Автор Тема: ИзслѢдоваiя и замѢтки князя П. А. Оболенского  (Прочетена 5492 пъти)

Неактивен sim4o

• Академик
  • Публикации: 1051
  • Респект: 8

Разбираме се така ...
Норманската теория  ...(цитирам .. : направление в историографии, развивающее концепцию того, что народ-племя русь происходит из Скандинавии периода экспансии викингов, которых в Западной Европе называли норманнами.)  .. считаме доказана¡
--- Тази "норманска теория" е изградена на източници след ХІІІ в., т.е. 

И се връщаме на изходна точка  ...

Елга, аджеба Елга - шведка от племето (народа) "Русь" ли е - или е българка - Елена(Олена-Олга) ..

Щото ако е българка и Княз Боян, дето князува в Киев напълно ясен и Григорий що ще при нея се подразбира ,  и книгите как и защо се отзовават в Киев- и това е ясно ..

Ако обаче са шведи, както е според Норманската теория- що мъкнат книгите накъм Киев - върло неясно ... Моята версия - щото на шарено се радват отпада ли ???

въобще кои са "русь" от Киев през 912 година - ясно е - нито са съвременните руснаци, нито са съвременните украинци ...

П.П.

Нямам време- инженерче съм, както се знае, ама сега през отпуската ще взема и ще си систематизирам нещата и ще публикувам нещо като статия тука ... за Боян, за Светослав за Киев и т.н.

БГ История

Неактивен bozman

• Знаещ
  • Публикации: 125
  • Респект: 7

Елга, аджеба Елга - шведка от племето (народа) "Русь" ли е - или е българка - Елена(Олена-Олга) ..
--- Нито едното, нито другото :)

Щото ако е българка и Княз Боян, дето князува в Киев
--- Не съм чел никъде за такъв княз в Киев.

напълно ясен и Григорий що ще при нея се подразбира ,  и книгите как и защо се отзовават в Киев- и това е ясно ..

Ако обаче са шведи, както е според Норманската теория- що мъкнат книгите на към Киев - върло неясно ... Моята версия - щото на шарено се радват отпада ли ???
--- Ами как да го кажа да не се разсърдиш, не знам. Да са носили книги да си разпалват печките по лодките - може, не виждам за какво друго викинги могат да влачат книги :)

въобще кои са "русь" от Киев през 912 година  ясно е - нито са съвременните руснаци, нито са съвременните украинци ...
--- Дори болгарите на Паисий не са съвременните българи, какво те притеснява ?

Нямам време- инженерче съм, както се знае, ама сега през отпуската ще взема и ще си систематизирам нещата и ще публикувам нещо като статия тука ... за Боян, за Светослав за Киев и т.н.
--- Преди да седнеш да пишеш, поне това прочети, ако си що пропуснал,: http://expositions.nlr.ru/LaurentianCodex/_Project/page_Show.php

Неактивен bozman

• Знаещ
Малко помощен материал за бъдещата статия на Симеон:

1. Йоакимовская летопись: „Егда Игорь возмужа, ожени его Олег, поят за него жену от Изборска, рода Гостомыслова, иже Прекраса нарицашеся, а Олег преименова ю и нарече во свое имя Ольга”. Т.е. династията на Рюриковите я обявява за близка родственица, рускиня от древен и почитан род.
2. Библиотека на граф Ундолски, ръкопис № 656 се съобщава, че Олга е дъщеря на Олег.
3. Библиотека на граф Ундолски, ръкопис № 755 съобщава, че Олга е „от языка варяжска и не от рода княжеска”. Тук е взето едното от тълкуванията на гръцкото  εθνος – язъιкъ, което е грешното. Би трябвало да е другото значение – земя (в смисъл област), т.е. взета от езическа земя.
4.  Библиотека на граф Ундолски, ръкопис № 1110 казва:  „Женился князь Игорь во Плескове, поя за себя княжну, именем Олгу, дщерь князя Тмутаракана Половецкого”.
5. Архимандрит Леонид в  «Русская старина» т. 59, Спб., 1859, казва по този повод: «Игоря же жени… (става въпрос за сина му княз Олег) в Болгарах взяв за него княжну именем Ольгу. И бысть мудра вельми…»
6. В Радзивиловската летопис се казва, че още преди омъжването си имала име Елена: „Привел жену от Пскова именем Олену”.
7. „Повесть временных лет” съобщава, че родина на Олга е Плескове, но също съобщава, че този град е основан от нея, т.е. тя е могла да се роди някъде из покрайнините му, когато още не е формиран града. Една легенда сътворена през ХХ в., (специално по този въпрос да уточни рожденото място) дава името село Выдубиц.

