Автор Тема: "Тракийските хроники" / Стефан Гайд (арски) - помощ с източниците?  (Прочетена 13489 пъти)

Неактивен elfic

• Новодошъл
  • Публикации: 2
  • Респект: 0
Започвам с Disclaimer: чел съм всичките книги на Гайдарски (да, и на двамата); до един момент се отнасях с леко съжаление към онези, които се опитват безрезервно да ги подкрепят; имам определени резерви към често спекулативния подход към интерпретациите; откакто обаче "откраднах" идеята да използвам референции към т.нар. "бохарски" коптски диалект в търсене на езиков континуитет за (евентуалния) тракийски-български, свалих оръжието за част от хипотезите - не, че съм ги прегърнал де, затова и отварям темата.

Прочетох "Тракийските хроники" - "Атам" и "Гети" няма да ги закачам, защото съм почти убеден вече от кои преписи са преведени. Някой знае ли нещо за книгите:
Нави или Хрониките на Хаброзалмокс) - Corpus Regum Thracae - Liber Regum Primus et Secundus id est Navvi
Арих (Хрониките на Авийла, верният пастир, написани за Теларих) -  Corpus Regum Thracae - Liber Regum Tertius id est Arih
Благодаря!

БГ История

Неактивен Pomak

• Академик
  • Публикации: 329
  • Респект: 25
Започвам с Disclaimer: чел съм всичките книги на Гайдарски (да, и на двамата); до един момент се отнасях с леко съжаление към онези, които се опитват безрезервно да ги подкрепят; имам определени резерви към често спекулативния подход към интерпретациите; откакто обаче "откраднах" идеята да използвам референции към т.нар. "бохарски" коптски диалект в търсене на езиков континуитет за (евентуалния) тракийски-български, свалих оръжието за част от хипотезите - не, че съм ги прегърнал де, затова и отварям темата.

Прочетох "Тракийските хроники" - "Атам" и "Гети" няма да ги закачам, защото съм почти убеден вече от кои преписи са преведени. Някой знае ли нещо за книгите:
Нави или Хрониките на Хаброзалмокс) - Corpus Regum Thracae - Liber Regum Primus et Secundus id est Navvi
Арих (Хрониките на Авийла, верният пастир, написани за Теларих) -  Corpus Regum Thracae - Liber Regum Tertius id est Arih
Благодаря!

Здравей Елфик,
А ти сигурен ли си че има истински такива книги от древността? Че подобни заглавия не са измислени от двамата братя гайди-мошеници?
Помака

Неактивен elfic

• Новодошъл
  • Публикации: 2
Здравей, Не съм сигурен - затова и питам  :)
Ако има и малка вероятност книгите да са истински (голяма част от съдържанието така и така покрива/обобщава мнения и наблюдения на много други автори, включително хипотези, предлагани от активно пишещите в големите исторически форуми в България), за мен е важно да зная поне къде са реферирани или картотекирани.
Оттам нататък, имам си начини да "вървя по следата" и ако излезе нещо по-конкретно, да споделя и с вас - не съм ревнив към "авторството" на един или друг превод - самата идея за авторство над някакво изследване често е глупава, когато става дума за исторически текстове.

Неактивен sim4o

• Академик
  • Публикации: 1051
  • Респект: 8
По принцип няма НИТО ЕДНА книга,достигнала до нас,от преди 13-14 век!Всичко са ПО-КЪСНИ преписи и компилации..именно за това се ражда и теорията на Фоменко..
така че като питаш-истински книги ли са-отговорът е ясен-не!(зависи какво смяташ за Истински книги-тълкувам го-доказани от онова време)
А дали има нещо,което може да е ценно и истинско-ами трябва подробно да се разгледат ред по ред и да се сравнят с лингвистика,археология,други източници..
« Последна редакция: Ноември 01, 2010, 13:16:35 от sim4o »

