .. останки от пристанище .. и т.н.

-Дадох много остроумното мнение на Христо Тамарин - че става въпрос не за "пръв град в Македония", а преводът би трябвало да е  "град в Македония Прима"... като дадох и съмненията за тази версия ... и всеки може  САМ ДА ПРЕЦЕНИ  .. "за пръв град в Македония" ли иде реч .. или за "град в Македония Прима", или за " пръв град- римска колония" или за нещо друго, ... яростните спорове, по това вече са се провели и всеки е изтъквал аргументи .. човек само може да чете и да избира страна ..

-Дадох сведения,че името ПЛОВДИВ си произхожда от личното име Филип .. като Phillip .. и до ден днешен се произнася някъде (примерът ми беше от Украйна-цитирах наличието на име Пилип.. а не Филип там, сега в момента е така!!! ) с Пх .. в началото .. а не с Ф .. ! и от това произнасяне на Пх  .. Ph е дошло и нашето си име .. като за името е имало борба, според спомените на Йоаким Груев  .. и Найден Геров, го е наложил, това название  .. срещу турското Филибе и гръцкото Филипопол

-Дадох обширни сведения,че  ЕДИН И СЪЩ ГРАД, ЕДНОВРЕМЕННО, МОЖЕ ДА ИМА НЯКОЛКО ИМЕНА .. така е било .. и споменах , И ЧЕ ТОВА Е ТАКА И В МОМЕНТА, примерно Тимишоара и Темешвар, или Одрин, Едирне и  Адрианополис .. като с това опровергах аргумента "в 2 век град Пловдив е нямало" .. това е все едно да кажем .. " в 2012 година град Филибе няма .."  .. ми как да няма - има .. в турските вестници .. в интернет сайтове .. градът е баш - Филибе! .. има го, на брега на Марица .. има го .. как да го няма??!
-----------------
не знам защо Бай Ганьо .. се възмути от приключването на темата ..?! .. аз лично - повече нямам какво да кажа .. а и съм вземал участие в дискусии по въпроса .. и в други форуми ...
ако ТОЙ има нещо  .. да го казва  ..аз не знам.. ТОЙ ЗНАЕ  ....
---------------------------
много добре е казано тука ... и с това ще приключвам ..

Абе цялата тази работа е направо жалка!
Първо - описано ри е в Библията проповедта на св. Апостол Павел в Македония? - Да!
 Дали това се харесва на някого си е негов проблем.
Това доказва две неща  - че наистина македонците са първите християни и че Библията говори ,за Македония - Божие Слово,все пак!
Истеричното подскачане при споменаването на думата Македония е равнозначно на същото,при споменаването на думата България ,в Р Македония!
Без съмнение обаче,подбудител на тази истерия е руската лукава политика,която е първа и последна причина да бъде разделян българския род!Все пак те сами го признават - "разделяй и владей".Нямат равни в това отношение.
А иначе,личностното усещане на човек не може да бъде променено,ако ще хилада вагона с аргументи да му предоставиш и хиляда по хиляда обиди да изтуриш по негов адрес.Напротив!Това мобилизира вътрешните съпротивителни сили.
Генът помни!

.. последното мнение на съфорумеца Сур , го адресирам към съфорумеца Бай Ганьо ..
и смело казвам - Ами не знам повече ..!
« Последна редакция: Октомври 12, 2012, 17:57:57 от sim4o »

Неактивен бай ганю

• Редовен
  • *
  • Публикации: 23
  • Респект: 0
« Отговор #138 -: Януари 17, 2015, 19:53:19 »
 ::)Проф.Чилингиров правилно посочва ,че ап. Павел е посетил Пловдив а не митарското село Филипи на Виа Егнатия!Той вероятно си служи с по стари и достоверни източници за доказването на това!Аз съм ходил на това място където е било това селище.Ами ако се съди по това какво е останало от него ,площада(агората) постлан с каменни блокчета е колкото едно баскетболно игрище!И около него сгради,съответно митницата е по встрани на самия тогавашен път!Толкова е голямо било и няма никакви следи от друга строителна дейност!Още повече,че един гръцки професор историк надълго и нашироко плямпа едни небивалици близо 3 часа!Но НИКАК не спомена за ап.Павел!Още повече,че те (юдо-данаите)си имат измислена версия,че ап.Павел е отишъл първо във Верия(тогава чисто тракииски(разбирай-български)град и се е наричал БЕР!Да не разправям сега какъв КОМПЛЕКС са чучнали в центъра на Верия в памет на това измислено събитие!Освен това покрай Филипи няма и никога не е имало река!Документирано е че от Пловдив ап. Павел тръгва по ВОДА за Троя и стига там за ПЕТ дена!По него време плавателни са били само Марица и Дунав!В река Марица покръства Св.Лидия и хиротонисва Св.ап.Ерм за епископ на Пловдив!Според някои източници тове е станало през 62 година!Тогава според някои ап.Павел е бил на...29 години!!! :-*Може би една тайна пазена старателно от ЗАИНТЕРЕСОВАНИ!(гледайте филма "Шифърът на ЛЕОНАРДО ,може и да разберете ЗАЩО) :-* ;D И още един човек ТЪМНИЧАР покръства и на практика това е ПЪРВАТА християнска община в Европа!По късно хиротонисва още двама за епископи ,единия от който е в Илирик!Тогава центъра на Македонската държава е Пловдив,както и Адрианопол по рано!Там в Пловдив НАЙ-ВЕРОЯТНО е роден и Александър Велики!Св.ап.Павел Има податки,че най-напред е посетил Берое ,а не Бер!И освен това има податки и за това ,че е роден по тези земи,най-вероятно в Ямбол,една ТАЙНА старателно скривана векове наред и от Източната и от Западната църкви!Тайната става още по загадъчна ако добре се разгледа иконата "Достойно есть",изопачена и осквернена в достатъчна степен от ЮДО-ДАНАИТЕ!Тя крие НАЙ-СЪКРОВЕННАТА и СКЪПОЦЕННА тайна на БЪЛГАРИТЕ!ТАЙНА ,която все още смело се изтговаря само от шепа смели и достойни Българи!Химна "Достойно есть"е САКРАЛЕН за Българите и неговата история не е тази,която са написали фенерските изопачители!Намерете и чуйте изпълнението му от Патриарх Неофит!По Широколъшки напев ,както го е пял Левски!Мехдувпрочем Патриарх Неофит е от рода на Левски и оттам може да намерите КОЙ е негов ДЯДО с когото си приличат като две капки вода! 8) 8) 8)
« Последна редакция: Януари 17, 2015, 20:03:36 от бай ганю »

БГ История

« Отговор #138 -: Януари 17, 2015, 19:53:19 »