Може и да има други сведения, които не съм срещал. Разбира се няма да се спирам на онези тюркски  измислици, където Олга е наречена Ульджай , от „род варяжки” и т.н. От тези седем сведения,  няма НИТО ЕДНО сведение, в което Олга да е наречена българка, да има нещо общо с Балканите и т.н. Онзи измамник архимандрит Леонид цитира ръкопис № 1110 на Ундолски, като се старае да внуши, че под „болгаров” се разбират днешните българи, а там изрично е написано, че тя е дъщеря на Тмутаракана Половецкого ( половци са куманите), т.е. тя е куманка, че събитията са на Балканите, а не край Киев и т.н. и т.н.

Неактивен sim4o

• Академик

[.н.
--- Преди да седнеш да пишеш, поне това прочети, ако си що пропуснал,: http://expositions.nlr.ru/LaurentianCodex/_Project/page_Show.php

Eто за Княз Боян в Киев  ...

http://thelib.ru/books/nikitin_andrey/osnovaniya_russkoy_istorii-read-39.html

1.Нямам идея да твърдя,че написаното в статията е на 100% вярно  .. но тука става дума за Княз Боян Киевски (и за надписа)
2.Като не си чул за Боян в Киев- ето, любезно предоставям  ...

да се разтърси за Боян Маг в Киев - съвет приятелски •*  Никитин А.Л. О купчей на «землю Бояню».// Герменевтика древнерусской литературы ХI-ХIV вв. Сб. 5. М., 1992, с. 350-369; он же. Боян — русский поэт и болгарский князь. // Болгарская Русистика, № 1. София, 1993, с. 7-15. )
http://www.rummuseum.ru/lib_n/nikit21.php
 или да се намери някой завършил 8 клас та да ни обясни ....

Па дано се разбере  ..... !

Поздрави
« Последна редакция: Юли 03, 2015, 16:09:45 от sim4o »

Неактивен bozman

• Знаещ

[.н.

Eто за Княз Боян в Киев  ...

http://thelib.ru/books/nikitin_andrey/osnovaniya_russkoy_istorii-read-39.html

1.Нямам идея да твърдя,че написаното в статията е на 100% вярно  .. но тука става дума за Княз Боян Киевски (и за надписа)
2.Като не си чул за Боян в Киев- ето, любезно предоставям  ...

Поздрави

Пише, че княгиня Всеволожая прави някакви далавери, първо крие някакви земи, после плаща някаква част и т.н. - прегледах го набързо. За никакъв КНЯЗ БОЯН обаче не става въпрос :)

Неактивен sim4o

• Академик
Става, става дума именно за Боян .. както за Боян става дума и в "Слово о плке Игоревем" .. иска четене просто .. или някой завършил 8 клас, да се намери, па да ни обясни ...

да се разтърси за Боян Маг в Киев - съвет приятелски •*  Никитин А.Л. О купчей на «землю Бояню».// Герменевтика древнерусской литературы ХI-ХIV вв. Сб. 5. М., 1992, с. 350-369; он же. Боян — русский поэт и болгарский князь. // Болгарская Русистика, № 1. София, 1993, с. 7-15. )

Иначе за Елга и шведите в Киев, които ни нападат през 910г. - много разумна теза .. и няма нищо лошо в това,че за пръв път "Норманската теория" се появява в 13 век .. ачи че "Римската теория" се появи някъде края на 90-те .. Владо Помаков ми прати книжката, помня още ...

