Операция “Горски дявол”
(Waldteufel)
от 06-ти до 19-ти март 1945-та година
06-ти март
(1-ви ден)
Карта, показваща разположението на силите на страните и операциите на 06-ти март
Български наблюдателен пост на р. Драва
Обърнете внимание на войнишкият нож поставен на гърба на наблюдателя.
Действията в участъка на 11-та пехотна дивизия
Детайл от същата карта, показващ действията в участъка на 11-та пехотна дивизия
В 01:20 ч. през нощта на 05-ти срещу 06-ти март 1945-та година германски части ( 297-ма сборна дружина . oк 250-300 човека ) от състава на 297-ма пехотна дивизия започнаха да се прехвърлят през река Драва в участъка на 11-та пехотна дивизия.Срещу тях са две роти (7-ма и 9-та) от 3-та дружина на 41-ви пехотен полк. Стоварването на немските войски е открито веднага и по тях е открит силен пушечен, картечен и минохвъргачен огън. Въпреки това германците слизат на брега и веднага се насочват в атака. Ударът срещу 9-та рота е отвличащ. В него вероятно участвуват не повече от 50 немци разделени на групи.
Изненадата, обаче е много голяма.
Девета рота заема голям фронт - от чифлика Попа до кота 94 ( близо 4 км. ). В 02:30 ч. тя контра-атакува немците пред себе си и временно ги спира. Командването на 3-та дружина и на 41-ви пехотен полк много трудно се ориентираха в обстановката, а и не разполагаха с никакви резерви.Такива трябваше да се насочат от командването на дивизията. То пък, реагира много късно, заповядвайки 2-ра рота от 13-ти пех. полк да бъде придадена в подчинение на 3-та дружина и до 05:00 ч. да се съсредоточи в чифлика Алшо. Към 05:00 ч. сутринта обаче, германците след прегрупиране, а и след получаване на подкрепления от продължаващите да се прехвърлят през реката части на тяхната дружина,атакуваха отново и разпръснаха ротата.Една част от нея се оттегли към чифлика Попа, а другата към чифлика Ланка.
Втора рота закъсня и започна атаката в 06:00 ч. сутринта от голяма дълбочина-близо 2 км.Излезлите към германските позиции български части бяха посрещнати със силен огън и се разбягаха, увличайки със себе си и 9-та рота. До 10:00 ч. сутринта немците завзеха чифлиците Попа и Ланка и село Кишинчи.
Още по-трагична беше съдбата на 7-ма рота. Тя загуби връзка с командването на дружината още в само то начало на боя.В 05:00 ч. германците атакуваха и нахлувайки в окопите на ротата в ръкопашен бой почти я унищожиха.Само жалки останки от нея се оттеглиха на север. По същото време командващият - поручик Порняков организира контра-атака с ротният резерв, но тя беше отбита, а той загина в нея.
Дивизионното командване заповяда на 3-та рота от 41-ви пехотен полк да се съсредоточи в с. Сапорца, но този район беше на голяма дълбочина - 4 км. от мястото на действието! Атаката на 3-та рота започна по същото време (05:00 ч.), но поради голямото разстояние, частите излязаха към немските позиции късно. Те веднага бяха подложени на силен огън и се разбягаха, увличайки и остатъците от 7-ма рота. Двете роти от стъпиха към село Теметалия.
Към 10:00 ч. сутринта германците овладяха чифлика Жюхес и село Тормащелек. Малко по-късно части от същата германска дружина се възползуваха от създадения при отстъплението на нашите роти бреш и настъпвайки овладяха селата Тешенфа и Сапорца.
Български тежкокартечен разчет на позиция на брега на Драва
Картечницата е “Шварц-Лозе” (от Първата светавна война)
-2-
По този начин към 10:00 ч. сутринта на 06-ти март, въпреки че разполагаха с малко сили германците пробиха отбраната на бойното охранение, разгромявайки двете роти, отразиха атаките на резервите на 11-та пехотна дивизия в този район (също две роти) и създадоха предмостие за по нататъшни действия.
Още към 09:00 ч. командването на българския 4-ти корпус стигна до заключението,че 11-та пехотна ди визия не ще може сама да се справи със създадената ситуация. То заповяда на корпусният резерв-29-ти пехотен полк да се съсредоточи на линията с. Цун - с. Кемеш и да нанесе удар през Сапорца към Тормащелек.
Въпреки, че полкът започна движение към гореуказания ройон още в 07:00 ч., поради слаба организация на прехода, лоша дисциплина и неправилна първоначална групировка, той достигна крайната цел чак в 15:00 ч. С това той провали плана на корпусното командване. Освен това командира на полка получи остаряла разузнавателна информация от щаба на 11-та пехотна дивизия в резултат, на което създаде неправилна групировка. Той нареди 1-ва и 2-ра дружина да настъпят към линията Попа - Ланка, а 3-та дружина към Сапорца.
