Автор Тема: Има ли битка между:България и Русия след освобождението ???  (Прочетена 41769 пъти)

Неактивен jelezniacit

• Новодошъл
  • Публикации: 2
  • Респект: 0
Знам че,е водена битка между България и Русия след освобождението ни,от едно предаване което,го води Божидар Димитров но незнам кога и защо.Ако някой знае нещо по въпроса моля пишете.

БГ История

Неактивен Torin

• Академик
  • Публикации: 167
  • Респект: 16
Разбира се, че има. През първата световна война в Добруджа и след това на фронта на река Серет в Румъния. Разбира се българската войска или по-точно конница печели сражението в Добруджа срещу прочутите казаци. Вече при река Серет боят е позиционен и нашите само удържат своя участък от фронта. За това повече трябва да четеш приятелю, а не да гледаш предаванията на разни не дотам компетентни хора. Все пак тук е форум, а не начално училище по история.

Неактивен jelezniacit

• Новодошъл
  • Публикации: 2
Благодаря,за отговора и ще чета вече вместо криминални романи малко повече за историята ни.Защото знам че,който не знае историята на народа си незнае кой е.                                                                                                               С уважение:Георги Иванов

Неактивен КГ

• Участник
  • Публикации: 33
Форумите са И училище по история, де ;) Освен това, да не забравяме, че точно за тези битки в България е писано най-малко, да не кажа нищо, а те са ярка част от военните победи и история на България. Една от последните, може би последната голяма кавалерийска битка на Балканите, ако ми позволите тази литературност, последния истински тропот на българска конница по тези земи.
И то какъв!
Блестящи военни решения, твърдост и военна хитрост, победа не над друг, а над казашката кавалерия. И то под командата на човек, който до войната е бил обикновен с нищо не блестящ кавалерист от гвардията на Фердинанд.

http://bgsoldier.eamci.bg/Scripts/isapiVWB.dll/theme?THEMEID=37954

Неактивен ALEHANDRO

• Новодошъл
  • Публикации: 4
  • Респект: -1
Не съмсъгласен че форума не е училище.Трябва да се използват всички възможности на интернет за образоване.

Неактивен ivan4o17

• Новодошъл
  • Публикации: 3
  • Респект: -1
Здравейте,
правилно е, че форумите са и училище. Никой не е виновен, че не знае, след като нещата не се учат в училище. Естествено е, че няма да знаем.

Дали е имало битка не знам, знам само, че през Първата световна война се бием на два фронта:

- Македонския. Там ни нападат англичаните и французите, заедно със сърби, гърци, италианци и др. Участват и  войски от колониите - има и бразилци и всякакви. Бием всички подред. Голям бой ядат французите, бой ядат и италианците. Там е най-голямото поражение на англичаните в цялата военна история на Британската империя - битката при Дойран.

- Добруджански фронт. Там ни напада голяма руска армия, заедно с румънците. Руския флот ни напада и по море и яде бой.
Какви битки е имало точно не знам, обаче резултата е, че Българската армия влиза в Букурещ.

На практика тогава България е във война с почти целия свят. Германия и Австро-Унгария са бити и капитулират, а войната с България продължава още известно време. Ние загубена битка нямаме, освен пробива при Добро поле - въпреки войнишките бунтове, които организират чужди агенти.
Капитулацията на България е решена от политиците в София, а не на фронта. На следващия ден капитулира и Турция, която е разчитала на нас.

Ако бъркам - поправяйте.

Неактивен vekil

• Академик
  • Публикации: 927
  • Респект: 29
Между другото в руския строй са се сражавали и местните казаци староверци от Южна добруджа, Българското правителство им прощава и те се завръщат по селата си където живеят и досега в Добричко и Силистренско. А в Добруджанската кампания съюзници са ни ... турците.

Неактивен borhes

• Знаещ
  • Публикации: 130
  • Респект: -19
  • Αλέξανδρος Γ' ο Μακεδών
Re: Има ли битка между:България и Русия след оl
« Отговор #7 -: Януари 19, 2008, 19:11:37 »
0
« Последна редакция: Януари 23, 2008, 17:38:22 от borhes »

Неактивен vekil

• Академик
Няма как да се скараме с Македония щото такава няма, или поне няма оцелял легитимен представител - все пак са доста векове.
А по време на първата световна воина фашизма е неизвестен. Пък и какво значи фашизъм? Като произход и еволюция на термина, не се бях замислял.

Неактивен vekil

• Академик
А всички конфликти на България са дело на македонската политическа върхушка във всички цветове.

Неактивен borhes

• Знаещ
  • Публикации: 130
  • Респект: -19
  • Αλέξανδρος Γ' ο Μακεδών
Re: Има ли битка между:България и Русия след оl
« Отговор #10 -: Януари 19, 2008, 22:34:48 »
0
« Последна редакция: Януари 23, 2008, 17:38:02 от borhes »

Неактивен vekil

• Академик
То в библията има и послание до филипяните  и още други на св. Павел но не бих използвал библията като достоверен източник, особено в часта за св. Павел.

Неактивен vekil

• Академик
« Последна редакция: Март 26, 2008, 10:21:50 от vekil »

Неактивен четец

• Участник
  • Публикации: 49
  • Респект: 7
     И на южния /Солунския/ фронт многократно, и най- вече на Добруджанския  фронт. После и зад Браила - на река Серет през ПСВ. Отделно- борбата на българската държава с различни руски чети, и  групи, и заговорници  при създаването на българската държава през 19 в.

Неактивен vvarava

• Академик
  • Публикации: 171
  • Респект: -12
                          Драги Георти Иванов,
    Първо искам да Ви се извиня,че се обръщам така към Вас,но никнейма ви е  много труден(особено латинското му изписване), и след това да ви отговоря.Ве  че по-компетентно или по-малко компетентно ви отговориха колегите.Към написаното от тях мога да ви посъветвам да прочетете биография на генерал  Колев и по-специално за разгрома на кзашката конница (някогашнта гордост на руската армия) от българската конница под комдувянето на споменатия генерал  Няма нищо срамно в това,че не знаете    з а щ о,а не кога и къде сме се били.  Този,бих казал трагичен мъпро,са си задавали дори съвременниците на войната.   Пак ще бъда обвинен в "литературен спомен",но не мога да не посоча едно Вазово стихотворение,в което се задава същият въпрос,който задавате и вие и на който руския воин не може да отговори

Т  А  Й  Н  А 

"Защо се бием,питаш,с вас -
                           говореше руснак от Тула
                           на български войник от Кула,
                           та днес съм пленник тука аз?"

(Тоз разговор между братушки
                           във кръчма станаше една,
                           при чашка винце,в тишина,
                           далеч от бойний рев и пушки.

"Ти питаш - питам се и аз.
                           По могъл бих да отгадая
                           защо е рибата без глас,