И ???
Какво като се е появила 98-а година  .. да не би да няма в нея приведени интересни факти и логика ???

Ето .. комай и "Норманската теория" е потвърдена и сега, тукана, на сей форум .... "русь" като народ са си от Скандинавия и толкоз!!!
Никакво християнство не е отивало в Киев от България ..!

Другата логика - в Киев да са българи .. па и Григорий да е там неслучайно .. я отхвърляме, нали ???

А що шведите са мъкнали български книги накъм Киев си знаем .. щото са тъпи ...!

Айде изчакайте ме .. да систематизирам нещата - ще пиша дълго и пространно ...
« Последна редакция: Юли 03, 2015, 16:11:17 от sim4o »

Неактивен sim4o

• Академик
Малко помощен материал за бъдещата статия на Симеон:

1. Йоакимовская летопись: „Егда Игорь возмужа, ожени его Олег, поят за него жену от Изборска, рода Гостомыслова, иже Прекраса нарицашеся, а Олег преименова ю и нарече во свое имя Ольга”. Т.е. династията на Рюриковите я обявява за близка родственица, рускиня от древен и почитан род.
2. Библиотека на граф Ундолски, ръкопис № 656 се съобщава, че Олга е дъщеря на Олег.
3. Библиотека на граф Ундолски, ръкопис № 755 съобщава, че Олга е „от языка варяжска и не от рода княжеска”. Тук е взето едното от тълкуванията на гръцкото  εθνος – язъιкъ, което е грешното. Би трябвало да е другото значение – земя (в смисъл област), т.е. взета от езическа земя.
4.  Библиотека на граф Ундолски, ръкопис № 1110 казва:  „Женился князь Игорь во Плескове, поя за себя княжну, именем Олгу, дщерь князя Тмутаракана Половецкого”.
5. Архимандрит Леонид в  «Русская старина» т. 59, Спб., 1859, казва по този повод: «Игоря же жени… (става въпрос за сина му княз Олег) в Болгарах взяв за него княжну именем Ольгу. И бысть мудра вельми…»
6. В Радзивиловската летопис се казва, че още преди омъжването си имала име Елена: „Привел жену от Пскова именем Олену”.
7. „Повесть временных лет” съобщава, че родина на Олга е Плескове, но също съобщава, че този град е основан от нея, т.е. тя е могла да се роди някъде из покрайнините му, когато още не е формиран града. Една легенда сътворена през ХХ в., (специално по този въпрос да уточни рожденото място) дава името село Выдубиц.

Може и да има други сведения, които не съм срещал. Разбира се няма да се спирам на онези тюркски  измислици, където Олга е наречена Ульджай , от „род варяжки” и т.н. От тези седем сведения,  няма НИТО ЕДНО сведение, в което Олга да е наречена българка, да има нещо общо с Балканите и т.н. Онзи измамник архимандрит Леонид цитира ръкопис № 1110 на Ундолски, като се старае да внуши, че под „болгаров” се разбират днешните българи, а там изрично е написано, че тя е дъщеря на Тмутаракана Половецкого ( половци са куманите), т.е. тя е куманка, че събитията са на Балканите, а не край Киев и т.н. и т.н.

От твоите сведения - наистина НИТО ЕДНО,  където Олга да е българка .. но има, разбира се и други сведения и тълкувания  ... там си е обявена за българка ..

...  но нищо де - нека си е шведка момичето, лошо няма ... "варяжки род" .. нека е от варяжки род ...! ..варягите са нормани, нали ?? ?? ?? ?

Има и статия на Павло Струхан, в която той доста логично обяснява .. как изписът "Пльсков" - демек град Плиска и "Пьсков" са могли да бъдат объркани при преписа .. подобна теза застъпва и проф. Йордан Табов ...
За Григорий и как така шведите биха могли да го вземат при тях, та да го хрантутят - мисля се разбираме .. малоумници, какво друго от тях да очакваш ...  та може и да е бил там - що не ...
Иначе за шведите - хубаво ги разобличаваме .. как ни нападат гадовете ...
.. "народ русь" ... мръсни гадове - това сте вие, шведи !!!
Язък че навремето харесвах АББА ...