Към 15:00 ч. германското командване достигна до извода, че със смешните сили, с които разполага не може да се удържи огромният периметър и заповяда на частите от 297-ма сборна дружина, действащи в района Попа - Кишинчи - Ланка да се отдръпнат на линията кота 94 - Сапорца. С това то скъси линията на фронта и я уплътни с 30-40 войника.
На мръкване 1-ва и 2-ра дружини започнаха своето настъпление от района на Цун - 5 км. от предполагаемите немски позиции. Няколко часа по-късно се установи, че германците са се оттеглили. Като узна това, командирът на полка заповяда двете дружини да се съсредоточат в с. Кишинчи и да настъпят към кота 94. Този удар не се състоя, понеже пътят на дружините беше преграден от обширна блатиста местност.Наложи се те да се върнат назад в Цун, а след това да се прегрупират в с. Кемеш.
Едновременно с настъплението на 1-ва и 2-ра дружини от Цун, започна и настъплението на 3-та дружина от Кемеш.Тя бе усилена и с 3-та рота от 41-ви пех. полк.Българските части настъпиха стремително,но бяха посрещнати със силен фронтален и флангов огън. Те не издържаха този огън и се разбягаха в пълно безредие. Разбяга се и 3-та рота от 41-ви пех. полк. Нещата бяха спасени от 11-ти дивизионен разузнавателен ескадрон, който спря немците, преследващи нашите бягащи части. С това действията в участъка на 11-та пехотна дивизия на 06-ти март приключиха. Въпреки огромното превъзходство в хора и артилерия, действията бяха мудни, нямаха решителен характер и не доведоха до успех. Инициативата изцяло беше на немска страна, но германците нямаха нужното количество войски за да се възползуват от това. Германската дружина даде в боевете ок. 50 души убити и ранени и вече броеше само ок. 200 човека.
Немски моторни лодки форсират Днепър
При Драва, германците използуваха главно надувни лодки. Колкото и да е странно, но и те не достигаха.
Надувната лодка побира шест човека и се движи много бавно. Единственото и предимство е, че е безшумна.
Имало е и моторни лодки, като тези на снимката, но много малко на брой.
Макар, че се движат бързо, тези лодки побират само по четири човека, а шумът на мотора (особено нощем) се чува много надалеч.
Германци със Швимваген прекосяват Одер през 45-та. Отсреща е т.н. Померанско предмостие.
Амфибийният джип, наричан Швимваген също е бил употребен при Драва, но само за командния персонал.
Правият войник държи витлото. След като джипът навлезе достатъчно във водата, той ще отпусне витлото.
- 3 -
Детайл от картата, показващ действията в участъка на 3-та пехотна дивизия
Паралелно с десанта срещу 11-та пехотна дивизия в 01:20 ч. през нощта на 05-ти срещу 06-ти март 1945-та година, германски части от състава на 297-ма пехотна дивизия започнаха да форсират р. Драва и в участъка на 3-та пехотна дивизия. Българското бойно охранение се състоеше от трите роти (7-ма,8-ма и 9-та) на 3-та дружина от 11-ти пехотен полк. Прехвърлянето остана незабелязано и се прикриваше със силен минохвър гачен огън, който заглушаваше и шума от немските моторни лодки. От немска страна в операцията участвуваха два германски полка от поменатата дивизия - 523-ти и 524-ти, всеки от по три дружини, общо ок. 1 500 души. Прехвърлянето им продължи през цялата нощ и през целия ден на 06-ти.
Частите на 523-ти немски пехотен полк, действащи на стика между 3-та и 11-та дивизии успяха да обкръжат 7-ма рота и да я унищожат. Само отделни войници се измъкнаха от обкръжението.След този бърз успех германците се насочиха към селата Драва Чехи и Драва Полконя. Два и половина часа по-късно в 04:00 ч. реката започна да преминава и 524-ти немски пехотен полк. Ударът беше насочен срещу 8-ма рота. Изненадана и тя беше унищожена. Същата участ постигна малко по-късно и 9-та рота.
Към 05:00 ч. немците завзеха селата Драва Чехи, Драва Полконя, Драва Соболч и Кендерж и чифлиците Дравакож, Дажон и Жинкоча. В с.Драва Соболч германците изненадаха 2-ра дружина от 11-ти пехотен полк,която понесе големи загуби и през глава се оттегли към Ковачхида - Ипачфа. Въпреки, че в този район действуваха пет български артилерийски батарей, те не подкрепиха нашите части. Само 1-ва батарея от 6-ти артилерийски полк оказа съпротива, но за тази си дързост тя беше унищожена, а оръдията пленени.
