Автор Тема: Коя война е донесла най-много на България?  (Прочетена 40734 пъти)

Неактивен borhes

• Знаещ
  • Публикации: 130
  • Респект: -19
  • Αλέξανδρος Γ' ο Μακεδών
Re: Коя война е донесла най-много на България?
« Отговор #30 -: Януари 22, 2008, 00:31:11 »
0
« Последна редакция: Януари 23, 2008, 17:42:33 от borhes »

БГ История

« Отговор #30 -: Януари 22, 2008, 00:31:11 »

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
« Отговор #31 -: Януари 22, 2008, 01:51:00 »
Според мен това е Втора Световна - най-малко боеве, а в същото време си връщаме Южна Добруджа... Нашата армия участва само в заключителния етап от войната, и като изключим бомбандировките над градовете (доста епизодични) практически по друг начин тя не участва във военните действия преди това...

Кажете си мнението и гласувайте в анкетата!  :jump
Връщаме си я с договор преди втората световна война с акцептирането на всички велики сили и ОН.Това е причината да не ни я вземат, като придобита законно преди войната. Абе вие не можете ли да четете бе.Това са елементарни неща.Има ги във всяка библиотека, не само в секретните архиви.

Неактивен Тракийски

• Редовен
  • *
  • Публикации: 11
  • Респект: 0
« Отговор #32 -: Април 29, 2008, 13:49:37 »
Ами, според мен, ако можем да разгледаме темата в аспекта и на Първото Българско царство бих посочил на едно от челните места войните с разпадащия се Аварски хаганат около 805г.. Тогава Българския владетел - Крум Велики е завоювал областта Трансилвания - чиито солници, неоспоримо я превръщат в едно от най-важните места в Европа за тогавашния свят.

Колкото до ВСВ , според мен тя е била една изключително тежка за България война, изпълнена с постоянно отстояване на интереси с една непредвидимо опасна военна сила като Германия,  една от последиците, които е  загубата на Българския владетел - цар Борис трети през месец Август 1943 година.
« Последна редакция: Април 29, 2008, 13:58:25 от Тракийски »
Българио, за тебе те умряха,

една бе ти достойна зарад тях,

и те за теб достойни, майко, бяха

И твойто име само кат мълвяха,

умираха без страх.

Неактивен четец

• Участник
  • Публикации: 49
  • Респект: 7
« Отговор #33 -: Април 29, 2008, 18:09:09 »

Войната от 680-681 г. Ако тя беше изгубена, следващите нямаше да се водят.

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #34 -: Май 09, 2008, 23:32:22 »
Ами, според мен, ако можем да разгледаме темата в аспекта и на Първото Българско царство бих посочил на едно от челните места войните с разпадащия се Аварски хаганат около 805г.. Тогава Българския владетел - Крум Велики е завоювал областта Трансилвания - чиито солници, неоспоримо я превръщат в едно от най-важните места в Европа за тогавашния свят.

Колкото до ВСВ , според мен тя е била една изключително тежка за България война, изпълнена с постоянно отстояване на интереси с една непредвидимо опасна военна сила като Германия,  една от последиците, които е  загубата на Българския владетел - цар Борис трети през месец Август 1943 година.
Много е мътна историята с Аварския хаганат и Крум. За солниците си мисля че още Тервел щеше да ги вземе, или ги е имал?Все пак бая чичовци споменава на литографията.

Неактивен ninja

• Знаещ
  • Публикации: 103
  • Респект: 4
« Отговор #35 -: Май 20, 2008, 23:00:48 »
"Коя война е донесла най-много на България?"

Какво се пресмята ?  Територия ? Величие ? ПОбедени ?

Статут на сила ? Слава ?

Всяка една война има някаква стистика ,но често се забравя и една

можеби най-важната,ПОГУБЕНИ И УНИЖТОЖЕНИ.

пример Балканската,ами тази война леко ни обезкървява,държавта (казвам Балканска защото си е една цяла война,специялистите знаят какво става напрактика и ,че междусаюзническата е договорена още по време на 1 Балканска,между "Съюзниците"(без нас)

Неактивен kristo

• Редовен
  • *
  • Публикации: 29
  • Респект: 2
    • http://img259.imageshack.us/img259/1016/16453891vq1.jpg
« Отговор #36 -: Май 26, 2008, 14:24:37 »
Труден въпрос... защото на бойното поле във всички войни след Освобождението/1878/ сме били победители, ама губим дипломатическата война и оттам по-голямата част от спечелените с много кръв и  загинали хиляди скъпи синове на България територии... за огромно съжаление. И все пак войната със Сърбия от 1886 г. може да се каже, че е най-успешна, защото затвръждава Съединението и оттам признаването му от страна на Запада и Русия. Също Балканската война от 1912 г., която все пак, макари основната част от териториите ни /Македония и Одринска Тракия/ да не сме си върнали, поне си връщаме територии и България се оформя в границите на съвременна България. А след Междусъюзническата, макари загубена, имаме излаз на Бяло море, което никак не е малко. Да можеше поне него да си запазим днес, щеше да е прекрасно, ама де...

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #37 -: Юни 02, 2008, 19:12:04 »
Ама де ...Заради тъпите македонци влезли във властта по деее мократичен път.Тук интересно е да се знае кой тика фитилите на Фердинанд за междусъюзническата война.Защо заибава стотици хиляди лоялни, работливи държавотворчески българи от Източна Тракия и Беломорието, териториалното признание на целия свят за младата нация и героизма на българската армия,за камара камъни и бандитизирано население описано от не един и двама европейски пътеписци.Примерно Жул Верн в "Матияш Шандор"!Не избързвайте с критиките... Ако се не лъжа и биячите пред урните на Алеко във еди кой си прави избори,  бяха македонци.

Неактивен vekil

• Академик
« Отговор #38 -: Юни 02, 2008, 19:16:45 »
Под държавотворческо население разбирам хора работещи, плащащи си данъците, спазващи законите,с респект към държавата.Пардон ..към Държавата.

Неактивен borhes

• Знаещ
  • Публикации: 130
  • Респект: -19
  • Αλέξανδρος Γ' ο Μακεδών
Re:Коя война е донесла най-много на България?
« Отговор #39 -: Май 09, 2011, 13:19:55 »
Не знам коя война е донесла най-много но тази със сигурност само злини ще донесе ! Направо съм изненадан колко далновидни генерали имаме ! - поздрави
Един тъпанар си стои на село в една гадна къща и половината свят по Ъкъла на поредния френски селянин се вдигна на война . И какъв е извода един милион и половина изтрепани селяндури които си градят къщи от лайна и са религиозни фанатици до един .
За мен тази война е пълен провал, фалит. След време невините жертви ще изплуват ... и разбирасе великите генерали режеха всякакви критики още в зародиш и защо за да видим как някакъв откачен готряпат в зелено !
Ако четете това и сте безразлични, то нищо човешко не е останало във вас .
Писна ми от търговци на души !

БГ История

Re:Коя война е донесла най-много на България?
« Отговор #39 -: Май 09, 2011, 13:19:55 »