И за къв мъкнат книгите, накъм Киев - виж им акъла, па им крой капа ... шведска им работа ...
Брилянтен си, Бориславе !!!!

П.П.
Данни за статията си имам .. една част съм давал и тукана - на сей форум - примерно - в дискусията ми с Джумурлуто .. досежно Светослав и плаванията на Булгарския Флот ....

. Архимандрит Леонид в  «Русская старина» т. 59, Спб., 1859, казва по този повод: «Игоря же жени… (става въпрос за сина му княз Олег) в Болгарах взяв за него княжну именем Ольгу. И бысть мудра вельми…»

„Повесть временных лет” съобщава, че родина на Олга е Плескове, но също съобщава, че този град е основан от нея

Това последното, съвсем ясно е обяснено ... тя е от Плиска - "Пльсков" и основава град Псков ...
за сведение - знакът Ь се е четял и произнасял .. това е свръхкратко И ..
... Плиска - Плисков .. точно така би трябвало да се напише .. Пльсков ...
Това , като теория ,пак да повторя е развито от Павло Струхан и той си има статия по темата ...

...т.е. тя е могла да се роди някъде из покрайнините му, когато още не е формиран града. Една легенда сътворена през ХХ в., (специално по този въпрос да уточни рожденото място) дава името село Выдубиц.
И като е родена в селата, покрай блатата,  КАК И ЗАЩО КИЕВСКИТЕ КНЯЗЕ СА ОТИШЛИ ДО ТАМ, ПА СА Я ВЗЕЛИ ЗА ЖЕНА ..
То няма никаква логика ..
.. явно е - била е от знатен род .. най вероятно от град Плиска ..
..( город Пльсков).. и още нещо, споменаха се хората на Рюрик .. за него се намери,че наистина е съществувал такъв княз .. най-малък син на някакъв водител в Дания  .... и с дружина е тръгнал да пътешества. Дори и да е стигнал до Киев обаче, не той основава града и държавата, според много хора  Киев си е погранична българска крепост ...

Ама може и да си е шведка ... Елга ... от варяжки род ...

браво на Борислав

“Сиси Боата тази вечер да излиза без змията”, поръчва Ястребовски.
“Тя, боата избяга”, отговаря сервитьорът, .. ... “и всъщност, то беше смок”.

“Още по-добре" продължава Ястребовски. " Да излязат, значи, шведките".

“Ами" признава сервитьорът, " те са българки”.

Поздрави
« Последна редакция: Юни 30, 2015, 17:47:41 от sim4o »

Неактивен sim4o

• Академик
Но не за това, къде е родена Олга е спорът ...

Ето  тезата за която заострям вниманието :  .. Княз Боян , Олга, Григорий  и неговото присъствие в Киев , книгите на български примъкнати към Днепър .. много по-логично се вързват , ако се приеме ,че горепосочените хора, са българи и си говорят на български и са християни ...

Другата теория - че са варяги-нормани .. също е интересна ...
И че Григорий го няма никакъв в Киев .. то там шведи ..! Елга и компания ...

... и правилно, за какво им е на шведите, да хрантутят, някакъв си български духовник  ??? ...
А че Олга, не би могла да е друга, освен като родена в знатен род си е ясно ...

Поздрави

Неактивен bozman

• Знаещ
От твоите сведения - наистина НИТО ЕДНО,  където Олга да е българка .. но има, разбира се и други сведения и тълкувания  ... там си е обявена за българка¡
--- Може ли едно-две сведения от другите ?

...  но нищо де - нека си е шведка момичето, лошо няма ... "варяжки род" .. нека е от варяжки род ...! ..варягите са нормани, нали ?
--- На две места четох, че са наемници.Трудно може наемници да бъдат приети като род, от какъвто и род да са.