Неактивен miram

• Редовен
  • *
  • Публикации: 8
Pomak, ще те разочаровам, но това не е форум, в който се толерират обиди, още повече към хора с подобен принос към нашата култура и история. Хора, които посмяха да изкажат една истина, която отдавна се знае от множество историци, особено в чужбина, на които никак не им изнася да признаят миналото на България. Документите са достоверни, никой не би ял бой заради една лъжа, както се случи с един от авторите на хрониките. Да не говорим да се изнасят лъжи за траките, когато всеки ден има разкопки и се откриват нови факти от историята ни.
Самите хроники доста добре описват какво се е случвало през годините с историческите документи разказващи за тракийското ни минало. Можем да сме сигурни, че хората, които съзнателно са пожелали да наложат хипотезата за варварското ни нашествие по тези земи също доста са се постарали да покрият каквото са успели. Същото се прави и днес от многото властимащи  заинтересовани. Точно по тази причина дължим уважение на тези, които сега понасят ударите, с минимална подкрепа от заспалото българско общество.
Относно източниците, вярвам, че те са добре скрити от погледите на обществото, поне някои от тях иначе бомбата би избухнала и по-рано. Но щом все пак някои сили са допуснали да изтече тази информация от тайните библиотеки, има и позитивно настроени хора, които вероятно ще съдействат и в бъдеще във вярната посока.
Това не пречи на никой да изследва историята, да засича с други източници и да съдейства по свой начин за още по-категоричното доказване на историята, която никога не се крие само в един документ. Понякога не я откриваме, понеже не подозираме за нея. Но когато ни се открие, тогава виждаме колко още неща говорят в нейна подкрепа и как всичко е било пред очите ни, но сме били слепи, защото просто не сме търсили или очаквали определени факти да са каквито са. Но когато ни се даде ключа и целия пъзел започва да се нарежда. 

Неактивен Pomak

• Академик
Pomak, ще те разочаровам, но това не е форум, в който се толерират обиди, още повече към хора с подобен принос към нашата култура и история. Хора, които посмяха да изкажат една истина, която отдавна се знае от множество историци, особено в чужбина, на които никак не им изнася да признаят миналото на България. Документите са достоверни, никой не би ял бой заради една лъжа, както се случи с един от авторите на хрониките. Да не говорим да се изнасят лъжи за траките, когато всеки ден има разкопки и се откриват нови факти от историята ни.
Самите хроники доста добре описват какво се е случвало през годините с историческите документи разказващи за тракийското ни минало. Можем да сме сигурни, че хората, които съзнателно са пожелали да наложат хипотезата за варварското ни нашествие по тези земи също доста са се постарали да покрият каквото са успели. Същото се прави и днес от многото властимащи  заинтересовани. Точно по тази причина дължим уважение на тези, които сега понасят ударите, с минимална подкрепа от заспалото българско общество.
Относно източниците, вярвам, че те са добре скрити от погледите на обществото, поне някои от тях иначе бомбата би избухнала и по-рано. Но щом все пак някои сили са допуснали да изтече тази информация от тайните библиотеки, има и позитивно настроени хора, които вероятно ще съдействат и в бъдеще във вярната посока.
Това не пречи на никой да изследва историята, да засича с други източници и да съдейства по свой начин за още по-категоричното доказване на историята, която никога не се крие само в един документ. Понякога не я откриваме, понеже не подозираме за нея. Но когато ни се открие, тогава виждаме колко още неща говорят в нейна подкрепа и как всичко е било пред очите ни, но сме били слепи, защото просто не сме търсили или очаквали определени факти да са каквито са. Но когато ни се даде ключа и целия пъзел започва да се нарежда. 

Мирам,
Тук в този форум преди 3-4 години имаше един участник, който е бил подлъган и се бил записал в религиозната секта на братята Гайдарски. По някое време се освестил и напуснал сектата и тук в доста на брой постинги описваше какво представляват двамата братя. Не знам дали могат да се извадят по някакъв начин тия архиви тука, да ги прочетеш та да не раздаваш така, едно към кесим, правосъдие, нали? "Обиди" към хора "с принос към нашата култура" и прочие големи приказки! Тайната идея на сектата на братята Гайдарски е била да зарибява шарани и елегантно да ги освобождава от имотите им. Когато това става явно и замирисва на барут, двамата братя офейкват мисля в Америка, където се спотайват няколко години. След това големият, Стефан, се завръща и се залавя с "разшифровките" на тракийски текстове!?!? Хайде, бъди така добър и кажи къде можем да видим оригиналите на тези тракийски хроники? Такива ми ти работи...
Помака

debozman

• Гост

- Corpus Regum Thracae - Liber Regum Primus et Secundus id est Navvi
Арих
 -  Corpus Regum Thracae - Liber Regum Tertius id est Arih

--- Аз ползвам няколко библиотеки с манускрипти. В нито една от тях няма подобни заглавия, нещо повече, няма и индикация, че такива книги някъде са съществували. За тях очевидно знаят само братята Гайдарски. Дали пък нямат пряк достъп до библиотеката на Всевишния ? ;)

Неактивен Pomak

• Академик

Благодаря!