Български позиции по р. Драва
Междувременно, командването на 1-ва Българска армия помоли командуването на ІІІ-ти Украински фронт за въздушна подкрепа, но лошото време възпрепятства употребата на авиация.
Командуването на 3-та пехотна дивизия, както и това на 11-та, много трудно се ориентираше в обстановката. Към 08:00 ч. то реши да контраатакува с дивизионните резерви.От Ковачхида към Драва Чехи то насочи 3-та дивизионна инженерно-щурмова дружина и това, което беше останало от 3-та дружина на 11-ти пехо тен полк. Контра-атаката обаче,се провали. При подхождане към изходните линии частите попаднаха на силен минохвъргачен и картечен огън. Немците веднага атакуваха. Контра-атаката беше забравена и се заповяда, групата да отбранява Ковачхида до последният патрон. Към 11:00 ч., след като отбиха и три набързо проведени контра-атаки германците се убедиха, че с наличните сили не могат да се справят с многочисления противник и преминаха към отбрана на достигнатите линии.
Втора дружина от 11-ти пехотен полк и част от корпусният резерв - 2-ра дружина от 24-ти пехотен полк, усилени с две арт.батареи трябваше да настъпят към Драва Соболч. Атаката обаче закъсня, понеже се оказа че посочената от командването изходна линия на 2-ра дружина от 11-ти пех. полк е в немски ръце. Чак в 10:00 ч.тя започна, но частите веднага бяха приковани със силен минохвъргачен и картечен огън и не можа ха да напреднат.
По същият начин се провали и атаката на 3-ти дивизионен разузнавателен ескадрон, който настъпи от района на чифлика Мат към село Гордиша, подкрепян и от една батарея.
Към 09:00 ч. командуването на 4-ти корпус се убеди,че 3-та пехотна дивизия сама не може да се справи с противника и реши да въведе в боя корпусният резерв - 29-ти пехотен полк. Същевременно то нареди да бъде проведена нова атака с резервите на 3-та пехотна дивизия. Освен това към артилерията на дивизията
бяха придадени - 2-ро моторизирано арт. отделение от 12-ти див. арт. полк, 2-ра армейска бронеизтребител на дружина (две роти) и един дивизион реактивна артилерия (съветски).
Новата атака започна в 14:00 ч. Трета дивизионна инженерно-щурмова дружина, настъпваща от Ковачхи да отново не постигна никакъв успех. Тя нямаше и артилерийска поддръжка.
Втора дружина от 11-ти пехотен полк настъпи много бавно. Атаката и бе осуетена от избухналата паника, причинена от група немци, промъкнали се и открили огън в нейният тил. Германците забелязаха това и незабавно контра-атакуваха. В резултат частите на дружината се разбягаха. Само успехът на 2-ра дружина от 24-ти пехотен полк вляво, принуди немците да прекратят преследването.
Втора дружина от 24-ти пехотен полк постигна лек успех, принуждавайки малкото немци пред нея да се оттеглят. С това обаче, тя принуди немците пред 2-ра дружина от 11-ти пехотен полк да преминат към отбрана.
Трета дружина от 24-ти пех. полк, поддържана от 3-ти дивизионен разузнавателен ескадрон към 17:30 ч. успяха да овладеят село Гордиша, но час по-късно бяха окончателно спрени.
След като отразиха контра-ударите, към 19:00 ч. немците възобновиха атаките.Час-два по-късно всички български части бяха отхвърлени на изходните позиции, от където започнаха своето настъпление. Привечер съветската реактивна артилерия обстреля немските преправи. Върху тях извършиха удари и 20 съветски самолета.
С това действията в участъка на 3-та пехотна дивизия за шести март приключиха.
Немците - около 2 000 души успяха да създадат предмостова позиция и да я удържат, въпреки огромното неравенство в хора и артилерия.
Към края на деня на 06-ти март българското командване отново загуби вяра в собствените войски. Въпреки, че заяви на маршал Толбухин, че “Армията ще се бие до смърт, дори ако попадне в обкръжение!”, то се опасяваше не на шега. В хода на боевете през първия ден, бяха изразходвани всички дивизионни и корпусни резерви, а успех не беше постигнат.Всички опити се провалиха. Ето защо командуването на 1-ва Бъл гарска армия усили 4-ти корпус с 1-ви армейски допълващ полк и поиска помощ от руснаците. Първоначално Толбухин изпрати един дивизион реактивна артилерия, а по-късно към предмостието беше насочена и 84-та стрелкова дивизия от 133-ти стрелкови корпус.