Има и статия на Павло Струхан, в която той доста логично обяснява .. как изписът "Пльсков" - демек град Плиска и "Пьсков" са могли да бъдат объркани при преписа .. подобна теза застъпва и проф. Йордан Табов.
--- Трудна им е географията. Плъсков е описан в посока или около  Ладожкото езеро, няма как да прехвърчи в българско.

За Григорий и как така шведите биха могли да го вземат при тях, та да го хрантутят - мисля се разбираме .. малоумници, какво друго от тях да очакваш ...  та може и да е бил там - що не.
--- Досега не съм срещнал данни Григорий презвитер-мних на всички български църковници да е бил в Русия или дори зад Днепър. Нито с книги, нито без книги.

Иначе за шведите - хубаво ги разобличаваме .. как ни нападат гадовете ...
.. "народ русь" ... мръсни гадове - това сте вие, шведи !!!
Язък че навремето харесвах АББА ...
--- Аз харесвах само половината от АББА  :)

И за къв мъкнат книгите, накъм Киев - виж им акъла, па им крой капа ... шведска им работа.
--- Има три потока на движение на книги засега - предположителни. Това е триъгълника Търновска школа, Молдова и Атон. Руснаците са имали О.К. от султаните да дърпат каквото намерят от манастирските библиотеки, поне в периода след Петър І до Николай ІІ. Така, че каквото са завлачили - тяхно си е, какво крият и не показват - няма как да се разбере.

Брилянтен си, Бориславе !
--- Карай по-сериозно.

Данни за статията си имам .. една част съм давал и тукана - на сей форум - примерно - в дискусията ми с Джумурлуто .. досежно Светослав и плаванията на Булгарския Флот ....

Архимандрит Леонид в  «Русская старина» т. 59, Спб., 1859, казва по този повод: «Игоря же жени… (става въпрос за сина му княз Олег) в Болгарах взяв за него княжну именем Ольгу. И бысть мудра вельми…»
--- Попа има пред вид болгарите край Волга. По това спор не може да има, Олга се споменава за Тмутороканова рода, т.е. варяжка. Всички събития са на изток от р. Дон.

„Повесть временных лет” съобщава, че родина на Олга е Плескове, но също съобщава, че този град е основан от нея.
--- Плъсковъ е записан града.  И това не върви, защото както казах, района е Новгород и околностите.

Това последното, съвсем ясно е обяснено ... тя е от Плиска - "Пльсков" и основава град Псков ...
за сведение - знакът Ь се е четял и произнасял .. това е свръхкратко И ..
... Плиска - Плисков .. точно така би трябвало да се напише .. Пльсков ...
Това , като теория ,пак да повторя е развито от Павло Струхан и той си има статия по темата ...
--- Пълни глупости е тази статия. Фонетични спаротоковщини гарнирани с пубертедски фантасмагории.

И като е родена в селата, покрай блатата,  КАК И ЗАЩО КИЕВСКИТЕ КНЯЗЕ СА ОТИШЛИ ДО ТАМ, ПА СА Я ВЗЕЛИ ЗА ЖЕНА ..
То няма никаква логика ..
.. явно е - била е от знатен род .. най вероятно от град Плиска ..
--- Защото е от КУМАНСКИ род, Тмуторокански, ЕТО затова и това е ПИСАНО в източник, не е измукано от пръсти през ХХ в. Няма Плиска, няма Голямо  Конаре . :)

..( город Пльсков).. и още нещо, споменаха се хората на Рюрик .. за него се намери,че наистина е съществувал такъв княз .. най-малък син на някакъв водител в Дания  .... и с дружина е тръгнал да пътешества. Дори и да е стигнал до Киев обаче, не той основава града и държавата, според много хора  Киев си е погранична българска крепост ...
--- Симеоне, на вицове от този тип не се отварям.
Поздрави