Елфик,
Знаеш ли какво се получава като напишеш заглавията на "древните исторически трудове" които лицето Гайдарски Стефан е ползвало, за да преведе "трайкийските си хроники" с помощта на египетски йероглифи в Гугъла и натиснеш клавиша "Гугъл търсене"?  Ами връща те на тая тъкмо страници от форум история на БГ История, т.е. на това тук, което ти си постнал. Но хайде, да речем Гугълът не е дорасъл до великите трудове на Гайдарски - защо обаче в Блог.бг някой си Азон твърди, че трудовете (Corpus Thrace Corpus и Regum Thracae) съществуват, но били много тайни, нещо като засекретени, изглежда за да не злоупотребяват злоумишленици и прочие такива дивотии! Тоя/тая Азон въобще не е наясно какво значи писмен паметник и какво значи да го криеш! А пък ти даваш едни препратки, които се връщат отново към теб като първоизточник! Пахне на смрад от цялата тая гайдарска работа и само потвърждава вече известното на широката публика - че Стефан Гадарски и брат му Цветан са си мошеници и шмекери.
Помака

debozman

• Гост

Благодаря!
--- Не е ли по-редно да питаш Гайд откъде са книгите ? Има си и мейл даже, човека, че и институт. Намерих скоро един кодекс "Beza" от началото на хилядолетието, писан на някаквъв кавендиш от латино-гръцки. Не бих се учудил, ако от там се е пръкнала "Библия Бесика". Кофти е само, че Beza е името на откривателя на кодекса, а не име на бесите. Иначе защо ще се спотайва като скарида под камък за източниците си ?
Поздрави.

Неактивен бай ганю

• Редовен
  • *
  • Публикации: 23
Един екземпляр-латински препис(или препис на по ранен превод),се пази във Ватикана и е очевидно специален превод направен за Папа Йоан VІІІ, според бележката върху самия документ!Ако търсите винаги "оригинали", НЯМА да намерите!!!3 000 години ДОКАЗАТЕЛСТВАТА за нашата ИДЕНТИЧНОСТ вкл. и КНИГИТЕ, са БИЛИ СИСТЕМАТИЧНО УНИЩОЖАВАНИ от ВРАГОВЕТЕ на БЪЛГАРИТЕ!!! РАЗБЕРЕТЕ ГО НАЙ ПОСЛЕ!!!За да се установи към днешно време ,кое е ИСТИНА и кое не, поне с по голяма достоверност се иска МНОГО работа и СЪПОСТАВЯНЕ НА ФАКТИТЕ КОИТО СА ИЗВЕСТНИ ОТ ПОНЕ ДВА верни ИЗТОЧНИКА!!!

Неактивен бай ганю

• Редовен
  • *
 ;DСтава въпрос за "Хрониките на Авийла верният пастир написани за Теларих"!!!

Неактивен бай ганю

• Редовен
  • *
 :-*Та като питаш за тези книги та се сетих за нещо, което го беше казала на времето баба ви Вангя(Вангелия Гущерова)от Петрич(Бог да я прости!):...Истината за България, Ке излезе от земята....)!Да,който се интересува да проучи т.н."Преславско съкровище",ТАМ има МНОГО т.н.-артефакти,който никой "маймун"от т.н.лъжеисторици не би посмял да оспори!Още повече такива "айдуци"на Българската история ,като етиопските цигани и сърбокоминтерновските македоноиди от скопие!ТАМ ЗА ТЕХЕН УЖАС ,АЛЕКСАНДЪР ВЕЛИКИ Е ИЗОБРАЗЕН С "ЧУМБАС"!На диадемите на БЪЛГАРСКИТЕ Царе е също изобразен Той! 8)А колкото до книгите на Гайд,едно нещо е МНОГО съмнително:Много често и настойчиво Ни набива името "Тракия"!Такава държава -НЯМА!Траки,славяни и прабългари СА ЛИТЕРАТУРНИ(книжни) ОБРАЗИ!!!Имало е македони,пелазги,пеони,йонийци,даки,гети,скити,илирийци,фриги,келтии така до 100-тина наименования на БЪЛГАРИТЕ, но ТРАКИ не са се наричали НИКОГА!ТОВА Е ИЗМИСЛЕНО ПРОЗВИЩЕ ОТ Т.Н.ЕТИОПСКИ ЦИГАНИ ОЗНАЧАВАЩО (за тях) "ДОЛЕН""РОБ"!!!Междувпрочем тези семитски МАНГАЛИ , са прикачвали техни си наименования, де на ЩО сварят!ЦИГАНСКА ИМ РАБОТА!!!Та от тази гледна точка този Гайд е твърде СЪМНИТЕЛЕН! 8) ::) ;D :'(
« Последна редакция: Септември 30, 2012, 20:56:17 от бай ганю »

БГ История