Неактивен bozman

• Знаещ
Става, става дума именно за Боян .. както за Боян става дума и в "Слово о плке Игоревем" .. иска четене просто ..
--- Симеоне, "слово о плъке игореве" съм го превеждсал още през 1984-5 г. на една другарка в Москва, която следваше руска филология и имаше някаква тема за древноруския, но бъкел не отбираше от "слово о плъке игореве". Така, че наместо да ме съветваш да чета, по-добре да беше ГО прочел поне веднъж ТИ, за да разбереш, какъв е Боян в този текст, играе ли някаква роля в мизансцена и т.н. От това което ми казваш е ОЧЕВИДНО, че нямаш представа от това произведение. Защото:
1. Боян е певец-поет, който НЕ ЖИВЕЕ във времето на писане на "словото", той е легендарен персонаж.
2. Боян е езичник, внук, потомък на езическия Бог Велес.
3. Поради това неговите песни са НЕПРИЕМЛИВИ, " старых словес", тъй като са езически на автора на "словото", който е очевидно християнин.
http://feb-web.ru/feb/slovo/1800/sl1800.htm
Тези три точки КАК се вписват в представите ти за Княз Боян от България през Х - ХІІ в. ми е много интересно !? :)

« Последна редакция: Юли 01, 2015, 09:33:13 от bozman »

Неактивен sim4o

• Академик
И започваме отново ..

Естествено, нямам време, да напиша пространно нещата , но на Борислав бих могъл да отговоря ...

1. За "Словото" нямам спомен да съм говорил, имам спомен да съм цитирал изследванията на т.нар. "Софийски надпис" ..
.. в него - в надписа - се вижда ,че има продажба на земя на някой си Княз Боян - продажба записана с надпис ... извършена е сделката, комай от неговата вдовица ...
.. тъй като надписа е в Киев, и земята, ще да е около Киев,  се предполага,че и Боян, който и да е той, ще да е князувал в Киев ...  надявам се, вече се разбраха нещата около "Княз Боян" в Киев ?.. ??
За Князь Боян , в Киев мисля вече се разбрахме, че комуто не е ясно да попрочете ...  или да пита някой изкарал 8 клас, та да му обясни ..
ето ... да се отвори   ... Никитин А.Л. О купчей на «землю Бояню».// Герменевтика древнерусской литературы ХI-ХIV вв. Сб. 5. М., 1992, с. 350-369; он же. Боян — русский поэт и болгарский князь. // Болгарская Русистика, № 1. София, 1993, с. 7-15. )

http://feb-web.ru/feb/slovo/1800/sl1800.htm
Тези три точки КАК се вписват в представите ти за Княз Боян от България през Х - ХІІ в. ми е много интересно !? :

Пак да се повтаря .. страница 350 до 369 ...
 ... ... ... айде да се чете !!!! ...
...    или да се пита някой .. та да пообясни ...

2.Брилянтно бе отговорено на  Чилингиров с неговото - "Цар Симеоновият съборник " ... 

..цитирам Чилингиров ... ..

...  " .. През 1817 година е открит един забележителен ръкопис върху пергамент, съдържащ различни, предимно богословски съчинения от гръцки автори в превод на „църковнославянски език“ – поне така твърдят руските му изследователи. В него те виждат „втората по време на нейното преписване руска книга“. Това свое твърдение те обосновават с текста на посвещението „в чест на великия между князете Святослав“, когото идентифицират с княз Святослав Ярославевич (1073-1076) и на неговото име наричат този ръкопис „Изборник князя Святослава 1073 года“.
Последвалите проучвания на ръкописа обаче показват, че името на киевския княз е било написано върху заличеното име на българския цар Симеон, запазено върху друг по-късен препис на същия сборник. След махането на подвързията при реставрацията на ръкописа може да се установи вече със сигурност и че листът с посвещението, заедно с други 7 листа с високохудожествени илюстрации, са били допълнително прикачени към руския препис от 1073 година и първоначално са украсявали неговия български протограф от Х век – а това е именно Цар Симеоновият Съборникъ .. "

Уважаваният от нас Борислав разкрива една тайна - комай никаква българска следа няма, нито българско влияние, в Русия и руската История, а има умишлето , допълнително подхвърляне на някакви си неща из документите ...
В случая с "Цар Симеоновият Съборник" , ще да имаме слагане в подвързията някакви неща за българския Цар Симеон .. защо ли ???

Ами Нарочно! .. ето я брилянтната догадка на Борислав!

3.Кой е причастен към Конспирацията, в руската история да има някаква измислена българска следа  ??

Ами примерно ПВЛ е в няколко различни редакции, плод на различни преписи ...
Примерно - Радзиловския списък - назован е така, на името на войвода във Великото Литовско княжество ....Януш Радзивил .. той е коландрил ръкописа дълго време...
Лаврентиевската летопис, най-вероятно е създадена и е намерена в град Владимир, във Владимиро-Суздалското княжество
Ипатиевския списък - и той е с подобна съдба ...

Смята се, че Руската империя е наследничка само и единствено на Московското княжество...  но като вземем пред вид написаното от мене, по-горе, ще видим че в Конспирацията, са съпричастни и разни други княжества ...
Литовското, Владимирското, Новгород-северското например  .. и т.н. ... времетраенето на такова умишлено слагане на "български следи" също има библейски размах ... преписите ги делят едни от други векове, по радио-въглеродна датировка ..
Явно е - ще да е имало център, който е координирал и насочвал, слагането на "български нещица" цялото това време и на цялото това огромно пространство ...

4. Бяхме обогатени, наред с "Норманската теория"  ... ... и с "Половецка теория" .. какви ще да са управляващите, или поне част от управляващите в Киев  ...

И лично аз се съгласявам напълно, с брилянтно-логичните построения .. може и кумани там да е имало, що не ?? Може и шведи!
Българи обаче - не ще да е имало ....!
Въпросът обаче- като там са кумани, за къв са им били българските книги е в сила отново ...
То логиката една и съща.. дали шведи, дали кумани - за къв мъкнат български книги ???

За Григорий - ясно - що ще при куманите?? ...... същото което и при шведите в Киев .. явно - никога не е бил там ...

Поздрави

« Последна редакция: Юли 03, 2015, 19:54:35 от sim4o »

Неактивен sim4o

• Академик
Плъсковъ е записан града.  И това не върви, защото както казах, района е Новгород и околностите.

Няма Плиска, няма Голямо  Конаре .

Няма, няма .. ни Плиска има, ни Конаре, ни нищо .. ...
 ..   и Азис беше още Васко ... къв беше там ..

П.П.
А всъщност Пльсков що да не е Плиска ?? .. ?  ...
Плиска да не би да е в района на Новгород и околностите ... откъде всъщност от изписа "Пльсков" в летописа (точно така е !!) се подразбира, че иженарицаемо място е до Новгород ??.. ? 
Плиска ...  до Новгород ..яко отвсякъде !!!!
Някък си ми е любопитно ....

Поздрави

П.П.
за Азис само така е приказката ... ....  поздрав към всички негови фенове на сей форум  .. а за Плиска, че може да е до Новгород е върло интересно  .. ... ..очаквам разяснения ...
« Последна редакция: Юли 03, 2015, 20:03:43 от sim4o »

Неактивен sim4o

• Академик
  .. ... ...предполагам че е имало някаква идея в имперската пропаганда да се представи българската история ....;  България като клон на исконната руска история, но впоследствие този ход се е оказал нереален, тъй като основанията представени в "сказки" и легенди са се оказали несъвместими с исторята на ІІ Б.царство  .. ...; ... или по други причини, които не са ми известни.
 Все пак и това което са зарибили не е малко - в българската история продължават да се репродуцират тези имперски дебилизми и т.н/

Абсолютни дебилизми ...

Ка щяло българската история и България , да е свързана с построяването на Киев, с основаването на Руската Държава, с християнството, с книжовността, с езика ....

Нарочно, нарочно ту тук -  .. .. ... ... ту там има някакви, уж "български " следи из документите ...
И как майсторски, са ги сложили, гадовете .. да се намерят чак от реставраторите .. та да излезне, че са автентични ...

..цитирам Чилингиров ... ..

...  " проучвания на ръкописа обаче показват, че .. ... е било написано върху заличеното име на българския цар Симеон, запазено върху друг по-късен препис на същия сборник. След махането на подвързията при реставрацията на ръкописа може да се установи вече със сигурност .. ... "

На въпроса "ами как така , в течение на преписване . повече от 100 години, на различни документи, в различни княжества, на разни места отдалечени на хиляди километри, има едни и същи български следи"? .. ще отговорим - ами имали са Единен Център ...
... Конспирация просто .... и е действала мнооооооого дълго време ...  направо библейски размах, както вече казах   .. но едничък Борислав ги разобличава, сал той .. ..

Мръсни гадове  ...

Добре, че е Борислав - ей как ги разкри ...  много ни е як той !!!!

.. деконспиратор .. това е той !!!!!

Поздрави

П.П.
Абе, а Княз Боян в Киев , що да не е швед ??  .. .. ?
Освен Златан Ибрахимович, ейу сега разбрах, че и Игъл Ай Чери си е шведче ...

Eто видео ...
https://www.youtube.com/watch?v=X_VQW3ZzfE4

« Последна редакция: Юли 06, 2015, 15:32:21 от sim4o »

Неактивен bozman

• Знаещ

--- ЗАЩОТО упоменатият Плъскове е в района на Новгород - е те затова :)

Поздрави

П.П.
. а за Плиска, че може да е до Новгород е върло интересно  .. ... ..очаквам разяснения ...
--- Ами ти може да сложиш Плиска и до Сингапур - това са твои проблеми. :)  ТЕ нямат нищо общо с МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО НА ПЛЪСКОВЕ, прочетен като Плиска от хора, които четенето ги затруднява.
Поздрави.

Неактивен sim4o

• Академик

--- ЗАЩОТО упоменатият Плъскове е в района на Новгород - е те затова :)

Поздрави

И разбира се .. невероятният Борислав разкрива този тайнствен град ...

До Новогород !!  ..  никой друг го не знае - ама той го знае !! .. .. !!

Борислав разкрива Конспирации .. ... .. и открива скрити загадъчни градове ..  и обяснява, как би трябвало да им е написано името и как да се чете !! .. !!

Той е пич, та дрънка !!!

П.П. ...  - не се пише с " Ъ" а с  " ь  " ...много хора, от ромските махало обаче, бъркат двете букви .. лошо няма - и те са български граждаи с права !!!

...  ето знание .. да се чете и учи ..

"Ь, ь или ер малък е двадесет и осмата буква от българската азбука.  .. ...  В старобългарската кирилица се нарича еръ и обозначава свръхкратък гласен звук.  ... "

Свръхкратък звук .. ..
 .. .. .. свръхкратко "И" както вече Симчо на три пъти обясни ..  Пльсков - Плисков ...
 .. само 1-2 човека на Земята, знаем Бориславе , за неизвестният на науката Плисков до Новгород ..
.. ей така !!!  ..
... аз го научих от тебе .. .. ..  а ти - знаеш просто .. !

За шведите и че на шарено се радват  .. сме единни, нали приятелю .. те за това мъкнат и книгите ...

Елга ще да си е шведка и не е Елена-Олга ..... то и това разкритие е невероятно убедително ...  Боян, който е княз в Киев въобще не може да е нашия Боян Мага ..
( О ..  ..  «землю Бояню».// Герменевтика древнерусской литературы ХI-ХIV вв. Сб. 5. М., 1992, с. 350-369; он же. Боян — русский поэт и болгарский князь. // Болгарская Русистика, № 1. София, 1993, с. 7-15. )

Така е и това е !!!  ..невероятно добре обосновано логически .. !!!

Евала Прическа, Бориславе ... ама нали и аз те подкрепих, със споменаването на Златан Ибрахимович  .. швед ли е - швед е !!  .. а да видим какво ще ни кажат .. ...
.....
« Последна редакция: Юли 06, 2015, 19:56:58 от sim4o »

БГ История